Bu kadroyu nasıl toplayabilirim?

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siz ikiniz anlasiyorsunuz bu bir gercek.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35
Scudo

yokgibi

Aktif Üye
Tepki
89
İsim
Numan U
Bisiklet
Sedona
Kullanılmaya bağlı metal yorgunluğu tamam, onu anladım. Karbon umrumda değil.
Merak ettiğim şey zamanın metale nasıl bir etkisi var? Pas dışında.
Yani fabrikadan çıkmış paslanmamış rafta durmuş çelik kadro fabrikadan çıktığı gibi duruyor mu?

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tam bir epistemik cemaatin içine düştük. peki abiler anladık hepiniz mühandishaneyi berri hümayun mezunusunuz ve anlayabildiğim kadarıyla toefl dan iyi puanlar almışsınız.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
CVnizi cyclingtips’e yollamadığınız her saniye harcanıyorsunuz mühendis bey. Mühendis olduğunuzu mutlaka belirtin :harika:

Mühendis olmayan Zinn bile gitmiş kitap yazmış, bu boş haliyle. O kitap yazıyorsa siz ansiklopedi yazarsınız, şahsi görüşüm. Mesleğinizden ve adınızdan etkilenmiş olabilirim. Kendimi etkilenmekten alıkoyamıyorum :(

Allah’ım, trollemeyi bile özlemişim. Rahat rahat trolleyemiyordum yöneticilik sebebiyle zorunlu olarak. İyi ki varsınız mühendis bey :)

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.370
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Teşekkür ederim Serkan Bey bakın hiç üşenmeden tekrar yazıyorum neden katmanlarınızdan geçsin diye karbon da yorulur ama çelik ve alüminyumdan daha az yorulur. En başa da bakarsanız aynı cümlemi göreceksiniz. Biraz terimsel bir makale paylaştım az önce onu da okursanız xray altındaki karbon malzemelerin resimlerini de görürsünüz. Saygılarımla. Avcılar dan Eminönü ne bisikletle giden Makina Mühendisi Serkan Bey'in üstün troll yeteneğine maruz kalan Çetin den sevgilerle.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Serkan Mıstınoğlu

Merak edip araştırdım; Lennard efendi hendese değil, fizik okumuş. Fakat, yaptığım alıntı onun ifadesi değil, Michael Hübner diye birinin, kendisi CarboFibretec GmbH şirketinin spor aletleri ArGe müdürüymüş. Specialized'ın mühendislik direktörü, Felt'in ArGe direktörü gibi adamlar da benzer şeyler söylemişler.

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Murat B. Bey lütfen şu cahil cühela adamları gözümüzde büyütmeye çalışırcasına yok arge müdürü, yok arge direktörü gibi boş beleş ifadelerle övmeyiniz. Arge müdürü ne yahu? Tamamen boş iş. Hayır, zaten lüzumlu bir iş olsa Türkiye’de arge olurdu. Yok, niye yok? Çünkü boş ve gereksiz bir iş :kötü:
Halbuki mühendislik? Bakın söylerken bile güven veriyor. Arge = boş beleş cühela işi, babası zenginmiş arge müdürü olmuş. Halbuki mühendis olmak öyle mi? :asik:

Mühendis bey, yazdığınız her bir kelimenizin çıktısını alıp buz dolabıma yapıştırıyorum. Bu sayede sürekli gözümün önünde olacak ve ezberlemiş olcağım. Sizden öğrenecek çok şeyimiz var, siz olmasanız saçma sapan arge müdürlerinin gereksiz sözlerini doğru bilip inanacağız :kötü:

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.370
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Vallahi eğleniyorsanız sabaha kadar devam edelim övgülerinizi özel mesaj olarakta gönderebilirsiniz.

Bakın tekrar katmanlarınızdan geçsin diye yazıyorum. Karbonun da elbette ömrü vardır. Ömür dediğiniz şey ne açıdan baktığınız ile ilgilidir. Neyse konuyu daha fazla kirletmeden övgülerinizi özelden de bekliyor olacağım. ;)

Bu arada @Murat Cömez bey kusura bakmayın Serkan bey beni trolleyecek diye konunuzun içine ettim. Serkan bey özelden adresi yazın buzdolabına sözlerimi yapıştırmanız için mıknatıs (magnet) göndereyim.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Her bir kelimenizi okudukça, genel kültür katsayımız rekordan rekora koşturuyor mühendis bey. Tabi katmanlarımızın müsade ettiği ölçüde, malum her söylediğinizi anlayamıyoruz çünkü mühendis değiliz :harika: Sizi delicesine kıskanmakla erircsine hayran olmak arasında, göz yaşlarım eşliğinde gelip gidiyorum :asik:

O üsluptan memnun kalınmadığı için bu üsluba geçmiş olabilirim belki @Abdullah07 bey. Sanıyorum siz de mühendissiniz

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Ben Mühendis falan degilim daha üst bir meslege sahip de degilim. Karbon yorulur yorulmaz celik iyidir alu iyidir yada Karbon iyidir diye bilmem, bunlar kullanisa bagli oldugunu düsünüyorum. Sizlere googleden bilgi degilde kendi edindigim bilgiyi vereyim. Asagida gördügünüz kadro 1994/95 senesinden Giant Cadex CFM2, ben bunu mayis 2014 de bit pazarindan almistim ve aktiv olarakda devamli 20sene boyunca kullanilmis. Aldiktan sonra sedec temizlik bakim yaptim ve komponentleri degistirdim sonra da kaynima verdim ve oda 4 seneden fazladir hala kullaniyor. demek istedigim madem karbon seneler sonra kullanilmaz hale geliyorsa buna neden 24 senedir hic bir sey olmadi. Arti konuya ait olan colnago kadroyu seneler sonra yaramaz hale geliyorsa neden sert kullanilmislarina hala 1000€ ve üzeri para istiyorlar vede satiliyor arti benimki cok cok az kullanilmis ve yep yeni duruyor ki fiyatida ona göre artiyor ken yillandikca dahada artiyor.

Iste size giant 24 senelik hala kullanilan bir bisiklet.

1.JPG

@yokgibi
Sizin sorunuzada bir cevabim tabiki var, asagida gördügünüz olmo kadrosu tam 33 sene rafta hic kullanilmadan muafaza olmus ve ben daha ilk toplayan ve kullana oldum. Bu kadroya simdi durdugu yerde ne olabilirki. Ben sahsen bu bisikleti aktiv olarakta kullanirim cünkü bana en ufak bir celik yorgunlugu varmis gibi gelmedi.
1,2.JPG

Serkan bence hic dikusiyona girmeye degmez, gecenlerde yasli bir bisiklet kullanicisi facde bana bilgi uzmani oldugun belirtmek istedi ve basa cikamayinca beni birsey bilmiyorsun ama sen bilgili ol diyerek konuyu kapatti.
durum söyleydi:
Bir vintage grubunda 70li yillardan bir bisiklet ilani vardi ve dublex lastikleri yaramaz yaziyordu, bende lastiklerin dublex oldugundan eminmisiniz tubular olmasin onlar deiye sorsum. Dayimiz geldi ve aynen bilgi su. 70 yillarda tubular kelimesi olmadigin bunu türkler dublex diye algilamis dedi. Bende cevap verdim. Dublex diye tubules kelimesini algilamislar tubulari degil dedim adam koptu. Vay tubular ile tubuless ayni anlam ayni lastikler, seneler sonra kelimeler degismis 70 li yillarda tubular kelimesi yoktu falan diye ve 50 senelik bisiklet tercübesi oldugunu söyledi yani onun 50 senede ögrendigin kimse ögrenemez gibi. Bende sen önce tubuless ile tubular lastigin arasindaki farki ögren dedim adam bana laflar söyleyerek beni engelledi. velasim bunlarla basa cikilmaz, catali bicak diye idda eden kisiler yüksek lisansli kisilerdir bunlarla laf yarisi olmaz.:koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum:

@trainspotting35

Yok kesinlikle iyi gidiyor, bu konu zaten bu tür tartisma ve troll konusu. Yukarida yazdiklarim da size karsi bir sey yok sadece edingim tercübeleri paylastim.:)

uslsy

Marstan Katılan İlk Vejetaryen Üye
Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Karbon konuşan herkes çok yakında "GRAFEN" konuşacak. Kağıttan ince, yandan bakıldığı zaman gözükmüyor. Elmastan sert. Bir karbon alaşımı.

uslsy

Marstan Katılan İlk Vejetaryen Üye
Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakın geleceğin elmastan sert kağıttan ince elementi "GRAFEN" hakkında bilgilenmek isteyenler için;