Buruk bir yarış (Tuzla B1 Atatürk bisiklet yarışı)

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
Arkadaşlar selam ,

Uzun zamandır duyrusu yapılan, Tuzla belediyesinin organize ettiği, uluslar arası bisiklet yol yarışını izlemek üzere pazar sabahı kızım zeynep'le birlikte dünyanın en iyi pisti olarak gösterilen Formula pistinin yolunu tuttuk:winkenlux.

Girişte 15-20 kişiyi görünce heyecanımız dahada arttı .(aslında tüm seyirci bu kadarmış !:eek: )
(link)

Kızım zeynep:) çok heyecanlı ve sevinçliydi , zira maç zamanları Fenerbahçe stadının yanından arabayla geçerken duyduğu uğultular benzeri bir şey bekliyordu beliki

Neyse bu duygular içersinde yerimizi aldık.
(Allahtan yerlerimiz önceden belirlenmiş, izdihama mahal verilmedi :unsure: )
(link)

Yarışmayı turubine 50 mt ara ile dizilmiş ,Tuzla belediyesinin temizlik görevlileri ve güvenlikten sorumlu zabıtaları ile birlikte seyre koyulduk
(link)

Temizlikçi! arkadaştan rica ettik, resmimizide çekti
(link)

Yarışdan bir kaç görüntü
(link)
(link)
(link)

Havanın biraz serin olması erken ayrılmamıza vesile oldu.
Çıkışta Tuzla belediyesinin ücretsiz olarak dağıttığı kask, tişört ve bisiklet çekiliş kuponumuzu aldık.
(link)
(link)

Armağan kaskıyla birlikte kızım buruk bir biniş gerçekleştirdi.
(link)

Arkadaşlar inanın çok buruk bir yarış izledim, ve çok üzüldüm.

Artık kimse bana Türkiye'de bisiklet sporu desteklenmiyor falan gibi şeyler söylemesin.
Dünyanın en iyi pistinde uluslar arası bir bisiklet yarışı tertipleniyor,
ücretsiz servisler koyuluyor,
her gelen kişiye ücretsiz kask tişört birde bisiklet kazanma şansı veriliyor ,(inanın çekilişle armağan edilen bisiklet sayısı ile seyirci sayısı hemen hemen eşitti)
isteyene bu pistte bisiklete binme şansı veriliyor,
gelenleri eğlendirmek için palyacolar ortalıkta geziniyor,
konser alanı oluşturularak ,ses düzeni kurulup müzik şöleni yapılıyor , v.s. ..
Ve ne yazıkdırki Belediyenin tahsis ettiği temizlik görevlisi ve zabıtadan daha az seyirci geliyor !

Buradan Tuzla belediyesine ve organizasyona emeği geçenlere şükranlarımı sunarım , belediye olarak kusursuz bir iş başarmışlar ,hiç bir masraftanda kaçmamışlar, öyleki seyreden olmaz diyede seyirci işinide düşünüp, bir ilk öğretim okulunun 8- 10 yaşındaki öğrencilerinide servislere bindirip getirmişler.

Daha fazla yazıp hayıflanmak istemiyorum,
eskisi gibi pazar sabahları ,ben arkadaşlarla bisiklete binmeye giderken kızımla göz göze gelmemeye çalışacağım ,zira o (5 yaş) bunu ciddiye almayacak , belkide boşversene baba diyecektir.

Hakan KAYIŞLIGİL

Scudo

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Aslında genel olarak Turkıyede tek sporun futbol olarak algılandıgını hepımız bılıyoruz.İşyerlerinde otobuslerde ve insanların oldugu heryerde futbol konusuluyor.Basın hersene aynıseylerı temcıt pilavı gıbı insanların onune sunuyor .gazeteler emınım mansetlerını bıle degıstırmeye gerek duymuyorlardır.bu ortamda ben amator bransların seyırcı potansıyelını konusmaya gerek duymuyorum.kaldıkı tuzla pıstı haylı uzak ıstanbula.biz bile arabayla dahı ulasımda zorlandık.ve normal vatandaslar için oraya ulasım tam bir ezıyet.Bisiklet yarısları seyırcıyı Kalabalık semtlerde daha kolay yakalıyor(Fatıh yarısında yollaarın kenarları full dolmustu ve neredeyse sporcular ıcın tehlıkelı bır durum olusturdu)onun için F1 pistını es gecmek istemesem de biisklet yarıslarını faal alanlarda gerceklestırmek bu sporu halka hem daha ıyı ssevdırır hem de emınım bisikletı spor olarak yapan insanların sayılarını kat be kat arttırır

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
@burgazz

Tekrar selam ,

Yazımın başındada belirtiğim gibi Dünyanın en iyi yarış pisti bu yarış için açılıyor ve bizler yol uzak falan gibi bahanelerle gidemiyoruz,
kaldıki o güzergahta(Bostancı -Kaynarca- S.Gökçen- f1 pisti) yaz aylarında bisiklet antremanı yapan onlarca kişi tanırım.
Zaten benim sözüm burada ne oluyor diye gelebilecek halka değil , bu işi bir şekilde hayatlarına sokmuş, gönül vermiş ,keyif alarak binebilen, ve hatta bu işin ticaretini yapan kişilere,
yani bu işin sahiplerine.

Hakan KAYIŞLIGİL

• Beğen
Tepkiler: msconfig

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Hakan Kayisligil

Sayın Hakan KAYIŞLIGİL bizimle paylaştıgınız resimler ve anlatımınız için teşekkür ederim biz malatyada olduğumuz için bu etkinlige katılma imkanımız olmadı ama pek izleyicisi olmasada güzel bir etkinlik olduğu aşina ayrıca burgazz arkadaşımızında söylediklerine hak vermemek elde değil bir F1 pilotu için İstanbulun en önemli yolları trafige kapatılmıştı köprüde dahil peki bizim gibi nacizhane(gereksiz,boşişlerle uğraşan v.b çünkü ülkemizdeki pek çok insan bizi böyle görüyor) insanlar için bir gün dolu dolu istanbul içinde bir tur yapsalarda bizde sevenlerimizi arttırsak olmaz mı?Neden bizi uzak yerlere itiyorlar?Neden bizde ana yollarda bir yarış yapamayalım?Neden ?

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Aman sozlerım yanlıs anlasılmasın F1 pıstı yarıs takvımımızde mutlaka bulunsun bunun yanında mesela kadıkoyde bır yarıs pazar gunu full cekerdı tezahuratlar cekısmeler muthıs olurdu :)

Tepki
212
@burgazz

Hem de öyle zırt pırt zincir felan da çıkmazdı, eğer Kadıköyde olsa, değil mi ? :)

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
@LITLLE_PRINCE

Başta şunu belirteyim , bu tip bir yarışı şehir içinde, normal yolda yapmak daha kolay ve ucuza gelirdi.
Bu yarışı organize edenler onca külfeti göze alarak F1 pistini açıyor (mesleğim gereği biliyorum ,o pistin her m² imalat maliyeti on katı büyüklüğünde ipek halıyla aynı değerdedir.)
Bizler üşenip teşrif etmiyoruz.

Birde söylemeden geçemeyeceğim F1 organizasyonu için en önemli yolların kapatılması, yüzlerce ülke televizyonlarından canlı yayınlanması ,milyarlarca kişiye ulaşan bir tanıtım ve reklam getirisinin sonucudur.
Aynı olay Fransa bisiklet turu içinde geçerlidir.
Ne zamanki Türkiye'de bisiklet sporuyla kitleler ilgilenir ,milyonlar seyrederse bizim içinde yollar kapatılarak showlar yapılacaktır.
Kaldıki bu işe gönül vermiş her hafta organizasyon yapan arkadaşlarım bile pazar günü yapılan Tuzla B1 Atatürk kupası yarışına gelmemişti

Konuyu fazla dağıtmadan toparlayayım ,beni üzen halkın gelmemesi değil tekrarlıyorum ,pazar günkü organizasyona o bölgede bisiklet antremanı yapan ve hatta o bölgede oturan arkadaşlarımızın bile gelmemesi.
Arkadaşlar bu işe gönül vermişler bile gelmezse gerisini siz düşünün..

Hakan KAYIŞLIGİL

• Beğen
Tepkiler: msconfig

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Hakan Kayisligil

Sayın Hakan KAYIŞLIGİL
Zaten bizimde amacımız hem spor yapmak,çevre bilincini arttırmak,insanlara bisikleti sevdirmek.Yüzlerce ülkenin izleyebilmesi için pahalı ama yersiz(yersiz derken organizasyonu yapanlara haksılık etmek istemem başka kelime bulamadım ondan :D)organizasyonların yerine daha uygun ama ilgi uyandırıcı organizasyonlar daha verimli olur.Kitlelerin ilgilenmesi için kitlelerden uzak degil kitlelerin içinde birşeyler yapmak gerekiyor.Saygılarımla

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
@LITLLE_PRINCE

Bu işi yapan, bisikletçi kitlesi:cool: bile burnunun dibindeki bu organizasyonla ilgilenmiyorsa
buyrun gerisini siz hesaplayın.

Hakan KAYIŞLIGİL

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Ben de ilginin az olmasına şaşırdım, bu arada söylemem gerekirki bu pist bir kriteryum yarışı için biçilmiş kaftan, zira tribünlerden rahatça seyredebiliyoruz, ulaşım kolay, otopark sorunu yok, ve en önemlisi normal şehiriçi kriteryum yarışlarında yerel trafiğe çok sorun oluyor hatta işlek yerler adeta felç oluyor yollar trafiğe kapandığı için, dolayısıyla halk şikayet ediyor, ayrıca burda yarışmak çok güvenli zira önünüze fırlayacak yaya araba vs riski yok bu açıdan çok uygun bir yer. Sanırım hava soğukluğundan ve biraz uzak olmasından millet kalkıp gelemedi yarış için...

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Hakan abi izleyicilerin az gözükmesinin nedenlerinden biri yarışan yarışmayan tüm bisikletçiler paddock'daydı, gold tribünde bisikleti ile oturan ben, İlker ve tanımadığım birkaç kişi vardı, ayrıca pistte sürekli yarışlar yapılırken yarışı izlemek için gelenler(Hakan Yazman ve Tarık abi bizimle tribündeydi) dışında, gelen herkes dışarıda idi ve yarışı izlemedi, gold tribün boş olmasına rağmen sizinle orada görüşemediğimize de ayrıca üzüldüm.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Kayisligil

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
yazıyı simdi okudum cok talıhsız bır yazı hangı tarafa yorum yapayım bilemıyorum ancak emre arkadasımızın yol bisikletıyle bir problemı mı var onu anlayamadım neredeyse yol bisikletını yasaklayacak

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
selam herkese.. ben kendi tecrubemden 3 kurusumu aktaracagim.. gercekten harika bir etkinlik ve mukemmel bir mekan.. ancak soyle bir problem var.. ben bile, forum uyesi (ayni zamanda bisikletle ilgili birkac yahoogroups takipcisi), haber izleyicisi, ama gazete okuma ozurlu bir insan bu yaristan haberim olmadi.. son dakikaya, is isten gecene kadar.. yani tamam boyle bir etkinlik duzenliyorlar, iyi de ediyorlar, ve yapmalari da lazim, tum belediyelerin benzer etkinlikleri yapmalari lazim, ama duyuru konusunda biraz daha aktif ve agresif olmalari da sart.. yani bana ulasmalari lazim.. benim bir sonraki etkinlik nerede olacak diye aramama gerek kalmadan.. aksi gibi, biz bir ada turu yaptik, cok da keyif aldik.. ama boyle bir yarisin gercekleseceginden haberim olsa, takvimime isaretler, ona gore ONCEDEN bir program yapar, mekana intikal ederdim.. Hepimiz sizler kadar aktif takipcisi degiliz bu yarislarin, ama ulasabildiklerimize gitmek isterim kendi adima soyleyeyim.. ancak dedigim gibi bunlarin nerede ne zaman yapildigini onceden bilmem gerekir.. bunun icinde surekli ve sabit reklaminin yapilmasi sart..

diye dusunuyorum... :)

tabii herzamanki gibi ise sondan basladigim icin, simdi Mantisin gonderdigi yaziyi okuyorum, ben yollarda bu yarisla ilgili pano da gormedim arkadaslar.. ya ben bakar korum, ya da bunlar yarisa yakin yerlere asildi? bilmiyorum.. ama uzak da olsa, tam olarak boyle bir etkinlik oldugunu bilsem gene de gelirdim.. hem de Mantis'in linkini verdigi yaziya ragmen... :)

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
sanırım hakan abi bu konu hakkında cok güzel bir yorum yapmış yazdıklarının hepsine noktasına virgülüne kadar katılıyorum her şey güzeldi ama gönül verenler yoktu bende en başında yazmıştım biz gitmessek tuzlanın halkımı gidecek

Bur@k

Üye
Tepki
29
Pist cidden de kriteryum yarışı için dünyadaki en uygun yerlerden biriydi...
Ama katılım bence yeterli degildi.Bu durum beni üzdü acıkcası....

Artık bir daha ki sefere daha fazla katılımla yarısmak istiyorum...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Arkadaşlar evet malesef o yazı oldukça üzücüydü, katılıma etki etmiş olabilir belki de, netice de bu sporu yapıyoruz yol ya da mtb ama her halukarda destek olmalıyız.

Aslında Emre Yıldırım böyle birisi değil ama nasıl böyle bir yazı yazdı ben de şaşırdım :(

Siz sevgili arkadaşları da bu yazının altına yorum yapmaya davet ediyorum, eğer tepkimizi düşüncelerimizi belirtmessek bu tür yazılar sporumuzu yıpratmaya devam edecektir...
Sevgiler,
Hakan Yazman

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
ücretsiz kask dağıtmaları gerçekten çok hoş bir şey inş. alanlarda kullanır.

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
bu arada hakan abimizin kızının mahzun durmasına gercekten cok uzuldum keske pit bolgesınde olsaydınızda o havayı o coskuyu tatsaydınız kızınız eminim size garıp bakmak yerıne ablalarının yerıne bile gecmek ısterdı buna emınım

• Beğen
Tepkiler: Hakan Kayisligil