Bu ülke için hala ümit besleyen var mı acaba?

Yusufmnts

Üye
Tepki
131
İsim
Yusuf
Bisiklet
Scott
@BerkEvren Şimdi farklı örnekler vericem ama konu tamamen başka bir boyut kazanacak o yüzden bunu devam ettirmek istemiyorum.
Tekerinize taş değmesin :)

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.193
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bu sayfalarda kadınlara yapılan tacizi kötüleyemiyor hala insanlar. Asıl sorun bu. Hatta forumda bu konuda yazan kadın olmaması da acı. Sebepleri de aynı şeyler zaten.
Şiddete, tacize karşı sessiz kalıyoruz. Ama lafa geldimi ahlak ve millet bekçisiyiz.
@Yusufmnts Bende konunun asıl paylaşılan haberden sapmasından rahatsızım zaten. Biride demiyorki bunu yapan hayvandır !
Anca ülkeden gidilsin mi? Bu başlık uygun mu?
Hangi siyasi düşüncede olursanız olun. Bu eğitimsizlik temelli suçlar (!) azımsanmayacak kadar fazladır. Şiddet bu ülkenin; birkaç "kendini bilmezin işi" denemeyecek "Toplumsal" sorunlarından biridir.
Umudunuz olsun olmasın tek çözümü eğitimdir. Ve insanları umutlarını yitirdikleri için suçlamak, suçluyu değil mağduru yargılamaktır.

Tepki
1.395
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siyasetten "bisikletforum"a sığındım. Lakin buralar da bozulmuş. Siyasetle bişeylerin değiştirilebileceği inancına sahip değilim. Mesajlarımız da siyasi fikirlerimizi depreştirecek, harekete geçirecek ifadelerden uzak dursak iyi olacak gibi.

avcioglu

Daimi Üye
Tepki
468
Bisiklet
b'Twin
Bence yanlış birşeyler tartışılıyor, "bozulduk mu" "kim bozdu bizi" yi tartışacağımıza "nasıl düzeliriz" tartışılmalı... Mesela,
*Bu tip olayların kökü bence aile'ye iner. Aile'nin kalitesini nasıl artırırz bu konuşulmalı mesela.
*Ve yine bence birçok insan televizyondan/internetten etkileniyor. İyi birşey yapılacaksa ilk önce, televizyonda şiddet yasaklanmalı. Kardeşim millet TV seyretsin diye her türlü şiddet kötü hareket TV'de bulunmamalı. Bunlar olmayınca reyting düşüyor, millet sıkılıyorsa TV seyretmesin.
...

• Beğen
Tepkiler: kaju ve suat akman
B

BF Okuru

Misafir
En küçük eleştiriye dahi tahammül edemeyip bunu da marifetmiş gibi süslü püslü laflarla izaha çalışmanın faydası yok. Tahammülsüzlüğün literatürdeki yeri faşistliktir. Faşist değilsen eleştirinin seni daha iyiye götüreceğini bilir ve bundan ders almaya bakarsın. Kendine ve içinde bulunduğun topluma yönelen her söz sahibini düşman ilan edersen oluşturduğun cennetin ömrü kısa sürer.

avcioglu

Daimi Üye
Tepki
468
Bisiklet
b'Twin
Bence çok yanlış bir düşünce, o fotoğrafı paylaşılan kozmos da ne dünya gibi bir gezgen var ne de dünyadaki hayat gibi bir hayat var. Dünya da çok özel insanoğlu da çok özel. O koca kozmozda insanoğlu gibi bir varlık yok. Eğer bu görselin manası, "koca galakside yaratıcı işi gücü yok bizi mi takip edecek" demek se, koca galakside bu dünyayı ve bizi özel yaratmış tabiki takip edecek ve bizle iletişime geçecek...benim fikrim bu

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Bir yanlışın düzeltilebilmesi için öncelikle o şeyin yanlış oldugunun bilincine varmak gereklidir. Bu aşamadan sonra düzeltmek için adımlar atılmaya başlanabilir.

Eğer yanlışın doğru olduğu düşünülmeye devam ediliyorsa zaten unutun siz onu.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Siyasete girmeyelim, tamam. Hayatımdan örnek vereyim o zaman;

Eskiden korna çalan sürücüleri tınlamaz, kurallar neyse öyle sürerdim, taciz ve yakın geçme olayı daha az yaşanırdı; cesaret edemezlerdi. Şu anda sürücüler sürterek geçiyor. Neden? Adalet gideli çok olmuş. Bunu son senelerde daha da hisseder oldum. Güçlü biriyim ama cesaretle olacak iş değil bu. Ümidim kesiliyor maalesef. Ne yapayım hayatımı korumak için? Mahkemelik olsan 3 sene beklersin, 3 sene sonra gelen adalet, kimin isterse onun olabilir. Öldüreyim mi, döveyim mi? Biri de fikir versin, bekliyorum. En temizi s... olup gitmektir.

Bisikletlilerin gereksiz görüldüğünü anlamanız için ne olsun? Aynı vergiyi ödeyen 2. sınıf vatandaşlar topluluğuyuz.

Ahanda örnek:

Hız sınırını aşmak serbest ama bisiklet sürmek yasak. Anlayın artık, bizden ekonomik olarak daha alt sınıftaki ülkeler bisiklet sporunda bizi geçiyorlar. Biraz sosyoloji okuyun lütfen.

(link)

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
Her zamam bir umut vardir, bitti denilen yerde kurtulus mucadelesi baslatmis ingiliz, fransiz, italyan ve yunanlilari arti bunlarin isbirlikcisi dinci yobazlari yenmis buyuk bir milletiz bunlar ne ki zamaninda bunlarin aga babalarini dar agacina cikarmis bir milletiz yeri ve zamani gelince bunlarda dar agacinda hak ettigi yerde olacak. Hirsizi, yolsuzu, rusvetcisi, rantcisi, haini, yobazi, tecavuzcusu hepsi zamani gelince hesap verecek... Dunya diktatorler, tiranlar, firavunlar, zalim krallar ve onlarin kopeklerini gordu hepsinin sonu bok cukuru oldu tarihteki alcak yerini aldi bunlarin kaderide ayni olacak insanlik dogasi geregi dikta rejimlerine, baskilara boyun egmez zamani gelince dikta rejimini yikar gucu kontrol altina alir iste o zaman bu diktatorlerin ucretli kopekleri canini kurtarmak icin it gibi yalvaracak sadece zaman gerek issizlik biraz daha artsin, zamlar biraz daha artsin, benzin biraz daha artsin, hukuksuzluk biraz daha artsin, esnaf kepenk kapatsin, doviz 20 tl leri gorsun, hiper enflasyon yasansin, ekonomik cokus iyice hizlansin, iste o zaman bu durimdan ilk sikayet eden o malum secmen olacak.

Tepki
1.395
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mehmet Erdem'de bazılarımız gibi düşünüyor olmalı. :islik:

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
@MUSA Ç. Musa bey siyaset hayatin kendisidir. Bir seyleri degistirmek icin oturup beklemek olmaz siyasetle ilgileneceksin, yazacaksin, cizeceksin, elestireceksin yeri gelecek hedef olacaksin yeri gelecek hapis yatacaksin yeri gelecek iskence goreceksin ama yilmayacaksin Ataturk ve silah arkadaslari en zor gunde hayatlarini koyup karar aldi ya istiklal ya olum dedi simdi biz kici kirik 3 5 yobaza, bagnaza, hirsiza, tecavuzcuye memleketi birakip gidelim mi? Bir soz var "siyasetle ilgilenmeyen akilli insanlarin sonu aptallar tarafindan yonetilmektir" Turkiye suan bu durumu yasiyor ayrica" sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmassak nasil cikar karanliklar aydinliga"

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.573
İsim
Çağdaş
@aytacaltay aklıma birden cam filmi geldi. Ne komikti . Çözüm emniyet odaklı değil siyasi odaklı olmuştu. Ya bu memleket bırakılır mı? Nerde bulcan bu kadar komiği.?:):):):)

• Beğen
Tepkiler: aytacaltay
Tepki
1.395
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@aytacaltay kaç defa yazdım sildim. yanlış anlaşılmayayım diye. siyaseti bırakın siyasetçiler yapsın. bizim küçük dairede yapacak daha önemli işlerimiz var. Bu işlere bulaştınız mı, illaki birilerini sizden uzaklaştırırsınız. siyaset merceğiyle baktığınızda küçük, adi, cam kırıkları elmas hükmüne geçer. elmas kadar değerli şeyler cam kırıklarına dönüşür. O kadar çok birlerimiz, birlikteliklerimiz var ki, siyaset bunları pas geçip cam kırıkları hükmünde ki ayrılıklarımızı ön plana çıkarıyor. yazık ediyoruz.

• Beğen
Tepkiler: avcioglu

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
2.084
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir" diyen, "Bir gün söylediklerim bilimle ters düşerse siz bilimi seçin" diyen, tek kaygısı Türk milletinin çağdaş uygarlık üzerine çıkması olan ve elinde her türlü imkan varken; padişah, hatta halife dahi olacak fırsatı varken bunu elinin tersiyle iten, bizlere Cumhuriyet gibi bir yönetim şeklini layık görmüş ve dahi tüm dünyayı kendine hayran bırakmış Mustafa Kemal Atatürk gibi bir değere sahipken, bu milletin bazı kesimlerinin nelerin ve kimlerin peşine düştüğü bellidir.

Atatürk'ün ölümünden sonra başta kendi elleriyle kurduğu partisi de olmak üzere ülkeyi yöneten ve bunları meclise gönderen toplumumuzun kalitesi, ülkemize uluslararası düzeyde verilen itibar ve ortada dolaşan yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla boğuşan bir iktidarın geldiği nokta da bellidir.

Cemaatlerin elinde oyuncak olmuş (bundan sadece AKP'yi anlamayın, Özal ve Demirel'de hatta Ecevit bile aynı durumdaydı) basiretsiz iktidarlar, kendi menfaatini hep ön planda tutan siyasi partiler ve bunların emrinde biat etmekten başka çaresi olmayan bürokrasimiz bu toplumun içinden çıkıp oralara gelmiştir. O nedenle bu kalite bozukluğunu da kendi içimizde aramalı, Atatürk'e ve laiklik başta olmak üzere onun ilkelerine sarılmalıyız.

Yolu ümmetçilik, dincilik, tarikatçilik, particilik, cemaatçilik olanların geldiği nokta da bellidir. Milli, manevi ve dini değerlerimizi korumak için, laikliğe sahip çıkmak ve Atatürk'ün yolundan sapmamak dışında bizi bir arada tutacak başka bir bağ yoktur.

Başka da lafım yoktur.

ÇAMKOMLU

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
HASAN
Bisiklet
Diğer
@aytacaltay "siyasetle ilgilenmeyen akilli insanların sonu aptallar tarafından yönetilmektir" demiş. Ne kadar iyi demiş. Zaten bozuk siyasetçi iyi siyasetçiyi sevmez. Kötü siyasetçinin beklediği gibi davranmayalım. İyilik için iyi siyasette var olalım.
Burada bu olayım münferit olduğundan şüphem yok. Sanırım asıl bizi yaralayan bu münferitlerin hep cezasız kalması. Cezasız kalmalarını kötü siyaset ve siyasetçilerin sağlıyor olması. Bu tür haberler sonrasında hep şöyle olmuyor mu?

Serbest bırakıldı.
Serbest bırakıldı.
Serbest bırakıldı.
Serbest bırakıldı.
Serbest bırakıldı.

Anlamı şu: Git bir daha yap. Korkut, sindir. Sonra gel terfi et, yüksel.

Ülkeme dair umudumu asla yitirmem. İsyan etmekten de geri durmam.

B

BF Okuru

Misafir
Bazı saçma sapan yorumlar ve hayatın heryerinde azımsanmayacak kadar fazla olan insan taklidi yapan mahlukatlar yüzüne hesabı silmek istedim.
Sonra dedim ki... Kaçıp gitmek kolay Umudunu kaybetme senin gibi düşünen insanlarda var. Az olmadığımızı bilsinler ki onlar ayaklarını denk alsınlar.

Haberde malum parti adı geçiyor diye partiyi savunan insanlar konuyu dağıtıyor. Empati kurmuyorlar yada onlarda aynı şekilde düşündüğü için böyle davranıyorlar.

saldırıda mağdur olan kendi eşi olsa, kızı olsa, sevdiği biri olsa? Hala savunmaya devam mı edecek?
Yada başlığı mı eleştirecek?
Yada herşeyi siyaset değil, herşeyi ona bağlamayın mı diyecek?

Bazı arkadaşların güzel yorumları gülümsememe yardımcı oldu. İçimde ki nefreti azda olsa dindirdi. Teşekkürler sizler gibi iyi insanların olması zaten geri dönme kararı almama yardım etti.

Dün akşam başıma gelen olayı anlatayım;
Görev nedeniyle şuan Eskişehir de bulunuyorum.
Porsuk çayı kenarında Starbucksın önünde genelde sokak hayvanları yatarlar.
Dün 4 tane Suriyeli p.ç. İçinden biri yatan köpeğe tekme attı. Kafede ki klavye delikanlılarından hiç ses yok.
Köpek havlamaya başladı bunlardan biri daha köpeğin ağzına tekme attı. Artık dayanamadım tutup enseden fırlattım p.çi. 8 - 10 yaşlarında. Eşim yanımda bacak kadar velet dayılık yaptı. Elinde bıçak! ara lan polisi ne olacak dedi.
Uzaklaşıp aradım 155 i ekip istedim. Eşimi bırakıp takip ettim uzaklaşmaya başladılar. Köprüden geçip yeni açılmış bir yerin balonlarınını patlattılar.
Kafede oturan insanların masasında duran çerez Vs el atıp atıp devam ettiler.
Kafeden rahatsız ettikleri birine polisi arar mısın takip ediyorum dedim. Ne dese beğenirsiniz?
-Bana ne kendin ara.
Malesef böyleyiz işte.

Kanatlı avm ye kadar geldiler. Eşim aradı polis gelmiş. Döndüm hemen ekip aracına bindik. Olayı anlattım. Öğlen de aynı p.çler bişeyler yapmış yine yakalayamamışlar.

Kanatlı önünde polisler durdu. İkisini yakalayıp arabanın arkasına attılar. Şans tekme atan p.ç denk geldi.

Bana şikayetcimisin bile demedi polis. Arkada en son kafalarını birbirine tokuşturuyordu :)

Sonra biz ayrıldık.

Şimdi burda da gelip onlar daha çocuk diyen mahluklar çıkacaktır.
Umarım o çocuklardan biri o bıçağı sokar bi tarafınıza sizde rahatlarsınız çocuklarda.

Ayrıca yeni öğrendim kişi engelleme varmış çok güzel oldu. Tşkler.

İyi insanlar kalın sağlıcakla.
Geri kalanı Barbaros Şansal ;-)

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
@emir yakup bulut

Aslında benzer bir görseli mini etek giydiği için minibüste şiddet gören kadın için yapmışlardı. (Sürekli olan ama münferit kalabilen (!) olaylardan biri). Aklıma o geldi benzerini yaptım, fikir benim değil yani :)

@avcioglu

Yaratıcıya nereden bağladınız, nasıl bir akıl yürütme uyguladınız ağzım açık kaldı. Şu herşeyi dine saldırı görme refleksinizi kenara bırakırsanız bir şey söyleyeceğim size:

Fotoğrafta sadece bir galaksi var kozmos yok. Mesela bizim galakside 250 milyar yıldız olduğu tahmin ediliyor. Evrende 100 milyar galaksi olduğu tahmin ediliyor. Hepsinde hemen hemen aynı miktarda yıldız var desek (öyle değil ama şimdilik örnek öyle olsun)

25 000 000 000 000 000 000 000 kadar yıldız var. Bunların etrafında kabaca 10 tane gezegen dönse,
250 000 000 000 000 000 000 000 (250 sekstilyon ya da 250bin milyar milyar) tane gezegen var. Hala kendinizi önemli hissediyor musunuz?

O başta belirttiğim refleksi bırakmamışsanız ona da açıklama yapayım. Evrenin küçük hatta önemsiz bir bileşeni olmamız egomuzu sarsıyor olsa da bunun anlamını düşünmemiz gerekiyor. İnançlı birisi bu resme bakıp, yaratıcının hakim olduğu bu akıl almaz düzendeki rolünün herşeyi daha iyi anlamak olduğunu düşünebilir. İnançsız birisi de bunu düşünebilir. Yani söylemeyi bile bilmediğim sayılardan sadece birisi olmanın yaratıcı ile, din ile vs. alakası yok.

Mesaj net. Evrenin sonsuzluğunda 70 yıl nefes alacaksın alt tarafı, bu zamanda ne yapmak istersin? Bisikletli kadınlara laf atmak mı yoksa daha ulvi bir şey mi?