Boycott Specialized!

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
aktifpedal ve yüksek fiyat politikasına ayrıca specialized'in BOYKOT edilmesine ben de varım.

• Beğen
Tepkiler: emre özgür
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mehmetali07

valla hiç alışverişim olmadı onlar ile aktif ile en fazla yeşil bisiklet ile irtibat oldu ama bu aralar gürsel artık haftada bi kere uğruyor oraya onunla arkadaşlık çok eskilere dayanır 10 sene öncesine ,
istanbulun en eski bisiklet firması yeşil bisiklettir önce onlar var idi kadıköy yakasında sonra mantar gibi bitti diğerleri yeşilde çalışan elemanlar başka bir bisiklet firması kurdular onlar işi yeşilden kaptı tabi bunlarıda kimse bilmez tabi ,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Türkiye deki fahiş fiyat sebebiyle zaten aktif pedal kendi kendini boykot ettiriyor. Ülkemiz de eğer iyi bir markanın bayiliğini alırsanız maalesef tüketiciye en iyi hizmeti sunmak için değil, ürünleri müşterilere '' geçirmek '' için kullanılıyor. Eğer Türkiye de bir çok specialized marka nın distribitör ü olsaydı böyle fiyatlar UYGULAYAMAZDI. Bizim esnafın mantığı en yüksek kar elde etmektir. Halbuki daha az kar ile daha makul fiyatlar asatıyor olsaydı bugün yılda atıyorum 1000 biisklet satacağına 5000 bisiklet satardı. İşte bizim esnafımız bunu akıl edemeyecek kadar ..... neyse. Yani bunu düşünemeyecek kadar olan kişiler esnaflık yapıyor bu yüzden bu memlekette hiçbir kültür asla gelişemiyor. Bu bisiklet içinde motosiklet içinde herşey için geçerli. Tabiki bizim yapacağımız boykot ile specialized in çok etkileneceğini hiç sanmıyorum ama burada yapılacak bir boykot ile ülkemiz esnafı nı biraz akıllandırabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: T.T

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Alper Gencan

Aktif pedal işin çok ayrı boyutu.
Fakat bu işten anlamadıklarını çok basit bir örnekle gösterebilirim;

(link)
Linkteki bisiklet 2014 model. 2014 yılına henüz girmedik. 56cm bitmiş...

Öyle garip bir ölçü de değil. Şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla 54 ve 56cm'ler en çok satılan ölçüler, ve 1 ay yetecek kadar getirmişler bisiketi.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tuncay ÜnerABD ve adalet? Evet tabi, Hollywood ve resmi öğreti ABD'nin adil olduğunu iddia ediyor değil mi?

Bir ülkenin ne kadar geri olduğunu anlamak için, söylemlerinin ne kadar iddialı olduğuna bakmak kafi. Ve bir üçüncü dünya ülkesinin ne olmadığını anlamak için ismine ve iddiasına bakmak kafi. Mesela Kongo Demokratik Halk Cumhuriyeti, vs. (*)

Ne var ki, Kongo Demokratik Halk Cumhuriyeti ABD'den daha az demokratik veya daha az halkçı değil. Daha doğrusu ABD Kongo'dan daha matah değil. İkisi de haydutça yönetiliyor. Biri maskeli diktatörlük, diğeri maskeli oligarşi. Biri kaba kuvvet (silah) kullanıyor, diğeri akıl (para-medya-politika).

Eşitlik bir ütopya. Daima elit olmuştur/vardır/olacaktır, ve daima avam olmuştur/vardır/olacaktır. Ve daima elit avama hakimiyet kurmuştur/kurmaktadır/kuracaktır. İnsanın tabiatı bu. Eşitliğin nirvanası diyebileceğiniz Kuzey Avrupa ülkeleri de buna dahil. Asırlar/milenyumlar sonra gelecek olan, henüz dünyanın erişemediği ileri medeniyet seviyesindeki toplumlar da buna dahil.

Elitin avama hakimiyet kurması, halkın genel seviyesine göre biçimleniyor. İlkel halklar ilkel yöntemlerle, sofistike halklar sofistike yöntemlerle "güdülüyor". İnsanlık tarihi bunun örnekleriyle dolu.

Aslında bu hiç de şaşırtıcı değil, aksine başka türlü olsa şaşırırdım. Çünkü bunun arkasındaki felsefe çok yalın ve basit. İnsanlar doğuştan eşit değildir (2) + insanda hırs vardır (2). Tüm insanları bir cadı kazanında 100 sene karıştırarak kaynat, sistem hazır. Altta avam, üstte elit tabaka. Cadıya, kazana, zamana ve kültüre göre pişen sistem değişir ama besin değerleri aynı. Yönetim biçimi sadece vitrin dekoru. Feodal yönetim, diktatörlük, monarşi, komünizm, demokrasi, TV... Hepsinin özü bir: elitin avama hakimiyeti.

(*) Esprili özeleştiri kırpıldı - kesin anlamayanlar olacaktır çünkü.

Konu saptı galiba, Amerika Demokratik Specialized Halk Cumhuriyeti mi diyorduk?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Toros

yalnız bisikletin açıklama kısmını resmen specialized in sitesinden kopyalayıp yapıştırmışlar. Açıklama ingilizce , Türkçe bile değil.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mehmetali07

Son 2 yıldır defalarca mağaza kapısından geçmeme rağmen, henüz içeriye girmeye cesaret edemediğim tek firma!

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Ben zaten fiyatlarından dolayı uzun zamandır boykot ediyordum,lakin bu kadar saçma bir dava'da türüne ibreten ilk her halde.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Specialized eğer reklam yapmaya çalıştıysa çok güzel bir şekilde kendi topuğuna sıktı, Velominati, VeloNews, BikeRadar gibi çok takipçisi olan siteler Specialized'ı bu politikası sebebiyle eleştirdi. Yarışın adı Paris-Specialized olarak değiştirilsin diyenler, Specialized Ruby, Demo, Epic, Tarmac için de telif hakkı arasın diyenler var.
Birçok kişi de Specialized yerine Spesh*talized demeyi tercih ediyor.
Zaten gıcığım vardı, iyice sinir oldum Specialized'a.
Beter olsunlar... :D

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Haberi Daily mail'den bugün okudum.(link)

Bir yanda Dünyanın en büyük bisiklet üreticilerinden Specialized,öte yanda kanadalı bir cafe işletmecisi.Amerikalıların baltayı taşa vurduğu nokta,müstakbel davalı Mr Dan Richter'in Afganistan'da birleşik devletlerin Ali menfaatlerini korumak amacıyla fiilen savaşmış olması.Bir diğer nokta,Kanada'da "Roubex" isminin bir Cafe'ye verilebilmesi için herhangi bir marka tescili zorunluluğu olmaması.

Burada asıl alınması gereken ders ise,"Marka" nın değeri.Evet,Amerikalıların rüyalarında bile görseler dudaklarını uçuklatacak o meşhur "Patent" ihlalleri meselesi.İ phone yıllı cirosunun hayli hatırı sayılır bir kısmını "Samsung" a açmış olduğu patent ihlal davalarından elde eder oldu.Sebep,sebep bir takım i phone uygulamalarının,samsung'un android telefonlarında kullanılması.Android benzerleri ücretsiz olarak kullanıcıya sunulurken,Uzun yıllar boyunca Apple,tüm kullanışlı uygulamalarını parayla sattı."Bu da olur mu acaba" dediğimiz ne varsa hepsini yaptılar ve bedelini de istediler.

Yani bu onlar için bir ilke meselesi.Doğrudur yanlıştır ayrı.amerika birleşik devletlerinde bir günde 10 000'in üzerinde radyo istasyonundan yüz binlerce şarkı için sahiplerine milyonlarca dolar ödenir.Bu para,eseri çalınan kişi hayatta değilse varislerine,o da yoksa özel bir fon'a aktarılır.Yeter ki bir şey üretin ve patentini alın,ya da adınıza tescil ettirin.

Şimdi Specialized canımızı sıktı.Sen yüz milyonlarca dolarlık bir şirket,Kanada'lı bir Cafe işletmecisinin canını mı alacaksın? Alır,hatta takım halinde ciğerini söker.Doğru yanlış.Prensip meselesidir bu.Ha,kimi zaman balta taşa denk gelir ama bunu da güzel geçiştirirler.

Şimdi Specialized ceo'su ellerini ovuşturuyor.Zira reklam müdürü,uluslararası medya takip merkezlerinden gelen raporu masasına koymuş şöyle diyor.
"Harika efendim.Adımız bugün medyada 10 bin kez geçti"
varsın 9999'u küfür etsin.
Speşılayzd,deyin yeter :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@can akıncılar

Bi ara Batman ili, Batman filmine dava açacaktı. (haberlerde film diye geçmişti, çizgiroman değil). Ne oldu o bilmiyorum :D

• Beğen
Tepkiler: can akıncılar

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
@Derya Keçeci

Derya abi,
Specialized'ın buradan reklam yapabileceğini ben açıkçası düşünmüyorum. Bu tarz haberleri okuyacak kişilerin %99'u zaten bisikletçi ve Specialized ismini zaten duymuş, bilmişlerdir diye düşünüyorum.
Hadi dailymail gibi bisikletle ilgili olmayan haber sitelerinde birkaç yüz kişiye ulaştı diyelim. Bunların hiçbiri, ilk kez duyduğu bir firmadan kalkıp 15000 €'luk S-Works almaz, değil mi? Bu kişiler aynı zamanda bisiklet ekipman ve aksesuarına da çok para harcamıyordur sanırım.

Ama Specialized, bu "reklam" politikasıyla bir sürü dost kaybetti, bir sürü düşman kazandı. Belki de S-Works düşünen 10 kişi, bu olaydan sonra almaktan vazgeçti. Kask almayı düşünürken şıklara Giro, Bell ve Specialized'ı koyan adam, Specialized'ı eledi belki.

Spesh bence bu hareketiyle kazandığından çok daha fazla şey kaybetti ve kaybedecek.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@efeballi

Sevgili Efe,
Ben specialized'in baltayı taşa vurduğunu yazdım zaten.Elbette bunu reklam için yapmayacaklar.Reklamı onlar adına biz yapacağız ve bu olayı konuşan herkes.Bilmem anlatabiliyor muyum :)

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Anladım, Specialized'ın kaybettiği prestiji biz Specialized yazarak telafi edemeyiz demeye çalışıyorum. :)

O değil de son yarım saatte 50 kere Specialized yazdım.

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yemişim boykotunu hiç işim bile olmaz. hatta ciğeri bozuk Kanadalısına şurada yorum yaptığım için .t gibi de pişmanım. Ne yapmış halaskargazimiz, gitmiş afganistanda ramboculuk oynanış. Oynamışta çokmu iyi yapmış. Oradaki ladin leri kavak ağaçlarını türlü türlü teröristleri besleyip dünyanın başına bela eden herhalde benim babam değildi.(benim babam olmadığı bellide çorç dabilyu puştun babası olduğu belli) it iti ısırmaz beyler. Elin Kanadalısı ile amerigalısı gün gelir kanka olurda yine olan bize olur.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
@Derya Keçeci

Derya bey, affınıza sığınarak bazı yanlış bilinen noktaları düzeltmek isterim.

Apple ve Samsung arasındaki patent davalarının bir ayağını, Samsung'un bazı telefonlarında kullandığı işletim sistemi temalarının (yani simgeler, menüler, genel anlamıyla GUI yani arabirim), Apple'ın IOS işletim sisteminde kullanılanlardan kopyalanması oluşturuyor. Ve tarafsız bir gözle Apple'ın iddialarını incelediğinizde, gerçekten de Samsung'un "esinlenmenin" çok ötesine geçen bir kopyalama fiili gerçekleştirdiğini görebilirsiniz.

Davanın diğer ayağında, Apple'ın özellikle dokunmatik ekran uygulamasında geliştirdiği teknolojiler yatıyor. Apple, mobil cihazlarda bildiğimiz anlamda ve hassasiyette dokunmatik ekran teknolojisini geliştiren firmadır. Ve bu teknolojinin, geliştiricinin izni olmaksızın kullanılması/kopyalanması, yerel ve uluslararası patent yasalarının ihlali anlamına gelir.

Nitekim ABD'de ve birçok AB ülkesinde yerel mahkemeler, Apple'ın patent ihlali tezlerini haklı bulmuş ve Samsung'u yüklü miktarda tazminata mahkum etmiştir.

Bu arada, yine küçük bir düzeltme: Apple, kendisine ait AppStore'da satılan uygulamaların yapımcısı değil, yayıncısıdır. Tamamen bir aracı ve denetmen konumundadır; uygulama geliştiricilerden komisyon alarak çalışır ve kendi yazdığı uygulamaları satmaz.

Saygılar

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Najaz

Bilgi için teşekkürler Najaz.Elbette yerel medyada ele alındığı biçmiyle ortalama ve uzatıp konuyu dağıtmamak adına genel hatlarıyla,patent meselesine Amerikalıların bakış açısını ifade etmek amacıyla yazdım bunu.

Diğer konu ise Samsung ile "Elma" arasındaki davada nihai kararın verildiği geçtiğimiz günlerde medyada yer aldı.Ancak, ben yazımda sadece bu anlamda bir davanın varlığına dikkat çekmek istedim.Detayları siz zaten yazmışsınız,o konuda ekleyecek bir şey yok
Bir müzisyen olarak,telif hakkı meselesine bakışım nettir.Bir fikir,bir eser,bir proje ya da bir tasarım varsa bir emek vardır."apple,yıllık cirosunun önemli bir bölümünü samsung'a açtığı patent ihlalleri davalarından elde eder oldu" ifadesi,sadece bir espridir-ki gerçeği ifade etmez.Çünkü Apple'ın yıllı cirosu Türkiye'nin yıllık milli geliriyle boy ölçüşebilecek düzeylerde.

Yani amerikalılar bu işi para için değil,prensipleri gereği yapar.İhlal olduğunu düşündükleri isim,kanada'da bir cafe olsa bile.

Değerli katkınız için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
Tam aktif pedala girecek diyordum ki 4. Mesajda girilmis Gokhan:) gene algida secici toplumumuz nedeniyle nerdeen nereye gelinmis konu hemen ozumuze dondurulmua birkez daha bir olaya kendimizi dahil etmeden yorumlayamamisiz, en azindan cizgimizi korudugumuza seviniyorum. Slecialized i boykot edelim zaten cok artistler deli deli bisiklet yapiyorlar isleri gucleri bisiklet gidip kumda oynasinlar. Saka bir yana adamada ayri ayip etmisler, ama Isim hakkibonlara aitse yapacak pek birsey kalmiyor amcamiz icin. Benim onerim tatli yiyip tatli konusalim amcamiz menusune specialized adli bir tatli eklesin, sefin spesiyali misali. Specialized da isim hakkini paylassin. Boylece hem speci reklami olur hemde amcamiz rahat eder, yetkililerin dikkatine

@efeballi
Efe oyle degilde ben soyle bir diyologla yardimci olayim

A:Specialized bir cafe isletmecisine dava acmis duydun mu?
B: o neki?
A: dunyaca unlu bisiklet firmasi
B: yapma yau ne istemisler adamdan
A: yau bunlarin roubeix diye bir modeli var cok deli alet cafenin adida roubeix mis falan filan gel bak bisiklet buymus.
B: com deli aletmis acaba nekadardir bir arastiralim

Dunya geneline yayilir degisik dillere cevrilebilir

• Beğen