Büyük gelen elcik hakkında

Okan Binli

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
Merhabalar, aldığım boynuzlu elcikler gidonuma büyük geldi, dolayısıyla tam olarak sabit durmuyor, biraz yüklenince dönüyorlar. Bunu nasıl çözebilirim?

Aldığım elcik ; (link)

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.429
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
1. Gidonunuzun capi nedir? Eger 3,5cm kücük ise yapacak birsey yok.
2. Ayrica gidona yaglayarakmi gecirdiniz yada suyla islatarakmi? Eger yaglayarak ise cikartin icini güzelce temizleyin, hic yag kalmamak sartiyla kurulayin ve sade suyla islayarak gecirin. 1-2 dakika icin de su kuruyacak ce elcikler gidona yapisacak. Üzerindeki kelepceyi sIkmaya unutmayin.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Farklı bir yöntem önereceğim,iç lastik şambrel'den parça alıp gidona sarılırsa boşluk kalmaz diye düşünüyorum,ancak elciğin iyi sıkılması gerekiyor..

Okan Binli

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
Tekrardan merhabalar,

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum öncelikle. Elciklere hiç bir şey yapmadan takabilmiştim. Sıkma yerinin olayını anlamadım yalnız, tam olarak görevi nedir?

Düzenleme: Bir de iç lastikten parça kullanmak yerine yama yapıştırsam direk daha düzgün olmaz mı sizce? Kendinden yapışkan olduğundan

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
@Okan Binli

Denemekte yarar var,ama iç lastik parçası daha sıkı tutar diye düşünüyorum..

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Eğer elcik ile gidon arasına iç lastik / yama girebilecek kadar boşluk varsa emniyet açısından kesinlikle kullanmayın. Çok ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Elcik gidona tatlı sert kıvamda girmeli modeline göre varsa sıkma/ sabitleme vidası ile tutturulmalı. Lastik, kauçuk, sünger gibi malzemelerden imal elcikler su ile ıslatılıp monte edilmeli, montaj esnasında yağ gibi kayganlaştırıcılar kullanılmamalı. Bu malzemelerden imal elcikler zorlanmadan gidona giriyorsa ölçü uygun değildir, kullanılmamalıdır.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

Okan Binli

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
İlgi ve uyarılarınız için teşekkür ediyorum fakat elcik gidonda çok rahat bir şekilde dönüyor değil. Normal kullanımda hemen hemen hiç sıkıntı çıkarmayacak bir şekilde ancak yine de insan güvenemiyor. O yüzden bir çözüm arıyorum. Henüz deneyemedim önerilen yöntemleri, eğer yine aynı şekilde olursa muhtemelen satacağım.

• Beğen

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Evet Tolga bey'inde belirttiği gibi,iç lastiğin kayma ihtimalide var..

Okan Binli

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
İç lastik ya da yamaları denemeden önce kağıt sıkıştırmayı denedim. Rulo yaparak elciğin içine soktum, daha sonra o şekilde gidona özenle yerleştirdim. Şu an çok sağlam duruyor ancak o kağıt zamanla aşınıp tekrardan gevşeme yapabilir. O yüzden sanırım artık yola çıkmadan önce kontrol listeme bir madde daha eklemeliyim.

Teşekkür ederim herkese tekrardan.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.429
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Tolga ve ben yag kullandinizmi diye sormustuk ama bir net cevap alamadik. Tolga gibi bende ayni seyleri söylemistim ve yine söylüyorum, eger elcik gidona genis ise olmaz, sabitlestirmek icin önerilen malzemeleri kullanmayin sonra delme takma olur ve tolganin dedigi gibi zarar görebilirsiniz. Ama gdon ve elcik arasinda bosluk yoksa takmada bir hata var.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

ekren gökhan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.500
Bisiklet
Fuji
belkide böyle bi ürün işinizi görebilir
(link)

Okan Binli

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
Kusura bakmayın görmemişim. Hayır herhangi bir madde kullanmadım takarken. Takarken çok zor değil çok da kolay değil, o şekilde giriyor.

Hiç bir ekleme yapmadığım halde bile kullansam yerinden çıkmaz. Sadece ben de sizin gibi güvenliğe önem verdiğim için biraz pimpiriklendim açıkcası. O yüzden iyice sabitlemek istedim. Şu anda da gayet iyi durumda, her gün çıkmadan kontrol edeceğim zaten.

• Beğen