Büyük şehirlerde bisiklete binmek

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Kayıt
8 Temmuz 2010
Başlık
205
Mesaj
1.776
Tepki
935
Yaş
24
Şehir
Wonderland
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Örneğin Bursa'da caddeler dar ve kalabalık.Bisiklet sürülecek cadde de pek yok.Bu kalabalığın içinde nasıl sürüyorsunuz?
 

En beğenilen 5 mesaj

  BerkEvren

  Forum Bağımlısı
  12
  İstanbul için konuşursam: Giderek artan trafik, bisikleti her geçen gün daha hızlı ve mantıklı bir ulaşım aracı haline getiriyor. 2 senedir işe bisikletle gidip geliyorum. Sağlığım, kondüsyonum çok daha iyi hale geldi. Yaşadığım şehre dair sıkıntılar bisikletten değil insanlardan soğutuyor genelde. Bisiklet tüm bu koşturmaca arasında ilaç gibi geliyor. İnanın bu şehir arabayla, otobüsle yaşanacak şehir değil ?

  hamlet2006

  Forum Bağımlısı
  10
  Büyük şehirlerde bisiklete binmek Paris Roubaix'de bisiklete binmek gibidir.Kısaca "Klasik spesiyalisti" olmanız gerekir.Yani gerektiğinde sizi korkutmak hatta düşürmek isteyen taksi,dolmuş ve araç şoförlerinden kaçabilmek için yeterli düzeyde "rouleur" vasıflarınızın olması gerektiği gibi sizi anlık sıkıştıran araçlardan ve sokaktaki garibim köpeklerden bir anda kurtulmak adına patlayıcı gücünüz yani "sprint" vasfınız kabul edilebilir düzeyde olmalı.Nasıl ki Paris Roubaix'de taşların arasında gidebilmek için bisiklet hakimiyetinizin mükemmel olması lazımsa ,bisiklet yolunda önünüze çıkan başıboş yayalara karşı da aynı şekilde "bike handling" iniz mükemmel olmalıdır.
  İçgüdelerinizin yerinde ve her türlü olaylara karşı zeki olmanız gerektiğini ve bol miktarda şansın da yanınızda olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım.

  Mehmet Metin Levent

  Forum Bağımlısı
  6
  Büyük şehirler içinde istanbul istisna. Çünkü istanbul şehir değil, ziplenmiş rarlanmış bir ülke. Bir de aktığı zaman trafiği çok seri. Orada yaşamaya başlayan ankaralı bir arkadaşım, bisiklete binemiyorum burada diyor. Bisiklet yolu da olsa istanbul zor. Çünkü zaten arazi kıymetli, o bisiklet yolu ya araba park yeri olur, ya piknik yalanların mangal yuvası olur ya da köpek gezdirilen mecra. Hatta seyyar satıcı reyonu bile olabilir bazı bazı. İstanbulu ayrı başlık altında ele almak gerekiyor.

  BerkEvren

  Forum Bağımlısı
  6
  @-Skynet-
  Trafikte sürmek kesinlikle tecrübe istiyor. Yolu, bisikletinizi ve kendinizi iyi bilmelisiniz. Nerde durup, nerde ufak ataklar yapacağınızı, ne zaman şerit değiştireceğinizi bilmek için tecrübe şart. En büyük keyfim sıkışan trafikte araçların, otobüslerin ve hatta motorların yanından geçip gitmek. O an doğru şeyi yaptığınızı anlıyorsunuz zaten. (Bu arada süs için yapılmış bisiklet yollarını değil araç güzergahlarını kullanıyorum. Bisiklet yolları bilinçsiz yayalar sayesinde çok daha tehlikeliler)

  bisikletgundemi

  Daimi Üye
  5
  Yeni başgan ise, odtü, hacettepe bilkent çayyolu istikametinde bisiklet yolu fizibilitesi yapıyor diye dedikodusu geldi.
  dedikodu mu :) adam beş üniversiteyle protokol bile imzaladı, şimdi bu sayıyı sekize çıkarmayı düşünüyor. 32 km söz vermişti, 54 km'ye çıkardı, daha da artırmak istiyor. yurtdışında bir toplantıda helsinki belediye başkanı bisikeltli ulaşımı %85'ten öteye geçiremedik diye yakınıyormuş, bizim başkan o konuşurken başımı öne eğdim bizde yüzde 0,85 bile yok diyemedim diyor. bence mansur başkan şu anda ulaşımda en doğru sözleri söyleyen, en ümitvar çabalar içinde olan bir isim, ankara'nın başına talih kuşu konmuş olabilir.

mehmet ankaralı

Daimi Üye
Kayıt
27 Mart 2011
Başlık
14
Mesaj
261
Tepki
96
Şehir
sultanbeyli
Bisiklet
Sedona
güzel bi yaklaşım :) ben pek sürmedim ama çok zor bi iş sen dikkatli olsan bile illa biri çıkıp sana çarpıyor sonra ''bisiklet yolumu burası '' diye çıkışıyorlar ben çok kalabalık yerlerde ara sokakları kullanıyorum .. Eğer illa oradan gitmem gerek diyorsan çok dikkatli olman lazım kazasız sürüşler hayırlı cumalar
 
 • Beğen
Tepkiler: Harun.

Kanber Gülhan

Aktif Üye
Kayıt
22 Ağustos 2011
Başlık
14
Mesaj
183
Tepki
53
Şehir
Konya
kaldırıma yakın gitbaktın seni şıkıştırıyorlar iki taraflı o zaman kaldırıma çık öle devam et :) caddedeki trafik ışıklarında da ortaya durma sakın sen geçene kadar kırmızı yanar çünkü :)
 
 • Beğen
Tepkiler: ErHan72 ve Harun.

Muammer D.

Üye
Kayıt
25 Ağustos 2011
Başlık
5
Mesaj
68
Tepki
43
Şehir
İstanbul
Trafikte bisikletin de diğer araçlar kadar hak sahibi olduğunu unutmayın. "Burada arabalar var, nasıl bisiklete binerim?" diye düşünmenize gerek yok bence. Sadece size göre en güvenli güzergah neresi ise orayı seçin ve gittiğiniz yolda sizin de diğer araçlar kadar hak sahibi olduğunuzu unutmayın. Korna çalanlara, önünüze kıranlara, senin burada ne işin var şeklinde bakanlara da aldırış etmeyin. Bir de her fırsatta bisiklete binin ki etraftaki insanların gözleri alışsın.
 

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Kayıt
21 Nisan 2008
Başlık
9
Mesaj
290
Tepki
331
Şehir
Ankara-Eryaman
Bisiklet
Sedona
Ankara'da cadde ve sokakların genişliği konusunda pek problem yok, caddelerimizin çoğu geniş, ancak sorun o caddeleri paylaştığımız insan müsvettelerinde... Ben genelde otobana çıkıyorum, ıssızlığı beni cezbediyor, şehir dışına çıkmışım hissi veriyor ya işte onu seviyorum... Bir de şehre yakın kasaba ve ilçelere gidiyorum, mesela Yenikent, Ayaş falan... şehir içinde pek sürmüyorum artık, insanı strese sokuyor...
 

Koray Uzun

Daimi Üye
Kayıt
4 Mayıs 2011
Başlık
10
Mesaj
263
Tepki
265
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Sedona
Dün eve dönerken o insan müsvettelerinden biri bana camdan kafayı çıkarıp çekil la çekil zaten frenim yok önüme geçiyorsun bir de diye bağırdı. O sırada ışıklardan karşıya geçiyordum. Özrü kabahatinden büyük ayının. Hem freni bozuk hem arabada 6 kişi var.
 

serdar-c

Üye
Kayıt
2 Haziran 2011
Başlık
2
Mesaj
23
Tepki
12
Şehir
Ankara
genelde sıkıntılar hep aynı. bulunduğum yer merkeze yakın ve bol yokuşlu. ben gözü karartıp şehir merkezinde sürüyorum, çünkü çok fazla alternatif bir yolum yok. bugün işe ilk kez bisiklet ile gittim ( evime uzaklığı 10 km ) gezme ve spor amaçlı kullanım dışında şehir içi ulaşım için kullanmak beni mutlu etti.
 
Kayıt
23 Kasım 2017
Başlık
0
Mesaj
2
Tepki
0
Yaş
24
Şehir
İstanbul
İsim
Mualla
Bisiklet
Salcano
Acemiyim. Yol bisikletim var. Araclar yanimdan fişek gibi geçiyor korkuyorum. Kaldırımda da engebe olduğu için jantim risk alıyor. Bu bisiklet nerde sürülür arkadaş yardım edin?
 
Kayıt
23 Kasım 2017
Başlık
0
Mesaj
2
Tepki
0
Yaş
24
Şehir
İstanbul
İsim
Mualla
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar. Birgün boş vaktim olunca bisikletimle Sisli' ye gidiyordum. Yollarda " bisikletle şeridi paylaş " uyarisini gormussunuzdur. Minibüs tam benim sifirimdan geçmeye çalışıyor ve kornaya basıyor .birde minibüs şoförü hakliymis gibi el kol hareketleri yapıyor. Ben ne yapabilirim? Kaldırımda mı sürelim yol bisikletini? Hala daha anlamadılar karayolu sadece motorlu araclarin değil . Hadi onuda gectim. Taksim civarından ticari taksinin sağından geçince müşteri kapıyı açtı ve indi.bende kapıya çarptım.simdi suç benim mı yoksa dörtlü yakmayan şoförün mu yoksa aynaya bakmayan müşteri mı? Neyse onuda gectim Yenikapı da bisiklet yolundan gidelim diyoruz bu seferde adamın bisiklet yoluna mangal yapıyor. Birde sandalye kurmuş. Ne anlatabilirsin ki böyle adama. Sadece güldüm geçtim. Daha Tevbe!
 

YgtSck46

Üye
Kayıt
8 Ekim 2017
Başlık
1
Mesaj
20
Tepki
16
Yaş
15
Şehir
İstanbul
İsim
Yiğit Ali Saçak
Bisiklet
Salcano
İstanbul/Bayrampaşa bölgesinde oturuyorum.Bir yere giderken hep yürüme rotasını kullandığım için (Sanırım) çok yoğunluk görmedim.Sadece Eminönü'nde bilet almak için sıraya girenler var orası biraz yoğun oluyor.Tabiki insanlar laf ediyor,Fakat kendimi geliştirmeden yola çıkamayacağımı bildiğim için,takmıyorum ve yoluma devam ediyorum.İyi Pedallamalar,Tekerinize Taş Değmesin.
 

Behram Belek

Daimi Üye
Kayıt
9 Temmuz 2012
Başlık
6
Mesaj
342
Tepki
593
Şehir
istanbul
Bisiklet
Sedona
İstanbul'da yıllardır gitmem gereken her yere gidiyorum. Normal araç trafiğinin aktığı karayollarından sürerek gidiyorum. Trafiğin içinde akmayı zamanla insan öğreniyor. Şükür sıkıntı yaşamadan bugüne kadar geldim :)
 

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Kayıt
23 Eylül 2017
Başlık
35
Mesaj
1.698
Tepki
2.065
Şehir
Giresun
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelik İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi nüfusun fazla olduğu trafik sıkıntıların hat safhada olduğu şehirlerde motorsiklet mi sürmek daha tehlikeli, bisiklet sürmek mi daha tehlikeli?
Ulaşım için şart olduğunda, toplu taşıma veya araç kullanmamak doğrultusunda.
 

Triban

Forum Bağımlısı
Kayıt
26 Ekim 2017
Başlık
41
Mesaj
2.118
Tepki
3.943
Şehir
kudüs
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Motorsiklet,bisikletten hızlı gidebildiği için daha tehlikeli tabi..
 

EnesKlf07

Daimi Üye
Kayıt
23 Şubat 2016
Başlık
15
Mesaj
306
Tepki
651
Yaş
22
Şehir
Antalya
İsim
Enes Kalfa
Bisiklet
Scott
@ahlaksız Bazı yerlerde Trafiğin hızına da ayak uydurmak gerek. Fren sistemi de bisikletten iyi olduğu için rahat bence.
 

bilalfidanboy

Forum Demirbaşı
Kayıt
12 Eylül 2013
Başlık
17
Mesaj
759
Tepki
1.838
Yaş
44
Şehir
istanbul
İsim
Bilal Fidanboy
Bisiklet
Cube
@Raptor8 yasadığım yer İstanbul'da değil iki tekerlek üstünde olmak,yaya olarak bile tesadüfen yaşıyoruz(biraz abartmış olabilirim), sorunun cevabı ise bana göre bisiklet sürmek motordan daha güvenli.bisiklet ile araç altında kalmadıkça belki en fazla bir kaç kırık ile sıyırıyoruz ama motor ile yapılan kazalar sonucu Allah göstermesin öldürmez ise bile kalıcı hasarlar bırakabiliyor(sonuçta süratli ve donanım sağlam değilse) ayrıca gezi amaçlı gittiğim bir Bursa olsun bir Kocaeli olsun benzeri durumlar ile karşılaştım ama Hiçbir yer İstanbul ile hiçbir konuda yarışamaz (buna saygısız trafik magandaları dahil)yanlız toplu taşıma stresi ile yaşamaktansa şahsen ben her türlü iki riskide(yaya yada bisiklet) göze alıyorum.. örneğin bisiklet ile gittiğim yaklaşık 40-45 dklık(25 km kadar)Yenibosna Sirkeci arasını otobüs bekleme süresi ve trafik derken iş saatlerinde yeri geliyor abartısız o da en az 1 buçuk 2 saat çekiyoruz(ki günün normal saatlerinde dahi en az 1 saat üstü)..

Şahsi fikrim özellikle büyükşehirlerde bisiklet yolları geliştirildikçe kullanım alanları hem daha güvenli hemde daha teşvik edici olacaktır (bu arada iki ayaklı hayvanlar tarafından içki şişesi kırıkları ile yolu mahveden ve yol ortasında 3-4 kişi yanyana gezen tipleri görmedikçe)
 

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Kayıt
23 Eylül 2017
Başlık
35
Mesaj
1.698
Tepki
2.065
Şehir
Giresun
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu birleştirilmiş ama birleşen konu içeriğiyle benim sorduğum içerik aynı mı?
 
Yukarı Alt