Büyük şehirlerde bisiklete binmek

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Kalabalık yerlerde özellikle frenlerin önemi ortaya çıkıyor freniniz her daim iyi ve bakımlı olsun önceliğiniz frenler olsun.

Ayrıca şunuda eklemek istiyorum motorsikletliler hep dert yanıyor trafikte önemsenmiyoruz bizi kaale almıyorlar diye fakat motorsikletlilerde bisikletlileri hiç ti ye almıyorlar hemde hiç.

Bana çoğu zaman araçlar durup yol veriyor teşekkür edip geçiyorum ama bu nazikliği bu güne kadar hiç bir motorsikletliden görmedim resmen görüp kafa çeviriyorlar görmemiş gibi.

Hal böyle oluncada bende motorsikletlilere saygı ve anlayış göstermiyorum aracımla seyir ediyorken..

Scudo

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
istanbul'da trafik içerisinde bisiklet kullanıyorsanız çok güçlü telepatik güçlere sahip olmalısınız.:hhhhhh: Yanınızda sakince giden araç her an dönmeye karar verebilir, Park halindeki iki araç arasından her an yaya fırlayabilir yada birileri aniden arabanın kapısını açabilir. işte burada telepati devreye giriyor daha o bunu yapmadan düşüncesini okuyup ona göre davranmak lazım.:) Şayet o gün başınıza birşey gelmediyse eğlenceli bile oluyor sanki satranç oynar gibi kullanmak lazım.

Bir de son yıllarda ilginç bir gelişme gözlemliyorum; elimle sinyal verdiğimde araçlar yol vermeye başladı. Özen gösteren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@yenhesa
Adamlar da sağolsun her konuda video çektiler. Deneylerinde çok bilimsel takılmasalar da camiaya katkıları büyük. Diğer taraftan onların şehirlerndeki trafik ile bizimkinin alakası yok, onu da belirteyim.

Kendi adıma konuşursam İstanbul gibi bir şehirde ulaşım için bisikletin bazı dezavantajları var. Yokuş ve ter kullanımı biraz kısıtlıyor. Ama daha önemlisi şehirler arabaya göre tasarlanmış. Bunu maslaktan levente 5 kmlik kısacık mesafeyi bisikletle katetmeye çalışırken anlayabiliyorsunuz. Spor yapma amacınız varsa tabi ki bisiklet, ama kısıtlı rotalarda. Amaç salt ulaşım ise ve arabanız yoksa scooter daha iyi bir alternatif.

Ben malesef başkalarını da taşıdığım için ulaşımda sık sık araba kullanmak zorunda kalıyorum ama fırsatını buldukça bisikletimi ihmal etmiyorum. Daha önce motosiklet ve scooter kullandım. Şimdi her ne kadar edindiğim tecrübeyi trafikte kullansam da motor ile geçen yıllarıma acıyorum. Küçük bir şehirde yaşasam arabayı da satar sadece bisiklet kullanırdım.

Tepki
3
İsim
Ender
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben Eskişehirli olduğum için gayet rahat sürüş yapabiliyorum fakat geceleri çok kötü oluyor eskişehirde ondan arada araba yoluna çıkmak zorunda kalıyom

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bazen aslında trafiklede yoğunluklada pek alakası olamayabiliyor... geçenlerde yazlık beldelerden birinde sabah bomboş anayolda bisikletleyim arkamdan bir kepçe sivri uçlarıda az daha yaklaşsa nerdeyse değdi değecek modda tahminim 1 veya 2 km mesafe arkamdan takip ediyor kaçabileceğim yerde yok ara yol vs.. neyse ilk arayola attım kendimi adam baktım kahkaha atıyor ..hadi gelde açıkla bu durumu ?

@dryakup23
yani 2 km ye yakın beni öyle taciz etti...

Tepki
11
İsim
Mustafa
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstanbul'da bisiklet sürmek ayrı bir yetenek bence. Ben gezmek için sabah 4 te kalkıp sürüyorum yollar boş insan yok kafa rahat ama okula 8 de gittiğim için trafik var her an her yerden önünüze bir şey fırlayabilir çok ama çok dikkatli olmanız gerekiyor.
Yaşadığım bir olayı anlatayım tek şeritli yolda sürüyordum hızım 15 20 km civarlarında önümde araç, arkamda araç vardı kalabalıktı işte 15 metre önümüzde trafik ışığı olmasına rağmen bir kadın tekerlekli sandalyeyle(hasta da var) yola atladı önümdeki araçta ani fren yaptı bende ani fren yaptım ama spd ayakkabımı çıkartamadım patates çuvalı gibi yere devrildim millette tuhaf tuhaf bakıyordu o yola atlayan kadının aklına hayret ettim neden böyle saçma bir şey yaptı diye daha böyle çok saçma olay yaşadım

o yüzden keşke her yerde bisiklet yolu olsa

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Mustafa Baki bisiklet kaldırımını işgal eden yayalara ceza yazılsa . Ters ters bakarlar efendi bir şekilde yavaşlayıp , vites değiştirme sesiyle uyarmana rağmen

Okan_Bey

Üye
Tepki
2
İsim
Okan
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne Yazıkki Ülkemizde Bisiklete Pek Saygı Yok Bisiklet Yolu Olsa Bile Tam Anlamıyla Güvenli Kullanımıyorsun Ben Sahile Yakın Oturuyorum Adam Getirmiş Bisiklet Yolunda Mangal Yapıyor Gerisini Siz Düşünün

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Geçen gencin biri bisiklet yoluna mezarını kazdırıyordu :kptmya: Yokuş aşağı bisiklet yolundan geliyorum hiç bakmıyor habire yandakiyle konuşuyor . Baya bekledim beni fark eder mi ? Etmedi . Tam dibinden geçerken piuuu diye bağırdım korkttu .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Büyük şehirler içinde istanbul istisna. Çünkü istanbul şehir değil, ziplenmiş rarlanmış bir ülke. Bir de aktığı zaman trafiği çok seri. Orada yaşamaya başlayan ankaralı bir arkadaşım, bisiklete binemiyorum burada diyor. Bisiklet yolu da olsa istanbul zor. Çünkü zaten arazi kıymetli, o bisiklet yolu ya araba park yeri olur, ya piknik yalanların mangal yuvası olur ya da köpek gezdirilen mecra. Hatta seyyar satıcı reyonu bile olabilir bazı bazı. İstanbulu ayrı başlık altında ele almak gerekiyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sabah çok erken binin, etrafta genelde sporcular oluyor, onlarla da pek böyle sorunlar yaşamazsınız

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.434
Bisiklet
Ghost
bisiklete binmek, bisikletten keyif almak mı istiyorsunuz?
tavsiyem: İstanbul'dan kaçın.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bursa'da gündüz bisiklete binmek imkansız gibi. Akşam 8 gibi çıkıp 10 gibi eve dönerek çözüyorum ben bu mevzuyu.
İlaveten herkese tavsiyemdir tren hattı üstündeki güzergahlarda sürüş yapmak daha kolay geliyor bana.
En azından minibus otobus vs ile uğraşılmıyor.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ankara bisiklet için yarı yarıya uygun. Dikmen ve keçiören tepelik. Çankaya tepesi de. Onun dışında bisiklete elverişli. Ancak eski başgan 1 cm bile bisiklet yolu yapmadı. Otoban sever bir kişilikti. Yeni başgan ise, odtü, hacettepe bilkent çayyolu istikametinde bisiklet yolu fizibilitesi yapıyor diye dedikodusu geldi. 27 yıldır ankaradayım, artık insanlar kısa mesafe işlerine bisikletle gider oldu demek isterdim. Ancak, araba sevdası en üst seviyede burda. Hani, hacet görmeye araba ile gider hepsi imkan olsa. Ama 27 yıl evveline göre, her sabah ve akşam 4 km lik iş güzergahında 10 kadar işe bisikletle gidip gelene rastlıyorum. Ben bile arada sırada işe bisikletle giderim. Ancak genel anlamda, tehlikeli ankara, çünkü diğer şehirlere nazaran daha geniş yolları var ve sürücüleri hız yapmayı seviyor. O nedenle, acemiler için uygun değil bisikletle gezinmek. Aslen izmirli biri olarak, izmir hakkında bisiklet konuşmak istemem. İzmire kesin dönüş yapacağım zamanı sabırsızlıkla bekliyorum. Bisiklet şehri olmuş izmir. Daha yiyeceği çok fırın ekmek var ama ankara ile kıyaslayınca, izmir olmuş.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yeni başgan ise, odtü, hacettepe bilkent çayyolu istikametinde bisiklet yolu fizibilitesi yapıyor diye dedikodusu geldi.
dedikodu mu :) adam beş üniversiteyle protokol bile imzaladı, şimdi bu sayıyı sekize çıkarmayı düşünüyor. 32 km söz vermişti, 54 km'ye çıkardı, daha da artırmak istiyor. yurtdışında bir toplantıda helsinki belediye başkanı bisikeltli ulaşımı %85'ten öteye geçiremedik diye yakınıyormuş, bizim başkan o konuşurken başımı öne eğdim bizde yüzde 0,85 bile yok diyemedim diyor. bence mansur başkan şu anda ulaşımda en doğru sözleri söyleyen, en ümitvar çabalar içinde olan bir isim, ankara'nın başına talih kuşu konmuş olabilir.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
küçük bir şehirde yaşıyorum burada da bi huzur yok yoldan gitsen arabalar sıkıştırıyor bisiklet yolundan gitsen elektrikli bisiklet korna çalarak geliyor,arabalar parkediyor,yayalar yürülüyor

allah aşkına huzurlu bir şekilde,herhangi bir tehlike olmadan bisiklet sürebilen var mı bu ülkede?

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.700
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İstanbul'da hafta sonu şehir dışında, Şile'nin köylerinde vb. sürülebiliyor. Zaman olduğu için gitmek gelmek sorun değil. Ama hafta içi işe gitmeden ya da geldikten sonra yol bisikleti sürmek tam işkence. Özellikle günlerin kısa olduğu zaman. Akşam trafiği berbat. Sabah zaten tamamen karanlık oluyor çıkmak isteseniz. Zaman olmadığı için fazla uzaklaşamıyorsunız da. Ben ormanın 3 km yakınındayım. Kışın direkt MTB moduna geçiyorum (çamur sevdiğim doğrudur :)).

bTwin06

Üye
Tepki
3
İsim
Uğur K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sadece istanbul değil, ankarada da aynı durum mevcut, arabalar hiç görmüyor bile. Bugün bir tane araba yüzünden düştüm ve başka bir arabaya çarptım. Ayağım çok ciddi şekilde kanadı fakat düşmeme sebep olan araba hiç durmadı bile.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, etimesgut eryaman taraflarına da inşallah gelir bisiklet yolu

• Beğen
Tepkiler: yenhesa

karaduman61

spor&sohbet&seyahat
Tepki
640
İsim
emin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ülkemizde bisiklet kültürü gelişmediğinden sürücülerde bisikletlinin halini anlamadığından kendinizi trafikte koruyun. Ben şu tedbirleri alıyorum.
1- Kask mutlaka takıyorum.
2-Bisikletimde küçükte olsa bir ayna vardır. Arkamı kollamaya çalışıyorum.
3-Arka çakarımı gündüzde muhakkak açarım.
4-Yaklaşan araç bana yakın geçeceğini sezersem omuz hizasından hafif dönüp bakarım benim baktığımı gören sürücü tedirgin olduğumu genelde anlıyor.
5-Gece trafiğe çıkmamaya çalışırım.
6-Trafiğin seyrek olduğu zamanlarda bisiklet sürerim.
7-Aracın bana saygılı olmasını beklemem. Hata yapma ihtimalini düşünürüm.
Tüm bunlara rağmen en iyi bisiklet doğada sürülüyor. İmkanınız varsa doğaya kaçın.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
Büyük şehirler içinde istanbul istisna. Çünkü istanbul şehir değil, ziplenmiş rarlanmış bir ülke. Bir de aktığı zaman trafiği çok seri. Orada yaşamaya başlayan ankaralı bir arkadaşım, bisiklete binemiyorum burada diyor. Bisiklet yolu da olsa istanbul zor. Çünkü zaten arazi kıymetli, o bisiklet yolu ya araba park yeri olur, ya piknik yalanların mangal yuvası olur ya da köpek gezdirilen mecra. Hatta seyyar satıcı reyonu bile olabilir bazı bazı. İstanbulu ayrı başlık altında ele almak gerekiyor.
Eskiden ne google vardı, ne de winrar.
Bir altavista vardı, bir de sen yar.

Allah'ım mariokaldato seviyesine ulaşmak üzereyim şiir de : D