Cro-moly kadroya kaynak!

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Selam arkadaşlar, yakın zamanda elime güzel bir cro-moly kadro geçecek, fakat kadro disk uyumlu değil. Ben de disk kullandığım için, kadroya disk fren takabilmemi sağlayacak bir parça kaynatmayı düşünüyorum. Fakat bunları kendim yapmam mümkün olmadığı için, bu işleri yapabilecek bir atölye arıyorum. Acaba Ankara'da istediğim parçayı çelikten üretip, kadroya düzgün bir şekilde kaynak yapabilecek bir atölye veya usta tavsiye edebilir misiniz?

Scudo

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Sevgili İsa eminim ki OSTİM'de bu işi yapabilecek ustalar vardır ancak böyle bir işlemde çeliğin ısıyıp soğuyunca kırılganlaşıp özelliğini kaybedebileceğini hatırlatmak lazım.

Disk uyumlu olmayan kadrolar için satılan aparatlar var, onlardan edinmen daha iyi olabilir.

• Beğen
Tepkiler: İsaAlp

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@Aybars Öge Sürücü

Nasıl aparatlar? Foto rica edebilir miyiz? veya parçanın marka model ismini belirtin google da aratalım :eek:?
Bol pedallar

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Sevgili İsa eminim ki OSTİM'de bu işi yapabilecek ustalar vardır ancak böyle bir işlemde çeliğin ısıyıp soğuyunca kırılganlaşıp özelliğini kaybedebileceğini hatırlatmak lazım.

Disk uyumlu olmayan kadrolar için satılan aparatlar var, onlardan edinmen daha iyi olabilir.

Selam, tavsiyeniz için teşekkür ederim, Ostimi pek fazla bilmediğim için daha önce denediğiniz ve tavsiye edebileceğiniz biri olabilir mi diye merak etmiştim. Böylece Ostimde dükkan dükkan dolaşmaktan kurtulabilirdim.

Kaynak konusunda, çeliğe tam olarak nasıl etki ettiğini bilmiyorum, fakat iyi bir usta ve bu işe uygun bir kaynak çeşidi ile kadroya pek zarar vermeden yapılabileceğini umuyorum. Sonuçta elimizdeki kadrolar da bi şekilde kaynakla birleştirilmiş.

Disk fren aparatlarına pek sıcak bakmıyorum, çünkü kaba gözüküyorlar, fazladan ağırlıkları var ve bunları kardroya monte etmek, kaynak yapmak kadar zor olabilirmiş gibi duruyor. Ayrıca bu aparatların genel olarak ismi var ama kendileri ortada gözükmüyor nedense. Linkteki site de 90 lardan kalma gibi, aktif değil galiba.

Sonuçta kaynakta kararlıyım hala, tabii önce uygun bir kaynak yöntemi ve bu işi temiz bir şekilde yapabilecek birini bulmam lazım. Bu konuda tavsiye verebilecek arkadaşlar olursa çok sevinirim.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
İsa ben Ankara'da askerdeyken dekorasyon amaçlı krom kaynak işi yapan 2-3 yere rastlamıştım. Onlardan yardım alabilirsin; ince etli borularla çalıştıkları için kaynak konusunda güvenilir çözüm olurlar.

Uygun kaynak yöntemi gazaltı. Araştırırken şuna rastladım (link)

• Beğen

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
@Aybars Öge Sürücü

Teşekkürler, ben de internetten kaynak yapma ile ilgili bilgi topluyordum. Düşündüğümden çok daha ayrıntılı bir işmiş bu kaynak olayı. Olay sadece iki metali eritip birleştirmek değilmiş meğer, bi dolu çelik çeşidi ve kaynak yapma yöntemi var. Hepsinin avantajları ve dezavantajları farklı, hepsini bir kere de öğreneyim derken iyice kafam karıştı şimdi.
Çok acelem yok neyseki, en iyisi ben yavaş yavaş araştırmaya devam edeyim.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@İsaAlp

selamlar sana önerim öncelikle disc aparat kaynatıcağın bölgenin gerekli ölçülerini aldırıp tormacıda cromoly bir tabaka metalinden yaptırman ve bunları alıp uygun kaynak ( cromoly ıslah çelikler sınıfına girer) bunun için uyugn kaynak bulman gerekiyor ( bilgi olarak bazik elektrod kullanılır)

Kısaca bu şekilde kaynak yapılmalı materyalini belirterek kaynak ararsan en verimli sonucu alırsın .

araştırarak kaynak yaptrırsan ısı sonucu materyal bozulması gibi bir durumlada karşılaşmazsın

saygılar

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@İsaAlp

selamlar sana önerim öncelikle disc aparat kaynatıcağın bölgenin gerekli ölçülerini aldırıp tormacıda cromoly bir tabaka metalinden yaptırman ve bunları alıp uygun kaynak ( cromoly ıslah çelikler sınıfına girer) bunun için uyugn kaynak bulman gerekiyor ( bilgi olarak bazik elektrod kullanılır)

Kısaca bu şekilde kaynak yapılmalı materyalini belirterek kaynak ararsan en verimli sonucu alırsın .

araştırarak kaynak yaptrırsan ısı sonucu materyal bozulması gibi bir durumlada karşılaşmazsın

saygılar

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@Furkan_26

woodman markası bu aparatlardan ypıyor ve türkiye'de bahar hırdavat ithalatçısı oraya bir bak istersen sana yardımcı olabilirler

saygılar

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
@veynah

Teşekkürler, şu an zaten uygun bir metal tipi ve kaynak araştırıyordum. aparat malzemesi olarak olarak gene cro-moly düşünüyorum, ama cro-moly nin de pek çok çeşidi var, hangisi uygun olur veya hangisini bulabilirim tam olarak bilemiyorum. Genel olarak bütün krom-molibden çelikleri ıslah çelikler sınıfına mı giriyor? Ben paslanmaz çelik diye biliyordum ama çelik jargonu konusunda çok bilgisizim, belki benzer şeylerdir zaten.

Ayrıca internetten kaynak çeşitlerini bayağı araştırdım ve tig kaynağında karar kıldım, hem bisiklet boruları gibi ince metaller için uygun olduğu için hem de metalin yapısını pek bozmadığı için, ayrıca zaten kadro üretiminde de kullanılan bir kaynak yöntemiymiş ama önce iyi bir tig kaynağı ustası bulmak lazım tabii. ostim.org.tr den tig kaynağı yapan bir kaç firma adresi buldum, yakında onları ziyaret edip konuşmayı düşünüyorum ama böyle küçük bir işi yapmaya yanaşmayacaklarından veya fahiş fiyat isteyeceklerinden korkuyorum açıkçası.

Şimdilik aparat için resimdeki kalıbı yaptım, bu kalıbı hem aparatı yaparken, hem de kaynak yaparken kullanmayı düşünüyorum.

http://img43.imageshack.us/img43/7787/mays09007.jpg

http://img43.imageshack.us/img43/4954/mays09006.jpg

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
kardeş uygun cromly nin çeşitleri vardır evet .
bisikletin yapımında kullanılan genelde 4130 cromoly türüdür ve üzülerek belirteyimki türkiy'de kolay bulabileceğin bir cromoly değil .
ben çok araştırdım kolaybulunmuyor inşallah bulursun
senin bahsettiğin kadroda büyük ihtimalle 4130 cromol2dir fakat sen yinede emin ol ona göre uygun bir parça yaptır ve kaynattır

Kaynak türüne gelince evet günümüzde kullanılan ve metal yapısını en az töleransla en sağlam kaynak tig kaynağıdır aliminyum kaynaklarındad a kullanılır .
Bukaynağı yapan çok yer bulursun ama cromomly için uygun elektrodu olucak bir yer bulman gerekecek .
krom çelikleri ıslah çelikleri gurubuna girer (paslanmaz çelik değişik materyalden alaşım olur) sadece krom çeliği dersen ıslah çeliğidir .
Disk aparatı için yaptığın şablonda çok güzel akıllıca düşünmüşsün ve baya pratik bir yöntem.
Son olarak ta özürdiliyorum çünki karamsar ve olumsuz bir yorum oldu

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Sorun değil, hatta ilgilenip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Sonradan üzülmektense, baştan bütün olasılıkları öğrenmeyi tercih ederim. Ayrıca ben pek olumsuz düşünmüyorum, sonunda başarılı olmasam bile bu konuyla ilgilenmek oldukça zevkli geliyor.

Gelelim duruma, kadronun türü 4130 büyük ihtimal, ama şöyle bir sorunum var. Kadro birleştirildikten/kaynaklandıktan sonra ısıl işleme tabi tutularak sertleştirilmiş, bu yüzden bu kadroya kaynak yapmak standart kadrolara göre daha çok zarar veriyor(muş). Bu konuyu mtbr forumlarının frame building kısmında da sormuştum ama oradan da kesin bir cevap alamadım, dediklerine göre iyi bir kaynakla sorun çıkmazmış.

Ayrıca orada bana sert lehim(brazing) de tavsiye edildi. Kaynağa göre daha düşük ısılarda yapıldığı için (700 derece civarı) çeliğe daha az zarar veriyormuş. Ayrıca farklı metalleri birleştirmek te bu yöntemle daha sorunsuz ve neredeyse kaynak kadar sağlam bir yöntem. Sizin bu konuda herhangi bir bilginiz var mı acaba?

Kadro hala elime geçmediği için henüz hiçbirşeyi kesinleştiremedim. Gelişmeleri ve sonucu buradan aktaracağım, belki birilerinin işine yarar.

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Selamlar, biraz uzun sürdü ama sonunda kadroyu disk uyumlu hale getirmeyi başardım. Oldukça uzun süren araştırmalardan sonra kadroya kaynak yapmaktan vazgeçtim, çünkü kaynağın kadroya vereceği zarardan emin olamadım bir türlü ve ayrıca çevremde tanıdık bir kaynakçı da olmayınca, herhangi bir yerde yaptırmak istemedim, çünkü işin büyük ihtimalle baştan savma yapılacağını biliyordum.

Kaynak opsiyonu gidince, başka birşey düşünmem gerekti, bende son zamanlarda single speed kadrolarda popüler olan, sliding-bolt on(kayan-vidalı) dropout sistemini uygulamaya karar verdim.

http://img177.imageshack.us/img177/4729/00141x04.jpg
Örnek: Santa Cruz Jackal

http://img174.imageshack.us/img174/7751/pbpic3245239.jpg
Bu da benim kadronun ilk hali, dropoutlar yamulmuş durumda

İlk başta herşey çok basit görünüyordu, tek yapmam gereken,kadronun aks aralığını biraz genişletmek, gerekli parçaları tornacıda yaptırmak ve kadroya vidalamaktı. Ama işe girişince hiçte öyle olmadığı anlaşıldı.

Öncelikle parçaların öyle tornacıda yapılamayacağını acı bir şekilde anladım, cnc tezgahı gerekiyordu ve cnc tezgahı olan atölyeler ya hiç yanaşmıyordu işe yada uçuk fiyatlar veriyorlardı, birkaç hafta Ostimde turladıktan sonra, umudum tükendi ve vazgeçmeyi düşünürken, son çare olarak forumdan İdris Aca'ya başvurmak aklıma geldi, kendisi ile daha önce hiç tanışmamış olmamıza rağmen, çok yardımcı oldu ve bir hafta sonra parçalar elimdeydi. Kendisine buradan da çok teşekkür ederim.

Kadroyu tornacıda kestirip deldirdikten sonra, parçalar takılmaya hazırdı.
http://img197.imageshack.us/img197/4476/bike015.jpg

http://img268.imageshack.us/img268/7747/bike009.jpg
Fren tarafı

http://img32.imageshack.us/img32/6332/bike005l.jpg
parçayı uydurabilmek için araya bir spacer da yaptırmak zorunda kaldım

http://img204.imageshack.us/img204/1715/bike016.jpg

Bu da bitmiş hali
http://img22.imageshack.us/img22/1383/trailpimp014.jpg

Bisikleti yaklaşık iki haftadır test ediyorum, herhangi bir sorun yok oldukça sağlam ve esnemez bir sistem olmuş. Bu sistem kadronun ağırlığını yaklaşık 150 gr kadar arttırdı ama karşılığında, kayan dikey dropoutlar, vites uyumluluğu ve disk fren uyumluluğu elde etmek hiç fena değil.

Bu arada kadro Atomlab Trailpimp, bisiklet ile ilgili ayrıntıları merak edenler için linki aşağıda.

(link)

Alp Kuterdem

Forum Demirbaşı
Tepki
84
güzel çalışma olmuş .Disk uyumlu olmayan kadrolar için yararlı bir kaynak:)

• Beğen

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Bu konu sabit olmalı ;) Çok güzel bir iş çıkarmışsınız , elinize sağlık ;) .Bol pedallar :)

• Beğen