Bu ağrının sebebi nedir ?

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,
Bisiklet sürerken trapezlerde(ensenin hemen aşağısı) ağrı oluşuyor ve bazen bileklerimde uyuşabiliyor.
Boyum 178 iç bacak 85 cm kullandığım bisiklet 18'' mtb. Kendimde ölçtüm tam 45.5 cm kadro. Kağıt üzerinde herşey ideal fakat kullanım sırasında bu ağrılar uyuşmalar ortaya çıkabiliyor.
Selenin ileri - geri , yukarı - aşağı ve eğim ayarlarını en ince ayrıntısına kadar yapmaya çalıştım. Ondada bir sıkıntı yok.
Acaba çözüm nedir ? gidon boğazını mı kısaltmak gerekiyor ?

• Beğen
Tepkiler: alper karahan
Scudo

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
İlk aklıma gelen boy tamam ama belden yukarısı? Muhtemelen çok eğiliyorsum diye düşünüyorum gidon yukseltebilirsin yada açı ayarlı gidon boğazı almanı öneririm benim ilk başlarda aynı söylediği bölgede ağrılarım vardı açı ayarlı gidon boğazı alıp yükseltince geçti ;)

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Aynı kadronun 16'' olanınıda kullandım onda bir sıkıntı yaşamıyordum. Gidon boğazını değiştirmek yerine spacer kullanıp yükseltsem nasıl olur acaba ? Ben en iyisi akşam arkadaşın yardımıyla bir foto atayım daha iyi olur. @inndream

osiosborn

Aktif Üye
Tepki
151
İsim
Onur Ö.
Bisiklet
Trek
Düzenli spor yapıyor musunuz?

Alışmamış benden ağrır o yüzden soruyorum.

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
Foto benim için bir şey ifade etmeyecek açı ayarlı gidon boğazını onermemin sebebi istediği yuksekliğe ara değerlere çok rahat ayarlayabiliyorsun ama spacer kullanırsan sok tak ile uğraşırsın anlatmak istediğim tam olarak buydu ;) @Furkan Kılınç

• Beğen
Tepkiler: Furkan Kılınç

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
Ağrı nedeni duruş pozisyonundan mütevellit omuz ve kürek kemiği bölgesindeki kas ve eklem dokusuna baskı olduğu mesajınızdan da anlaşıyor.Gidon yüksekliği ve açı ayarı ile düzeltilebilecek bir durumdur.

• Beğen
Tepkiler: Furkan Kılınç

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
bende aynı sorunu yaşıyorum gidon uzakta kaldığı için , gidon boğazını kısaltırsanız ya da gidonu yükseltirseniz ağrınız en azından azalacaktır.

FreeRider

Üye
Tepki
36
İsim
Çağatay Avcı
Bisiklet
Sedona
Yeni üye olduğum için konu açamıyorum üzgünüm. Bir sorum olacaktı. Dirt Jump kullanıyorum ancak şöyle bi sorunum var; diz kapaklarıma yük bindiğinde dayanılmaz bi ağrı oluşuyor. Sürüş pozisyonundan kaynaklandığını düşünüyorum. Sizin düşünceleriniz neler? Teşekkürler.

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
@osiosborn

Bisiklete ara vermiştim fakat tekrar başlayalı 1.5 ay oldu nerdeyse böyle ağrıların oluşmaması lazım artık. Birde bahsettiğiniz ağrılar genelde uzun süreli oluyor. Benimki sürüş sırasında anlık olarak orataya çıkıyor dinlendirince geçiyor.

@canayaz0734

@Mert-Demir

Öncelikle cevaplar için teşekkürler. Masraftan kaçınmak için gidon boğazını değiştirmeden önce spacer la çözmeye çalışacağım durumu.İnşallah hallderim.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Yol bisikletine yeni başladıysanız, ayarlarınız ne kadar doğru olursa olsun boyun ve sırt bölgesinde bir müddet bu tür sıkıntılar yaşamanız normal. Büyük olasılıkla kas kısalması ile alakalı bir durum. Yol bisikletin de öne doğru uzandığınızda bu kısa kaslar zorlanıp esnemeye başlar, neticesinde bu duruma alışana kadar ağrı ve kollarda uyuşma olması normal sayılabilir. Ağrılar bir kaç haftalık düzenli kullanımdan sonra da devam ediyor ise doktora görünmekte fayda var.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bu agrilarin bisikletden kaynakladigini nerden biliyorsunuz, belki baska bir probleminiz var. Burada fren vites ayarindan konusulmuyor insan sagligindan konusuluyor. Sagliniz sizin icin sadece bir forumda hastaliginizi sormak kadarmi önemli? Bir doktora göründünüzmü hic?

Birde nasil gececeyine dahil öneride bulunuyorlar, arkadaslar saglik konusunda öneride bulunmayin, doktora gitmesini söyleyin bence daha iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bilek ve parmaklarda uyuşma karpal tünel sendromu olabilir , bilekleri uzun süre aynı pozisyonda tutmak kemiklerin sinirleri sıkıştırmasına ve dolayısıyla uyuşmaya neden oluyormuş. Tabi ki bu yalnızca bir ihtimal o yüzden önce devamlı değişik pozisyonlar deneyin bileğinizdeki sorun devam ederse bir doktora görünün derim.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Furkan Kılınç

Furkan Bey baska saglik sorununuz olabilir @Murat Cömez dedigi gibi.
Ancak bisiklete bindiginizde basliyor ve bir sure sonra geciyorsa, bisikletin boyunuza-ergonominize uygun olmamasi da soz konusu. Klise hesaplara gore sizin 19" - 49 cm kadro kullanmaniz daha dogru. Ayrica sele ve gidon ayarlariniz ne kadar dogru yapildi? Tercih ettiginiz, rahat ettiginiz surus pozisyonu hangisi?
Muhtemelen kadro kucuk geliyor biraz bukuluyorsunuz, omuzlariniz daha geride durmaya calisirken vucudunuz one abaniyor. Bu durumda ensenizin ve sirtinizin kasilmasi, zorlanan kollarinizin elinize yaptigi baski ile el ve bileklerinizin uyusmasi cok olagan bir durum gibi.
Ama bu tavsiyeler buradan tahminlerle yapilacak seyler degil aslinda...

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

SAVAŞ

Üye
Tepki
51
Bisiklet
Carraro
Murat Çömez'e katılıyorum. Ağrıların sebebi ve çaresi için adres burası olmamalı. Bir doktora görünün ve sonucu da buraya yazın ki deneyim olsun.

Ben mesela, boyun fıtığı diyebilirim bu ağrılara...ki şikayetleriniz ile bu tanı uyuşuyor..
Fakat bu beni haklı çıkarmaz. Çıkarmamalı da. Zira ne ben doktorum ne de burası muayenehane.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
Sağlık ile ilgili , bu tarz bisiklet üzerindeki iken belli başlı yerlerin ağrıması sonucunda konuyu açan kişi derdini anlayacak kişilere soruyor.
Burada bir tezat yok ki !

Mevzu ağrılar tavsiyeler üzerine geçmiyorsa tabi ki doktora başvurulmalı ....

• Beğen
Tepkiler: inndream

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Bisikletin boyu size uygun uygun olmayan gidon mesafesi. Gidonu biraz kısaltırsanıZ rahatlatacaktır ama bir de şu varki mtb üzerine bin 20 km hep aynı pozisyonda git gibi bir durum için taşarlanmamıştır atla zıpla ayakta kullan patikadan in çık bunlar hep pozisyon değiştirmenizi gerektirir mtb ile asfaltta yada nispeten kolay yolda aynı tempoda ve uzun süre giderseniz normal bu ağrılar.
Mtb bakkala çakkala, gezintiye tura spora göre değildir mtb arabanın arkasına bağlarsın gidersin ormana Dağa Çamura harcarsın bütün Gününü sonra gelir yıkar paklar koyarsın kenara. Sahilde kordonda bir tur atayım dediğinde fitness yada sehir bisikletinle atarsın. Mtb ile düz yolda gezmeye spor yapmaya kalkarsanız uzun vadeli hasarda alırsınız. Ben söyliyeyim siz istediğinizi yapın.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Zekeriya Çab
Himmmm... Ben ormana, daga vb. kadar da MTB ile gidiyordum! Ayrica ise guce gidip gelirken de kullaniyordum... Daga gitmek icin araba ve bisiklet tasiyici alayim bari ;)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Zekeriya Çab

Ilk defa duyuyorum böyle birseyi, simdi tüm MTB'si olanlar araba ve tasiyicimi almasi gerekiyor?

• Beğen
Tepkiler: suat akman