Bisiklette marka olayının fazla abartılması

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
* test etmediğimiz malzeme üzerine yorum yapmayalım bence, sadece buna dikkat etsek yeter

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Scudo

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlginç konu takip.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
valla geciktin biraz ama ne yazıkki, 6 sayfa iyi gitti ama artık performans düşer :( ama bir mehmetsunu/ikonoklast paylaşımı olması sebebiyle her an flaş bi açıklama gelebilir, bende takipteyim :D

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tasogare hemen ateşlesem mi? :D
Ya bu amerikalılarda işi bilmiyor, uzakdoğu candır. Mercedes mi Honda mı? Cevap basit tabi ki Honda! :D

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
olucak ama biraz daha sert girmeyi dene, "mercedes arabada mı üretiyo ?" ya da "BMC bıraksın bisikleti, kamyoncudan bisikletçi olmaz gibi" söylemler lazım

• Beğen
Tepkiler: Groims
Tepki
7
İsim
Mehmet Ozyaman
Bisiklet
Cannondale
Mosso dediler ki bu sene mosso yılı yıllar sonra bisiklet almak hevesim geldi markaları araştırdım (tabi fiyat üzerine) dedim 2bin 3 bin TL para mı verilir bisiklet e aldım mosso yu 1000 TL'ye 3 ay bindim forum la tanıştım baktım burda ortam farklı kendi capımda bisiklet imi zorlamaya tanımaya basladım ögrendim ki bunun birçok aksamını değiştirmek icap ediyormuş bi tık daha üste cıkmak icin liste yaptım fiyat aldım 600 700 tl masrafı var bu kadar parayı verene kadar satayım yenisini üst seviyesi ni alayım cannondole denemek istedim binmez olaydım ben essege biniyormusum hemen aldım gercekten markalar arasında aynı tür ürünler de farklılık cok var aradaki 800 tl nin hakkını veriyor guik 5 herkese iyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: The UGUR ve yyokes

EsQaRe

Aktif Üye
Tepki
110
İsim
Ahmet DEMİRER
Bisiklet
Cube
Buraya yazan arkadaşların hepsi bi şekilde haklı ve haksız. Zira herkes kesesine ve zevkine göre bisikletini alıyor. Aldığı bisikletten de memnun sa ne mutlu ona, polemik yapıp yok şu bisiklet iyi ötürü kötü demek bence yanlış
Anlayacağınız formda bilgilenmek güzel ama boş polemikler gereksiz .

• Beğen
Tepkiler: Groims

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Battutaettanci
Yok hayır, ben denediğim başka bir modeli kastetmiştim.
@dethagorf
Özelden kaynağımın birini gönderdim. Bu konularda TOUR dergisi çok iyi aslında. Dergiye abone olmak istiyordum ama arkadaşım dijital derginin sadece android telefonlar için olduğunu söyledi. Bilgisayar için olsaydı abone olacaktım.

• Beğen
Tepkiler: Battutaettanci

Petrovic

Üye
Tepki
46
Bisiklet
Scott
yine bir marka kavgasından aynı sonuç çıktı.(adamlar bisiklet endüstrisine yıllarını veriyor ama ne hikmetse bu sonuç çıkıyor.) Trek, cannon tarzı üst düzey firmalar sadece reklamdan ibarettir. :uyku:

Battutaettanci

Daimi Üye
Tepki
281
İsim
yasin
Bisiklet
Corratec
@MehmetAliB. teşekkürler ben de ilk bisiklet hevesimi c'dale ile atcaktım ama corratec e kalınca markayı da daha tam şçime sindiremeden kullanmaya başladım. çok acemiyim anlamıyorum pek ama gayet tok bir sürüş hissi veriyor sanki (eğer bu psikolojik değilse tabi) sadece kırmızı dan nefret ederken burnumun dibinde bitti :) kırmızı-siyah renkli kadrosu ile

Guanzo45

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Mehmet
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
Öncelikle gözlük markalarından değineceğim.

Dünyadaki gözlük markalarının %80'i bir şirkete ait. en yaygın göz sigortası şirketi ve bilinen hemen hemen her gözlük dükkanı zinciri de aynı firmanın.

Bütün markaların %70'i aynı fabrikalarda üretiliyor. genellikle Çin, Malezya gibi ucuz üretim yapan pazarlarda.

Marka sahibi fiyatlandırmayı istediği şekilde yapabiliyor bu yüzden.

Mesela, Oakley bu tekele girmeyi reddedip de fiyatlarını düşürdüğünde, bu firma onu dünya çapındaki bütün satış mağazalarından banlayarak, satışlarını düşürmüş, daha sonra da bu sebeple hisseleri değer kaybedince satın almış.

Yani gözlüklerin hepsi aslında aynı üreticinin, sanki sizin bir seçim hakkınız varmış gibi sunduğu alternatifler. Para hep aynı kasaya gidiyor.

Bisiklet içinde aynısı geçerli karbon olanların hepsi Çin/Tayvan gibi yerlerde üretiliyor firmaların kadro geometrisine göre şekillendiriliyor. Boya ve isim markaya göre şekillendiriliyor. Zaten en makul ve en uygun fiyatı veren marka Giant.

EnesKlf07

Daimi Üye
Tepki
532
İsim
Enes Kalfa
Bisiklet
Scott
Her marka aynı seviyede değil Çin de üretiliyor olması her ürünün aynı kalitede olduğunu göstermez. İş gücü çok ve maaş düşük olduğu için bütün fabrikalar Çinde. Bazı markalara bu bile fazla geliyor ki çoğu artık sırf makineleşmeye doğru yöneldi. Ali expressten verebilirsiniz istiyorsanız karbon bir kadro 100 dolara ama sigortanızda vardır umarım :)

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Bisiklette de çok farklı bir mantığın ön planda olduğunu sanmıyorum.

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Kron almak pişmanlıktır, başka bir model Kron kullanan arkadaş uyardı da çok ciddiye almadım, kadro plastikten beter çiziliyor...

Roadlover

Aktif Üye
Tepki
169
Bisiklet
Merida
Marka önemsiz olsaydı kimse mercedes bmw almazdı veya almak icin herseyi yapmazdi gençler. Belki vw hatta audi bu iki markadan daha kaliteli araçları çok daha ucuza üretir ama hiç-bir zaman üst segment olarak adlandırılamaz ve takdir görmez. Ayrıca gerçekten hand made in Italy bisikletlerde var. Üst seviye Colnago ve de rosa lar tamamem italya üretimi karbonundan reçinesine kadar italyada yapilir ama fiyatlari tabii ona göredir.