Cyclocross mu, yol bisikleti mi?

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Yakup ADIGÜZEL Cyclocross'un ağırlığı çokmuş. Benim kullandığım model 9.5 kg. Ben bisiklet üzerinde kaldırım inerken çıkarken, yolda çukur gördüğümde tereddüt etmek istemediğim için cyclocross kullanıyorum. Yol bisikleti dayanıksız değil tabi ama doğal olarak taş, çukur vs bozuk sayılabilecek arazilerde sıkıntı çıkarabilir ya da daha dikkat etmek zorunda kalacaksınızdır. Bisikletimi hız ve performans odaklı kullanmadığım için tercih ettim. Bu aralar da daha ince ve düz lastik taktırarak daha seri hale getireceğim. Bu arada sizin model şehir bisikleti diye biliyorum. Benim şahsi tercihim şehir bisikleti tercih etmeniz.

Scudo

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
@Yakup ADIGÜZEL ...
Yakup Bey aynı konuda soru işaretleri ve aynı sorular ile ben çok önce tanıştım. Cylocross bisikletleri çok iyi inceleyip zihnimde karar kıldım. Yaklaşık 2-3 ay bisiklet araştırması yaptım. Cebimdeki para miktarı 2.000 TL filandı. Çok araştırdım ve dolar-euro yüksekliği de fiyatlara aşırı şekilde yansıyor. Aynen sizin sorduğunuz sorular dayanıklılık konusu, tümsekler ve yollardaki tahribat konusu vs. Bu konular beni de korkutuyordu. Cebimde bahsettiğim meblağ da çok yüksek bir meblağ olmadığı için araştırmayı sekteye uğratmadan beklemeye başladım. Birincisi cyclocross bisikletler ülkemizde gerçekten olması gerektiği konumda değil, çok pahalı. Sağlam bir markanın donanımı ortada bisikleti el yakıyor. Anyroad serileri vs... Daha sonra çok avantajlı bir fiyatla Mosso 7.8 wizart karbon tercihini yaptım bir-iki hafta önce aldım bisikleti. Ankara'yı bilmiyorsanız söyleyeyim, yolları hakikaten berbat. Yani mazgalları filan geçtim çakırı çukuru çok fazla. Aldıktan 1 hafta sonra Akord ayarına girdi bisiklet :) Berbat yolları anında etki ediyor. Bu konuda yer alan tüm soruları zihninde taşıyan birisi olarak söyleyeyim, tercihimden pişman değilim. Çünkü aşırı fiyat farkı var. Ve ağır... Sizin örneğini verdiğiniz Cyclocross modelini bende düşündüm ama ağırlığı yadsınamaz. Karbon 8-9 kg. Ben Allah'ın izni ile güveniyorum. Çukura girerken yavaşlamaya çalışıyorum, ya da tümsekte dikkatli davranmaya çalışıyorum ama söylediğim gibi sağlamlık noktasında çok şükür tatminkar bir durum var. Size tavsiyem yol bisikletinde karar kılın. 700*28 zırhlı bir lastik çok fazla verimli ve faydalı. Arkanız geri çekmesin. Benim naçizane düşüncelerim böyle.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.801
Bisiklet
Cube
Ankaranın yollarının kötü olduğuna katılıyorum, yol bisikleti ile giderken bazen kemiklerimi hissediyorum, bisiklet ne yapsın ?

• Beğen
Tepkiler: sinemaperdesi

Keya

Üye
Tepki
5
İsim
Kemal y
Bisiklet
b'Twin
@Bartez kardeş, Çok güzel görünüyor. Ben şimdilik yorumların sesini dinleyeceğim. 15 yaşlarındayken vardı benimde bir yol bisikletim ancak bugünkiler gibi değildi ama yinede üzerinden inmezdim. Yani şu an araştırmaya giremedim, forumdan salcanoculara sorabilirsin, daha iyi olur. Ama nekadar üst kalite ekipmanlıya çıkabilirsen okadar iyi olur. Zira ekipmandan biri bozulduğunda daha iyisini almak isteyeceksin, başta ver parayı ve keyfine bak

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Böyle bir konu varken ekstra kopnu açmak istemedim, o yüzden hortlatayım dedim konuyu...
Endurance ve Cylocross arasında gidip geliyorum... Sorum şu,, Güzel bir disk fren sistemli Endurance Tarzı bir yol bisikleti ile rahatlıkla bozuk yolda, patikada, köy yolunda yolculuk edebilirmiyim? ve ya bu endurance yol bisikletlerine daha kalın ve dişli bir lastik takılabilirmi? Kısa mesafe turlara çıkmak istiyorum, Eskişehiri bilen bilir kızıliller , sarıca kaya tarafı felan bu tarz yollarda tur için kulklanıcam...

saglam.serdar

Aktif Üye
Tepki
247
Bisiklet
Scott
@Adrenalin26
Sizin aradığınız bisiklet türü Gravel, o olmazsa endurance...

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@saglam.serdar İlk cylocross lara yönelmiştim, daha sonra forum dakı arkadaşların tavsiyesi üzerine Endurance bisikletlere yöneldim, aklıma daha fazla yattı endurance Fakat, içime şüpe düşüyor sürekli, kısa turlara çıkıp, köy yollarına felan girdiğimimde sıkıntı yaşamak istemem, keşke cx alsaymışım demek istemem, bu yüzden endurance leri iyice araştırmak sormak istedim

saglam.serdar

Aktif Üye
Tepki
247
Bisiklet
Scott
@Adrenalin26
Cyclocoss, kısa mesafe bozuk parkurlarda engel aşmaya uygun tasarlanmış bir performans bisikleti sınıfında. Tur için ideal seçenek değil. Dediğim gibi sizin aradığınız gravel ya da endurance. İngilizcesi olanlar için bilgilendirici bir link de vereyim...
(link)

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@Adrenalin26
Hocam gravel bike lara baktınızmı 700x35 e kadar lastik aralığı sunuyor hem de disk frenli.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hiç bakmadım, şuan Disk firenli endurance modellere yoğunlaştım...

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fırat Çiner trek modelleri güzelmiş, lakin Türkiye de yok malesef, belki 2018 de gelir Trek Türkiye ye...
@Ozy Specialized Diverge baktım fakat o kadar para verip alimilyum kadro ve tiegra setli bir bisiklet almak pek uygun gelmedi...
sanırım bu modeller cx lere göre biraz pahalı..

• Beğen
Tepkiler: Ozy ve Fırat Ç.

BRSZNR

Aktif Üye
Tepki
193
Bisiklet
Salcano
Hocam benimde ileriye dönük bu şekilde bir değişim planım var. Aklımdaki fikir için aşağıdaki linki incelemeni tavsiye ederim. Üstelik daha uygun bir fiyata gravel edinebilirsin.

(link)

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BRSZNR
Bu şekil dönüşüm yerine, toplama yapardım şahsen, bisikletim olmadığı için şuan, Fakat pek bisiklet bilgim ve montaj becerim olmadığı için hiç yeltenmiyorum

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.168
Bisiklet
Specialized
@Adrenalin26

"Rahatlıkla" diyerek neyi kastettiğinize bağlı bu. Bahsettiğiniz yollarda 25mm lastikli ve kumpas frenli yol bisikleti ile gidilebiliyor, ancak nereye gittiğinize dikkat etmeniz ve bisikleti kontrol etmek için biraz çaba göstermeniz gerekiyor. Hızlı gittiğinizde ise epey sarsıcı olabiliyor. Daha rahat geometrili ve 30mm lastikli bir bisiklet ile aynı yollarda gitmek daha rahat ve güvenli olur.

"Önüme değil, manzaraya bakayım, rahatım da hiç bozulmasın" diyorsanız trekking bisikleti denilen amortisörlü hibritlere bakın.

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@Adrenalin26
(link)

Uygun fiyatlı bir gravel adventure, kafanız iyice karışsın diye çelik kadrolu bir örnek verdim :D

• Beğen
Tepkiler: saglam.serdar

h.kozan

Forum Demirbaşı
Tepki
681
İsim
H.Kozan
28'lik veya 30'luk lastik takabileceğiniz geometrisi safkan yarış olmayan bir yol bisikletiniz varsa başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Bu kadar takmayın bu şeylere, yol bisikleti her yere girer çıkar, karbon değilse kıramazsanız, bükemezsiniz bile. Relax olun.

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@Adrenalin26 bende tam olarak o aluminyum kadro ve tiagralı diverge var :) subjektif bir tavsiye olacak ama: bence aluminyum diverge fiyatını hakediyor. tabi vergisi, gümrüğü vs Tr satış fiyatını yine de yüksek bulabilirsiniz, ama keşke bu paraya başka bir bisiklet alsaydım demezsiniz kesinlikle - eğer aradığınız gravel ise-

ben şehir içinde işe gidip gelirken kullanıyorum, zaman zaman da asfaltta 50 km'lik daha uzun turlar yapıyorum, her ikisinde de fazlasıyla tatmin ediyor beni.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozy
Eve gelince PC den baktım, Specialized Divarge 1 Modeline , Gayet güzel duruyor bisiklet, Spor Modeli ile arasında 1 milyar fiyat farkı var ama mzellik olarak ne fark var çözemedim? Aslında Gravel tarzı bisiklet isteklerime uygun...
Şimdi aklımda tek sorun kaldı acaba Mart nisaanı beklesemmi Yeni modeller çıksın? yoksa hemen almakmı karlı?
(link)
(link)
Bunların 2 si arasındaki Farkı söyleyebilecvek varmı?

Şu videoyu izledikten sonra, kesinlikle Gravel benim isteğim, buna karar verdim :)

• Beğen
Tepkiler: Ozy ve Ozicu