Christopher Froome doping yapmış mıdır?

Tepki
15
Ana sayfada Lance Armstrong'u görünce şu işi şöyle güncel bir şüpheli üzerinden götürelim dedim.

Sizce C. Froome doping yapmış mıdır? Yapıyor mudur?

Bir sporcuyu bu kadar karalamak emeğine hakaret değil midir?

Daha önce rakiplerinin söylediği ve Froome'un lehine olan sözler var. Bu eğer Froome hileli yarışıyorsa onlarda hileli yarışıyor mu demektir?

Bana kalırsa dopingli değil.. Ama dünya bunu tartışıyor, biz de tartışalım.. Hordri meydan!

http://images.tapatalk-cdn.com/15/07/24/00ea08324943b4949a5fb2751cbe384b.jpg

Scudo

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Bence hiç biri tamamen temiz değil ama suyunu çıkarana dopingli diyorlar :)
Bu kadar spekülasyon ve tarışmadan sonra illa ki elli kere kontrol edilmiştir. Eğer onlar bir şey bulamıyorsa bize de bir şey söylemek düşmez.

gremlis

Üye
Tepki
75
İsim
Hasan S.
Bisiklet
Orbea
aslinda tum mesele sky'in sizan veriler sonrasi olaya panikle yaklasmasiyla basladi. Mevzuyu olgunlukla goturselerdi bu kadar konusulmazdi diye dusunuyorum. Ben de pek sevmiyorum froome'u lakin muazzam bir bisikletci, takdiri fazlasiyla hakediyor. Artik froome'da dopingli cikarsa bisikletin prestiji yerle yeksan olur ki bunu profesyonel takimlar da istemez dusuncesindeyim.

Tepki
15
Ama Froome bana çok şeker yüzlü tatlı biri gibi geliyor. Yani öyle büyük bi' hurs falan yok adamda. Adam böyle mayoyu falan alırken gözlerini kırpıyo gülüyor falan çok mülaim geliyor bana :)

Quintana'da öyle. Fare gibi adam minik yüzlü. Ama Lance öyle değil. Ciddi ciddi Lord Voldemort tipi var adamda. Contador yine o tipte.

• Beğen
Tepkiler: anıl şentürkk
Tepki
7
İsim
Ali Karagönlü
Bisiklet
KTM
Bunları düşünen vardır ama, hilesiz zor bu işler.

Tepki
15
Bu arada bu dopingler performansa ne kadar etki ediyor?

Yani ben dopingin kralını yapsam yarışı alır mıyım?

caesar

Forum Bağımlısı
Tepki
671
İsim
caesar
Bisiklet
Salcano
Froome'u hiç sevmem ama hakkını teslim etmek gerek. Ben doping yaptığını düşünmüyorum . Gününüzün antrenman teknolojisi ve tour u kazanma hırsı ve isteğiyle birleşince ortaya Tinkoff un dediği gibi Froometör çıkıyor :) Froome un formundan ziyade Contador un, Quintana nın, valverdi nin formsuzluğu konu edinilmeli.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Berkay DEDEOĞLU alamazsiniz. Dogru antreman olmadan, fizyoloji bilmeden doping hic bir ise yaramaz. Lance bile o kadar doping yapmasina ragmen gunde 6 saat antreman yapiyordu.
Dopingin yaptigi etki insani limitlerinin uzerine cikartmak. Yani ise yaramasi, yaris kazandirmasi icin vucudunuzun limitlerinde olmaniz lazim.

Tepki
15
Teşekkür ederim . Yani orada biraz latife yaptım.

Yani doping yapmış adamlara yeteneksiz diyebilir miyiz?

Tepki
27
Ben de Froom'un doping yaptığını düşünmüyorum. Ama önümüzde Lance gibi bir örnek de var, o yüzden şu bisikletçi %100 temizdir diyemiyoruz ne yazık ki.

Doping'den konu açılmışken, geçenlerde bir kaç arkadaşımla spordan konuşuyorduk. Arkadaşlarım futbol hastası 2 Trabzonsporlu bu arada :) Ben futbolun kirlendiğini, o yüzden 2-3 senedir takip etmediğimi söyledim. Onlara bisikleti açıklamaya, ne kadar zevkli, ne kadar mücadeleci bir spor olduğunu anlatmaya çalıştıkça doping skandallarını yüzüme vurdular resmen. Adamlar hayatlarında bisiklet yarışı izlememişler, ama doping olayları ana haberlerde yer bulduğu için bundan haberdarlar, ve kafalarındaki algı tüm bisikletçilerin dopingçi olduğu yönünde. Bu algının kırılması da hiç kolay değil, uzun yıllar doping'in lafı bile geçmemesi lazım bu algının kırılması için sanırım.

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Berkay DEDEOĞLU yeteneksiz degil. Insan fizyolojisinin belirli limitleri vardir. mesela 1999 yilinda tour de france'da lance yokusu o kadar hizli cikiyordu ki viraji alamayip frene dokundugu bile olmustu. Bu normal bir insanin yapabilecegi birsey degil. Lance cok guclu ve yetenekli bir sporcuydu. Fakat insan fizyolojisinin disinda yarisiyordu aldigi dopingle.

kubilayrd

Üye
Tepki
46
İsim
Kubilay Erdoğan
Bisiklet
Cube
Froome ozellikle bir etapta (meshur 10. etap) rakiplerine fark atti. O gunden beri zaten liderligi savunuyor. Son gune girerken fark 2,5 dakikaya dusebildi.

SKY, onuncu etaba dair bazi verileri paylasti. Bu verilere gore Froome, onceki suruslerinin %10 uzerine cikmis gorunuyor. Bunun mumkun olmadigini iddia etmek guc. Ote yandan oksijen hucresi sayisini ve bazi diger verileri paylasmadilar. Froome bu verileri paylasmanin "taktiklerini aciga vermek" anlamina gelecegini soyledi. Saygi duymak lazim, bu kadarini yapmalarina bile gerek kalmamasi gerekiyordu. Bence olay cok buyutuldu, Fransizlar 30 yillik zirve hasretinin de etkisiyle saldirdilar. Dopestrong'un soylediklerinden bahsetmiyorum bile.

Bazi diger faktorler de var. Ornegin Kenyali sporcularin oksijen hucre sayisinin genetik olarak yuksek oldugu soyleniyor. Bu bir avantaj saglar mi, neden olmasin? Ayrica Froome'un rakiplerine bariz ustunluk sagladigi etaplarda takimi cok iyi calisti, enerjisini korumasina cok yardimci oldular.

Biraz da digerlerine bakmak gerek, 4 GC adayindan diger hicbiri formda gorunmedi. Nibali kendini gec buldu, Quintana surekli bir seyleri bekler modda, Contador ise ancak onundekini takip edebiliyor. Bana kalirsa Froome icin her sey yolunda gitti ve onu bu noktaya getirdi.

Tepki
15
@kubilayrd katılıyorum iş biraz Froome'un zirvede olması ve diğerlerinin taktiksel beceriksizliğinden kaynaklandı. Yani beceriksizlik demeyelim Sky'dan daha kötü.

Gerçi turda birkaç kez domestiksiz kaldı ama düşmanlar bir olamadılar.

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yalnız froome un açıklanan verilerinde power ın 5.9 w olduğu yazıyormuş , tony gallopin de demişki ben de o civarda çıkıyordum bana nasıl bu kadar fark atabilir o zaman vs. tabi bunu yayında duydum tam olarak böyle konuşmamış olabilirlerde o yüzden yayını izleyenler teyit edebilirse sevinirim

Tepki
15
Bunu bu gün de söylediler ilk açıklandığında Greg Lemond'da söylemişti. Oval aynakol buna etken olabilir diye. %6 civarı etkisi oluyormuş. E birde ortalama değer sanırım bu. Ortalama değilse bile en yüksek değerdir ki her ikisininde ucu açık biri 5 saniye 5.9 giderken biri 50 saniye.. Tabi rakamları attım.

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
o yokuşun ortalama değeri bu. hem oval ayna kol hem de ikisinin arasındaki kilo farkı etkili olmuş olabilir diye düşünüyorum. çünkü bu değer uygulanan ortalama gücü kiloyla bir şeyler yaparak bulunuyor diye biliyorum

Hasan Tunalı

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Cube
Adam 10. Etapta Yokuşu 57 km HIZLA çıktı farkı attı ama o etaptan sonra çok saldırmadı belkide o güne özel bi gücü vardı ama o etap da o HIZLA çıkması ilginçti.

Tepki
15
Peki şöyle bir durum var.. Eğer dopinge izin verilirse herkes doping yaparsa durum yine eşit olmaz mı?

Yani tabi saçma bir şey bu dediğim ama o zaman ne belirleyici olur onu merak ediyorum.

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berkay DEDEOĞLU ben de hep onu merak ediyorum , şöyle biri çıksa dese alın istediğiniz gibi doping yapın bakalım kim kazanacak ? o zaman büyük ihtimalle dopingin zararlarından bahsedilir ve kimse dopingin serbest olduğu bir yarışta yarışmak istemez gibime geliyor.