Bu avrupalılar gerçekten aptal...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
avrupalıyı bırakalım biz kendimiz nasıl daha iyi oluruz ona bakalım memlekette düzelmesi gereken çok şey var onları konuşalım avrupalı kurtarmaz bizi

• Beğen
Tepkiler: Atasoy
Scudo

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@barış barış gidenler için müslümanlık ne derece önemli bir kriter onu bile bilmiyoruz. doğru ya da yanlış tartışılır ama şu an için medeniyetin, zenginliğin, özgürlüğün simgesi avrupa olarak kabul görüyor.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Evet kendimize bakmalıyız haklısınız.Makam ve mevki sahiplerinin baştan zihniyetlerini değiştirmeleri gerekli ve benim buna ne umudum nede inancım var..

Avruopa medeniyetinin kuruluş vesikalarından
emperyalizm-hayvanliktir.jpg

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Candan Biberci kölelik için bu kadar gerilere gitmeye gerek yok esasında; Avrupalılar herşeyden faydalanmak ister, ahlaki olup olmaması pek umurlarında olmaz, zayıf gördükleri zaman ezerler. Günümüzde dahi Asya'daki yoksul ülkelerden doğal afetlerde ailelerini kaybeden 4-5 yaşındaki çocukları 3-5 bin € gibi rakamlara satın alıp, evlerinde hizmetçi olarak çalıştırıyorlarmış...

HamzaUrun

Üye
Tepki
78
İsim
Hamza
Bisiklet
b'Twin
Avrupanın hiçbir derdi yokki adamlarin hobi ve spor icin fazlaca vakit ve imkanlari var maddi olarak. Bizim bisikletten daha önemli konularimiz olduğu için bu kadar ilerletemiyoruz.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Tim Harford'u Hayatın Mantığı kitabını okuduğumda çok etkilendiğimi hatırlıyorum.

Böyle şeyleri gördüğümüzde aklımıza ilk gelen şey; barınma, gıda, sağlık, eğitim, güvenlik, gelir kaynağı gibi konuları çözmeden nasıl olur da insan aklının daha üst kısımlarına hitap eden bilim, sanat, spor, kültür vb. konularda ilerleyebiliriz sorusu oluyor. Cevabımız da hazır: Sömürülen ülkeler sömürenler tarafından bu temel ihtiyaçlarından yoksun bırakıldıkları için diyerek işin içinden çıkıyoruz. Peki gerçekten böyle mi?

Asıl sorun insanların neden edilgin yaşadıkları. İnsanoğlu akıl sahibidir. Kendi yaşamının iradesini üstlenecek sorumluluğu taşır. Ancak toplumumuzun çoğunluğuna baktığımızda kendi kararlarını özgürce alan, yaptıklarının sorumluluklarını üstlenen bireyler değil; tam tersine, başkalarının aklıyla yaşayan, kolaylıkla yönetilen ve yönlendirilen insanlar olduklarını görüyoruz. Kendi temel sorunlarına (gıda, barınma, geçim,...) odaklanmak, bunun mücadelesi için bir araya gelmek yerine, idare edenlerin yarattığı gündeme göre (siyaset, futbol,...) yaşamalarının sebebi sömürenler mi? Yoksa bu halkın edilgin kalmasının altında din sömürüsü, yanlış gelenek ve görenekler, bundan nemalanan siyasiler ve diğer idareciler mi var?

Kendimizi kandırmayalım derim: Japonya'ya iki tane atom bombası atıldığında ülke yeniden küllerinden doğdu. Anlamamamız gereken şey başkaları değil, bizi bu hale getiren, bilerek veya bilmeyerek uzun yıllardır bu halkı edilgin bırakanlar.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Bu arada olayı basitçe doğu batı ikilemine ve sadece avrupanın emperyal güçlerinin çaldığı kaynaklar üzerine kurarsak hata ederiz.
Ortada benzer olsa da farklı örnekler var. Mesela kore, japonya, kısmen bazı avrupa ülkeleri..
Şimdi soru şu; dünyanın en zengin petrol kaynaklarına sahip ülkeleri, kendi kaynaklarını nasıl değerlendirdi ? Yer altı kaynaklarını geçtim, insanı nasıl değerlendirdi ? Suçu sadece emperyal güçlerin sömürüsüne atmak biraz kolaycılık oluyor. Yapmamız gereken çok sey var ama biz hep mağdur edebiyatı ile sorumluluklarımızı görmezden geliyoruz.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@barış barış
Kaptan iyi güzel anlatmışsın da hangi ülke gerçekten müslüman ki ? Aç kuranı oku. Allahın yapma dediklerinin hepsini yapıyoruz.

En azından burnumuza kadar faize bulaşmışız . Şuraya faizle ilgili ayet ve hadisleri yazsak hepimiz bunalıma gireriz.

Bu göçmenler bu nedenle avrupaya gidiyor işte. Bana kalırsada gitsinler. Bu ülkenin başına dert olacaklar sonunda

Ha hasan ha hans ikiside aynı hülasa

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
emperyal güçlerin sömürgesi sonucu diğer ülkeler geri düştü diye açılmadı sömürgecilik konusu. o taraftan da tartışılabilir. batının zenginliğinin esas kaynaklarından biri sömürgeciliktir diye bahsettik. zenginlik ve refahla da bitmiyor tabi iş. rönesans, reform, fransız ihtilali. ruhban sınıfın alaşağı edilmesi vs. derken toplumsal hareketler sonucu avrupa belli bir seviyeye geldi. yoksa zenginlik şu an bazı arap ülkelerinde fazlasıyla mevcut, kaçınız oralarda yaşamak ister?

şu an enerji kaynaklarının üzerinden sömürgecilik tam gaz sürüyor. artık savaşlar cephede yapılmıyor. örneğin libya petrolünden faydalanmak isteyen fransa iki ayar sonrası (charlie hebdo ve 13 kasım 2015) hem bu işten vazgeçti hem de rusya ile olan anlaşmalarını iptal etti. arada olan total'in ceo'suna oldu. (link)
arap baharı olsun, ırak ve suriye'de yaşananlar olsun batı medeniyetinin buralarda demokrasi yeşersin aşkıyla yaptığı şeyler olabilir mi sizce?

diğer yandan bizim gibi ülkelerin doğru yolu seçtiği sürece daha refah ve özgür ülkeler olma şansı var tabi ki. bunu iki paragrafta çözümlemek çok iddialı bir hareket olur. ülkenin jeopolitik konumu, yıllardan beri siyasi ideolojiler çerçevesinde şekillenmiş bir eğitim sistemi, biat kültürünün yüceltilmesi, hak aramanın anarşizm olarak görülmesi, devletin kutsallaştırılması, ahlaki yozlaşma gibi daha bir çok neden sayılabilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bisiklet yarışı izleme konusunda keşke bizde "aptal" olup böyle organizasyonlar yapabilseymişiz, kısmet olur belki bir gün.

Eleştirel bir konu başlığının dönüp dolaşıp bu tartışmalara evrilme potansiyeli baki, ancak şu "öteki" kavramınının bu forumda bile hayat buluyor olması can sıkıcı, selamlar.

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
Çok gereksiz bir yazı olmuş.

Bir an için moderatör etiketli olduğu için okuyayım dedim sadece zaman kaybı.

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
cekirdekten yetistirmek lazim,beden egitimi derslerimiz hep bos geçerdi, bisiklet sürme gibi aktiviteler eklenmis olsa gidisat icin daha gelismis bi alt yapimiz olabilir di.he dusunuyorum bizde gelisen durumda 3 büyüklerin savasi bu hafta kim kazanir mac izliyelim ve holiganlar.. gencler bu yonde gelişiyor ve yanlis yonlendiriliyoruz...

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
@DKN
Senelerdir vucut gelistirme ile ucundan basindan hasir nesirim
Ulkemzde iyi yerkerde
Ancak vucut gelistirme tek basina spor degildir
Ana spora yardimcidir
Vucut gelistirme yarismalari guc yarismalari
Abd bu konuda lider
Zira en gelismis anabolik steroidler oralarda
Bu sporda profesyonel anlamda bir yerlerde olmak icin eczane gibi olman lazim
Aksi taktirde alti cizili IMKANSIZDIR o heriferle yarismak
Bu konuda ulkemzde cok pro vucut gelismeci taniyorum
En cok sikayet ediken konu ulkedeki asiri doping kontrolu
Diger sporlar icin olmali ancak vg de yersiz
Zira yaristigin adamlar eczane
Vucudu normalden 25 kat testesteron salgilayan biriyle normal yollarla ya da hafifinden kullanarak yarisirsan zaten suan da oldugu gibi bir yerlerde olamazsin

Bu konuda savaş cebeciyi takip etmenizi oneririm

Ve son olarak profesyonel sporlar icin şoyle desek abez kacmaz

Konuyla alakasiz
Olimpiyatlarda bizim sporcular yakalandi ya
Ha iste bu doping kontrolu yapan yerlerde ne paralar donuyor
Ne rusvetler
Ingiliz abd vb elit sporcular
Akliniza gelmeyecek isimler
Milyar dolarlik isler olunca tabi bu yollarda oluyir

Provucut gelistirme bundan muaftir
Ronn Coleman bile testleri gecer
Basittir bu sporda testler
Siliciler var bilmem neler var
2 haftada sistemden atilir kimyasal
Ama pro vg de kullanmayan YOKTUR
Yarismayacaksan aska kullanma
Yarisacaksan mecbursun

• Beğen
Tepkiler: DKN ve Cem Unden

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bak kardeşim lafın bana ise öncelikle beynim allah nekadar verdiyse okadardır İkinci olarak futbol oynarsan güzel spordur ama maçlara gidip kavga gürültü çıkarıp bağıra çağıra küfür ediyosan bu boşa zaman harcamaktır buda benim düşüncem son olarak önemli olan benim doğruluğum yada yanlışlığım değil önemli olan herkes için eni iyi neyse ona ulaşmaktır
bu arada terbiyeni takın adabınla konuş biz nasıl kimseye terbiyesizlik yapmıyosak sende yapamazsın düşünceni yazmak başka şey ukalalık başka şey

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Burak_Cakir

Daimi Üye
Tepki
551
İsim
Burak Çakır
Bisiklet
Ghost
nutkum tutuldu indirim var sandım :) yanlış anlamaymış !

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@ercst0rm
Kime yazdıysan alıntı yapsaydın. Cesur olmak lazım. Kaçak güreşmek yerine cesurca lafın kimeyse direk söyle