Böyle firmanın önünde eğilirim

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Hani diyoruz ya, forumda sık sık mesaj okuyanlar bilirler, markanın yıllarca kazandığı itibarın ardına saklanıp da dandik mal üretip bunları fahiş fiyata satıyorlar, bunu zaten bisiklete gerçekten meraklı, kalite aşığı arkadaşlarımız biliyorlar.

Bir de madalyonun öteki yüzünü göstereyim dedim.
Zaten yıllardır dünyanın en büyük ve en iyi 4 firması arasında yer almasına rağmen, hergün yüzlerce çalışanı nasıl daha da iyisini yaparız diye canla başla çalışırken, işte müşteri memnuniyeti ve ürettiği mala güvenme budur dedirtecek bir linki sizlerle paylaşayım dedim.

Bu linkte, Cannondale bisikletlerinin test sürüşü günler iyer alıyor.
Hem de öyle bizdeki milyarlık araba firmalarının bile yılda bir yaptığı test sürüşleri gibi değil,

adamlar sırf 2007 Ocak ayında, aynı 12 günü test sürüşü yapıyorlar!!!

Düşünün ki, bizde pro.ar ve ileri amatörler dışında kimsenin bisiklete bile binmediği Ocak ayında, kışın ortasında 12 ayrı gün test sürüşü, yazın düşünemiyorum.

(link)

Bravo sana Cano, tebrikler.

• Beğen
Tepkiler: hogutmen
Scudo

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
4 büyükler demişsin, diğer üçü hangisi? TREK, Scott, Giant, Corratec'den hangi üçü?:)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Valla Cannondale, Giant, Scott, Specialized derim ben Trek e yer kalmaz ilk dörtte. Zaten bu işin başında dört firma var dünyanın her köşesine gitsenizde bilinen Cannondale, Giant, Scott, Specialized. Trek te büyük firma ama Lance Trek kullanmasaydı bu kadar reklamı olup bu kadar tanınan bir bisiklet olmazdı diye düşünüyorum. Ayrıca kendi fabrikasında kendisi ve diğer markalara da yüksek adetli üretimler yapan en çok çok Ar-Ge yatırımında bulunan firmalar bunlar. Tabi şimdi Kona, Merida, Trek, Rocky-Mountain gibi çok büyük markalarında hakkını yememek lazım. Ama bu dört büyük bunların içinde en en büyükler desek yalan olmaz yani.Tabi durum böyle olunca Fatih'in dediği olayıda yadırgamamak ve tebrik etmek gerekir...

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Merhaba Çağrı, Specialized'ın Türkiye'de satışı yapılıyor mu? Ben hiç görmedim, duymadım, bilmiyorum.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Zaten Fatihin yazısınıda okursan Türkiyede demiyor Dünyada diyor bende dünyada yazmışım zaten, ayrıca sende Türkiyede diye belirterek soru sormadığın için bende satılıp satılmadığına bakmamışım....

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Yok, yanlış anlama, bozmak için sormadım, cidden merak ettiğim için sordum.
Bir de Specialized'ı neden getirmiyorlar Türkiye'ye? Ben bu markayı da ülkemizde yakın zamanda duymak istiyorum.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Specialized distiribütörlük verirken büyük ön koşullar isteyen bir firma ve Türkiyede daha bu koşulları sağlayacak alt yapı olmadığı için ve tabi bu alt yapı eksikliği sebebiyle diğer ekonomik koşulların riskini kimse almak istemediği için yok. Ama şu son bir kaç yılda görülen değişim devam ederse sadece Specialized değil diğer markalarıda hatta ülkemizde satıldığı halde alamadımız göremediğimiz modelleride görebiliriz...

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Cannondale i kullandıgımda cok zevk almıstım özellikle o kaynak yerine hayran kalmıstım . gercekten farklı oldugunu hissettiren bi bisikletti bana. yine begendigim modelleri var ama 5 bin liradan asagı diil , ama kullanmıs biri olarak eski de olsa o bisiklet bnm için özeldi . işte "o" an

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Güzel bir foto olmuş, tabi taratılmış olduğu için pek net değil ama hoş.
Jeoloji Mühendisliğine uyan bir foto olmuş, kayaların yaşını akrobatik hareketlerle ölçme tezi :)

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
:D eh jeoloji mühendisi olunca böle oluyo :) haliyle bi hatıramız olsun istedik kayalarla :)

ioankile

Aktif Üye
Tepki
36
Sıfır Lefty max 2. el bölümünde...ilgilenenlere duyurulur...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hasan Çağri

Ülkelere göre dağıtmak bence pek olmamış gibi geldi. Ama Trek'in reklama ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Bugün Hollywood'taki ünlüler bile Trek tercih ederler mesela. Artık milliyetçi tutum mudur nedir bilmiyorum fakat bana göre ilk dörte girebilir. ABD'de şöyle ilginç bir olay var. Bu bahsi açalım şimdi. ABD'de bilinen ve tanınan 3 marka vardır şöyle sıralama yapalım:

1- Coca Cola
2- IBM
3- Specialized

Evet sıralama böyle. Birçok insana ilginç geliyor ama sıralama böyle ve daha ilginç ise şudur. Mesela Apple, ABD'de en çok tercih edilen markadır. Pepsi, Coca Cola'dan daha çok tercih edilir ve tüketilir. Cannondale da ABD'de çok fazla kullanılan bisiklettir ve Trek de öyledir ünlülerin tercihidir ama Specialized ABD'de ilk 3'e girmiş, isim yapmış ve ABD için özel bir marka olmuştur. Bu durumda en iyisi hepsinin de büyük marka olması demek isabetli olacaktır.

Not: konu tarihi çok eski ama yazılacak konu diye yazıyorum.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.287
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Synapse
Yazik ya, amerikada ford'un marka bilinirligi dusukmus. Bi bisiklet markasi kadar olmadiniz ya, ah Henry ah, dinlemedin beni, dustun ne hallere :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kuzey Ege ABD'de sokaktan geçen bir vatandaşa Specialized sorsanız bilir ama diğer markaları bilmez. Tabii bisiklet sever biriyse bilir ancak. Demek istediğim bisikletten bir haber olan Amerikalılar sadece Specialized biliyorlar. Düşünün o kadar büyük isim yapmış Specialized... Diğer markaları da sadece bisikletçiler biliyorlar. Bu iyi bir şey mi yoksa kötü mü bilemedim şimdi. Bir tanıdığım ABD'de yaşıyor buraya geldiğinde detaylıca konuşmuştuk mesela hangi eve gittiysem hangi mekana gittiysem Pepsi içiyor insanlar. Coca Cola da var ama insanlar Pepsi tüketiyor demişti. Fakat gelin görün ki, Coca Cola en bilinen ve 1. sırada olan marka... Bu yüzden şimdi merak ettim Specialized ABD'de en bilinen marka olması iyi mi yoksa kötü mü...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Synapse

Bu üçlü sıralamayı neye göre belirlemişler acaba merak ettim. Specialized tabi ki iyi firma ama daha birçok Amerikan markası vardır ondan önce gelen. Apple, Google, McDonalds, Microsoft vb. Sizin dediğiniz sıralamanın olması imkansız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Deniz Tezcan

Deniz bey ona bakarsanız The North Face de ABD'de çok ünlü ve büyük bir firmadır Hollywood'taki ünlülerin de tercihidir ama belli başlı kesimler bilir. Burger King marka olmuştur mesela ama McDonalds onun kadar marka olamamıştır. Türkiye'de bildiğimiz birçok şey aslında orada tam tersinden gidiyor. Keza Google da öyle. Halbuki Yahoo orada daha popüler. Tıpkı bir zamanların MSN'i gibi. MSN'i sadece Türkiye ve Avrupa kullanırken, ABD ise Yahoo Messenger kullanıyordu iyi hatırlayın o günleri...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Synapse
Benim merak ettiğim bu sıralamayı siz neye dayanarak yaptınız? Hangi araştırmaya dayanıyor bu? Yoksa sadece sizin fikriniz mi? Hani şu popülarite araştırmasına göre deseniz, tamam. Ama bana sadece kendi düşünceniz gibi geldi. Özellikle Apple gibi bir firmanın olmaması tuhaf oldu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BF Okuru tabii ki kendi fikirlerim değil. Çevrenizde ABD'de yaşayan veya oraya gidip gelmiş biri varsa sorabilirsiniz. Ben bu şekilde bilgi edinmiştim, onu da paylaşayım dedim. Bilirsiniz internetteki istatistikler çoğu zaman yanıltıcı olabilirler. Halkın görüşleri bu istatistikleri yanıltabilir. Bu yüzden aldığım bilgiler doğrultusunda paylaştım. Ayrıca, bisiklet firmaları da bu bilgileri doğrulayabilirler. Mesela Hasan Çağrı bey de bu bilgileri kısmen doğrulayacaktır. Apple konusunda hemfikiriz. Sadece ABD değil tüm dünyada bu kadar popüleritesi olmasına rağmen ABD'de ilk üçe giremiyor. IBM daha çok tanınıyor ve biliniyor. Bakın buradaki olay şu; çok büyük popüleritesi olan markalar ikinci planda, popüleritesi olmayan veya olsa bile diğerlerinden daha az ilgi gören markalar da ilk sıralarda. Ama unutmayın tarih bazında da görülebilir bunlar. Misal birisi 1970 yılında çıkmıştır oradan kazançlıdır. Böyle de analiz yapabiliriz ama en verimlisi halktan öğrenebilmektir diye düşünüyorum.