Bizde Bisiklete Velesbit dinir

Türkiyede Bisiklet Dostu Büyükşehir Belediyesi Hangisi

• Konya

• Ankara

• İstanbul

• İzmir

• Adana

• Antalya

• Kayseri

• Bursa

• Eskişehir

• Samsun

• Toplam katılım
    37
  • Anket kapanışı .

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
@Gökhan TESKİ

Malatya'nın bisiklet dostu kent olması güzel. Ama yerinizde olsam büyükşehir olmak istemezdim. Çünkü esnafın ödeyeceği emlak vergisi oranı % 100 artacak ve gelir vergisinde basit usulde mükellefiyet bitecek. Bunu ben değil 15 Aralık 2010 tarihinde Hürriyet Gazetesi ekonomi yazarı Şükrü Kızılot söylüyor. İlgili makale de şu:

Trabzon ve Malatya halkına yüzde 100 vergi artışı geliyor

SADECE Trabzon ve Malatya halkına değil Şanlıurfa, Denizli ve Hatay’dakilere de geliyor!..

Olay bu beş il ile sınırlı..

ARTIŞIN NEDENİ

“Bu da nereden çıktı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.
Hemen açıklayalım.

POSTA Gazetesi’nde yer alan habere göre; Trabzon, Malatya, Şanlıurfa, Denizli veHatay’ın Büyükşehir belediyesi statüsüne yükseltilmesi için başlatılan mevzuat çalışmalarıtamamlanmış. İçişleri Bakanı Atalay’da, son Bakanlar Kurulu’nda Başbakan’a bilgi vermiş.

Şimdi diyeceksiniz ki; “Buraya kadar anladık ama bunun yüzde 100 vergi artışı ile ne ilgisi var?”

Olmaz olur mu efendim, vergi artışı büyükşehir belediyesi statüsüne geçince başlıyor.

Emlak vergisi oranları, yüzde 100 artacak. Böyle olunca, ödenecek vergiler de yüzde 100 artacak!

Bunu ben demiyorum, Emlak Vergisi Kanunu’nun 8 ve 18. maddelerinde yazıyor.

VERGİ ORANLARI

Yukarıda belirttiğimiz maddelere göre;
Büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan bina, arsa ve arazilerin emlak vergisi oranı, yüzde yüz artırımlı olarak uygulanıyor.

Buna göre;

- Malatya’daki evinin emlak vergisini binde 1 oranında ödeyen Münire Teyze,
Malatya Büyükşehir belediyesi statüsüne geçtiğinde, binde 2 olarak ödeyecek.
- Trabzon’daki arsasının emlak vergisini binde 3 oranında ödeyen Temel Reis,
arsasının vergisini yüzde 100 artırımlı olarak yani binde 6 oranında ödeyecek.
- Denizli’deki dükkânının emlak vergisini binde 2 oranında ödeyen Cemil Bey,
Denizli Büyükşehir belediyesi statüsüne geçtikten sonra, vergisini binde 4 oranında ödeyecek.
Bitmedi, devamı da var...

ESNAFA SOĞUK DUŞ

Havalar soğudu. Bir de soğuk duş, çekilir gibi değil!

Şanlıurfa başta olmak üzere, yukarıdaki 5 ilde, basit usule tabi onbinlerce esnaf var.

Bakanlar Kurulu’nun 95/6430 sayılı kararına göre; büyükşehir belediyesi sınırları içinde;motorlu taşıtların bakım ve onarımı ile uğraşanlar, lokanta ve benzeri hizmet işletmelerini işletenler, mal imalatı ve alım-satımı ile uğraşanlar (örneğin; bakkal, kasap, manav,kırtasiyeci, manifaturacı, tuhafiyeci, kuruyemişçi, lokantacı, büfeci, kaportacı, otomobil tamircisi, oto elektrikçisi) basit usulde mükellef olamayacağı için gerçek usulde gelir vergisi mükellefi olarak defter tutacaklar.

Şimdi... yüzde 100 emlak vergisi artışını ve basit usulde mükellefiyetin sona ermesini okuyan Trabzon, Malatya, Denizli, Şanlıurfa ve Hatay'lıların “Biz eski halimizle daha mesuttuk” şarkısını söylediklerini duyar gibiyim...

Not: Konya ve Malatya gibi bisiklet dostu kentlerden Adapazarı'nın epey zarar gördüğü 17 Ağustos depreminden sonra büyükşehir yapıldığını (Daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi oldu) ve depremde bayağı hasar gören il ekonomisinin yükünün bu kararla daha da ağırlaştığını hatırlatırım. o dönemde Sakarya Üniversitesi öğrencisiydim. Bana göre var olan büyükşehirlerden Sakarya, Konya ve Erzurum'la, yapılmak istenenlerden Hatay haricindekiler, nüfusları 1 milyonu aşmadıkları için büyükşehir olmayı hak etmiyor. Yani yerinde olsam büyükşehir sayısını azaltarak esnafa nefes aldırırm.

Scudo

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Keşke şu bisiklet yolları dahada çoğalsa... Renk uyumuda güzel..bide yollar düz olsa ahh..ahh. biz göremesekte torunlar görür belki..:D Bu arada bisiklet yolu kültürü azda olsa aşılanmaya başlamış gibi görünüyor. arabalar ve otobüsler zorunda olmadıkca bisiklet yolunu kullanmıyor..arasıra görüyorum biisklet yolundan pazar arabaları ile geçen halkımızda var..:D