Bottom bracket cable guide

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba,

Geçtiğimiz ay "SRAM Apex ön aktarıcı kolu aşırı sert şeklinde bir konu açmıştım hatırlayanınız olursa. O konudan sonra önce ön aktarıcıyı Ultegra 6700, sonra da komple sistemi değiştirip Shimano 5700 yaptım.

Ve sonuç : geçenlerde topladığım sistemde ön aktarıcı yine sertti. Hadi ordan diyerek sebebini araştırmaya başladım, kolları aktarıcıyı defalarca kontrol ettim. Sonunda da problemi buldum sayılır :

https://i.hizliresim.com/Dl02J1.jpg

resimde görünen şekilde ön aktarıcı kablo kılavuzu aşınmış durumda. Neredeyse hiç kullanamadığımı düşünecek olursak bu çok anormal. Kablo gergin durumdayken kılavuza çok dik bir açıyla giriyor. Yani biraz daha uzun, öne doğru çıkıntılı ve sağlam malzemeden bir kılavuza ihtiyacım var.

Araştırmalarımda bu parçanın adının "bottom bracket cable guide" olduğunu öğrendim. Ama beğendiğim tipte kılavuzlar hep campagnolo marka. Acaba bu kılavuzu temin etsem takabilir miyim? Daha önemlisi sorunsuz çalışır mı? Ya da bunun daha sağlam, metal gibi olanı var mıdır? Son olarak bu ufacık parça için 2 hafta beklemek biraz sinir bozucu, istanbul içinde çeşit satan yer öneriniz var mıdır? (elinde fazla olup, satmak isteyen olursa kaymaklı ekmek kadayıfı olur tabi)

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak
Scudo

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Güncelleme yapayım. O görünen plastik parçayı dremel yardımıyla bir güzel alıştırıp, kanalları büyüttüm. Az geriden bir delik daha delip ileri aldım. Üstüne güzelce gresledim, yine aynı.
Sıyırıp kısa bir parça vites dış kablosu kestim. İki ucuna ferrule takıp içten gres sıktım. Kablo kanalının yanına serbestçe yerleştirdim. Biraz rahatlar gibi olsa da yine sert.
Kabahati SRAM'a buluyordum, ama şimdi Shimano sistemde de aynı sıkıntım var. Çözemedim gitti şu sorunu.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
İki parçadan biri sanırım işinizi görür.

Tepki
131
Bisiklet
Lapierre
Kadronuzun ne olduğu da önemli bu durumda. Ben de epey bir uğraştım o konuyu çözmek için, kadro marka ve modelini söylerseniz yardımcı olabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Sadettin Z.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben kablo yön vericinin doğru açı ile durmadığını düşünüyorum. Bence farklı bir yön verici ile sıkıntı düzelecektir. Kabloyu azıcık yan açıyla yönlendirdiği için vites kablosu daha zor çekiliyor. Yukarıdaki linklerdekilerden birini seçip almanız hatalı olabilir. Bir bisikletçiden uygun olanı temin etmek, orada denemek daha mantıklı olabilir. Çözüm sağlamayacak parçaya boşuna para vermeyin, bu aparat çok farklı versiyonlara sahip çünkü.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Sadettin Z. Kablo kılavuzunuzu ters cevirip vidalayarak denediniz mi?Bana sanki toplanırken kanallar ters monte edilmiş gibi geldi.Ön aktarıcının kanalı arkaya,arkanın ki öne denk gelecek şekilde bağlanmış olabilir.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@Batuhan Kalkan
@Barış TURAN

İlginize teşekkür ederim. Kadro Salcano CYC02 üzerindeki Axman cyclocross kadrosu. O plastik parçayı ters çevirirsem zaman kanalların daralan kısmı ön tarafa gelip, daha kötü bir sonuç elde ederim diye düşünüyorum.
Campagnolo'nun tam istediğim gibi uzun bir kablo kılavuzu mevcut, ancak hiçbir yerde bulamadım. 5$'lık parçaya 7$ kargo ödemek de zoruma gitti açıkçası.
Bakalım belki lastiklerle (Gatorskin) beraber tedarik etmeyi denerim.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Sadettin Z. Frenlerde kullanılan fren piposunu ortadan kesip o kanala yapıştırarak ve gresleyerek belki çözüm bulabilirsiniz.Bir öneri sadece.

• Beğen
Tepkiler: Sadettin Z.
Tepki
131
Bisiklet
Lapierre
Campagnolo'nun uzun bacaklı bir kablo yönlendiricisini accell bisikletin kızıltoprak şubesinde bulmuştum ben bir bakın isterseniz. Kablonun o kadar yukarıdan gelmesi çok entersan gerçekten. Murat beyin paylaştığı o kablo yönlendiricilerin salcanoya uygun olduğunu sanıyorum. Erdoğanlar bisikletle iletişime geçerseniz onlar da yardımcı olabilir.

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.169
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba. Scott Foil 40 karbon kadroya "Cableguide" denilen sanırım kablo kılavuzu diye telaffuz edilen parçadan lazım. Nereden temin edebiliriz? Yurtdışı sitelerinde 10-18 gün kargo süreci diyor fakat bekleme şansımız yok. Sanırım kadronun model yılı 2012-2014 arası.

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba. Scott Foil 40 karbon kadroya "Cableguide" denilen sanırım kablo kılavuzu diye telaffuz edilen parçadan lazım. Nereden temin edebiliriz? Yurtdışı sitelerinde 10-18 gün kargo süreci diyor fakat bekleme şansımız yok. Sanırım kadronun model yılı 2012-2014 arası.
Bu üründen bahsediyorsunuz sanırsam. Erdoganlar bisiklette mevcut.

Dosyalar

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.169
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu üründen bahsediyorsunuz sanırsam. Erdoganlar bisiklette mevcut.
Bisikletin kadrosuna büyük ihtimalle uymaz bu. Aşağıdaki fotoğraftaki parçadan lazım. Yurtdışında mevcut ama yakın tarihte bisiklet yarışa katılacağı için yetişmez.

images (6).jpeg

• İnanılmaz
Tepkiler: Kadir İLBAY