Chain-L zincir yağı uygulaması

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
@Mehmet H.
@alperr125
cevap yazmıştım arkadaşlarda denemiş ha iki üç kişi birlikte alınacaksa kargo fiyatı aynı kalıyor o yönden ucuza gelebilir.

Scudo

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@Mehmet H. hakikaten free shipping deyip boru gibi kargo ücreti çıkarıyor standart taşımada dahi.

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sahibinden üzerinde birisi satıyor. 10 lira üstelik. 2 şişe aldım bi saçmalık olmasa bi kaç şişe daha alacağım.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
@ilkercom n11'de kargo dahil 10 TL'ye satılıyor aynı 10 ml'lik şişe. Alacaksanız oradan alın, boşa kargo ücreti ödemeyin.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Altuğ n11 üyeliğim yok. kullanmadığım bi site. Kredi kartı da kullanmıyorum. zaten çok bişey tutmaz. ilerde adetli alacağım o zaman incelerim seçenekleri. 4 tane bisiklet var evde irili ufaklı.

Bu gün geldi Chain L n11 de satan ile sahibinden de satan aynı kişi sanırım. kargo da ücretsizmiş. 2 şişe küçük boy almıştım deneyeyim zaten 4 tane bisiklet var evde. 3 5 şişe de büyüğünden alacağım. Yurt dışı ile uğraşmak istemeyenler için alternatif olabilir.

mfk

Üye
Tepki
37
İsim
Muhammed Fatih
Bisiklet
Kron
ben de bugün ilk defa denedim ama n11 den aldığım 10ml yarıya bile inmedi. Zinciri dik serip ortadaki millere birer damla uyguladım ama yanlardan mı yapmak lazım dı? Zinciri taktım ama hala biraz dişli sesi duyuyorum acaba tam yapamadımmı bilmiyorum

az yağlamış olabilir miyim

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben zinciri sökmeden uyguladım 2 defa. Birincisinde zaten temizdi zincir. Balata spreyi ile bi fıslattım kurutup her pime bir damla uyguladım sonra biraz da üstten sıkarak pedal çevirdim. Fazlasını kurulayıp ertesi gün denemeye çıktım. ses fark etti. Zaman zaman artıyor ama o artık micrshift r8 in sesi.

Fakat 2000 km ler filan bariz şekilde abartı diyebilirim. birinci sıkışımda 100 km sonra zincir tozdan gözükmüyordu. Yol bisikleti ile kuma girdik ona veriyorum. Sonra yine balata spreyi ve gaz ile temizledim. tekrar uyguladım. Yine güzel sessizlik ama 500 km bile göreceğini sanmam.

O bin küsür km yapanlar evin içinde filan sürüyor sanırım. Yağ güzel ama toz kapmama özelliği yok. Deli gibi toz kapıyor işte. Ucuz makina yağından sonra tabii iyi geldi. Ama muc off veya shimano ile kıyaslamak lazım.

Ben 2 bisiklete uyguladım. 10 ml olanla 4 defa bisiklet yağlamak mümkün.

• Beğen
Tepkiler: Fatih.acar

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bu yağı kullanmış biri olarak tecrübelerimi dile getirmek istiyorum.

Öncelikle yağın yanında gönderilen ürünler güzel iş görüyor ama yağa gelecek olursak o kadar iyi değil yağ çok kır tutuyor çamur gibi oluyor ve ayrıca bir süre sonra arka lastik jant ruble simsiyah yağ oluyor halbuki fazla yağı silmeme rağmen bu yağ ile uzun kilometreler yapılmaz bence çünkü çok çabuk toz topluyor hesaplarima göre en fazla 450 500 km kullanımı var şehir içinde buda beni başka yağlara yönelmeye itiyor.

Benim kullanıcı tecrebelerim bu yönde oldu...

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ARKADAŞLAR BU YAĞI ALMANIZA GEREK YOK

Şimdi size oldukça şaşıracağınız bilgiler vereceğim. Daha önce de bu konuda yazmış olduğum mesajlarım var belki görmüşsünüzdür. Hatta ortak olarak almak isteyen olursa alalım diye de yazmıştım. Sonra ortakçı olmadığından hem de o kadar parayı bu yağa vermek istemediğimden makina yağına devam dedim.

Yalnız makina yağına devam ederken bir farklılık yarattım ve buradaki bahsi geçen ürünün uygulandığı gibi uygulamaya karar verdim. Hatta zinciri sökme zahmetine de girmedim. Benim zincirimde 116 bakla var. Şırıngaya makina yağını çektim ve ayna kolu çevire çevire ve sayaraktan her bir baklanın dönen kısmına birer damla damlattım. Yağın, baklanın yan kısımlarına gelmemesine sadece ortadaki dönen kısma gelmesine özen göstererek o yuvarlak bilyelerin üzerine teker teker 116 damla damlattım.

O zaman 800 km yi gösteriyordu yol bilgisayarım bu gün itibarı ile 1120 km yi gösteriyor. 320 km olmuş ve zincirim tertemiz. Geçem cumartesi gecesi yağmur yediğim için zincirin üzerindeki yağ azaldı o yüzden bu gün tekrar 116 damlayı aynı şekilde damlattım. Kabaca temizlensin diye de yağlamadan önce kolonya damlattığım bir çaput parçası ile ayna kolu çevire çevire zinciri kabaca sildim.

Arkadaşlar anladığım kadarı ile bu chain-l adlı yağın asıl numarası uygulanış biçiminden kaynaklanıyor. Tabi ben makina yağından farksızdır diyemem ama almak pek gerekli değil diyebilirim.

Dediğim şekilde yağlama yaparken şırınganın iğnesine makina yağı su gibi girmiyor biraz daha yavaş giriyor bilginiz olsun. Makine yağı ucuz diye çok damlatmayın şırınganın arkasını hafifçe ittiğinizde iğnenin ucundan damlayan o küçücük damla yeterli.

Enjektörü saymazsak yağlama maliyeti 5 kuruş falan sanırım.:)

Buraya zincir temizliği zamanım geldiğinde toplamda kaç kilometre yol yapmış olduğumu da yazacağım. Ama tahmin ediyorum toplamda bir 600-700 km olacak. Çünkü şu an zincirim oldukça temiz.

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Temizleme ve yağlama kısmında haklısınız ama makina yağı kesinlikle bisiklet için uygun değil. Bi defa yağ özelliğini çabuk kaybediyor. az yağlasan kuruyor. çok yağlasan aşırı kirleniyor.

zincirin yan kısmına yağ sürmemek de doğru bir yöntem değil. zincirin yan kısmı rubleye attırıcılara aynakola vs sürtüyor. dolayısı ile o kısmın da az bile olsa yağlanması şart.

Ben chain l nin makina yağına göre çok çok üstün olduğunu söyleyebilirim. hatta hesaba vurduğunda 10 ml olanı bile daha ekonomik. ama daha iyi yağlar olabileceğine de eminim.

eskiden 50 km yol yapınca zincirim simsiyah olurdu. 100 km de ötmeye başlardı. şimdi en azından o simsiyah görüntü yok. 200 300 km gider diye tahmin ediyorum. sürekli asfaltta sürsem belki daha çok giderdi.

Benim için ;

Makina yağı = 50 100 km
Chain L = 200 - 300 km

televole2

Daimi Üye
Tepki
576
Bisiklet
Cube
geçen gün aldım kullandım. Ne kadar gider hiçbir fikrim yok ama vites geçişleri falan aynı takır tukur ona bir katkısı yok yani anlatıldıığ gibi hiç hissetmiyosun falan değil öyle :)

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ilkercom
Chain-l yi de zincirin yan kısmına sürmüyoruz ben yanlış mı anladım? Yani siz chain-l yi baklaların dönen kısmına uyguladıktan sonra yanlarına da sürüyor musunuz? Ayrıca baklaların yan tarafları rubleye temas etmiyor yani en azından benim bisikletimde öyle. Aynakolda da sadece vites geçirirken temas oluyor ki aynakolda vites değiştirirken pedala çok yüklenmem ben ve artırıcının geçiş esnasında değdiği bakla sayısı bu yüzden az olur. Asfaltta 320 km yol yaptım ve bir 320 km daha yapar. Eğer şırınga ile baklaların dönen kısmına azar azar damlatmayıp da eskiden olduğu gibi makina yağının kabından kalın damlalar damlatsaydım baklalara şimdiye zincirimi çoktan temizlemem gerekirdi.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
n11'de Chain-L yağını satan firmanın ithal ettiği Nano Protech yağlayıcı spreyden sipariş etmiştim. Geziniyo kanalında Fırat arkadaşımız bu ürünü incelemişti, benim de o incelemeyle haberim oldu.

Spreyi 15 gün kadar önce zincir ve rubleye uyguladım. Uygulama yapmadan önce parçaların iyice temizlenmesi ve eski yağdan arındırılması gerekiyor. Ve mümkünse zinciri bisikletten sökerek uygulama yapılmalı zira uygulama esnasında disk fren rotorlarına bulaştırırsanız, ürünün niteliğinden ötürü rotoru temizlemek bir hayli zor oluyormuş.

Zincir ve rubleyi temizlemek için Turmepa'nın, portakal özütünden imal edilen ağır yağ çözücü ürününü kullandım. Daha sonra spreyi zincirin her tarafına az miktarda püskürttüm ve parmaklarımla yağı zincire iyice yedirdim. Zinciri bisiklete tekrar taktım ve ertesi gün zincir üzerindeki fazladan yağı bir bez parçasıyla hafifçe sildim.

Uygulamadan sonra toplamda 120-130 km'lik iki tur sürüş yaptım. Bisiklet sürdüğüm güzergah taş toprak ve stablize yol karışımı, oldukça toz kaldıran bir etaptı. Her iki sürüşten sonra zincir ve rubleyi detaylıca inceledim ve her iki parçanın çok az toz, kir topladığını gördüm. Düşük basınçta su püskürterek rubleyi ve zinciri temizlediğimdeyse, üzerlerinde biriken toz-kir kolaylıkla aktı ve her iki parça ışıl ışıl oldu :) Ürünün yağlayıcı özelliği de devam ediyor.

Üretici firma ürünün bu şekilde 2000 km. kadar kullanılabileceğini söylüyor. Şimdiden bir öngörüde bulunmak zor ama 130 km'lik kullanımdan sonra ürünün özelliğinde herhangi bir bozulma ve yağlama kabiliyetinde bir azalma olmadığını düşünüyorum. Nereye kadar dayanacak, kullanıp göreceğiz.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Olgunn

Şu anda 1314 km oldu bisikletin km sayacı. Yani 514 km. Makina yağı ile 514 km kullandım ve yarın temizleyeceğim.

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Bir günlük bir tecrübe ama yinede yazayım. Meride Crossway 20Vde uygulanmıştır.
Perşembe sipariş vermiştim, Cuma elime ulaştı. Cuma akşamı bisikletimin zincirini amatörlüğümden kaynaklı üzerindeyken elimden geldiği kadar videolara bakarak, tırnak fırçası yardımıyla temizledim. Yağ sökücü köpük deterjan kullandım. Kurumasını bekledikten sonra şırıngaya 4ML yağ çektim. (iğneyle çekmeyin, iğneyi çıkarıp öyle çekin) 2ML baklaların üzerine damla damla enjekte ettim. Bu işlemi yapaken bisikletin altına gazete kağıdı sermiştim.
Sabah kalktığımda kontrol ettim gazete kağıdını bir damla bile yağ yoktu. Tamamen yayılmıştı. Zincire 1ML daha yağladım. Öğleden sonra sürüşe çıktım.
Sürüş esnasında ne vitesten nede zincirden rahatsız edici bir ses duymadım. Hatta vites geçişleri daha bir kolaylaştı ve sessizleşti.
Şuan için gayet memnunum. Kalan 7ML yağ beni 1 yıl daha götürür gibime geliyor bir aksilik çıkmazsa.

yağ.jpg

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben sessizlik ve sürüş anlamında çok memnun kaldım. ama zincir tozlu ortamlarda yine kirleniyor. eğer çok çok az sürülürse belki 500 km üzerinde yapabilir.

makina yağı bi defa yağlama görevini bile düzgün görmüyor.

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
@Aykuttasdelen

400km oldu tekrar yağladım zincir üzerinde direkt olarak dağılıyor ürün güzel az yağ ile çok iş yapıyor, fakat bana şöyle bir hissiyat bıraktı eğer aralıklarla bisiklet kullanıyor iseniz zinciri biraz kuru görebilirsiniz sanki o kayganlık veren madde uçup gidiyor ve gress yağı kıvamında zincir de farklı bir madde kalıyor . . Kullanmasanız da zincir ve dişliler de kararma oluyor . . Çok fazla toz tutmuyor ama mtb ile toprak zemin yapınca zincir de yağ felan kalmıyor saran tozlar çamurlaşıp kasmaya başlıyor ve sizi zorluyor . . . Yol kullanım da sürekli kullanıyor ve yol yapıyorsanız 1000km de bir temizlik ve yağlama gerekiyor .

Mtb de her toprak turdan sonra temizlik ve yağlama şart su ile dayanıklı düşüyor ses yapmaya başlıyor .

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
Bir süredir bende kullanıyorum.Zincir hayla kararmadı, ayrıca yağmur suyu gördü ama hayla sistem sessiz çalışıyor :)

Hatta Uygulama videomda burada

GrandHan

Üye
Tepki
26
İsim
Elif
Bisiklet
Salcano
Chain-L yağı birkaç aydır kullanıyorum, ilk çamura girdiğimde kirlendi. sonra kuru bir bezle sildim. o günden beri daha da kir tutmadı. km saymadım ama vites geçişleri ve sessizliği ile zincirin temiz kalması özellikleri bence çok iyi. Zinciri kirlenen ve kararanlar, kuru bir bezle silseniz zinciri bence tertemiz olur. bir deneyin isterseniz.

Bir de facebook grubu var Formula X, orada konuşuyorlar ve çözüm üretiyorlar problemlere, bir inceleyim isterseniz

(link)

guardiny

Üye
Tepki
4
İsim
Burak
Bisiklet
b'Twin
Burayı okuyup gaza gelip aldım ama beklentimi karşılamadı.Otoban kenarından tin tin okula gidip geldiğim mtb bisikletimin zinciri en fazla 500 km dayanmıştır.Kesinlikle kir topluyor bu yağ , kir yok diyenlerde açıkçası art niyet arıyorum.Sessizlik konusu evet gerçekten sessizleşiyor yalan yok.Yayılması konusu ise ona da katılıyorum , zincir üzerinde güzel yayılıyor.

Yarın içini temizlediğim vidalı-freewheel rublemin (rubledeki rulmanlara yarım kutu balata spreyi sıktım) kenarından içine doğru chain l akıtmaya çalışacağım bakalım memnun edecek mi ?