centorlock ve 6 vidalı göbekler arasındaki fark?

Ender İplikci

Daimi Üye
Tepki
101
evet arkadaşlar ben bu ikisi arasındaki farkı tam anlamıyla kavrayamadım. kullanım amacında ve performansta ne tür farklılıkları var?

Scudo

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
anlaşılmıycak bişey yok center lock shimano nun kendine has takılma türüdür. xtr olsa bile boşluk yapıyor. 6vidalılar her zaman için daha iyidir. performans veya başka bişeyin farkı söz konusu değildir çünkü bağlantı yapısı değişiyor sadece. rotor yapılan malzeme göbek tamamen yaynı sadece rotor ile göbeğin birleştiği yer farklı.

• Beğen
Tepkiler: Ender İplikci

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
Geçenlerde başıma şöyle bi olay geldi

CL rotor kullanıyorum ve ön frenimin rotorunda boşluk olduğunu gördüm gevşek olduğunu var sayarak arkadaşlara sıktık ama taktığımda yine o boşluk vardı.
Neden acaba? Derken arkadaş rotorun perçinlerinin oynadığını söylediğinde ağzım açık kaldı.
Kullandığım rotor deore lx di.Anlatmak istediğimi resimle göstereyim.

http://img27.imageshack.us/img27/6053/shimmrt62.jpg

Daha önce 6 vidalı rotor kullanmıştım ama onda da vidaların gevşeme sorunuyla karışılaştım.Şimdi 2009 model xt cl rotor kullanıyorum bunda da perçin gevşeme sorunuyla karşılaşmak istemiyorum :D

Anlayacağınız her frenin ayrı bir sıkıntısı var. :D

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@Tarık Kalkan

istanbuldaki bi arkadaşımda xt göbek vardı ve bisikleti topladıktan 2 gün sonra ön rotorda boşluk vardı jantı maşadan çıkarttık ve center lock un yuvarlak dalgasını elle çevirerek çıkardık. bisikletin toplandığı yer belkide tr deki en iyi bisikletçilerden birisi. ve daha sonra defalarca gevşediğini söyledi. izmirde xt göbek kullanan bi arkadaşım ise her 2 haftada bir göbeğini sıktırmak zorunda kalıyor. ve nevzat k nında dediğini gibi perçinlerden de boşluk yapabiliyor benimde başıma gelmişti. izmirde xtr firen kullanan arkadaşımda vardı ve fireni aldıktan bir hafta sonra deli gibi boşluk olduğunu ve sıksanda geçmediğini söylemişti esnemezlikten kastınız nedir hiç anlamış değilim ama 6 vidalı disk her zaman için artı bi avantajdır sürekli boşluk yapan bir rotor mu iyidir vida ile sıkılan sorun olmayan bi göbek mi daha iyidir? ve şuana kadar tam sıkmadığım için vidalar 1 kere gevşedi. 2 senede 1 kerede bırakın gevşesin artık.

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
2008 model XT rotor kullanıyorum. Özellikle belirteyimki kullandığım ortam % 80 arazi ve sert parkurlar. O kadar zorlanmasına karşın açıkçası bir kere bile boşluk vs ile karşılaşmadım. 6 vidalı konusunda kullanmadığım için fikrim yok ancak normal değerlerde ve düzgün montajı yapıldığı takdirde ikisininde sorun çıkartacağını sanmıyorum. Gördüğüm sıkıntıların nedeni genellikle iyi sıkılmamasından kaynaklı. Teknik olarak bakıldığında centerlock un gevşeme yapması pek mümkün değil keza 6 lı vidalı da öyle.

• Beğen
Tepkiler: Necroshine

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.266
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Centerlock göreceli olarak daha pratik bir montaj teknolojisi, esnemezlik kısmını bende anlamadım hangi yönde kuvvete maruz kalıp, hangi yönde daha az esniyorlar, açıkçası "esnemez" , "daha rijit" gibi kelimeler dillere pelesenk olmuş ve bir ürünü övecekseniz direk sunuluyor mesnetsiz olarak.

CL perçinle birleştirilen iki parçadan oluştuğundan, bana göre 6 vida sisteme göre daha fazla dezavantajı var. Resme bütün bakarsanız 6 vidadan farkı göbeğe ayrı parça ile tutturulması ve bu parçanın yine bağlantı elemanlarıyla diske montajının yapılması.

Vidaları sıkarken loctite gibi bir kimyasal kullanırsanız gevşeme problemiyle karşılaşmazsınız.

• Beğen
Tepkiler: Burçak Erbil

Machoo

Daimi Üye
Tepki
113
en kötü model ise center lock a altı vidalı rotoru adaptör ile kullanmak boşluk sinirimi bozuyor:boese157:

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@gurkan

+1
Bence de Shimano'nun tasarımı çok mantıklı değil; arada tamamen gereksiz bir parça var. Eğer bu sistem daha hafifse büyük ihtimal bu tasarımın tek sebebi budur (diğer çoğu kötü tasarlanmış "high end!!" bisiklet parçalarında olduğu gibi) :rolleyes:

Bu arada fren civataları zaten paketinden "katı" loctite'lı olarak çıkar. Gevşeme problemleri aynı civatayı söküp taktıktan sonra olmasın???