Bu matematik hayattan bezdirdi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir makine mühendisi olarak hayatım matematikle geçti...Neden olmadığını söyleyeyim ben sana korkuyorsun çünkü ;) Ortaokulda zar zor geçerdim...Ne zaman ki gözümde büyütmemeye başladım o zaman ben matematiğe hükmetmeye başladım...Korkma üstüne git bi numara yok emin ol...

Scudo

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
Oss de tarih cohrafya felsefe turkce toplamsa 3 4 yanlis yapmistim matematik 1 soru cozdum o da tesadufen dogru cikmisti.

O kadar matematik ozurluydum ki hoca ogretmenler odasinda caktirmadan sinav kagidima cevaplari yazip gecirmisti.

Hayat matematik diyen arkadas o kasar hakli ki.. Sistem matematik, sosyal iliskiler bile matematik. Allahtan hayatimi gorsel uzerine kazandigim bir isim var. Sansliyim..

• Beğen
Tepkiler: Güncemden

Turan

Daimi Üye
Tepki
173
Bak kardeşim, kardeşim diyorum çünkü seninle yaşıt kardeşim var. Son gün çalışıyorsan burada ağlamaya gerek yok. Daha sen kendin bile tam potansiyelini görmeden pes etmişsin. Bizim sana ne dememizi bekliyorsun?

soner34

Üye
Tepki
4
İsim
soner
Bisiklet
Salcano
konu hortlamış sanırım ama orta ve lisede sürekli matematiği zayıf olup üni. sınavında mat-geo yu fulleyen bir matematik öğretmeni olarak nacizane tavsiyem temel konuları öğrenmeden matematikte başarı imkansız( sayı kavramı-denklemler-üslü sayılar-köklü sayılar lise 1 sonrasında fonksiyonlar)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aynen bende öyleyim ama allahtan halden anlayan bi öğretmenim var benim çabaladığımı gördüğü için ne yapıp edip beni matematikden geçiriyor

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
(link)

Tüm yazı güzel ancak konuya dair 7. paragraf...

Ögrtm

Üye
Tepki
10
İsim
A.TUNÇ
Bisiklet
Scott
9. sınıfda berbat matematikle gelip 12. sınıfda çoğu sınıf arkadaşı ile aynı seviyeye gelen, hatta onları da geçen öğrencilerim oldu.Biraz azim,kararlılık ve sevebileceğin öğretmenin olmalı ;)

Tepki
1
Bisiklet
Diğer
matematik güzeldir, mantığını kavradığınızda bulmaca kıvamına gelecek ve her sorunun doğru cevabını bulduğunuzda haz alacaksınız...

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@soner34 İyi dedin hocam 9.sınıfa kadar matematik aşığıydım, fonksiyonlar geldi üstüne bir de hoca sürekli ''ödevini yap'' diye tutturdu, ben ödev yapmayı sevmiyorum, Allah'a şükür üniversite sona geldim hala ödevleri yapmam, sevmiyorum ve marifet diye söylemiyorum ama %30un altında puanı etkileyen hiçbir ödevi yapmadım ve şuanda alttan aldığım ders sayısı 0 :) Uzatmayayım çoğu kişinin problemi mental ve Matematik konusunda öğretmen bence çok önemli :harika:

• Beğen
Tepkiler: soner34

Tolstoy

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Muhammet A.
Bisiklet
Kron
Yazılanların hepsini okumadım ama herkes matematik yapacak diye bişey yok. Matematik yapamayan insanlarla karşılaştım, ne yapsa da olmuyordu, bence buda doğal bişey. Herkes herşeyi yapabilecek diye bişey yok. Bu öğrencinin değil sistemin hatası. Herkesi yeteneğine göre yönlendirmek geliştirmek yerine herkese herşeyi öğretmeye çalışan bir sistem. Ha bu dediklerim adam gibi dersini çalışıp ta yapamayan öğrenci için. Altyapıya eğilmiştir yine de olmuyordur.

Ama az çalışıyorsa öğrenci zaten sebebi ortadadır matematik yapamamasının. matematik nazlıdır, insanın vaktini ister emeğini ister, öyle üç saat çalıştım olsun beş saat çalıştım olsunla olmaz. Biraz kitap bitirmek gerekir. Konuları biraz oturtmak gerekir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
9. sınıfta matematik niye çalışıyosun, daha çok çalışırsın sal zaten olmuyomuş :)

Tolstoy

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Muhammet A.
Bisiklet
Kron
Yazdıklarımdan o manayı mı çıkardınız ?

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Ben de hiç matematik bilmem. Hiç yapamadım. 4-5 matematik ile OYS de % 2-3 luk dilimlere girerdim. Hep kaçtım matematikten . Hep korktum. Hep kopya çektim yanımdaki arkadaşımdan. Diğer derslerim süper matematik olunca olmuyordu işte. Bir şekilde 20-30 matematik yapabilseydim iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olurdum. Çok üzgünüm. Bir yerlerde bir yanlış olmalıydı. Matematik bilenlere hayran hayran bakardım. en azından üniversitede oysde full matematik yapan tıpçı arkadaşlarım oldu. olsun ben yapamasam da arkadaşım biliyordu. Sırf bir matematikçi gozunden dunyaya nasıl bakılır diye john nash konulu akıl oyunları filmine gittim. Onu da anlamadım psikolojik bir film miydi. Neydi. Buğulu bir camda bir iki formül vardı o kadar neyse siz o filmi izleyin bana anlatın. Neyse cennete gidersem Allahtan matematik ilmi istiyorum bu dünyada olmadı ahirette inşallah

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fransa'da yaşayan mösyö @Cemal Ç. geçen sene market poşetini 150 euroya dolduruyordu. İçinde kuruhasan, macaron, çeşit çeşit ıbık gıbık da vardı. Mösyö Cemal aynı poşeti bu sene 750 euroya doldurduğuna göre Fransa'da ne olmaktadır?
Cevap, Macron Dayı Fransa'nın içine etmiştir, işkembe i kübradan ekonomik hipotezler uydurmaktadır ve yüzde 4 enflasyon yaşanmaktadır. :booo: Cemalin kuruhasanı 5 eurodan 10 euroya çıkmış garibim Cemal kuruhasandaki yüzdeki 1 enflasyona üzülmektedir.
Cevap veriyorum 40 yapar Bezdim bu matematikten.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.646
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Ben hep 5 €'luk alıyorum. Eksilen bir şey yok. Yaşam çok güzel. Buraya da dış güçler etki ediyor.

Dur la... ben fransız değilim ki, bana ne oluyor? 😒

Gerçekten yaşamda ufak çaplı bir pahalılık olmuş görmeyeli. E dile kolay, beş ay ayrı kaldım. Dönerken beni bir sorguya çeksinler diye bekledim ya, adamlar "neredesin la sen, gir içeri" der gibi aldılar ülkeye.

SinanU

Üye
Tepki
101
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
b'Twin
Fransa'da yaşayan mösyö @Cemal Ç. geçen sene market poşetini 150 euroya dolduruyordu. İçinde kuruhasan, macaron, çeşit çeşit ıbık gıbık da vardı. Mösyö Cemal aynı poşeti bu sene 750 euroya doldurduğuna göre Fransa'da ne olmaktadır?
Cevap, Macron Dayı Fransa'nın içine etmiştir, işkembe i kübradan ekonomik hipotezler uydurmaktadır ve yüzde 4 enflasyon yaşanmaktadır. :booo: Cemalin kuruhasanı 5 eurodan 10 euroya çıkmış garibim Cemal kuruhasandaki yüzdeki 1 enflasyona üzülmektedir.
150 euroya dolan poşen yüzde 6-7 enflasyon ile 750 değil 963 euro yapmaz mı? Enflasyon rakamlarını onlardan iyi bilecek değiliz.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Ukrayna Rusya Savaşı yüzünden hep bunlar :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Markette 750€'ya dolan şey poşet olamaz. Benim tahminim şu: Olayın kahramanı küçük otomobilini satıp kamyonet almıştır, eskiden bagajını market alışverişi ile 150€'ya doldururken artık aynı şeyi yapması için 750€ harcaması gerekmektedir.

Gereksiz bilgi: bizim kullandığımız poşet kelimesi Fransızca'daki pochette kelimesinden gelmektedir, bu da poche (cep) kelimesinin küçültme eki almış halidir, "cepcik" gibi bir şeydir yani. Ceket ve yeleklerin mendil konan küçük cepleri poşettir.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Markette 750€'ya dolan şey poşet olamaz. Benim tahminim şu: Olayın kahramanı küçük otomobilini satıp kamyonet almıştır, eskiden bagajını market alışverişi ile 150€'ya doldururken artık aynı şeyi yapması için 750€ harcaması gerekmektedir.
Şu da olası:
Olayın kahramanı kamyonetini şu şekilde doldurmak istemiştir. Bir tane 2008 model Clioyu 599 euroya alıp kamyonetine koymuştur. Kamyonet kasasında Clio olmuş olur. Kalan 150 euro ile de Clio'nun bagajını doldurabilir.
Son tahlilde 150 euroluk market alışverişi Clio'nun bagajında, Clio'da kamyonette. 750 eurodan 1 euro kaldı. Onunla da yoldan simit alıp yesin.