Canavar Kesifte | Katlanır Bisiklet Testi

Tepki
143
Yokuşları katlanır bisiklet meselesine yüklememek daha doğru olur sonuçta (her bisiklette zor olabilir dik kullanım da daha da zordur bir derece doğru), vites oranlarınız nedir, örnek video daki kullanıcı Bike friday pocket companion 24 lü kullanmaktadır sırf kendini tatmin etmek için öndeki aynakolun son dişlisini iyice küçültüp vites oranı olarak 17-16 gear inch civarında bir ölçü yakalamıştır, olay vites oranınız ve performansınız ile alakalıdır. Bu bisikletin oranı örnek vermek gerekirse en küçük ayna kullanan kasette en büyük dişliyi kullanan mtb ile neredeyse aynıdır hatta daha iyidir....Düz yol için tasarlandıklarına inanmak pek doğru değil, bike friday sayfasına girip bakmanızı tavsiye ederim, yol için olanlardan başlayıp dünya turu yapanları, hatta cyclocross için bile kullanılabilecek ekipmanlısını bulabilirsiniz.

Arkadaş%31.5 eğime tırmanıyor.....tabiki amacı hem eğlence hem de yapılbilirliğini gösterebilmek, yoksa her dakika bu tür yokuş çıkılmıyor...

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Scudo

Bahadır Aktaş

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
yokus konusunda enes in kendi sitesinden katlanırla yayla turu yazısını okuyabılırsınız. Bende katlanır kullanıcısı olarak yokus cıkar rampa cıkmaz tezine katılyorum :)

Tepki
14
Bisiklet
Dahon
Mtb veya yol bisikletleri ile standart şehir katlanır bisikletleri karşılaştırmak ne kadar doğru bilemedim:)Bir kere kullanım amacı farklı.Tur için kullanılacak katlanır bisikletlerin donanımları standart Dahon veya Tern'lerden oldukça farklı, dolayısı ile yokuş performansı karşılaştırılacaksa bu Bike Friday yada Tern C21 ile falan yapılmalı bence.Eşim K-rock, ben Tern c-7 kullanıyorum.Bisiklet yolundan Fenerbahçe orduevinin önünden tırmanırken ilk haftalarda biraz terliyordum, eşim zorlanıyordu ama bir iki hafta sonra daha rahat ettik.Ümraniye'den, Sahray-ı Cedit üzerinden Caddebostan'a, oradan Bostancı'ya, sahilden tekrar Caddebostan, Moda üzerinden Kadıköy'e kadar 32 km yol yaptım, su molaları hariç bisiklet üzerinden yokuş yüzünden inmedim.Hava kararınca Kadıköy'de bisikleti katlayıp taksiyle eve döndüm.Mtb olsa taksi tembelliğini yada metro alternatifim olmazdı.Sonuçta şehir yaşamında 14. katta yaşıyoruz, 2 bisiklet kapının önünde durabiliyor, bagaja koyup istediğim yerde biniyorum, bir bisikleti hep yanımda bagajda taşıyabiliyorum.Evet yerim olsa bir mtb alırım ve daha sarsılıp daha konforlu gidebilirim, daha az maliyetli olabilir ama şehir hayatında bisiklet keyfi yapabiliyorum kendi şartlarım içinde, ihtiyacı karşılıyorsa ne ala;)

• Beğen
Tepkiler: fzk90
Tepki
54
İsim
Abdullah Keleş
Bisiklet
Scott
canavar gibi bir keşif olmuş. katlanır bisiklet alma isteğim var eşime rağmen :) bu video dahada artırdı bu isteğimi.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
yokuş çıkmak bir çok değişkene bağlı olmakla beraber ben de katlanırla yokuş çıkmak hakkında bir eklemede bulunmak isterim.
şu an sponsoru olduğu için dünya seyehatine katlanır bisikletle devam eden Heinz Stücke katlanır bisikletle yokuş çıkmanın diğer bisikletlere göre daha zor olduğunu söylüyor. tabi zevkler ve renkler ve hatta şartlar değişir.

Tepki
143
Kesinlikle fikirlerinize katılıyorum, bu katlanır ile tur bisikletin taşınabilirliği göz önünde bulundurulduğunda, mantığı az ile özü yapmak gibi, ben hobi olarak single speed e binmeye benzetiyorum, acı kaçınılmaz ama eğlencesi bol...:) Zaten bisiklette de tek bisiklet ile farklı tarzları bir araya getirmek imkansız, cyclocross larda dahil...

okan.gur

Üye
Tepki
1
Katlanır bisikleti olmayanların yorumları bana pek akla yatkın gelmedi. Benim kron fd1000 bisikletim var, çok memnunum. Büyükadadaki kiliseyi (en yukarıdaki) giden bilir. Katlanır bisikletimle gittim. Normal bisikletli olanlar yokuşun başında bıraktılar ben biraz yorulsam da bisikletimle yukarıdaki cafe ye kadar çıktım. Diyeceğim bisikletim süper. Herkese katlanan tavsiye ederim.

Tepki
31
Bisiklet
b'Twin
Çok ilginçtir ki kimse kadro geometrisinden bahsetmemiş. Katlanır bisikletlerin çok dik bir oturuşa izin veren, konforlu bir kadroları oluyor genelde, şehir bisikletlerininki gibi. Gidon çok dik ve yüksek oluyor, yokuş yukarı ayakta sürmeyi ve öne ağırlık vermeyi zorlaştırıyor, yokuş performansındaki temel sorun (ya da alışılınması gereken alışılagelmedik şey diyelim) budur bence.
henüz fazla deneyimim yok, 1.5 haftadır katlanır kullanıyorum, fakat yokuş performansı konusunda baya net gözlemlerim oldu. Bir kere vites ve çekiş tartışmaları boşuna, tekerlekler 20" olduğu için inanılmaz bir mekanik avantajı var, bu düşük vitesin yeterince düşük olmamasından daha etkili bir etken.
Katlanırlarda arka tekerlek orta hatta çok yakın ve sürücünün ağırlık merkezi çok yukarda. Hafif bir yokuşta bile 1. Vitese yüklendiğinizde hemen ön kaldırıyor. Sürücünün yapması gereken ayağa kalkıp ağırlığını öne vermek, onu da yüksek gidon boyu zorlaştırıyor, fakat doğru pozisyon yakalandığında tırmanış adım atar gibi bir kıvama geliyor. Benim bisikletimin (decathlonun matex bfold 500'ü) gidon yüksekliği sabit, fakat incelediğim dahon'larda genelde ayarlanabilir idi. Belki dahon'ların yokuş performansı bundan kaynaklıdır diye düşünüyorum, gidon alçak ayarlandığı anda benim bahsettiğim problem kökten çözülmüş oluyor çünkü, ağırlık yeterince öne verilebildiği anda küçük tekerleklerinizi büyük çukurlara sokmadığınız sürece canavar gibi tırmanıyorsunuz.
Yıllardır kullanan insanlar bu hususun eminim farkındalardır, fakat yine de bir değinmek istedim. Benim 1.5 haftada vardığım sonuç: zorlanmanın sebebi katlanırın oturarak tembel tembel tırmanmaya izin vermemesi

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
banada nedense 16" inch tekerlekli katlanirimla yokuslar baya kolaylasti. artik vitesten midir tekerden midir bilemem. evimizin etrafi bol yokus ve ne zaman normal 28" ile ciksam pestilim cikiyor.

Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Benim katlanır 14-28 ruble idi 34 ile değişti epey fark oldu rampada fakat yine de zor katlanır ile çıkmak

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
52'li aynakol 11/32 ruble ile geçen pazar Ankara kalesine hiç bisikletten inmeden tırmandım.Kalabalık bir grupla gitmiştik arkadaşlardan bazıları MTB'leri eline alıp çıktı.Düz yolda ise 25 km.civarı hızla seyredilebiliyor.Birazda kondüsyonla alakalı.Zira işe gidip gelmek için hergün en az 25 km.kullanmaktayım.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Hem yol hem de katlanır bisiklet kullanıcısı olarak yazayım ben de,
Katlanır bisikletin yokuş konusunda avantaj ve dezavantajlı olduğu taraflar var bence.
Olumsuz tarafı teker çapının düşük olması sebebiyle aynı yokuş için daha uzun süre pedal çevirmek zorunda kalırsınız. Ancak olumlu tarafı da şudur ki küçük tekerde daha fazla tork üretirsiniz. Yani pedalı çevirmek daha kolaydır. Zor olmasının sebebi aynakol dişlisinin büyük olmasıdır. Yani 50-55 gibi bir aynakol dişlisinde zincir olduktan sonra altınızdaki bisiklet ne tür bisiklet olursa olsun pedal sertleşir. Zaten daha küçük aynakol dişlisi (2x aynakol vb) olduğunda vites küçülttüğünüzde pedal diğer bisikletlere göre oldukça kolay döner.
Yani katlanır bisikletle yokuş çıkmak kolaydır demek de zordur demek de tam doğru değil.
Düz yola gelince de yüksek tork sebebiyle pedal çevirmek kolaylaşır. Bu sebeple 25km civarında ortalama hızlar yapmak mümkündür.
Kısaca katlanır bisiklet iyidir. Kullanım amacına göre de çok faydalıdır.

• Beğen
Tepkiler: fzk90

o.kucuk

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
Ömer
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Cyclocross
Ben vitessiz Strida kullaniyorum. Gayet guzel.
Mtb ile gidilecek yere bununla gitmiyorum tabi ama (Antakya) şehir içinde de başka bisiklete binmiyorum...