Büyük şehirlerde bisiklete binmek

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Örneğin Bursa'da caddeler dar ve kalabalık.Bisiklet sürülecek cadde de pek yok.Bu kalabalığın içinde nasıl sürüyorsunuz?

Scudo

mehmet ankaralı

Daimi Üye
Tepki
96
Bisiklet
Sedona
güzel bi yaklaşım :) ben pek sürmedim ama çok zor bi iş sen dikkatli olsan bile illa biri çıkıp sana çarpıyor sonra ''bisiklet yolumu burası '' diye çıkışıyorlar ben çok kalabalık yerlerde ara sokakları kullanıyorum .. Eğer illa oradan gitmem gerek diyorsan çok dikkatli olman lazım kazasız sürüşler hayırlı cumalar

• Beğen
Tepkiler: Harun.

Komili

Aktif Üye
Tepki
54
kaldırıma yakın gitbaktın seni şıkıştırıyorlar iki taraflı o zaman kaldırıma çık öle devam et :) caddedeki trafik ışıklarında da ortaya durma sakın sen geçene kadar kırmızı yanar çünkü :)

• Beğen
Tepkiler: ErHan72 ve Harun.

Muammer D.

Üye
Tepki
44
Trafikte bisikletin de diğer araçlar kadar hak sahibi olduğunu unutmayın. "Burada arabalar var, nasıl bisiklete binerim?" diye düşünmenize gerek yok bence. Sadece size göre en güvenli güzergah neresi ise orayı seçin ve gittiğiniz yolda sizin de diğer araçlar kadar hak sahibi olduğunuzu unutmayın. Korna çalanlara, önünüze kıranlara, senin burada ne işin var şeklinde bakanlara da aldırış etmeyin. Bir de her fırsatta bisiklete binin ki etraftaki insanların gözleri alışsın.

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Tepki
328
Bisiklet
Sedona
Ankara'da cadde ve sokakların genişliği konusunda pek problem yok, caddelerimizin çoğu geniş, ancak sorun o caddeleri paylaştığımız insan müsvettelerinde... Ben genelde otobana çıkıyorum, ıssızlığı beni cezbediyor, şehir dışına çıkmışım hissi veriyor ya işte onu seviyorum... Bir de şehre yakın kasaba ve ilçelere gidiyorum, mesela Yenikent, Ayaş falan... şehir içinde pek sürmüyorum artık, insanı strese sokuyor...

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
Dün eve dönerken o insan müsvettelerinden biri bana camdan kafayı çıkarıp çekil la çekil zaten frenim yok önüme geçiyorsun bir de diye bağırdı. O sırada ışıklardan karşıya geçiyordum. Özrü kabahatinden büyük ayının. Hem freni bozuk hem arabada 6 kişi var.

mehmet ankaralı

Daimi Üye
Tepki
96
Bisiklet
Sedona
Seninde dediğin gibi dostum mustette sonuçta harcanıp gidecek sonunda istedikleri kadar bağırsınlar ...

• Beğen
Tepkiler: Harun.

serdar-c

Üye
Tepki
12
genelde sıkıntılar hep aynı. bulunduğum yer merkeze yakın ve bol yokuşlu. ben gözü karartıp şehir merkezinde sürüyorum, çünkü çok fazla alternatif bir yolum yok. bugün işe ilk kez bisiklet ile gittim ( evime uzaklığı 10 km ) gezme ve spor amaçlı kullanım dışında şehir içi ulaşım için kullanmak beni mutlu etti.

Tepki
0
İsim
Mualla
Bisiklet
Salcano
Acemiyim. Yol bisikletim var. Araclar yanimdan fişek gibi geçiyor korkuyorum. Kaldırımda da engebe olduğu için jantim risk alıyor. Bu bisiklet nerde sürülür arkadaş yardım edin?

Tepki
0
İsim
Mualla
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar. Birgün boş vaktim olunca bisikletimle Sisli' ye gidiyordum. Yollarda " bisikletle şeridi paylaş " uyarisini gormussunuzdur. Minibüs tam benim sifirimdan geçmeye çalışıyor ve kornaya basıyor .birde minibüs şoförü hakliymis gibi el kol hareketleri yapıyor. Ben ne yapabilirim? Kaldırımda mı sürelim yol bisikletini? Hala daha anlamadılar karayolu sadece motorlu araclarin değil . Hadi onuda gectim. Taksim civarından ticari taksinin sağından geçince müşteri kapıyı açtı ve indi.bende kapıya çarptım.simdi suç benim mı yoksa dörtlü yakmayan şoförün mu yoksa aynaya bakmayan müşteri mı? Neyse onuda gectim Yenikapı da bisiklet yolundan gidelim diyoruz bu seferde adamın bisiklet yoluna mangal yapıyor. Birde sandalye kurmuş. Ne anlatabilirsin ki böyle adama. Sadece güldüm geçtim. Daha Tevbe!

YgtSck46

Üye
Tepki
16
İsim
Yiğit Ali Saçak
Bisiklet
Salcano
İstanbul/Bayrampaşa bölgesinde oturuyorum.Bir yere giderken hep yürüme rotasını kullandığım için (Sanırım) çok yoğunluk görmedim.Sadece Eminönü'nde bilet almak için sıraya girenler var orası biraz yoğun oluyor.Tabiki insanlar laf ediyor,Fakat kendimi geliştirmeden yola çıkamayacağımı bildiğim için,takmıyorum ve yoluma devam ediyorum.İyi Pedallamalar,Tekerinize Taş Değmesin.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
İstanbul'da yıllardır gitmem gereken her yere gidiyorum. Normal araç trafiğinin aktığı karayollarından sürerek gidiyorum. Trafiğin içinde akmayı zamanla insan öğreniyor. Şükür sıkıntı yaşamadan bugüne kadar geldim :)

• Beğen
Tepkiler: monder33

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelik İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi nüfusun fazla olduğu trafik sıkıntıların hat safhada olduğu şehirlerde motorsiklet mi sürmek daha tehlikeli, bisiklet sürmek mi daha tehlikeli?
Ulaşım için şart olduğunda, toplu taşıma veya araç kullanmamak doğrultusunda.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Motorsiklet,bisikletten hızlı gidebildiği için daha tehlikeli tabi..

EnesKlf07

Daimi Üye
Tepki
532
İsim
Enes Kalfa
Bisiklet
Scott
@ahlaksız Bazı yerlerde Trafiğin hızına da ayak uydurmak gerek. Fren sistemi de bisikletten iyi olduğu için rahat bence.

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Raptor8 yasadığım yer İstanbul'da değil iki tekerlek üstünde olmak,yaya olarak bile tesadüfen yaşıyoruz(biraz abartmış olabilirim), sorunun cevabı ise bana göre bisiklet sürmek motordan daha güvenli.bisiklet ile araç altında kalmadıkça belki en fazla bir kaç kırık ile sıyırıyoruz ama motor ile yapılan kazalar sonucu Allah göstermesin öldürmez ise bile kalıcı hasarlar bırakabiliyor(sonuçta süratli ve donanım sağlam değilse) ayrıca gezi amaçlı gittiğim bir Bursa olsun bir Kocaeli olsun benzeri durumlar ile karşılaştım ama Hiçbir yer İstanbul ile hiçbir konuda yarışamaz (buna saygısız trafik magandaları dahil)yanlız toplu taşıma stresi ile yaşamaktansa şahsen ben her türlü iki riskide(yaya yada bisiklet) göze alıyorum.. örneğin bisiklet ile gittiğim yaklaşık 40-45 dklık(25 km kadar)Yenibosna Sirkeci arasını otobüs bekleme süresi ve trafik derken iş saatlerinde yeri geliyor abartısız o da en az 1 buçuk 2 saat çekiyoruz(ki günün normal saatlerinde dahi en az 1 saat üstü)..

Şahsi fikrim özellikle büyükşehirlerde bisiklet yolları geliştirildikçe kullanım alanları hem daha güvenli hemde daha teşvik edici olacaktır (bu arada iki ayaklı hayvanlar tarafından içki şişesi kırıkları ile yolu mahveden ve yol ortasında 3-4 kişi yanyana gezen tipleri görmedikçe)

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu birleştirilmiş ama birleşen konu içeriğiyle benim sorduğum içerik aynı mı?