Bugüne kadar iç lastiğe kaç tane yama yaptınız?

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Yağmurda yol bisikletimle berbat İzmir-Aydın yolunda giderken, arka lastiğim patlamıştı, şansıma da o gün ne yama ne pompam yanımda değildi,
eve de daha 25km vardı, önce yağmurda ve ıslak kıyafetlerle spd ayakkabılarla 5km yürüdüm, sonra sıkıldım, zaten arka lastiğim bitikti deyip,
kendimi de iyice öne vererek 20km patlak lastikle sürdüm.
Eve gidip yamayayım dedim, bir defada 15 yama yaptım (sabııır)
Ama yol iç lastiğine mtb'nin geniş yamaları hepsi tutmuyordu.
Yamaların altından pıııss diye sesler geldikçe sinirlerim tepeme çıkmıştı.

Ben de en son pıss efekti yapan yani tutmayan yamaların üzerinden izolabant çektim birkaç kat, o da yemedi, sonunda vazgeçtim 1 hafta sonra yeni iç lastik alabildim :)
Kısacası 1 iç lastikle 1.5 saat uğraştım, ama işe yaramamıştı :)
Niye bu kadar uğraştın derseniz, Torbalı'da (oturduğum ilçede) çokça bisiklet kullanılmasına rağmen, 28" iç veya dış lastik yok :)

• Beğen
Tepkiler: nime
Scudo

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
bende öyle bir sorun yok evde duruyo 3-5 iç lastik ama iş olsun işte :D 20 yamayı geçerse resmini koyucam foruma

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
bendeki durum biraz karışık .
Dağ bisikletimin lastikleri tubeless (iç lastiksiz), bu nedenle patlağın yerini tesbit edip, lastiği hiç sökmeden ,dışarıdan delinen yerin üzerine bir damla japon yapıştırıcı damlatıyorum , iş bitiyor.
(konu başlığı ile direk bağlantılı değil ama , tubeless patlaklarından müzdarip olanlara duyrulur)

Yarış bisikletimin lastik(28'' ) patlaklarına gelirsek,
piyasada 28'' iç lastiğe göre küçük iç lastik yaması pek bulunmuyor,
büyük yama ile yapılan yamalar ise iç lastiğe büyük gelerek hava kaçırmalara neden oluyor.
Bu sorunu evde büyük yamaları makasla dörde bölerekde buldum , yani patlak anında büyük yamanın dörtde birlik kısmını yapıştırarak yamıyorum.

Şu ana kadar arka lastiğimde(28'') 7 adet yama var , bakalım rekor ne olacak.

Hakan KAYIŞLIGİL

umittosun

Daimi Üye
Tepki
303
cocukkene yamanın ustune yapa yaptıgımı hatırlıyorum okadar cok yanı

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Tepki
197
iç lastiklerimi 1 kaç hafta önce değiştirdim..genelde 1 lastikte en fazla 9 veya 10 yama oluyorr..ondan sonra iç lastiği değiştiriyorum zaten..

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
valla lastiğe yaptığım 5 yada 6 yamadan sonra lastiği değiştiriyorum çünkü o sayılardan sonra yamalar lastikte balans yapmaya başlıyo...

• Beğen
Tepkiler: Srklgk

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Valla arkadaşlar sene 2000 aylardan Aralık... Pazar günü sabah saat 09:00'da Pınarbaşı Yarış Pisti'nin motokros pistinde mtb yarışı olacak. Cumartesi günü saat 19:00 civarı antrenmandan dönerken Tioga Psycho II lastiklerimin diken dolu olduğunu farkettiğimde eve hala 21km. var !!!

Yolda basabildiğim kadar basıp artık lastikler hava tutmaz hale gelene kadar gittim.Önce arka lastik iptal oldu.Çıkarıp iyice temizledim.Ama bu sefer ön gitmiyor :(

Bayraklı Askeri Lojmanlara vardığımda saat 19:45'ti ve artık iç lastik almak için çok geçti.Ama bir yedeğim olmalıydı yarın için.Bir cerrah gibi arkadan çıkan iç lastiğe 28-öne 9 yama yapıp ön tarafı yerine taktım.

Ertesi gün yarışta 2. oldum; o iç lastiği de saklıyordum :)

• Beğen
Tepkiler: fatihgüven

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
@aybarssurucu

ben bir defada 15 yamaya ya sabır çekerken arkaya 28, öne 9 = 37 yama ile sabrın doruğuna ulaşmışsın :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@aybarssurucu

walla sen ayakta alkıslanacak bırısın dostum ne kadar sabırlıymıssın
ben olsam ıc lastıgı cıkarıp dıs lastıgın uzerınde gıderdım

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
en fazla 9 tane vardı benimkinde degiştirmiştim en son

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
ya zaten çok fazla yama olunca hava kaçırması daha çabuk oluyor betonda felan olunca çabuk iniyor o 27 patlakla 2. olan arkadaşı ayakta alkışlıyorum helal olsun ben 2 patlak için ugraşmayayım diye 2 kere iç lastik degiştirdim (dikenleri çıkarmayı unutmuşum salak gibi :D:D:D) helal vallaha

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
16 tane yapmıştım ama teker acayip duruyodu... bazıları üst üste olduğundan ve dış lastik de yumuşak ve pek kaliteli olmadığından iç lastiğin şeklini almaya başlamıştı :) düz yolda hoplaya zıplaya gidiyodum...

yavuzicmez

Daimi Üye
Tepki
109
Arkadaşım fiko'nun eski bir ince tekerlekli bisikleti var ona 24 tane yama yapmıştık. her gün bi yama daha ekleniyodu lastiğe ya sonra küçük bikaç yamayı söküp onların yerine daha büyük bir yama yapıyorduk. o yaz coşmuştuk :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
En fazla bir kez yapmışımdır, lastiklerim çok zor patlar patlayıncada bir kez yaparım.

duatloncu

Üye
Tepki
0
ben seni geçmişim kardeş. eski model bir beldesanım vardı. ona 16 tane yama yapmıştım. orjinal lastiğini değiştirmeyeyim diye.

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
üzgünüm geçememişsin :D şuanda 17. yamamı yapıyorum aklıma geldi bi bakıyim dedim konuma :)

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
@sinto

haha evet sinto son baktığımızda 16 tane vardı yine patlattın 17 oldu en son :D :D :D :D :D

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@bedo

para verseydiniz bu parayla bir kaç iç lastik alırmışşınız :D :D :D
sakın atma resmini foruma koyun tmm