Çocuk için römork yapımı

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
Herkese merhaba.
Eşimle kısa turlara (en fazla git gel 40-45 km) çıktığımız zamanlar, dönüşte illaki çocuğumuz uyuyakalıyor. (şu an 3.5 yaşında)
Mesela en son kışın girişinde küçük bir tura çıktık (10 km) ve tam gideceğimiz yere varmak üzereyken oğlumdan ses gelmeyince durdum baktım, uyumuş yavrucak :hhhhhh: (kendi bisiklet koltuğunda ) Başı da bir sağa bir sola, vücudu öne eğiliyor. Telefon açıp arkadaştan akrabadan araba istesem telefon çekmiyor.Kırsal alan ve hava kararacak. Hem kafasını hem vücudunu belli pozisyonda tutarak tek elle sürmeye çalışmak berbat bir şeydi. Biraz da kızdım kendime ve o gün çözüm bulacam dedim. (Acemilikten de başka çözüm bulamamış olabilirim)
Bu sene kendimize mini ölçekli 10 adet rota hedefi koymuşuz, hepsi Hatay içinde, en uzunu bile git gel ancak 40 km. Ama hepsinin dönüşünde oğlumuzun uyuyacak olması muhtemel, bu römorku sadece bu sebeple istiyoruz.
İnternette yenilerine (çift tekerlekli) 1000 tl civarı, 2. ellerine 600 isteniyor. (kargo parası ayrıca ödenecek.)

Hal böyle olunca maddi imkanları max düzeyde kullanmak istediğimizden kendim yapmak istiyorum. Alet edavat (kaynak makinesi, sipral, matkap, mengene vb.) ve yer anlamında kendi yapma imkanım var. Profesyonel olmasa da elim buna benzer işlere yatkın diye düşünüyorum .

Forumda benzer açılmış konuları genel olarak okudum.Tek teker-çift teker olan modellerini inceledim (tek tekerli mamut modeli bence bireysel yolculuklarda şahane olur, sonra oraya da gelecem)
Sağolsunlar Mehmet Sunu ve Tuğrul Tomba bey gönderdiğim mesajlara ayrıntılı olarak cevaplar verdiler. Mehmet Bey bir iki önemli husus konusunda da uyardı, burdan da tekrar teşekkür ederim.

Aklımdaki bazı soruları sizlere danışmak ve her türlü ayrıntı-fikri duymak isterim. (bu arada ortalama 300 tl ye mal olacağını hesaplıyorum.Kendim yapacak olmam da ayrı bir keyif olacak diye düşünüyorum, olmak zorunda :hhhhhh: Şekil şemal çoğu kişi için önemli ama benim için dış görünüşü son sırada.Bisikletim salcano city sport 10. Frenler V fren. Lastikler 28 inç ve tekerler klipsli değil somun ile sabitleniyor.)

Rotalarımızın %80 i kırsal alan, köy yolu. İllaki trafiğe girmek zorunda kalacaz ama az. Ayrıca bu çift tekerlekli modeli ihtiyaç bitiminde (sanırım 2 sezon kullanabiliriz) tek tekerlekli mamut trailer modeline dönüştürebileceğimi düşünüyorum. Bu sonraki amaç.

1-Bu römorku ortalama 12,5 kg yapabilsem ve çocuk da yaza kadar 17,5 kg dersek V frenlerim yokuş aşağı inerken 30-35 kg yük için yeterli kalır mı ? Şimdiki çocuk koltuğunda bile bazen V frenlerim yetersiz kalır diye korkuyorum ama bu korku bilgisizliğimden de olabilir.

2-Sabitleme sele borusuna mı arka teker miline mi olacak ? fark nedir sizce ? Parketme sorunu, evde saklama sorunu vs yok. Ev müstakil.

3-Amortisörler ne kadar elzem ? Bağlantı demirine bir, belki de 2 yay montajlasam yeter olur mu ?

4-Şayet amortisörsüz olmaz diyorsak, bunları iki tekere monte etme hakkında yöntem-foto fikriniz var mı ?

Son olarak şu nasıl :ssrtcbya:
185513185514

bunları çok sempatik bulduğumdan paylaştım, düşündüğüm bunlar değil :hhhhhh: Şunlar ;
185515185516

Kimseden ses çıkmadı :hhhhhh:

Ben yinede yardım istemeye devam edeyim.

Bahsettiğim römorkta etrafında olup da iç resmini (özellikle çocuğun sırtını dayayacağı bölümün fotoğrafını çekebilecek kimse var mı ?

Scudo

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam konuyu yeni gördüm, ilgiyle takip ediyorum. Ben de bizim çocuklar için düşünüyorum ama hiç yakından inceleyemedim. Decathlondakine vaktim yoktu şöyle bir bakmıştım. Alttan ikinci olanın sap detayı güzelmiş. %80 köy yollarında kullanacağız demişsiniz ben olsaydım amortisör takardım. Bağlantı için arka teker milini kullanmak daha cazip geliyor bana. Şasede ne kullanmayı düşünüyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı

buzlubadem

Aktif Üye
Tepki
85
İsim
sertaç
Bisiklet
Trek
bu işi yapan bir türk firma var adını bilen yazacaktır .

Daha ekonomik halledebilirsiniz sanki.

Ayrıca kendi yaptığınızın çocuk için konforu daha az olacaktır. bence önemli bir detay

heves kırmak gibi olmasın normalde diy(kendin yap) projelerini desteklerim ama bu biraz sıkıntılı sanki

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@Abdülkadir Ergin

Amortisör takmayı ben de istiyorum ama kafamda şekillendiremedim :hhhhhh: Arka tekerlek milinde pay yok bende ama oraya takmak daha verimli olacaksa başka çözüm seçeneği arayacam. Şase oarak ya 2cm çap 2 mm et kalınlığı boru ya da 1 cm çap 3 mm et kalınlığı (raylı bahçe kapılarının bilyelerinin altına takılan kılavuz.. (neden derseniz; evimizin yakındaki hırdavatçıda boru olarak bu 2 seçenek var sadece:hhhhhh:)

@buzlubadem

Hevesim kırılmaz Hocam. Konfor için henüz bir şey diyemeyecem, haklılık payınız olabilir. Bahsettiğiniz firma Mamut Trailer fakat çocuklar için değil sadece yük için römork modelleri var. Nette 2. el çocuk römorkları kargo hariç 600 tl (ben yarısına mal etmeyi düşünüyorum) ve sadece bir iki seçenek var.

Şu an 2. el 16 jant tekerlekleri arama aşamasındayım, az sonra öğle arası hurdacıya uğrayacam, bakalım ne bulacam :)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kendine güveniyorsanız bu işe girin derim. Elbette çocuğunuzu benden daha çok düşüneceksiniz ama 300 tl için bu riski almayın. Çocuğunuz büyüyünce satabileceğiniz bir ürün alın böylece zararınızı minimize etmiş olursunuz. Sizin yaptığınız ürünü satmanızda zor olacaktır.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tekerlek miline değil de belki şase üzerine koltuğu monte ederken arasına uygun sertlikte yaylar dizilebilir. Araçlardaki salıncak benzeri ince bir bir yapı da kurulabilir bulacağınız malzemeye ve ağırlıklarına göre tercih yaparsınız. Şase için 1cm3mm ince gibi geldi bana 2cm2mm profil daha iyi bence.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@trainspotting35

Sağlamlık açısından bahsettiğseniz sağlam olacağı konusunda içim rahat, ama denge vy diğer güvenlik ayrıntıları olarak bilmediğim başka noktalar varsa paylaşın lütfen. Bu ürünü yapabilirsem satmak yerine ihtiyacımız bitince, Mamut Trailer ın tek tekerlekli modeline dönüştürebileceğimi tahmin ediyorum ama bu çok çok sonraki aşama.
@Abdülkadir Ergin

Orjinal bir römorkun iç fotoğraflarını görmek istemem bu sebeple. Ama içinde koltuk olmayan çocuk römorkları da var diye biliyorum. Sanırım ben de koltuk takmayacam :kötü:işte

@Atasoy

:harika:

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Koltuğu olmayanlar nasılmış ki? Ön alt profil ile üst arka boru arasına bir branda kumaşı monte edilip oturuluyor herhalde. Kamp sandalyesi benzeri... Eğer tahmin ettiğim gibiyse kumaşın üst taraf bağlantılarını sağlam elastik bir malzemeyle yapın. Ne çok esnesin, ne de çok sert olsun. Tatlı bir esnemesi olursa çocuğu otururken havada tartar, konforlu olur, amortisör görevi görür.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
Bisikletim bu, koltuk demirine hem görsellik ten hem de boruyu yılan gibi kıvırmanın kendimce zorluğundan vazgeçtim. Arka maşanın sol yatay borusuna vidalı bir parça yapmayı düşünüyorum.
Zira arka tekerlek milinde bağlantı yapacak pay yok ?

187122
187125
187126

Bu da kullanmaya karar verdi ğim boru. Çap 21 mm , et kalınlığı 3 mm. Bunu da bükerken zorlanacam ama demirci ustasından yardım alacam.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Her nekadar bekar biri olarak tam bilemesem de , çocuğun uyurken de taşınabilmesi ve başının sağa sola kıvrılmasını önleyecek hatta mümkünse bir miktar arkaya uzanmasına imkan verecek bir çözüm içermeli . Nasıl olur bilmiyorum? Evde yada çevrenizdeki eşyalarda size ilham verecek birseylere macgyver gözüyle bakmanız lazım. Misal yuvarlak bir eşyanın karton kutuda taşınabilmesi için yapılmış köpükten bir kalıbın içi kumaşla kaplamak gibi. Eski bir sezlongun sasesini yada mekanizmasını kullanmak gibi. ...takipteyiz kolay gelsin ???

Eski bir montun kapşonunu kenarlarına düğme yada cırt bant dikip , uyku zamanı römork içindeki astara iliklenebilir, yapıştırılabilir....

Yada kumaşla kaplanmış kalın yada birkaç kay yapılmış oluklu mukavva kutuların açılır kapanır kenarları yukarı alınarak kafanın sağa sola yatması engellenebilir....Yada iç astar uyku sırasında kenarlarından kaldırılarak oluşan çukurda basın sabitlenmesi saglanabilir.....

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
Fotolar ve msj larım düzensiz, olduğum yerde net yok. İlk fırsatta düzenleyecem.
@trainspotting35

Sizden iyi bilmiyorumdur emin olun ?
Borunun köşe kısımlarının böyle ezilmesini pek önemsemedim, kum doldurma fikri çok mantıklı geldi, keşke önceden bilseydim. Ama bükerek oluşturacağım diğer parçalarda kesinlikle deneyecem.
Çağdaş bey dediklerinizi not aldım, yapabilirsem çok işlevsel olur.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
188600188601188602

Çok yavaş ilerliyorum farkındayım ama hem zaman az, hem de sezonu açmaya vakit var daha :)

Tekerlek yuvalarını yaptım, henüz kaynatmadım.

Bu arada 16 jant aradım hurdalıkta, bir tane buldum 10 tl ye aldım. Fakat 2. sini bulamadım. Arkadaşlara haber salmıştım kullanmadıkları atıl durumda çocuk bisikletleri var mı diye ? Sonuçta 4 adet 20 jant buldum hem de ücret almadılar. Değmeyin keyfime

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
@Çağdaş78
Evet Hatay'da yaşıyoruz ve evet yağmura çok denk gelmeyiz ama gölgelik ihtiyacı çok fazla :)

@trainspotting35

Sorma hocam, neredeyse borudan vazgeçmek üzereyim. Profile dönme ihtimalim var. Ben boruyu oval olur , köşesiz olur amacıyla seçtim fakat tekerlek milinin oturacağı yuvaları sağlam kaynatma işi beni düşündürüyor. 2x2 cm profil olsaydı köşeyi bir şekilde halleder geri kalan kaynağı kolay hallederdim.
Hep diyorum, önce işlevsellik sonra görsellik ..