Chain-L zincir yağı uygulaması

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
@guardiny toz topluyor ama mekanizmayı baymıyor, durduğu yerde de kararan bir ürün... ama dandik değil.. zinciri bırakıp gitmiyor yağ o yüzden çok sıkıntı yaratmıyor MTB toz toprak çamur girdiğimde de beni yolda bırakmadı.. :)

Scudo

CY3535

Aktif Üye
Tepki
251
İsim
Çağlar YILMAZ
Bisiklet
Lapierre
Bende bugün yaptığım tur öncesi uyguladım. Tabi öncelikle eski yağı ve tortuları iyice temizledim. Akabinde her bir baklaya bir damla ilke yağlayıp bir gece beklettim. Sessizlik inanılmaz, geçişler daha iyi oldu ama toz toplama konusunu tecrübe etmedim. Bir kaç üstündeki fazla yağı temizlemek gerekir. Bakalım yaşayıp göreceğiz.

• Beğen
Tepkiler: GrandHan
Tepki
73
Bisiklet
Giant
Bu yağı bir senedir yol bisikletimde kullanıyorum. 1200 km yağlamadığım oldu zinciri. Genellikle 700-800 rahat bulunuyor. Bisikletin tozdan görünmediği ortamlarda bile toz tozlama problemim olmadı.
1. Her uygulamada zinciri söküp 5 lt plastik şişeye quicklink ile bağlayım atıyorum.

2. Üzerine 300 ml gazyağı (mazot da kullandığım oldu) döküp şişeyi iyice çalkalıyorum, zinciri şişenin içinde bir iki saat bekletiyorum. Bunu da gazyağını bir yere toplanıp zincirden akacak şekilde eğimli koyarak yapıyorum.

3. Gazyağını döküp zinciri siliyorum ve zinciri kurumaya bırakıyorum.

4. Gazeteyi serip, her baklaya bir damla gelecek şekilde damlatıyorum.

5. Bir saat beklettikten sonra zinciri takıp fazla yağı siliyorum.

6. Sonraki iki-üç (duruma göre) sürüşte zinciri ve arka dişlileri siliyorum ve zincir o noktadan sonra kesinlikle toz toplamıyor.

Bu kadar zahmete değiyor mu derseniz, bence kesinlikle değiyor. Zefal pro kullanıyordum ve zinciri 3800 kmde değiştirdim. Bu yağı kullanmaya başladıktan zincir 0.75 uzunluğuna tam gelmemesine rağmen 6000 km oldu. Yağdan memnunum, uygulaması zahmetli ama bir kere yaptığım zaman beni 700-800 km kesin idare ediyor. 1200 km falan geldiğinde ses bayağı artmış oluyor zaten.

BarkinD

Yola bakan,lastik yakan :)
Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok özür dilerim yanlış yere yazdım kusura bakmayın ;(

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
merhaba arkadaşlar ben de bu yağı almayı düşünüyorum.chain l 10 ml 17 tl ye satılıyor sitelerde.alınır alınmasına da hiç zincir yağlamadım acaba yağlama yapabilir miyim düşünüyor insan becerebilir miyim anlamdında? bisiklet üstünde yapsam olur mu? nelere dikkat edilmesi gerekiyor,bu zincir üstündeki fazla yağları alma derken nasıl oluyor pek anlayamadım beni bilgilendirirseniz sevinirim

tırıvırı.

Forum Bağımlısı
Tepki
665
@Desert Fox alma kardeşim beş kuruş etmez balçık gibi bişey bu,bulabilirisen finichline marka yağ bak yok bulamasan decahtlonda shmano yağlar var oda olmaz ise en son tercihin zefal olusun inan mok gibi bu yağ

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
Shimano yağ yanılmıyorsam 25 TL gibi bir şeydi Dechathlon'da. Kullanıcıların tavsiyesi her baklaya bir damla yağ damlatın şeklindedir. Zinciri WD40 la veya fren-balata temizleyiicisi ile (mazot da olabilir) önce zinciri temizleyip sonrada zincir üzerinde 5-10 baklaya hafifçe sürüp pedalı çevirerek yağı iyice yedirin yeterli olur.

Desert Fox

Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mutlu07 shiamono ve zifalı köti deyip bunu al diyen var yeter valla kafam karıştı herkes başka bir şey diyor

@ErHan72 (link) bundan mı bahsediyorsunuz? chain mi bunu mu alayım

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
@Desert Fox Hepimiz aynı ikilemde kaldık ve araştırdık. Herkes bir şeyler söylüyor. Makina yağı bile önerenler var. Bence bu yağ işinizi görür. Bisiklet için yapılmış bir yağ. Ben bunu kullanıyorum. Yalnız kullanacağınız iklime göre seçin; İlandaki kuru hava için olan. Yağışlı havalar için farklı yağ var. China L denilen yağı çok şişirilmiş gibi; çok abartıldığını düşünenler de var.

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

Desert Fox

Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ErHan72 bunun wet olanı var da yağışlı hava pek olmuyor zaten olsa da o gün pek çıkmıyorum.bunu alayım en azından bilindik marka shimano sistem ile uyumluudur diye düşünüyorum.zinciri çıkartmadan uyguluyor olacağım.gaz yağı dedi birkaç kimse onunla nasıl temizlemem lazım? temizledikten sonra aralara birer damla sıkılacak bunu öğrendim fazla yağ silinmeli diyorlar bunu anlamadım nasıl? bu konuda bilgisizim araştırıyorum ama tatmin edecek bir bilgi alamadım

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
gaz yağı duymadım. WD40, mazot, würth fren-balata temizlecisi vb. bir ürün alın. Zinciri, ön-arka dişlileri temizleyin. Bir süre akması için bekleyin. Sonra bez ile silin. Zinciri çıkartmanıza gerek yok. Her baklaya birer damla veya 5-10 baklaya hafifçe sürüp zinciri çevirin. İnce tabaka olacağı için fazlalığını almanıza gerek yok. Bu yağ makine yağı gibi akışkan değil, her yere sıçramaz. ara sıra ihtiyaç duydukça yağlarsınız. Yine arasıra zincir ve dişlileri yine temizleyip yağlayın. Herkesin kullanım şekli ve sıklığı farklıdor; bu yüzden kendinize göre ayarlamınız en iyisi

Farklı önerisi ve tavsiyesi olanlar da yardımcı olurlar

@AKTÜRK ALİ@

Daimi Üye
Tepki
170
İsim
ALİ
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
arkadaşlar ben chain l kullanıyorum ve 4 aydır aynı yağlayım(zinciri 4 ay önce yağladım)aşağı yukarı 1000 km yaptım ve yağlama gereği duymuyorum çünkü gerek yok niye boşuna yağ harcıyım ve neden boşuna vaktimi öldüreyim ?Asıl anlatmak istediğim chain l marka yağı alabilirsiniz su da geçirmiyor şişirilme muhabbeti de hikaye hangi yağ size 2000-3000 km gibi bir mesafe sunuyor ki o kadar az bir yağla?:Dpaslanmayı da engelliyor önemli olan uygulayabilmek memnun kalmayanlar bolca sıktı galiba zincire :DD

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Normal makine yağı kullansanız olmaz mı arkadaşlar? 1-2 lira hem.

• Beğen
Tepkiler: @AKTÜRK ALİ@

Sinan Ş

Forum Bağımlısı
Tepki
451
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren yıkasa da fark etmezki,çözücü kimyasalla yıkamadıktan sonra sabun vs çıkaramaz o tip yağları.

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mtb kullandıkça çamur oluyor toz toprak doluyor zincirin her yanı. İllaki iyi bi temizliğe girişiyoruz bırakın 1000 km yi 100 km de bile temizlettiğim çok oldu. 2 ay araştırdım hem ekonomik hem kaliteli nasıl bir ürün bulabilirim diye. Bunu ' (link) ' deneyim istedim. Kullananlar memnun kalmışlar. Hediyeler de yolluyor Mehmet abi. Temizlik ekipmanlarını tamamladım artık bisikletin temizliği bana ait :hhhhhh:

@AKTÜRK ALİ@

Daimi Üye
Tepki
170
İsim
ALİ
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Cem Tunç zinciri perişan eder:D zamanında kullandım uygun diye kadronun her tarafı yağ oldu 5 lira daha az vermek için :D

@BerkEvren bisikleti tabi ki yıkıyorum ama zaten zinciri kuru bir bezle tozunu pisliğini aldıktan sonra zincir yeni yıkanmış gibi oluyor :D

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@@AKTÜRK ALİ@
İşin içinde yağmur ve arazi olunca kuru bezle temizleme bayaa fantastik geliyor. Üstünden çamurlu sular geçmiş rubleyi zinciri hayatta silip geçmem. Çamurlu sudaki toprak kurudumu dönen sistemler için zımparaya döner. Bu sebeple garip geliyor 1000-2000 km'lik yağ uygulamaları.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Chain L kullanmadan önce ayda bir zinciri tamamen çıkarıp temizleyip yağlayıp takmam gerekiyordu. Ki 2 hafta sonra yine kirleniyordu.

Chain L kullanmaya başladıktan beri 3 ayda bir yetiyor ki 4 ayda bir yapsam da olur aslında. Ama ben biraz titizim.