Çocuklara zorunlu aşı yapılması

hsynzltn

Aktif Üye
Tepki
282
İsim
Hüseyin Özaltun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Milliyetçi Hareket Partisi yeni bir kanun teklifi vermiş meclise. "Çocuklara zorunlu aşı yapılması"
Efendim ben bilmiyordum çocuğuna değişik sebeplerle aşı yapılmasını reddedenler varmış. Bu teklife göre, çocuğuna aşı yaptırmayanlara ya da yapılmasını engelleyenlere altı aydan iki yıla kadar hapis cezası konacak.

Bu yıl çocuğuna aşı yaptırmayan aile sayısı 23 bin imiş.

Cehaletin boyutuna bakın! Aşıya karşı çıkanları bir kısmı "içinde domuz vardır" diyerek sağlık personelini engellemiş iyi mi?
Siz ne düşünüyorsunuz?

Scudo

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Cahile bilgi vermek köre silah vermekle aynıdır.
Cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur. Bunları boş yere demediler ya

dtcf31

bisiklet
Tepki
353
İsim
Güven
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
aşı işi o kadar ilginç ki her türlü söylem var. yok domuz yağı. yok aşıyı satmak için yalandan çıkarılmış. ama bence çocuk ölümlerinin nerde ise yok denecek kadar azalmasının en büyük nedeni aşılardır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
İçinde ne var bilmem. Ama o aşıların içeriğinden emin değilsem, biyolojik silah diye şüphem varsa ben de aşılatmam. Gdo lı gıdanın fink attığı bir ülkedeyiz. İlgili partinin buna da engel olmasını isterim. Ya da şeker fabrikalarını geri almasını.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.468
Bisiklet
Scott
Dünyanın düz olduğuna inanan insanlar var. Düşünce ve inanç özgürlüğü gereği, aksi ispatlanmış bile olsa bu aptalca fikre inanmakta özgürler. Zira bu fikirlerinin, toplumda birlikte yaşadıkları diğer insanlara zararı dokunmuyor.

Lakin, işe yaradığı ve salgın hastalıkları önlemedeki etkisi teoride ve pratikte defalarca kanıtlanmış olan aşılamaya, kendi aptalca fikirleri nedeniyle karşı çıkan ve çocuğunu aşılatmayan insanlar, hem kendi çocuklarının, hem de toplumun genelinin sağlığını tehdit ediyorlar. Çünkü aşılama ne kadar kapsayıcı olursa, önleyici etkisi de o denli yüksek oluyor.

Bu noktada devletin devreye girerek önlem almasından daha doğal bir şey yok. Anayasamızın 41. maddesi de devlete çocuğun korunması görevini yüklemiş. Bu tür girişimlere göz yumulması, müsamaha gösterilmesi, aynı zamanda devletin anayasal görevini ihmal etmesi anlamına gelir.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ne kafanıza takıyorsunuz ki doğal seçilime uğrasınlar işte,madem aşıya karşılar hasta olunca da ağlamasınlar

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
Bence aşı zorunlu olmasın. Zaten aşıya, içinde domuz ürünü var diye karşı çıkan insanın çocuğu da onun gibi olur büyüyünce. En iyisi bu ilkel varlıklar aşılanmayarak yavaş yavaş yeryüzünden silinsin. Ne güzel işte. Hiç bir iş yapmadan insanlığa fayda...

Bugüne kadar hiç domuz eti yemedim. Acaba nasıl bir şeydir, tadı güzel midir diye falan düşünmedim. Kültürel olarak domuz ürünlerine uzağım hepsi bu.

Ama düşünüyorum da, İslamcılar bu kadar karşıysa kesin iyi ve güzel bir şeydir bu domuz eti. Bu gidişle denk gelirsem yerim heralde.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
İnternette veriler mevcut, açılıp okunabilir. Aşıdan sonra çocuk ölümleri kesinlikle azaldı. Ebeveynlerinin bu saçma düşüncesinden dolayı olan çocuklarına ve başkalarına oluyor. Başkaları aşı yaptırmışsa sorun yok, olan kendilerine oluyor demeyin, henüz yaşı gelmediği için aşı yapılmamış bebekler veya alerji vb. gibi nedenlerden dolayı aşı yaptıramayanlar ne olacak?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Almanya ya giden askeri ekinimizden dini bütün bir rütbeli, almanyada dönerciden et yememiş. Sebep etin domuz eti olması değil, sebep döner kesen bıçak eğer yanlışlıkla domuz eti kesitiyse domuz bulaşmıştır hassasiyeti. Ben bu duruma saygı duydum. Mesele şu yalnız, torbalıdaki filip morris sigara fabrikası yunan tütünü işliyor. Ya yunan ürettiği tütüne domuz mamülü karıştırıyorsa burda marlboro tiryakileri duman duman domuz içiyor. Hassasiyet bir çok şeyi kapsar. Bu tarafı atlıyorlar nedense işlerine gelmediğinden.

hsynzltn

Aktif Üye
Tepki
282
İsim
Hüseyin Özaltun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kişisel hassasiyeti toplumu etkilemiyorsa bir sorun yok. Kimse zorla zomuz eti ya da domuzun herhangi bir şeyini yediremez içiremez tabii ki. ama toplum sağlığını riske atmaktır aşı yaptırmamak.

• Beğen
Tepkiler: bislet ve Özcan

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
@Mehmet Altuğ
Devletin çocuğu korumak gibi bir derdi olsaydı, 18 yaşından önce sünnete izin vermezdi.
Erkek çocukları genelde 5-6 yaşında ve bazen de doğar doğmaz sünnet ettiriliyor ailesi tarafından.
Devlet, çocuğun vücut bütünlüğüne zarar verilmesini engellemiyor, bilakis belediye organizasyonlarıyla teşvik ediyorsa, burada çocuğu korumak diye bir şey yoktur.
Dolayısıyla aşı meselesinde devlet çocuğu korusun, bu anayasal haktır demeden önce devletin gerçekten böyle bir derdi var mı onu sormak gerekiyor.

Tecavüz yurtlarının halen faaliyetlerine devam ediyor olmalarını söylememe gerek yok. Ve yine aileler bu tecavüz yurtlarına çocuklarını "dini hassasiyetlerle" gönderdiklerini söylüyorlar.
Devlet neden çocuğu bu yurtlara karşı korumuyor mesela? Yoksa aksine devlet bu yurtlara çocuklar gitsin mi istiyor?

hsynzltn

Aktif Üye
Tepki
282
İsim
Hüseyin Özaltun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@berberci Sünnet farklı bir boyut faydalı olduğu da söyleniyor ama yurtlar konusunda haklısın kardeşim. Bu yurtlar kaldırılsın demiyorum ama çok sıkı denetlenmeli her türlü istismara açık alanlar.

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
@hsynzltn
Hayır.
Çocuktan bahsediyoruz ve hiçbir çocuk güle oynaya sünnet olmaya gitmez.
Çocuğun kolunu bacağını kesmekle arasında hiçbir fark yoktur.

Yetişkin insan neresini kestirirse kestirsin, buna kimse karışamaz. Ama çocuğun vücudunu geri döndürülemez biçimde bozup değiştiriyorsanız bu insanlık suçudur.

Ayrıca bu yurtlar kapatılmalı. Çoğunluğunu zaten dinci yurtlar oluşturuyor ama dinci olsun olmasın hepsi kapatılmalı. 18 yaşın altındaki hiçbir çocuk özel bir yurtta kalmamalı.
Devlet yurtlarında köylerden gelen çocuklar mecburen kalır ona yapacak bir şey yok.

Desert Fox

Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mehmet Metin Levent bence de aşılatmayın en iyisi (!) aşının içinde ne oldugunu düşünüyorsunuz merak ettim ben söyleyeyim aşının içinde ne var ? Bir hastalık etkeni düşünelim bir bakteri ya da virüs bu labaratuvar şartlarında 100-200 lerce kez işlemden geçirilip bu etkenin hastalık yapmayacak kadar güçsüzleştirilir sonra bu aşı olarak verilir.Vücut bu hastalık yapamayacak kadar güçsüz etkeni tanır,yener ve bağışıklık hücreleri uzun süreli olarak hafızalarına atarlar.Eğer yıllar sonra bu etkenle tekrar karşılasırsa vücut en erken biçimde tanır ve en etkin şekilde savaşır.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Yurtlar kaldırılsın. Hepimizden vergi alınmıyor mu? Alınan bu vergiler ile 50 bin çocuğu bakamaz mı devlet? Bakamaz ise neden vergi alıyor? Tv ye bir hasta çocuk çıkıyor az rastlanan bir hastalığı var ve deniyor ki 200 bin lira bulamazsa ölecek. Halk para topluyor. Devlet 200 bin liraya o çocukları tedavi ettirsin, haberim bile olmasın, çocuk ve ailesi tv ye çıkıp rencide olmasın diye veriyorum ben vergiyi. Nereye gidiyor ki bu vergiler?

@Desert Fox
Hocam benim çocuğum yok ki :) olsa aşılatırım. Aşı ne biliyorum. İnsanımız üzerinde oynanan başka oyunlar da var. Oktar babuna denilen adam ile ana haritası abd ye gitti yıllar evvel. Sadece bu dna ya özgü silah olarak aşılama yapıldığından emin olamıyorum artık. O aşıların kaynak ülkesi ne mesela. Zayıflatılmış değil ama biyolojik hücreler yada patojenler mı içeriyor kim bilebilir?

Desert Fox

Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mehmet Metin Levent hocam kafana takma bence bu kadar şunu söyleyeyim senin yediğin yumurtayı yumurtlayan tavuk yurtdısından geliyor,yemi yurtdısından geliyor.Büyükbaş ithal ediliyor,spermaları ithal,yemi de ithal daha say say bitmez yani bu kadar irdelersen çıkamazsın işin içinden

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
@Mehmet Metin Levent
50bin mi??? en az 500bin çocuk dinci yurtlarda kalıyordur bundan emin olabilirsiniz. Ve bu çocuklar köyden şehre okumaya gelen ya da evsiz barksız çocuklar falan değil. Aileleri tarafından dini bütün yetişmesi için bu yurtlara gönderilen çocuklar. Bu yurtlara ödeme de yapıyorlar tabii ki. Ücretsiz kalmıyorlar yani.
Oralarda beyinleri yıkanıyor hepsinin ve bazıları tecavüze uğruyorlar. Yazık bu çocuklara.

• Beğen
Tepkiler: Triban

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
iki çocuk babasi olarak söylüyorum bebek aşısı için ilk kızıma aşı yaptırdık pişman olduk, sonra oğluma yaptırmadık ve yaptırmayacağım da kimseye tavsiye de vermiyorum her ailenin özgür iradesi buna devlet karışamaz.(benim şahsi görüşüm) Madem zorunlu yapıyorsun sağlık ocağına evi uzak olup da aracı olmayıp da gidemeyenler için gelsinler evde yapsınlar.

• Beğen
Tepkiler: hsynzltn