Boycott Specialized!

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Konu başlığı türkçe bir kelime içermediği için uygundur benim için. Gökhan Bey duyarlılığınız için teşekkür ederim. Specialized benim favori markaları neredeyse başında yer almakta. Fakat bu çıkış imajını zedeleyecektir eğer olumsuz dönüş yaparlar ise.

Scudo

gökhangenel

Aktif Üye
Tepki
68
Bisiklet
Specialized
Hayır zaten Specialized Roubaix Paris-Roubaix yarışı için tasarlanmış bir bisiklet. Sedona'nın İstanbul adlı bir cafeyi dava etmesi gibi bir şey. Bana göre işin arkasında custom setler üretmesi ve bu cafenin sosyal medyada sesini duyumuş olması/olma ihtimali yatıyor.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Açıkçası bu olayın Specialized'ı etkileyeceğini düşünmüyorum. Bisikletin performansına önem veren, ondan memnun olan bi adam o markayı gider yine kullanır. Belki birkaç kişi vazgeçer ama çoğunluk kullanır. Konuyu siyasete çekmek istemem ama aklıma ilk olarak bu örnek geldi. Gezi direnişinde, direnişçileri içeri almadığı için Mado, Starbucks gibi aklıma gelmeyen bir sürü firma için boykot çağrısı yapılmıştı. Direnişe destek veren herkes firmaları boykot etse bile (ki kaçımız gerçekten mücadele veriyor bu konuda bilmiyorum), geriye kalanlarla o firma çarkını yine döndürür.

• Beğen
Tepkiler: yucel gulesenoglu

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@cparlakgul

Bence böyle olur;
A: Specialized bir kafe sahibine dava açmış duydun mu?
B: Specialized ne ki?
A: Bisiklet firması var ya. Neyse işte, bir modelleri var bunların Roubaix diye. Kafenin de adı Roubaix diye dava açmış. Adam bisiklet malzemesi de satıyormuş.
B: Eee haklı o zaman
A: İşte değil. Roubaix diye bir şehir ve yarış var. Adam oradan esinlenmiş zaten.
B: Ne yarışı ya?
A: Bisiklet, bisiklet yarışı. Böyle parke taşlı falan.
B: Parke taşı ne ki?
A: Arnavut kaldırımı. Ama eski hali. Böyle koca koca taşlar, araları boş falan.
B: Yol bisikleti gitmez ki orada. Lastiği falan patlar. Karbon hem dayanıksız, kırılır hemen.
A: Dimi bence de. Hadi işim var benim, hoşçakal.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
(link)

İş iyice karıştı anlaşılan, Fuji de dahil birkaç bisiklet markasının sahibi olan Advanced Sports International "Roubaix'nin uluslararası kullanım hakkı bize ait, Specialized bizden izinli (lisanslı) kullanıyor, Kanadalı dükkan da izin alıp kullanabilir, bizce hiç bir mahzuru yok." türünde bir açıklama yapmış.

• Beğen
Tepkiler: Ozzgurr

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat B.

Hobaaa.
Ben unutmuştum Fuji Roubaix modelini.

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Her kavganin iki degisik hikayesi vardir, diger tarafi dinlemeden kopruleri yikmamak lazim. Specialized hisselerinin bir kismini Meridaya satmis olsada halen kurucusu Mike Sinyard tarafindan yonetiliyor ve Mark hergun ofise gidip aktif olarak calisiyor , sirkette oglenleri Mike ile beraber zorunlu bisiklet surme, isteyen icin bisiklet yikama alani gibi uygulamalari var.

Diger Trek-Giant gibi buyuk markalar tam bir sirket mantigi ile yonetilirken Spec kismen aile sirketi gibi yonetiliyor,kullaniciya en yakin olan buyuk markadir Specialized.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Gökhan Toros

Gökhan bey bence böyle olur deyip boycottun hiç bir işe yaramayacağını anlatmışsınız.
Öte yandan profil resminizdeki fotoda yanılmıyorsam speşilayzıt yazıyor.

Boykotla ilgili başlığı açan da sizsiniz!!!
Nasıl oluyor bu?:D

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Mehmetali07

Boykot edin demedim ki ben. Olayı yazdım, Güncel Haberler bölümüne.
En altta da kendi yorumum var, bir sonraki bisikletim Specialized olmayacak şeklinde.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
http://img607.imageshack.us/img607/7839/61m.png

Dan; Specialized'ın sahibi Mike Sinyard ile görüşmüş. Ya da tam tersi. İşler düzeliyor, sorun kalmadı. Desteğiniz için teşekkürler demiş.

• Beğen
Tepkiler: Ozzgurr

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Boykottan vazgeçmek için erken olabilir. Specialized bu "her pastada payım olsun" felsefesinden vazgeçmedi, sadece Cafe Roubaix'yle uğraşmayı bıraktı. Specialized'ın Epic Cycles'a ve Volagi Cycles'a da telif hakkı davası açıp kaybettiğini unutmamak lazım.

Bu arada Roubaix isminin telif hakkı Action Sports International'a ait, bu şirket Fuji'nin sahibi ve Fuji Roubaix bisikletinin de üreticisi. (Fuji Roubaix, Specialized Roubaix'ten eski) Amerika ve Kanada'da Specialized, Roubaix ismini ASI'dan lisansla kullanıyor.
Başkasından lisansla kullandığın ismin telif hakkını savunmak sana mı kaldı Spesh?

Caner Kartalgöz

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Sedona
Hukuki olarak kuralları bilemiyorum fakat bir şehrin adının telif hakkını bir şirket nasıl alabilir.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Specialized, NeilPryde'a Alize ismi Allez'e çok benziyor diye telif hakkı davası açmış.
Gözümde eksiye düştün Spesh!

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yaşanan bu durum, Specialized'i hiç ama hiç etkilememiştir. Specialized aynen devam ediyor ve bu durumlar çok fazla infial uyandırmıyor sektörde. Büyük markalar böyle şeyleri yaşayabilirler normaldir. Boykot edilse ne olacak ayrıca. Neticede tercih edeni çok markanın sıkıntı yok.