Chain-L zincir yağı uygulaması

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhabalar herkese,

Geçen gün güzel bir zincir yağı ararken bu ürüne denk geldim. Hem kuru yağ (dry lube) gibi kir toplamıyor(muş), hem de ıslak yağ (wet lube) gibi kalıcıymış. Hatta okuduğum bir yorumda eleman 2.000km'de bir (evet iki bin kilometrede bir) yağlama yaptığından bahsetmiş. Ayrıca çekiş sisteminin çok sessiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor(muş).

Neyse, ürünün sitesi olan (link)'dan (ki başka yerde satışı yok), 12$ + kargo (8$)'a 4oz'luk (yaklaşık 120 ml) ürünü aldım. Yaklaşık 4 hafta bekledikten sonra ürün elime ulaştı. Niye bu kadar uzun sürdüğü konusunda ürünü üreten arkadaşın da fikri yokmuş. Kendisiyle uzun uzun mailleştik, ilk defa Türkiye'ye ürün yolladığını, bu yüzden sürecin neden bu kadar uzun sürdüğünü bilmediğini belirtti. Sonunda dün akşam yağın uygulamasını yaptım. Yağ normal yağlardan biraz daha farklı uygulanıyor. O yüzden alıp da kullanmak isteyenler olabilir diye kısaca anlatmak istedim.

İlk olarak eğer zincir halihazırda kullanmakta olduğumuz bir zincir ise, zinciri eski yağdan arındırıyoruz. Tertemiz yapıyoruz.
Yok yepisyeni zincir ise direk uygulayabiliyormuşuz, yani fabrikadan gelen yağı temizlemeye gerek yokmuş.

Temizleme işlemi için ben zinciri bisikletin üzerinden çıkarıp tinerle uzun uzun temizledim, sildim, sonra da duruladım :).
Yağın üreticisi, zincir bisiklet üzerinde değilken uygulamanın daha kolay ve doğru olacağını belirtmiş. Bu yüzden bu şekilde yaptım ben de. Bisiklet üzerindeyken de yapılabilirmiş ama ortalığı batırmak çok mümkünmüş :).

İlk önce bana gelen paket içeriği;
Pakette satın almış olduğum 4oz'luk şişenin yanında 3 adet de 15ml'lik şişe geldi :)
makale.jpg

Temizlediğimiz zinciri dik şekilde (bisiklet üzerinde nasıl duruyorsa) yere seriyoruz; (bunu bir kaç kat gazete kağıdı üzerine yaparsak iyi olur bkz: son fotoğraf)
02.jpg

Her pimin üzerine bir damla yağ damlatıyoruz. Yağ zincirin üzerinde bir bal edasıyla duruyor;
03.jpg

Zincirin tamamını yağladıktan sonra 15ml'lik kutu yarısına indi. Normal midir bilemiyorum tabi;
04.jpg

Şimdi zinciri 15-20 dakikalık bir dinlenme sürecine bırakıyoruz. Çünkü yağın pimlerin arasına girerek orada kalması gerekiyor. Bu sırada da boş durmayıp bisikletimizi siliyoruz :);
05.jpg
Bakım standı için Murat Abi ve Hakan kardeşime teşekkür ediyorum tekrar :).

Evet zincirimizin üzerinde artık yağ, bal gibi görünmüyor (karnım acıktı la!). Dikkatlice bisiklete takıyoruz. Dikkatlice çünkü gerçekten kaygan;
06.jpg

Daha sonra yavaş yavaş pedalı çevirip vitesler arası geçiş yapıyoruz ki ruble ve aynakola da yağ bulaşsın. Artan yağı da kuru bir bezle siliyoruz hafif hafif.
Eveeet, bisiklet kullanıma hazır.
Zincirden akan yağ da bunlar, bol bol gazete kağıdı iyi olur yani :)
07.jpg

Bakalım bu akşam ilk denememi yapacağım. Gerçekten dedikleri kadar var mı :).

Kullanmak isteyen biri olur da buraya denk gelirse ne mutlu bana :).
Şurada da orijinal anlatımı var; (link) .

Scudo

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
Elinize sağlık titizlik, özverili yağlama çalışması ve bilgi aktarımı için. Kullandığınız yağı bende yerli yabancı forum sitelerinden araştırdım sizin kullanım sonuçlarınızı merakla bekliyorum (ses, çekiş sistemine etkisi, toz pislik toplaması, kaç km kullanıldığı gibi vb bilgiler).

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Edip kardesim, öncelikle standin hayirli olsun, güle güle kullan. Bisikletine gelince, gercekten güzel bi bisikletin var ve zincirini cok iyi temizleyip yaglamissin, ellerine saglik.

NOT: Bisikletini standa üst borudan degilde sele borusundan asarsan daha iyi olur.:)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Uygulamanin normal zincir yaglarindan pek bir farki yok aslinda.
Her pime bir damla yag. Biraz gezin. Sonra fazlaligi sil.

Kir toplama ve kalicilik konusunu ise gercekten merak ediyorum.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
deneyim sonucunuza göre bende almayı düşünüyorum :)
özelliklede 2000 km ciddi rakam

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Gökhan Toros Evet uygulama bittikten sonra ben de aynısını düşündüm :) Tek farkı bisiklet üzerinde yapılmasının pek önerilmemesi ve yağı uyguladıktan sonra 15-20 dakika yağın pimlere hücum etmesi için beklemek gerektiği. Ama yani pakette gelen kullanıcı kılavuzumsu şey o kadar değişik bir şeymiş gibi anlatmış ki, uygulamadan önce ilk bir yarım saat araştırdım yanlış bir şey yapmayayım diye. Belki benim gibi düşünen biri olursa diye böyle bir şey hazırlayayım dedim :)

@Murat Cömez Abi alan çok dar olduğu için ortadan bir yerlerden asmam gerekiyordu :) Balkonu düzenledikten sonra o bisikletin canını çıkaracağım :)

Evet. Denememi yaptım..

Vites sisteminin daha önce bu kadar sessiz çalışabileceğini düşünmemiştim.. En ufak bir gurultu bile yoktu :)

Kirlenme konusunda da kendi sayfasında, "İlk 1-2 sefer biraz kir toplayabilir, kuru bir kağıt havlu ile silerseniz birkaç sürüş sonra hiç kir toplamayacaktır" diyordu. Bence durum gayet iyi;

(link)

(link)

(link) (link)

Bu da kullandığım rota;
(link)

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
bal gibi demişsiniz, balın içinde şeker var şekerde zehir. sen git zinciri zehirle ondan sonra çok sessiz oldu de. :) konuları karıştırdım ben.
şaka bir yana anlatım için teşekkürler. konuyu ileriki zamanlar için güncellemenizi bekliyorum kir tutma olayı açısından

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Hamit E.

Ali Bey nerede? :)

Evet evet, dönem dönem ekleyeceğim bu tip fotoğrafları.. Ben de merak ediyorum ne kadar kalacak üzerinde diye...

• Beğen
Tepki
233
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benzer bir ürün ben kullanıyorum,
(link)

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Aşırı pahalı ama bakalım 2000 km giderse ne iyi.
Elimde zincir yağı bitmişti uzun zamandır da yağ alıp almama konusunda kararsızken elde para kalmadığı için evdeki makine yağını kullandım.
Onda da ses kesilmişti:)

• Beğen

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Eeee Edip, yazmiyorsun yorumlarini. Zincir ne alemde? Siparis vericem senden haber bekliyorum :)

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Dünkü Bahçeköy tarafına yaptığım antrenmandan sonra durum şu şekilde;

- Zincir üzerinde hala bol bol yağ var :) Hatta silme işlemini düzgün yapamamışım sanırım, zincir borusuna biraz bulaşmış dün :)
- Çekiş sistemi hala çok sessiz..
- Temizlik konusunda ise fotoğraflar aşağıdaki gibi;

(link)

(link)

(link)

• Beğen

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
İyi görünüyor.
Benim de yağ almam lazım makine yağı sayesinde ruble battı resmen.
Sipariş versek 1 ay sürer mi bizde de?

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
1,5 ay geçti sanırım ilk uygulamadan sonra. Yaklaşık 600km yaptım bisiklet ile.
İlk 1-2 hafta eve dönünce zinciri kağıt havlu ile sildim, sonradan bıraktım. Zincirin şu andaki durumu şu şekilde;

(link)

(link)

(link)

(link)

Ses konusunda hala sıkıntı yok. Kedi kadar sessiz çalışıyor :).

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Gayet iyiymiş beklemeyi göze alamayıp 25 liraya zefal pro lube almıştım. Bir dahakine chain l alırız artık.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Dura Lube ürününden çok çekiyoruz malesef :S Keyifli yazı için teşekkürler :alkis: Kargosu beklemesi sıkıntı, üşendim açıkçası şu an için :rolleyes: Fırsat bulursam önümüzdeki günlerde ilgileneceğim bu markayla.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
İlk mesajın üzerinden 286 gün ve yaklaşık 2.000km olmuş...
Dün artık "sanki zamanı geldi yeniden yağlamanın" diyerek yeniden yağladım zinciri :).

Son 2-3 sürüştür hafif hafif ses gelmeye ve gariplikler yapmaya başlamıştı çekiş sistemi.

Yağ gerçekten çok başarılı. Hala asıl pakete geçemedim, yanında yolladığı ufak kutuları kullanıyorum ve dün akşam 1 tanesi biteyazdı. Hala 1 kere yağlar zinciri.
Bir süre daha asıl pakete geçemeyeceğim sanırım. 1'ini hediye ettim yakın bir arkadaşıma, 1'inin tek kullanımı kaldı, 1'i ve asıl paket hala duruyor.

Gönül rahatlığı ile öneriyorum Chain-L'i herkese ;).

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@Edip Dinçer hocam 2000 km nasıl kullanıyorsunuz yav, ben 200 km oldumu zincir toz topluyor simsiyah oluyor, yenilemek gerekiyor. 2000 km muhtemeşem bir değer :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@ismail.yüksel
Katılmamak elde değil :)

Eskiden Zefal kullanırken ayda 1 veya 2 ayda bir temizliyordum, şimdi neredeyse senede bir temizleyeceğim :)

• Beğen
Tepkiler: hsnbykkls