İnceleme Carraro Mini Velo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kadir özdemir
Rublenin en küçük dişlisi ile bir üstteki arasındaki, yani arkadaki 16 ve 14 arasındaki vites geçişi farkı ne kadarsa aynakoldaki 6 dişli farkı yaklaşık onun kadar olur.
Bence 50 dişli de kesin olmayabilir. İlanda 50 için yazdıkları yarıçapı dikkate alarak aynakol merkezinden arkaya doğru mesafeyi ölçün, kadro kurtarır mı bilemiyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kadir özdemir Aynakol işini nasıl yaptınız, 50 mi aldınız? Sizleri izliyorum, sonuç olumlu ise ben de yapacağım bir şeyler :) garibim bir kere bindim öylece yatıyor kenarda.

Tepki
39
@Abdülkadir Ergin henüz almadım ölçemedim o yüzden beklemedeyim.Dün bugün 40 ardan 80 km sürdüm oturma organım ağrıyor :) Kararsızım 44 de kalsamı 47ye geçsemmi aslında 50 ile 44 arasında fark belli olur ama 44 ile 47 arasında bariz fark olurmu bilemedim :)

20191010_192049.jpgşöyle bişey olsa mesela ?

Tepki
39
Bir sorum olacak ben 50 aynakol sipariş vermeyi düşünüyorum krankıyla beraber farzedelimki uymadı 47 yada 48 aynakol alsam 50 lik aynakolun krankı bunlara uyarmı riske girip 50 deniyeyim diyorum en azından uymazsa zararım az olur ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kadir özdemir
Aynakolu dişlileri vidalı olanlardan alırsanız, sonra ucuza dişli sayısını değiştirebilirsiniz.

Aynakolun BCD değeri vardır, yeni dişli alırken ona uygun alın, o zaman aynakol dişlilerini değiştirebilirsiniz. Ufak 20 tl lik bir anahtara ihtiyacınız olacak aynakol dişli vidalarını sökmek için sadece.

Tepki
39
20191012_100946.jpgmesela bunu almayı düşünüyorum bu 50t farzedelimki dişli büyük geldi sadece 47 dişli alsam bu gümüş renk adından tam emin olmamakla krank diye bildiğim parça yeni aldığım 47 dişliye uyarmı yoksa onuda yeniden almakmı gerekir? ?@BF Okuru

• Beğen
Tepkiler: Fat1h

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
211030 dosyayı görüntülemesela bunu almayı düşünüyorum bu 50t farzedelimki dişli büyük geldi sadece 47 dişli alsam bu gümüş renk adından tam emin olmamakla krank diye bildiğim parça yeni aldığım 47 dişliye uyarmı yoksa onuda yeniden almakmı gerekir? ?@BF Okuru
Beş kollu kranka uygun dişli almanız lazım. Bir de krank kollarının çapına uygun olmazı lazım alacağınız dişlinin. Resimdeki krankın çapı muhtemelen 130mm'dir.

• Beğen
Tepkiler: kadir özdemir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kadir özdemir
Muhtemelen benim aldığım aynakolun krank kolları ile sizinki aynı. Sadece dişli değişik. Eğer BCD değeri (5li vidaların çemberinin çapı) 130 ise benim 47 dişli de sizinkine olur.

orijinal aynakolda krank kolu ve dişliler tek parçaydı. Ona yapacak hiç bir şey yok. Dişli alınıp takılmazdı. Tüm aynakolu değiştirmek lazımdı.

Tepki
39
Screenshot_20191015-112841_Chrome.jpgbazı ilanlarda vidaların yanında bu parçalarda var bunlar olmazsa olmazmı bu konuda bilgisi olan varmı ve benim alacağım ilanda litepro yazan parçanın arkasında bu resimdeki gibi göbekten çıkan demir parça (arkada kalıyor resimde) görünmüyor o gelmiyormu acaba?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kadir özdemir
Bu aynakol hollowtech göbekli, bizimki ise kare milli göbekli. Bu resimdeki aynakolun arkasındaki mil bizim bisiklette kadronun içinde olan milin işlevini görüyor. Bu aynakol bizimkine takılmaz, göbeği de (siyah silindirik parça) değiştirmek gerekir. göbek türleri ile ilgili videolar izleyin anlarsınız. Sizin alacağınız kare milli aynakol. göbeği değiştirmeye gerek yok.

Tepki
39
@BF Okuru o zaman ben bir üst fotoğraftaki aynakolu 50t sipariş vericem büyük gelirse duruma göre bakıcam

Bi riske girdim ve 50t sipariş verdim sonrasında 48 mi alsam diye düşündüm ama neyse artık bi gelsin hele bakıcam duruma göre?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
Tepki
39
Aklıma takıldı.Aslında yıllardır bisiklet kullanırım ama genelde orta uzunlukta kendi halimde gezintiler olduğu için çok teknik detaylardan anlamıyorum bu yüzden mazur görün ? Aliexpresten 50t aynakol aldım ama sonradan düşündüm mesela shimano tourney fca070 kodlu 50-34 aynakol var bunu almış olsaydım gerçi uyarmı mini veloya bilmiyorum arka rubleye de 7li veya 6lı megarange ile değiştirsem bir faydası olurmu?Rampada bu ruble iyi deniyor.Ön 34 dişli ile rublenin en büyük dişlisindeyken rampada faydası olurmu?Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın ?.Şimdiye kadar hiç bisiklet üzerinde oynamadığım için sormak istedim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Deneyin tabi ama ben pek verimli olacağına inanmıyorum. Ön tarafta vites yoksa sonradan vites takıp zincir hizasını tutturmak zor olabilir.

Tepki
39
@BF Okuru peki öne dokunmadan megarange ruble takılsa onun tek faydası rampada olur sanırım 1inci dişli büyük olduğu için.Düz için zaten 50 yaprağı bekliyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BF Okuru peki öne dokunmadan megarange ruble takılsa onun tek faydası rampada olur sanırım 1inci dişli büyük olduğu için.Düz için zaten 50 yaprağı bekliyorum
Evet öyle ama mega olayını ben pek tutmuyorum, hele küçük tekerli bir bisiklet için çok dik bir yokuşta düşük hızda çok hızlı pedal çevirmek yerine inip yokuşu elde çıkarmak daha kolay gelir bana. Zaten çok dik değilse megaya da gerek yok. Yokuşlar başta zor gelse de bir süre sonra kolaylaşıyor. O zaman boşa gidecek mega değişikliği.

Tepki
39
@BF Okuru esasen ben bu bisikleti fethiyede düz yollarda ve sahil bandında sürmek için aldım günde süreceğim en fazla 50 60 km ve fazla rampalı yol yok o yüzden mega fazla bir işime yaramaz sanırım ve üzerindeki en küçük dişliyle meganın en küçük dişlisi aynı.yani düz yoldada bir fark olmayacak değiştirsem bile.hem ruble hem vites değiştirici değişmek zorunda kalcak sanırım, ona vereceğim parayı seleye versem daha mantıklı gibi.50 aynakol uyarsa eğer biraz daha hızlı sürüş olur zaten.lastiklerde evde değişmeyi bekliyo rubena düz dişli onunda faydası olur.