Bu kadroyu nasıl toplayabilirim?

Scudo

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Murat bir sorum olacak. Karbon kadrolarda zamanla bir yaşlanma ve sağlamlıkta gevşeme olduğunu söylüyor birçok kişi hem forumda, hem dışarıda.

Bu kadro 96 yapımıysa 22 yaşında eder. O zamanın reçinesi kumaşı daha mı kaliteliydi bilmiyorum ama kadronun güvenilirliği çelik kadroların aksine düşmüş olacak değil mi teorik olarak? ( Bu arada çeliklerin gözünü seveyim :) )

Yani bunu toplayınca sadece sergileme amaçlı kullanmak gerek, değil mi? Biblo gibi bir şey çıkacağına eminim. Şimdiden ellerine sağlık :harika:

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rodya İronik ama karbon-fiber kadrolarda "metal yorgunluğu"nun etkisi metal kadrolardakinden çok daha fazladır. Dolayısıyla ömürleri en azından çelik veya titanyuma göre daha az olacaktır. Buradaki problem metal yorgunluğu terimindedir; bu terimin doğrusu "fatigue"dir ve sadece metallerde görülmez. Şu başlık altında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz:(link) bu işin uzmanı Burçak Erbil bey' den alıntıdır.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Serkan Bey yazıda karbonun da yorulan bir malzeme olduğu ama ömrünün ömürlük olduğu söyleniyor. Bu durumda karbon yorulmaz savı bence yanlış.

Klasik olarak metaller gibi yorulmuyorlar ancak yine de özelliklerini yitiriyorlar.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@Serkan Mıstınoğlu

Videoda karbon kompozit malzemenin yüke dayanımının alüminyumdan daha iyi olduğu, alüminyumun ise darbelerde daha dayanıklı olduğunu anlatıyor. Videoya sponsor olan firmanın fabrikasındaki stres testi makineleri ve denemeler övülüyor. Fatigue yoktur da demiyorlar zaten, çok çok dayanıklı diyorlar.

Ben darbelere bağlı yıpranmadan değil, yaşlanmaya bağlı yıpranmadan bahsediyorum. Tabi bu arada bol bol yüke bağlı yorulma/yıpranma da olacak kullanım yoğunluğuna bağlı olarak. Karbon üreticileri sanırım pek bu kısımdan bahsetmiyorlar. Kısa bir google turunda, rüzgar santrali pervane kanatlarının karbon kompozit olanlarında ömrün 20 yıl olduğunu okudum örneğin. Çok zorlandıkça ömür düşüyormuş, ömrü uzatmak için metal ve cam katkılar kullanmanın faydalarını anlatan akademik makaleler var.

Evladiyelik olmasa bile, en azından ömürlük olduğuna ikna olmuş durumdayım :)

ikemath

Aktif Üye
Tepki
718
İsim
Uğur
Bisiklet
b'Twin
Decathlon alüminyum bisiklette kadroya ömür boyu garanti verirken, karbonda bu beş yıl. ;)

• Beğen
Tepkiler: Özcan

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Paylaştığım yazıda “If you look at carbon materials in general,” he said, “they’re very good in fatigue, much better than any aluminium or steel would be. If done properly, a frame could last you forever.” ifadesi geçiyor sevgili forumdaşlar. Bu, benim için doğru bir bilgidir, doğru bir kaynaktan gelmiştir ve ben bu bilginin doğruluğuna inanırım, biri bana fikrimi sorduğunda da “okuduğum bir cyclingtips makalesinde şöyle şöyle yazıyordu” diye başlarım söze :)

Burası elbette bir forum, “Bence karbon fiber beyaz renktir” bile deseniz haklısınız :harika:

Forum günden güne ilginç bir yer oluyor :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@trainspotting35 öyle olmasa, cyclingtips sitesini referans alarak verdiğim bir bilgiye neden karşı çıksın sıradan bir hobi kullanıcısı :D Forumdaşlara sesleniyorum, forumda okuduğunuz bilgilere çok da itibar etmeyin. Herkes profesör olmuş artık :) Avcılardan Eminönüye bisikletle giden bisiklet konusunda uzman oluyor çünkü :snzdglsn: Siz cyclingtipste yazmaya başlayın en kısa zamanda, harcanıyorsunuz buralarda :harika:

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Bakın ben uzmanlık iddaa etmiyorum. Bisiklet kullanmakla uzmanlık (Malzeme uzmanlığı olmuyor). Bu küçümseyen tavrınıza hayranım. (link) bir Makina Mühendisi olarak okunması gereken güzel bir döküman bu forumdan buldum dökümanı da. Bilgiye karşı çıkmıyorum bakın diyorum ki karbon yorulmaz demek yanlış karbonda aslında yorulur diyorum ama anlayana diyorum.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Harikasınız makina mühendisi bey :harika: Başarılarınızın devamını diliyorum

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Çetin derseniz daha memnun olurum mesleki artistlik peşinde değilim. Tekrar söylüyorum küçümseyici tavrınız çok enteresan bir şekilde devam ediyor anlam veremiyorum açıkçası. Avcılar'dan Eminönü'ne bisikletle giden amatör bir bisiklet kullanıcısından sevgilerle.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Velonews'ta Lennard Zinn de son 3 haftadır fatigue (yorgunluk) konusuna değiniyor. Ben de bir alıntı yapayım:

Compared to metals, this topic is much more complex with composite materials and not yet as well-researched. The fatigue of composites has much more influence than only the type of material and the load. It depends on the materials of fiber and resin, if the fibers are unidirectional, a woven fabric, braided, filament wound … and also the process parameters while curing. Due to its anisotropic properties (different stiffness and strength in different directions) it is also not possible to determine only one fatigue strength.
But in short conclusion, the fatigue strength of carbon fiber is much better than fatigue of aluminum and can also be better than metals like steel, depending on the use case.
Kaynak: (link)

Kalın olarak işaretlediğim bölümün Türkçe meali: karbon fiberin yorgunluk mukavemeti aluminyumdan çok daha iyidir ve kullanıldığı vakaya göre çelik gibi metallerden de iyi olabilir.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Zinn kim yahu? Allah aşkına :D Mühendis mi bu adam? Hayır. Ee niye boş boş konuşuyor o zaman bu zinn midir nedir. Hayır ada bak böyle ad mı olur? Ad dediğin Çetin gibi olur. Bu sebeple ben mühendis beye katılıyorum. Halt etmiş Zin :snzdglsn:

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Böyle devam edin Serkan Bey. Serkan Bey'e anlatır gibi değil Bilal'e anlatır gibi anlatıyorum karbon yorulmaz cümlesi yanlıştır. Her malzemenin ömrü vardır. 1000 yılda bir ömürdür 100 yılda bir ömürdür 10 yılda bir ömürdür.