Bursa

Scudo

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.573
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
IMG-20230211-WA0020.jpg
Yaşam devam ediyor ve üzerimizdeki yoğun stresi atmamız gerekiyordu.
Lütfen fırsat buldukça spor yapınız .

Tepki
1.768
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de kísmen Bursa da, kısmen İzmir de yaşıyorum.

7 üzeri şiddetli deprem en son 1855 te Mustafa Kemal paşa, mudanya ve gemlik te olmuş.

Acaba günümüzde Maraş benzeri deprem olsa Bursa nasıl etkilenir?

Örneğin Nilüfer de boş arsalar son birkaç yılda 10-15 katlı kibrit kutusu gibi dikine binalarla doldu.

Bu binalarda olası 7 üzeri depremde ne kadar can kaybı olur?

Edit: kendim 1999 depreminde akıllandım. Dairemi arabamı satıp birikimleri ekleyip , 2.5 katlı ev yaptım.
Ama Nilüfer in geleceği için endişeliyim.

Mantık şu: büyük olsun, benim olsun. 180 m2 istiyorum.
Kaç katlı mı? Önemli değil.

Aldığın daire= tabut....

Son düzenleme:

kimbell71

Aktif Üye
Tepki
103
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Ben de kísmen Bursa da, kısmen İzmir de yaşıyorum.

7 üzeri şiddetli deprem en son 1855 te Mustafa Kemal paşa, mudanya ve gemlik te olmuş.

Acaba günümüzde Maraş benzeri deprem olsa Bursa nasıl etkilenir?

Örneğin Nilüfer de boş arsalar son birkaç yılda 10-15 katlı kibrit kutusu gibi dikine binalarla doldu.

Bu binalarda olası 7 üzeri depremde ne kadar can kaybı olur?

Edit: kendim 1999 depreminde akıllandım. Dairemi arabamı satıp birikimleri ekleyip , 2.5 katlı ev yaptım.
Ama Nilüfer in geleceği için endişeliyim.

Mantık şu: büyük olsun, benim olsun. 180 m2 istiyorum.
Kaç katlı mı? Önemli değil.

Aldığın daire= tabut....
Bursa'da deprem olur olmaz, büyük deprem olur küçük deprem olur billinmez. Ama başımıza ne gelirse gelsin en kötüsünü düşünüp ona göre davranmak lazım. Kolon-kiriş usulü yapılmış binalara hiç güvenilemeyeceğini bu depremde gördük. Tünel-kalıp sistemle yapılan binalar taş gibi duruyor. Beğenmiyoruz ama Toki binaları (tünel-kalıp sistemle yapılmışsa eğer) en sağlam binalar gibi duruyor. Durumun varsa en güzeli müstakil ev tabi

Tepki
1.768
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Almanlar bizden fakir mi?

Almanya ya 10 kúsur yıl defalarca gittim. Farklı şehirlerinde iş nedeniyle gittim.
Zemin artí iki kat ve yüzlerce metre uzunlugunda tren vagonları gibi binalar vardı.

Bu adamlar aptal mí? Niye daha yüksek yapmíyorlar?

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

DEV

Üye
Tepki
23
İsim
acagtek
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
21 Mart 2023 Salı, Bursa'dan Mudanya'ya, Sıcağı gören kedi sürüşü

IMG_20230321_192824.jpg

Sıcağı ve güneşi gören kedi misali, bu ikisinin olduğunu farkedince Tofaş Bursa Araba Muzesinin ordan Mudanya'ya gittim.

Yola ciktigimda hava sıcaktı ama Mudanya'ya vardığımda -ki artik aksam olmustu- rüzgarın da etkisiyle ciddi şekilde soğumuştu.

Maalesef 10 km civarı yol yapmışken arka teker çıktı. Sanıyorum bakımını yapan arkadaslar tekerin mandalini kapatmamis. Durdugum bir esnada farkettim ve tahminimce ya durduğumda ya da durmaya yakin oldu. Ancak hizli olduğum bir anda olsaydi nolurdu bilemiyorum.

Yolda dusunduren bir detay oldu; yollarin onemli bir kismi luks araclardan ve köşkvari evlerden gecilmiyor. Toplumun bir kisminin ekonomik durumuyla kiyaslayinca garip geliyor. Hissi veya yuzeysel sekilde degerlendirecek olursam cesitli ekonomik vurgunlarin neticesi oldugunu tahmin ediyorum ancak elimde sadece gördüğüm luks ürünler var, nasil elde edildigine dair veri yok henuz.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.072
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
21 Mart 2023 Salı, Bursa'dan Mudanya'ya, Sıcağı gören kedi sürüşü

301895 dosyayı görüntüle

Sıcağı ve güneşi gören kedi misali, bu ikisinin olduğunu farkedince Tofaş Bursa Araba Muzesinin ordan Mudanya'ya gittim.

Yola ciktigimda hava sıcaktı ama Mudanya'ya vardığımda -ki artik aksam olmustu- rüzgarın da etkisiyle ciddi şekilde soğumuştu.

Maalesef 10 km civarı yol yapmışken arka teker çıktı. Sanıyorum bakımını yapan arkadaslar tekerin mandalini kapatmamis. Durdugum bir esnada farkettim ve tahminimce ya durduğumda ya da durmaya yakin oldu. Ancak hizli olduğum bir anda olsaydi nolurdu bilemiyorum.

Yolda dusunduren bir detay oldu; yollarin onemli bir kismi luks araclardan ve köşkvari evlerden gecilmiyor. Toplumun bir kisminin ekonomik durumuyla kiyaslayinca garip geliyor. Hissi veya yuzeysel sekilde degerlendirecek olursam cesitli ekonomik vurgunlarin neticesi oldugunu tahmin ediyorum ancak elimde sadece gördüğüm luks ürünler var, nasil elde edildigine dair veri yok henuz.
Geçmiş olsun. Neyse ki bir kazaya sebebiyet vermemiş.

Bu arada merak ettiğim bir konu var. Bisiklet bakımı ve tamiri konusunda Bursa'da bir etkinlik oldu mu hiç? Akort ayarı ve göbeklerin yağlanması öğrenmek istediğim şeyler. Busmek veya farklı devlet kurumları tarafından olabilir. Ya da Bursa'daki bisiklet toplulukları arada bir toplanıp böyle mekanik eğitim veriyor mu? Kendi başıma şuan sadece lastik tamiri ve değişimi, hidrolik fren ayarı yapabiliyorum. Kendimi bu konuda geliştirmek istiyorum.

Geçen sene eski bisikletime ağır bakım yaptırmıştım. Orta göbek ve ön vites de değişmişti. Ayar için kaç kere bisikletçiye geri gittim. Orada öyle bir durum yaşayınca yine bilinen başka bir bisikletçiye gittim. Oradan da yeni lastik almıştım. Jant içine çekilen bantlardan iki kere lastiğim patladı. Oraya da git gel yine uğraştım. Bu sene yeni bir bisikleti de yine başka bir büyük mağazadan aldım. Orası da akordu yapmadan vermiş bisikleti. Ve her seferinde arabaya bisikleti yükle, götür ve tekrar almaya git eve getir hem uzun iş hem de pahalıya mal oluyor. Elimden geldiğince bakım ve tamir işlerini kendim yapmaya karar verdim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: DEV

mrdadash

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
Dadaş
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun. Neyse ki bir kazaya sebebiyet vermemiş.

Bu arada merak ettiğim bir konu var. Bisiklet bakımı ve tamiri konusunda Bursa'da bir etkinlik oldu mu hiç? Akort ayarı ve göbeklerin yağlanması öğrenmek istediğim şeyler. Busmek veya farklı devlet kurumları tarafından olabilir. Ya da Bursa'daki bisiklet toplulukları arada bir toplanıp böyle mekanik eğitim veriyor mu? Kendi başıma şuan sadece lastik tamiri ve değişimi, hidrolik fren ayarı yapabiliyorum. Kendimi bu konuda geliştirmek istiyorum.

Geçen sene eski bisikletime ağır bakım yaptırmıştım. Orta göbek ve ön vites de değişmişti. Ayar için kaç kere bisikletçiye geri gittim. Orada öyle bir durum yaşayınca yine bilinen başka bir bisikletçiye gittim. Oradan da yeni lastik almıştım. Jant içine çekilen bantlardan iki kere lastiğim patladı. Oraya da git gel yine uğraştım. Bu sene yeni bir bisikleti de yine başka bir büyük mağazadan aldım. Orası da akordu yapmadan vermiş bisikleti. Ve her seferinde arabaya bisikleti yükle, götür ve tekrar almaya git eve getir hem uzun iş hem de pahalıya mal oluyor. Elimden geldiğince bakım ve tamir işlerini kendim yapmaya karar verdim.
Youtube'da bayağı video var, bence birkaç tane video izle kendini bayağı geliştirirsin

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.072
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Youtube'da bayağı video var, bence birkaç tane video izle kendini bayağı geliştirirsin
Basit konularda evet izleyerek yapması kolay ama göbek değişimi veya bakımında kadro dişli sıyırır bir daha çöp olur diye korkuyorum. O sebeple birini canlı izlesem daha iyi olur gibi geliyor. Akort işi için de çok güzel videolar var. V fren olsa işim daha kolaydı ama hidrolik olduğu için akort sehpası gibi bir şeye ihtiyacım var. Bir arkadaş forumda cırt ile çözmüş o işi ama bakalım deneyip göreceğiz.

Son düzenleme:

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
#Bursaturkomitesi üyeleri olarak #NilüferBelediyesi ’nin düzenleyerek #başköyde hizmete açtığı
#ertanayçetinBisikletevi ni ziyaret ettik.
#Mysia Yolları güzergahında bulunan tesis; kamp alanı, bisiklet tamir atölyesi, oyun parkı, ortak alanları ile bisiklet ve doğa tutkunlarına hizmet veriyor.
http://instagr.am/p/CqgcfCzIJwL/

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.300
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cazci cem hocam, yanınızda olamadım, ben de memleketteydlm,yoksa katilirdim, selam olsun herkese.. 🙋🏻‍♂️

• Beğen
Tepkiler: Özcan ve cazci

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.573
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
IMG-20230501-WA0034.jpg
Dağakça' ya tırmandık.
Gençler güzel havayı değerlendirip Hüseyinalan' a devam etti, ben yaşlı kuzgun eve döndüm ...