Biz nerede yaşıyoruz ya şaka gibi olay.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Ben insanın kendi kendini eğitmesi gerektiğini düşünüyorum, eğer bir insan belli şeyleri kendi kendine düşünüp tartıp mantığa oturtup belli bir yaşa geldikten sonra bir olgunluk seviyesine ulaşamıyorsa, o insan toplumun en alt seviyesinde kalmayı hak ediyordur... Doğanın kanunu bu...

Her insanı eğitemezsin... eğitim zorla olmaz... Ailesi mükemmel insanlar olupta, kendisi gasp tan tut her şeye karışan ve yıllarca içerde yatmış insan tanıyorum(akrabam)... Adam rezil durumda ama bunu kendisi hak etti...

Diğer yandan ailesi berbat olup, babası her gün dövüp,sövüp hiç bir gün güler yüz göstermemişken, çok da düzgün çok da güzel insan olan birisini de tanıyorum(çok yakın arkadaşım)

Yani insanın kendisinde bir şeyler olacak... eğitim,öğretim falan sonraki meseleler...

• Beğen
Tepkiler: nihat yildir
Scudo

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Tabi bu benim düşüncem... Bu tartışılamaz doğrudur diye diretmiyorum... ;)
Yani kesinlikle eğitimdir kesinlikle irade dir falan demiyorum kendi düşündüğümü,kendi hayatımdan edindiğim tecrübelerimi paylaşıyorum... :)

Tepki
2
Bisiklet
Kron
Sadece düsündüğüm bu adamlar ramazan dışında gerçekten ibadetlerinde olupta aşırı din adamı kesilenlerden mi yoksa sadece RAMAZAN MÜSLÜMANLARI mı?yaptıklarına cidden anlam veremiyorum iki türlü olsada buna bizim dinimizde yer yok!
1-karsıdakinin dinini kendi kafasına göre yargılamak dinsizliktir.
2-bir kadını yol ortasında sacma sapan bi sebepten tartaklamak terbiyesizliktir.
3-bu hareketi dışarıdan görecek bi turistin bize terorist demesi gayet normal(sayelerinde)
4-burası erzurum burda olur oyle şeyler diyecek olan tüm zihniyetleri kınıyorum arkadaşlar(evet insanlar yaşadıkları yere ayak uydurmak zorundadır yalnız atladıgınız bişey var bir insan her zaman kendi inancına göre davranır bunuda kimse yargılayamaz bence asıl yargılanacak olan o tartaklayan kişinin inancı ki ramazan ayında kendi nefsine hakim olamayıp,haram bi zıkkımı isteyerek imrendi ve bir bayana el kaldırdı şiddetle kınıyorum)

• Beğen
Tepkiler: serhat toy

tanerhosgor

Aktif Üye
Tepki
613
Bisiklet
Scott
@serhat toy

bir de siz meseleye şu yönden bakın
çocukluğumda beylerbeyinde Topuz (galiba) adında yarı deli/ayyaş bir tip vardı,
balıkçılıktan ama çoğunlukla çevreden geçinir yer içerdi...
ramazanda şişesini daha bir saklayarak taşırdı, çoğu gün de hiç içmezdi.

onu içerken görenin canı şarap mı isteyecek yada sigara içeni gören sigara içmiyorsa bile sigara içmek mi isteyecek, mesele sadece irademizin sınanması zorlanması değil ...

Ramazan-ı Şerif şehre teşrif etmiş, evinde muhitinde kıymetli bir misafir ağırlıyoruz ama misafire hürmette kusur edildiğini görüyorsun , müdahale buna

• Beğen
Tepkiler: Sefa Ayrılmaz

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Tamam o zaman,bu ülkede kendi gibi düşünmeyen kendi gibi olmayanlara şiddet uygulamak normal olsun bence... :)

Her şey daha renkli olmaz mı!
Mesela bisiklet kullanıyorum diye araba beni ezsin,
Benim arkadaşım da o araba kullanıyor diye kırmızı ışıkta yanına gidip kafasına sıksın... :)
Hristiyan olanlar toplaşıp müslüman olanları dövsün.
Müslümanlar toplaşıp cuma'ya gitmeyenleri dövsün...

Valla çok güzel olur değil mi? :):)

Dininizi,inancınızı efendi efendi yaşayın, demogoji'ye vurarak, gazoz insanları gaza getirmeyin arkadaşım.
Herkes efendi gibi yaşarsa, herkes kendi yoluna giderse,hiç bir zaman sorun olmaz ;)

Sefa Ayrılmaz

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cannondale
@onur nail çolakoğlu

Sokak ortasında bayana şiddet göstermek,Şiddeti gösteren kişinin ayıbıdır.Bütün Müslüman alemine Maal Etmek yanlış ve Haksızlık Olur.

• Beğen
Tepkiler: nihat yildir

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Bütün müslüman alemine maal eden kim ??
Konuyu farklı yerlere çekmeyin.Bunun müslümanlıkla falan alakası yok...
Bunun karakterle alakası var, insan olmakla alakası var... Beynini kullanmakla alakası var.

tanerhosgor

Aktif Üye
Tepki
613
Bisiklet
Scott
en azından ilk müdahale bunadır.
sonrasındaki konuşmaların münakaşanın nasıl geliştiği nerelere vardığı olaya dahil olan kişilerin müzakere yetenekleri belirler, -ki bu tamamen ayrı bir şey ...

edit : alıntı yapamamışım , yazdığım size cevaben dir .
@onur nail çolakoğlu

ayrıca bir kadını sokak ortasında tartaklamak tabii ki hoş değil , bunu savunduğumu sanmıyorsunuz herhalde.
şahsen o raddeye gelmem kolay olmazdı ama herkes aynı değil tabii ki.

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@tanerhosgor

Sokakta sigara içen kadına müdahale ederek müslümanlığı neyden savunuyorsun çok merak ettim? Bunu açıp engin ve derin bilgilerinle + güçlü bir mantığa oturttuğun belli olan tezlerinle aydınlatırmısın bizi...

tanerhosgor

Aktif Üye
Tepki
613
Bisiklet
Scott
bisikletle giderken sana hayran hayran bakan tanımadığın bir çocuk abi bisikletin çok güzel demek için bir merciiden izin almak zorunda değildir.
içinden geçeni yüksek sesle söylemiştir.

ya da iki sevgili sarmaş dolaş yürürken biraz abartıyolarsa kenardan başörtülü bir teyze aaa üstüme iyilik sağlık çivisi çıkmış dünyanın deyiverir.

benzer yanlarımız çoktur ama hemen her insan birbirinden farklıdır.
hemen her insanın tahammülü de farklıdır.

Ramazan günü kadını sokakta sigara içerken gören 100 kişiden 80i görmezden gelebilir, diğerlerinden 18i içinden homurdanabilir , 2 tanesi de yüksek sesle düşünür yada söylenmeden protesto etmeden duramaz ...

sonrasında neler olacağı tamamen ayrı :)

edit 1: yazım hatasıydı
edit 2: başlıktaki ilk mesajımı da biraz açmış olayım , Erzurumda görmezden gelenler de olur, homurdanmakla yetinenler de olur ama protesto edecek kişi yüzdesi 50-60 olur herhalde

KIVANC YILMAZTURK

Daimi Üye
Tepki
183
Bütün yazıları tek tek okudum benim anlayamadığım nokta burada da insanlar yaşıyor burada da insanlar oruçlu oruçsuz çarşıya çıkıyor çarşının ortasında sıcaktan bunalanlar su içerek serinliyor bazıları sigarası ağzında geziyor ama hiç böyle bir durum olmuyor. Belki o anda bir anlık sinirle yapılmış bir şeydir bilemiyorum fakat çok yanlış bir şey biz ne zamandan beri Müslüman Müslüman değil diye ayrımcılık yapmaya başladık biz ne zamandan beri oruç tutanı el üstüne alıp oruç tutmayanı el altında tutup üstüne üstlük yaramaz insan gibi tanımlamaya başladık ?

Gerçekten artık insan olmaktan utanır hale geldim annemle babamla konuşurken bazen böyle eski şeylerden konuştuklarında gerçekten keşke eski zamanda olsaydım diyorum insanlığımızı yitirdik maalesef gerçi insan olan insanlığını kolay kolay yitirmez fakat cahillik almış başını gidiyor benim bu yazıyı koyma nedenim gerçekten okuduğumda bu kadarı da olmaz dediğim içindir. Ne hakla olursa olsun bir insanın kendi kararları kendi özgür iradesi vardır oruç tutmak tutmamakta onun bir kararı özgür iradesidir topluluk içinde yaşıyorsun toplu bir ortamdasın orada sadece o kadın değildir eminim sigara içen başkaları vardır fakat savunmasız ve güçsüz görüldüğü için kadınlarımızın başına bu daha fazla gelmektedir ben bunu ne olursa olsun yanlış buluyorum böyle bir zihniyet olamaz olmamalı...

• Beğen
Tepkiler: serhat toy

Samet Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
78
nedensede hep bizde oluyor böyle olaylar.doğru oruc tutana saygı gösterilmelidir.ama nerde bunlarda o nezaket.isterse hristiyan olur hac takıp dolaşır karışamassınız arkadaşım.bende oruç tutuyorum ve yüzlerce kişi görüyorum önümde yemek yiğen her birşeyler yapanı dövecekmiyiz.cahillikten cahillikten başka birşeyden değil.

özençekçen

Daimi Üye
Tepki
248
öncelikle konu çok hassas bu erzurumun ayıbı değil türk insanın cahilliği dini kendi bildiği gibi yorumlamısı kendi yorumladığı dini yaşamasıyla alakalı acı verici bir olaydır.oruç gibi güzel ibadeti sabah vaktinden akşam vaktine kadar yemek yememek su içmemek zanneden cahil insanımızın eylemidir.sen nefsine hakim olda önce bırak taktirini allah versin.burda kadın haddini bilicek yok saygı duyulucak gibi yazılar yazanlar var ya kardeşim sen kendi nefsini sınıyosun görmiceksin bakmicaksın ağzını bozmicaksın vs.vs.sen oruç tutuyosun diye insanlar sosyal hayatlarını sana göre yaşamicaklar burda konuyu saptırmanın alemi yok o dayak yiyan zavallı kadın senin yada beim anam yada bacımda olabilirdi ozamanda böylemi yazıcaktın.türkiyenin heryerinde bu insalardan var malesef.

Tepki
62
Bisiklet
Merida
Erzurum'da oruç tutmayan 17 yaşındaki E.A köprüden aşşa atıldı.
Yozgat'ta minibüs'te su içtiği görülen A.G minibüs durmadan tekme tokat minibüsten atıldı.
Bisiklet sürerken su içtiği görülen F.S belgrad ormanında ölü bulundu. :)

Bu tip haberler yıllardır değişmeden Ramazan ayında pişirilip pişirilip servis edilir, kaynağı belli değildir, imzasız haberlerdir. İnanmayın.

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eskiden İstanbu Galata civarında Türkleri ve yabancıları gözlemleyen yabancı bir gezgin demiş ki : Türklerin olduğu yerde neredeyse hiç suç işlenmez;ancak yabancıların olduğu yerde de neredeyse hergün bir olay, hırsızlık yaşanırdı...

Ben bakıyorum da milletimiz Müslümanlıktan uzaklaşmış, okumadan uzaklaşmış ve her kafadan bir ses, din kurallarını, yaşam kurallarını koyuyor kendi aklınca herkes.

Müslüman adam saygılı, ağırbaşlı, herkesin hakkını gözeten, ilim peşinde koşan biri olur. Fatih'de gezerken bile sakallılar kızların bacaklarına yiyecek gibi bakıyor. Anlıyorum ki değerler yozlaşmış ve kılık-kıyafete göre fikir verir olmuşuz. Bu yüzden de kolay kandırılırız.

Gidişat kötü beyler-bayanlar. Sokakta eğitimsiz, kendini bir şey zanneden ama aslında ot kadar faydası olmayan yaratıklar var. Kadınların dayak yeme oranından da anlaşılır bu. Millet kafayı yedi. Amma parasızlıktan, amma maneviyatsızlıktan.

1 hafta sonra Silifke - Taşucu'ndayım. Yollara vurcam kendimi ve inşallah zihnimi dağıtırım biraz. Sizlere de güzel resimler gönderirim.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
öncelikle müslümanlık nedir birbilelim,
bunlar allahın sözleri unutmadan söylim :)
4:34 - Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.
bu sadece bir ayet bunun gibi yüzlercesi var öldürmeyi ve ölmeyi öğütlüyen.
İslam sevgi diniymiş görüyoruz islam ülkelerini çok seviyorlar birbirlerinide ve diğer bütün dünyayıda.
Erzurumda askerlik yaptım dünya üzerindeki en yobaz yerlerden biridir.Neyse konuya dönelim,öncelikle oruç tutan birisine saygı duymak zorunda değilim o oruç tutuyorsa yanında suda içerim sigarada içerim neden kendi kişisel özgürlüklerimden onun dini için vazgeçeyimki ben mesela etrafımda dindar insanlar olmasından rahatsızlık duyuyorum ozaman onları dövmemmi gerekiyor böyle saçmalık olurmu rahatsız oluyorum dincilerden ama yaşamak zorundayım çünkü hepiiz aynı yerde yaşıyoruz dinisi feministi travestisi yan yana yaşıyoruz ve herkez istediği gibi yaşayabilir insanları rahatsız etmeye hakkımız yok.Ama islam yayılmacı bir din ve saygı göstermek yok dvamlı saldırganlık var misal hindistanda bulundum adamların tanrısı olan ineği yedim hamburgercide adamlar vay dinsiz kafire bak bizim tanrımızı yedi demediler ama gel görelimki sen domuz eti ye fatihde seni linç ederler çünkü bu dinde saygı yok.Zaten dinlerin hepsi saçma ya neyse.
4:3 - Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir.
komedi gib ya bunu bir tanrının söylemiş oldugunu inanmıyorum.
herneyse din çok tartışma yaratan bir olgu konuyu uzatmıyalım erzuruma selam olsun diyin geçin.Bu arada ben içkimide içiyorum domuz etimide yiyorum öte dünyada varsın olmasın 70 tane cariyem ve şaraptan ırmaklarım ben şeytanla takılırım sonsuz ateşte

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
oruç diye bir ibadetin var olmasının en büyük nedenlerinden biri; bizim kadar şanslı olmayan insanların halini anlamamızdır.

fakir adam yılın 30 günü değil, 365 günü aç gezer. insanlar gözünün önünde yiyip içerken, sigaralarını tüttürürken o sadece bakar.

bir ibadet yapılırken; onu zorlaştıran her şey, ibadetin kutsallığını arttırır.

ama oruç tutanlar istiyor ki hiç kimse onlara zorluk çıkarmasın, olabilecek en kolay şekilde gerçekleştirsinler ibadetlerini. güya halini anlamak için oruç tuttukları bir fakirin yanından geçerken de suratlarını buruştururlar her zaman yaptıkları gibi.

e ne anladım ben o zaman bu işten?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.