Christopher Froome doping yapmış mıdır?

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Cem Unden koca bir sifir dediginiz adam 24 yasindayken 21 gunluk grand tour bitirebilecek kapasiteye sahipmis zaten. Daha ne yapsin? 3 sene de grand tour kazanmak icin yeterli calisma yapilacak bi sure bence.

Hatta 2008 yilinda barloworld takiminda fransa turunda 23 yasindayken 84. Olmus. Potansiyel yok ve koca bir sifir diyorsunuz yani :)
image.jpg
Adam bas bas bagirmis ben geliyorum diye.

Scudo

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Ahmet Onur Çakmak Büyük tur bitirmek bizlerin gözünde çok büyük bir olay. Belirli bir seviyenin altındakiler için de öyle ama bir profesyonel için çok büyütülecek birşey değil. Elbette Froome hiçbirşey göstermedi diyemeyiz ama çıkıp böyle büyük turları domine edebilecek sporcular için lafı bile edilmez. 24 yaşında büyük tur bitirmenin artık pek bir numarası yok, 24 yaşında büyük tur kazanıyorlar artık :) Şöyle açıklayayım;

Contador'un ilk büyük turu 2005 TDF ve gösterdiği performansla o dönemde meşhur TDF spikeri Phil amca diyor ki, ''Bu çocuğu iyi izleyin ileride büyük turları domine edecek!''

Quintana'ya bakıyorsun katıldığı haftalık turları kazana kazana bu seviyelere geldi ve 22-23 yaşındayken TDF'yi 2.bitirdi.

Nibali keza ilk çıktığı günden bu yana büyük tur favorisi olarak gösteriliyorki neredeyse ilk 10 dışında derecesi yok :D

Valverde ilk çıktığı günden bu yana büyük tur kazanacak denilen adam.

Ama Froome'a bakıyoruz, kendi çapında bir zamana karşı özelliği var, Afrika'da yetişmenin verdiği bir fiziksel avantaj ile büyük turu tamamlıyor, birkaç etapta ataklar falan yapıyor ama hiçbir zaman sonunu getiremiyor.

@Fırat Y. SKY o dönemde yeni kurulan bir takım ve Froome'un takımı da o sıralar dağılıyordu o sırada boşa çıkan o takımdan Froome, Thomas ve Cummings British olduğu için Sky da bir ada takımı hemen kaptılar onları :harika:

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Adamın kariyerinin ilk dönemlerinde boğuştuğu ciddi hastalıklar hakkında güzel bir yazı: (link)

Avrupa'da bile tanı koyamamışlar Nairobi'deki doktorlar konu hakkında daha tecrübeli olduğu için orda tanı koyulmuş. Sadece en çok bilinen Bilharzia virüsü değil Typhoid, Urticaria, Blastocystosis tanısı da geç konulmuş.

Bu hastalıklarla boğuşurken bir de astım ile uğraşıyor. Bu hastalıklara sahipken TDF bitirebilen bir adamı iyileştirirseniz tabii ki kazanır. :p

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Oğuzhan Y. Evet söylenilenlere SKY'ın yaptığı savunma da bu yönde, Froome bu hastalıklardan muzdaripti o yüzden %100 performans gösteremiyordu ve ne kadar yetenekli olduğu gözlerden kaçtı dediler. Ama Brailsford'un SKY takım prensibi olarak açıkladığı, ''Sporcuların hastalıkları, yarışmalarına engel oluyorsa iyileşene kadar yarıştırmayız'' yönündeydi ama bırakın iyileşene kadar yarıştırmamayı Froome için özel izin çıkartıp yarış esnasında ilaç kullandırtıyorlar. Yani neresinden tutsalar ellerinde kalıyor. Brailsford'a bu sorulduğunda ise kem küm yapıyor, bari çık düzgünce, ''Froome bizim en iyi bisikletiçimiz, o olmasa biteriz o yüzden bu prensibimizden vazgeçtik'' ama bunu da diyemiyor...

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Oğuzhan Y. Lance babada hastalıklarla boğuştu. Allah kimsenin başına vermesin. Sonuç ortada.

Allah aşkına bir mononükleoz hastalığından bir sezon kaybeden adamlar varken hasta hasta fransa vs turlara katılmak da ne oluyor.

@Ahmet Onur Çakmak :) :) :) kusura bakmayın

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

Orkovelis

Üye
Tepki
27
İsim
Orhan Veli
Bisiklet
Mosso
Kimseyle yatıp kalkmadığımız için kesin bilemeyiz ancak ben profesyonel seviyede herkesin doping yaptığını düşünüyorum. Bulmak zor zaten, belli bir süre vücutta kalıyor sonra atılıyorlar vücuttan ilaçlar. Artık iş spor olmaktan çıktı çünkü günümüz dünyasında.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Orkovelis bende yatmadım tabii. Öyle bir eğilimimde yok zaten.:)

Evet hepsi doping yapıyor. Sizin kullandığınız madde doping listesinde yoksa o maddeyi idrarda kanda aramıyorlarsa nasıl dopingli çıkacaksınız .

Geçen fransa turunda adam hansen kazanın ertesi günü şu tweeti atmıştı.

I eat pain at breakfast

Bütün gece çocuklar gibi ağladım dedi. Sonra turu bitirdi. Nasıl ağrı kesiciler bunlar ?

@Ahmet Onur Çakmak 2008de froome fransa turunda 84. olmuş.23 yaşında

Contador ne yapmış . İtalya turunda birinci , ispanya turunda birinci aynı sene. 26 yaşında

Contador un katıldığı bütün büyük tur , haftalık turlarda aldığığ en kötü derece 2005 fransa turunda aldığı 31.lik. O zaman dünya bisiklet medyası büyük bir yetenek geliyor diyor.

Froome 2009da zigzag çekerek yokuş çıkıyor hep ayakta

(link)

• Beğen

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@Özgür R @taner07 yettim gari.. az mola vereyim dediydim. sarı mayonun keyfini sürüyordum :p

neyse şimdi bu froome tartışması hep başa dönüyor burada da yine başa dönmüş. tur boyuncada konuştuk hep. adamdaki virüsü sky keşfediyor ve adam onu atlatınca patlatı veriyor içindeki ceveri.
zaten sky'a gelişi froome'nin genel klasman lideri olmasıdeğil ki domestik...

Gücü sonra ortaya wiggoya yattığı atakla çıkı veriyor ortaya. orada froome bıraksalar belki şuan adamın 3 sarı mayosu vardı. ( gerçi tt'ler de wiggo show yaptı o ayrı )

ioalici

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
İbrahim Onur ALICI
Bisiklet
Cube
Ben sadece bisiklet degil tum spor dallarinda en uste oynayan sporcularin tumunun destek doping artik her ne naneyse aldigindan eminim. Eger milyar-trilyon dolarlik spor endustrisi mafyalarinin uydusu olursaniz sorun yok, basini kaldiranin numunesi pozitif cikar. Tersine inanmanin saflik oldugunu dusunuyorum... Bu tabi benim fikrim, e tabi kanit da yok. Ufluyorum bir nevi...

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Tersine inanmanin saflik oldugunu dusunuyorum... Bu tabi benim fikrim, e tabi kanit da yok.

Geçen gün Almanya'da bir dergide doksanlı yıllarda yapılan olimpiyat ve dünya şampiyonlarında atletizm dalına podyum yapanların üçte ikisinin dopingli olduğunun kanıtlandığına dair bir yazı vardı. Sonuç olarak bisiklette büyük paralar dönüyör. Bisiklet ayakkabı kask jant lastik tayt vs. Sponsorlerin birtakım kahramanlar yaratması onları tepeye çıkarması yeni pazarlar ortaya çıkarması gerek . Yakın gelecekte çinli bisikletçilerin fransa turunda dereceler yaptığını görürseniz şaşırmayın

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Chris Froome BBC'ye verdiği röportajda, ''TDF'yi 5 kere daha kazanabilirim. Vücudum bana imkan verdiği sürece yarışmaya devam edeceğim. Daha 7-8 sene yarışabilecek vaktim var. Fiziksel testlere gireceğim ama acele etmek istemiyorum, doğru zamanda bu testleri olacağım. İnsanların bana güvenebileceğini göstermek için daha fazla bilgi paylaşabileceğim zaman paylaşmak isterim. Temiz spor için sözcü olmak istiyorum.'' dedi.

(link) (link)

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

KADANS

Üye
Tepki
38
İsim
murat
Ben her zaman adaletten yanayım, şimdi froome dopingli diye tartışılıyorsa ki 2013de de tartışılmıştı, contador geçen vuelta da froome atak yapıp son etapda nasıl dağıtmıştı ve bu adam dopingden ceza aldı ama onu kimse konuşmuyor.
Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı duyacak arkadaş.

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
froome şimdi bir video paylaştı
(link)

sonra bu çalışmalarını yıl içersinde açıklıcakmış..

• Beğen
Tepkiler: Kazuya ve taner07

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@Serkan.ÇABAŞ ben de tam bu vidyoyu paylaşıcaktım
bana rocky4 de full teknolojik altelerle çalışan ivandrago'yu hatırlattı:)

saygı duymamak elde değil ama

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Yaptıkları test muhtemelen VO2Max testi. Nino Shurter de daha önce benzer bir video paylaşmıştı. İzlerken bile bacaklarım yandı. :p

(link)

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@taner07

bu sayılar nedir bilmiyorum ama yine bisiklet camiası ikiye ayrılmış
kapalı alan ve açık alan değerleri bir olamaz diye

https://pbs.twimg.com/media/CMn7zAjWoAAUIF_.jpg

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Serkan.ÇABAŞ Sıcak ve nem değerleri bunlar. Saçma bir tartışma yine sırf SKY olduğu için saldırıyorlar :komik: Herkesin vo2max değeri böyle ortalamlarda ölçülüyor, sonuçta Froome'un performansına tek olarak bakmayacağız, diğer bilinen sporcularınkiyle karşılaştırılacak bu da bir ölçüt sonuçta...

• Beğen
Tepkiler: Kazuya

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Arkadaşlar bunların hepsi hikaye. Bakın yıllar önce bmc takımında yarışan ve epo'dan yakalanan thomas frei ne yazmıştı aradım buldum.

Son iki paragrafı okuyun . "Eğer bir litre su içseydim ertesi gün temiz çıkardım". Bahsedilen ilaç epo ; bayer'in aspirini değil. Bu işler bu kadar kolay . Froome burada şov yapıyor medyaya.

(link)

Zaten adamın arkasında rupert murdoch var. Sky holding'in sahibi. İçiniz rahat olsun . Froome eğer Lance gibi vali , belediye başkanı olmak için aday olmazsa hiçbir zaman yakalanmaz

(link)

• Beğen

Uzbay YELCE

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
Giant
Sky takımını sevmiyorum. Froome da sevmiyorum. Bir soğukluk var sanki, alışamadım. Ama doping yaptığını düşünmüyorum. Froome tamamen fransa turuna odaklıydı. Giroya katılmadı çünkü hedef fransaydı. Bana göre contador duble yapmaya çalışmasaydı froome bu kadar rahat kazanamazdı. Dopingli olmadığını düşünüyorum ve öyle umut ediyorum. Yoksa tam bir hayal kırıklığı..:kötü: