Chain-L Zincir Yağı Uygulaması

Doğanay07

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
148
İsim
Doğanay Ç.
Bisiklet
Mosso
@Desert Fox özür dilerim dikkat etmemişim yola geçince şehir bisikleti mtb gibi algı oluşuyo :) ben 400-500 km de bir komple temizliğe sokuyorum.

hamlet2006

Forum Bağımlısı
Başlık
18
Tepki
14.918
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Desert Fox Chain-L in fazlasını alırken cerrah titizliğinde olunması lazım.Tek kötü tarafı bu.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321+
Başlık
15
Tepki
1.102
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006 hocam şu operasyonu sen video şeklinde yapıp bana atsana adam akıllı bir daha uygulayayım ne kadar gidecek kirlenmeden? bu konuda yardım edersen çok sevinirim.sanırım fazlasını alma konusunu eksik-yanlış yapıyorum bunu öğrensem iyi olacak

hamlet2006

Forum Bağımlısı
Başlık
18
Tepki
14.918
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Desert Fox Ben de yapa yapa daha iyiye ulaşmaya başladım.Hâlâ çok çok iyi değil.İşin sırrı sabırlı olmaktan geçiyor galiba.

Başlık
0
Tepki
1
İsim
Barış Şen
Bisiklet
Sedona
bende chain l kullandım sedona 300 tur bisikleti 60 km yaptım asfaltta baya bi rüzgar vardı zincirden ses gelmeye başladı zincirin geçişini felan ayağımla hissediyordum baya bir siyahlasma oldu. Burada genellikle toz rüzgarı esiyor chain l de yapışkan bir zincir

emrehan.

Daimi Üye
Başlık
18
Tepki
322
İsim
Emrehan
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Bissikklettciiğğ Aynen ben de bi süre kullandım ilk turda siyahlaştı zincir. Toz toprak topladı. Shimano Dry Lube yağa geri döndüm.

waafy

Daimi Üye
Başlık
4
Tepki
386
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
Bisikleti aldığımda bu yazıyı görüp almıştım ekim 2015 de . Büyük şişe daha bir cm eksildi eksilmedi ,küçük şişe anca yarım oldu. Ne zaman yağladım en son hatırlamıyorum . Zaten ne düzgün temizlik yapıyorum ne de düzgün yağlama . Zincirim hep siyah ama ses ve geçiş sorunu yok . Arada bakıyorum kir toz topaklanma var mı diye idare eder diye devam ediyorum .

Tepkiler: A.l.t...

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Başlık
33
Tepki
1.748
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Desert Fox
Aynen bende son derece bir temizlikle zinciri temizledim, bahsettikleri yağlayıp 1 gün öyle beklettim.Sonra fazlalıkları silerek bisiklete taktım. Ama daha ilk sürüşte sizinkinden biraz daha temiz olmak üzere toz topladı. Arazide kullanmıyorum ama ara ara yollarda tozlar, ufak toprak serpintileri olabiliyor geçtiğim güzergahta. Bence bu fiyata yakışacak bir ürün değil.Aşağı yukarı 25tl 10ml gibi bir şey alıyorsun, her baklaya bir damla damlattım, neredeyse yarısı gitti. Bir sonrakinde zefal kuru hava yağını deneyeceğim bakalım..

BF Okuru

Daimi Üye
Başlık
0
Tepki
7
Fazla yağı yeterince temizlemezseniz toz toplaması normaldir bastıra bastıra sileceksiniz ilk sürüşten sonra tekrar sileceksiniz. Baklaların içerisinde kalan yağ yetecektir.

Tepkiler: 1 kişi

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Başlık
33
Tepki
1.748
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Pamuk
Hem yağladıktan sonra hemde ilk turdan sonra sildim ama bastırarak silmedim, yazıktır günahtır yağ boşa gidiyor. Bir dişli falan nasiplenir yavrucak.:D

Vedat_Çakar

Aktif Üye
Başlık
4
Tepki
281
İsim
Vedat Çakar
Bisiklet
KTM
Geçenlerde Shimano makanikerleri ile zincir konusunu derinlemesine konuştuk.
onlar Shimanonun zincir temizleme ve yağını tavsiye ettiler ancak zincir temizleme için şu aliexpress te satılan zincir temizleme aparatlarını (mavi içi makaralı ve fırçanı olanlardan) çok mettetiler içerisine sabunlu su koyarak temizleyin sonra kurutarak yağlayın dediler bu işlemi sürüşten en az 4 saat önce yapmak gerekli olduğunu da belirttiler.
Ben o günden bu yana zincir temizliğini bu şekilde yapıyorum ve son derece memnunum.
Yağ olayına gelirsek bu birazda kişisel olduğunu düşünüyorum bazısı ses yapmasın ister bazısı ise zincir kararmasın bazısı ise full koruma ancak bunların tamamını sağlayan bir yağ ne yazık ki yok.

Başlık
0
Tepki
32
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
@-Skynet-
Ben würth fren balata temizleyicisinden aldım. Bir tane de n11 den 10 tl civarına zincir temizleme fırçası aldım.
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Zinciri çıkarmadan würth sıktım rubleye ve zinciri çevirdim. Arada sadece zincire sıkıp fırça ile yine zinciri çevirip temizledim. Sonra bir kaba su ve pril koyup bisikleti temizledim ve zinciri de pril ile yıkadım. Sonra ıslak yerleri kurutup zinciri bir de bez ile sildim. Ön vites çarkı ve arka vites parçalarını aynı şekilde temizledikten sonra kuruması için bıraktım. Ertesi güne yağı kabı ile sıcak suda bekletip iyice kıvama gelmesini sağladım. Sonra Saç kurutma makinesi ile zinciri ısıtıp ısıtılan baklavalara tek tek yağı damlattım. Sonra biraz bekleyip tek tek vites gezdim. Sonra sürüşe çıkıp iyice çarklarda gezdirdim. Bu işlemi kaç km ya da ne kadar sürede tekrarlamak lazım acaba? Bu yağ kullanımı ile ilgili bir çok yazı okudum ve video izledim. Açıkçası kimi zor işlem (zincir sökmek gibi), kimi kolay işlem uygulamış. Ben hepsini harmanlayıp kendime göre yaptım. Yağın yanına temizleyicisini de hediye koymuş satıcı, fakat ben geleceğini bilmediğimden würth almıştım. O yüzden ilkin würth uyguladım. Sizce uygulama doğru olmasa da, gideri var mıdır?

mmakif

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
168
İsim
Mehmet Akif
Bisiklet
Ümit
@hardnrocker Ilk 2 3 sürüş sonrasi gözle bir bakin zincirin fazla yagini yani bir pecete veya bezi kivirip zinciri cevirin hafifce. Pimler arasindaki yag yetecektir . Eger silmesseniz cidden zincir fena kirlenior. Uygulama sonrasi daha onemli yani :)

Temizleme isine gelince icinize siniyorsa tammdir parlamasi icinse wurth veya o gonderilen formula x temizleme isleminde yeterli gelior.

Bu bilgileri de kafamdan soylemiyorum tabiki ben kullanan de abilere sordum temizleme yaglama sonrasi silme islemi önemli hem de çok .

Kazasiz sürüsler :harika:

Tepkiler: hardnrocker
Başlık
0
Tepki
32
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
@mmakif Hocam sürüşten sonra filan baktım. Sanki fazlalık yok gibi. Hatta parmak sürdüm, aşırı bulaşma yok gibi.
Fakat aldığım ilk günden beri akord tellerinde ve zincirde sanki siyah toz gibi yağ bulaşması var. Normali böyle mi? Yani Akord tellerine nasıl bulaşıyor anlamıyorum. Papuçlar sürttükçe oralara mı dökülüyor acaba? Papuçları çıkarırken onlar da simsiyah bulaşıyor ele. Bisikletin üstünde gelen papuçlar var.

Fotoğraftan anlarsanız yağın fazla olmasını çekip gönderebilirim.

mmakif

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
168
İsim
Mehmet Akif
Bisiklet
Ümit
@hardnrocker Ben akort telinpabuc felan hiç yasamadim :kötü: vala bu iste amatorum konuyu 1. Sayfaya donup @Edip Dinçer abi var ona ozelden mesj at uzun suredir kullanior bildigim kadariyla daha fazla yardimci olur

Tepkiler: hardnrocker
Yukarı Alt