İnceleme Carraro Mini Velo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kadir özdemir
aynı fikirdeyim.

bu bisiklet için yükseltme önerilerim:

1. gidon : kendi gidonu çok büyük ve ağır, manevrası da zor.
2. aynakol: kendi aynakolu hem ağır hem de dişli yavaş kalıyor. Minimum 46-47 iyi olur.
3. lastikler: yol tutuşu daha iyi daha akıcı ve hafif bir lastik iyi olur.

Diğer yükseltmeler artık kişinin kendi ihtiyacına ve zevkine göre değişir. Ben mesela hiç uzun süreli kullanmayacağım için daha iyi seleye veya elciğe ihtiyacım yok, ama alışveriş için öne küçük bir sepet fena olmaz. Spor yapacak biri gidon boğazını da değiştirip uzatsa iyi olur. ağırlık istemeyen pedalı veya sele borusunu da değiştirip, arka park ayağını çıkarabilir, ulaşım için kullanacak çamurluk takabilir. Bunun sonu yok.

önermediklerim:
- mega dişli: yukarıda anlattım. Zaten teker küçük, pedalı bir kez çevirince arka teker 1e yakın dönerse durma hızına yakın giderken çok hızlı pedal çeviriyor olursunuz, bence dengesiz ve yorucu. 1,5 altına pek inmeyin derim.
- vitesler: ne takarsanız takın bu bisikletin durumu az çok belli, daha kaliteli vitesle iyi bir bisiklet haline gelmez. Harcayacağınız paraya değmez.
- dropbar: bu bisiklete drop bar yakışmıyor, zaten sürüş pozisyonu drop bara göre değil. Dropbar taktı mı gidon boğazını, vitesleri, frenleri her şeyi değiştirirsiniz, astarı yüzünden bir kaç kat pahalıya gelir.
- jantlar: çok pahalıya gelir. Kendi jantı çok da dandik değil.

Scudo
Tepki
39
@BF Okuru yazdıklarınıza katılıyorum aliexpress ten riske girdim ve 50 aynakolu aldım eğer uyarsa güzel olacak.gidon boğazı olarak aratıyorum fakat çok bişey çıkmıyor benmi yanlış isimle arıyorum acaba birde bu mega dişli mesela bende scott p4 var 28 jant bu bisiklette işe yararmı alivio sistem var üzerinde özellikleri bunlarScreenshot_20191026-141508_Chrome.jpgScreenshot_20191026-141508_Chrome.jpg

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Turisti

Daimi Üye
Tepki
792
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
GidonBoğazı = Stem (Ingilizcesi olarak geçiyor) ama yanlışım varsa düzeltsinler.

• Beğen
Tepkiler: kadir özdemir

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru yazdıklarınıza katılıyorum aliexpress ten riske girdim ve 50 aynakolu aldım eğer uyarsa güzel olacak.gidon boğazı olarak aratıyorum fakat çok bişey çıkmıyor benmi yanlış isimle arıyorum acaba birde bu mega dişli mesela bende scott p4 var 28 jant bu bisiklette işe yararmı alivio sistem var üzerinde özellikleri bunlar212264 dosyayı görüntüle212264 dosyayı görüntüle
Sizin sonucu merakla bekliyorum, uyarsa bende gidon ve 50 aynakol alacağım. Lastikleri hazır
bekliyordu zaten, hepsini bir takarım.

• Beğen
Tepkiler: kadir özdemir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikletin üzerindeki 11-32 kaset fazlasıyla yeterli bence. Önde de üçlü aynakol tam yokuş için. Ön 26 arka 32 deyken çok aşırı dik olmadıkça her yokuşu çıkabilmeniz lazım. Eğer kolay çıkamıyorsanız sorun kondisyondadır, bir süre düzenli binince kolay çıkmaya başlarsınız. Ben ilk başladığımda bu oranla çıkamadığım, yarısında kesildiğim yokuşları şimdi vitessiz bisikletle çıkıyorum. (Aktif sporcu falan da değilim)
Forumun yokuş çıkmayla ilgili konularını okuyun. Faydalı olur.

ozips

Aktif Üye
Tepki
309
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu miniveloyu single yapsak nasıl olur ki izmir düz ayak ufak tefek yokuşlarda çıkılır. vites ayarı falan uğraşmam tam bir eşek olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ozips
Ben altıncı vitese taktım hiç değiştirmiyorum, zaten fixieden sonra vites olayına da pek intibak edemiyorum artık. Maliyeti olmasa ben de yapacağım bunu. İleride kesin yaparım parçalar yıpranınca.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tepki
39
@Abdülkadir Ergin merhaba aynakol elime baya geç ulaştı bu geçtiğimiz haftaiçi alabildim.20 lira gümrük vergisi çıktı.Ama malesef işim gereği şehir dışına göreve gittiğim için değiştirme işi biraz sarkacak ocak sonuna anca olur sanırım

• Beğen
Tepki
39
Bisikletle ancak bugün ilgilenebildim.Muğla Fethiye Atlas Pedal a teslim ettim.Daha düz az dişli lastik değişimi martı gidon ve aliexpress ten aldığım 50 aynakol takılacak.Aynakol sürtme yaparsa mil i değiştirip sürtmeyi engelleriz dediler.Yarın teslim alacağım.Durumdan haberdar ederim.

• Beğen
Tepki
39
idlib olayından dolayı heran tekrar göreve gitmek durumu olursa uzun süre yine foruma giremeyebilirim.O yüzden bugün alelacele deneyimlediklerimi aktaracağım.Bugün 27 km kullandım dün teslim aldığım miniveloyu.50 aynakol sürtme yapmıyor.Mağaza sahibi arkadaş sadece 1. Viteste bazen atma yapıyor dedi ama bende atma olmadı.Bana kalırsa 50 aynakolun bariz farkı var.Hatta 52 54 bile olacak gibi ama zincir değiştirmek gerekirmi bilemiyorum.Gidonu mutlaka değiştirin ne demek istediğimi anlayacaksınız manevra kabiliyeti çok daha iyi oldu.Ben elimde bulunan kullanmadığım mitas lastikleride taktırdım eskisinden daha iyi oldu fakat imkanınız varsa daha dişsiz lastik takarsanız daha iyi olacağı kanaatindeyim ivmelenme açısından.Bisiklette 1.5 kilo civarı hafifleme oldu.Eski aynakol 1150 gram civarıymış.Bisiklet hiç yağmur görmedi fakat gidon borusu küflenmiş.Depoda duruyor tozlanmasın diye kutusundan çıkan naylonu branda gibi kullanıyordum sanırım terleme yapmış.Birkaç resim ekliyorum.Genel olarak yeni halinden memnun kaldım.20200228_132058.jpg20200228_132047.jpg20200228_132040.jpg20200228_132026.jpg20200228_132022.jpg20200228_132013.jpg20200228_133425.jpg

ozips

Aktif Üye
Tepki
309
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar bizim minivelolar çalındı. Bir tanesini hırsızın elinden aldık. Tek başına kaldı garip acaba minivelosunu satmak isteyen var mı ?

erasdeman

Üye
Tepki
33
İsim
Erdem A.
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Carraro
Bu da benim yükseltilmiş minivelom. 7 vitese çıkarıldı. Ruble megarenge, aynakol 53T yapıldı. Eski göbekleri de rulmanlıya çevrildi. Litepro kırmızı ürünleri ile de hem hafiflettik hem renk kattık.

Dosyalar

ozips

Aktif Üye
Tepki
309
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bizimkiler çalındı. :agla: Yerine katlanır geldi ama aynı tadı vermiyor.