Bisiklette ayna kullanımı

Bisiklet kullanırken ayna kullanıyor musunuz?

• Gözlük aynası kullanıyorum

• Gidon aynası kullanıyorum

• Kask aynası kullanıyorum

• Gerek görmüyorum. Benim gözümden bir şey kaçmaz.

• Görünüş itibariyle komik duruyor,dikkat çekiyor diye kullanasım gelmiyor

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
@volkan ismail Çok küçük değil mi ayna sonuçta gidonun ucuna takılan bir parça nereden bulabileceğin hakkında bir fikrim yok ne yazık ki

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
@Afyon35 boyutlarının yeterli olduğunu düşünüyorum. kompakt yapısı bence cok basarılı. youtube güzel reklam videoları mevcut.

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
@hamlet2006Ustad bi kaza sirasinda risk olusturur mu?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Motorola
Tecrübe etme imkanım olmadı.:D
Ne desem bilemedim.Sanki düşünce göze doğru yönelecekmiş gibi durmuyor.Kulağa doğru hareketlenecek gibi:D

• Beğen
Tepkiler: Motorola

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.044
Bisiklet
Scott
ben gerek duymuyorum kafamı çevirip bakmak daha güvenilir geliyor bana :)

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
@Melih ÇolakBazen kafani cevirip arkanda gelen olmadigini anlayana kadar manevra yapacak mesafen bitebiliyor. .(motosikletten biliyorum :) )

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yankiaslan

Üye
Tepki
54
İsim
Yankı Aslan
Bisiklet
Bianchi
@hamlet2006
Bu aynadan bende aldım fakat; ayna cisimleri küçük göstermediğinden görüş kısıtlı oluyor.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yankiaslan Ne olup bittiğni kaba taslak görmek bana yeterli geliyor.En azından arkadan araç geldiğini çok rahat anlıyorum.
Detaylar konusunda haklısınız.Ancak yine de çoğu şey anlaşılabiliyor

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hamlet2006
Yukarıda arkadaşın sorduğuna benzer bir sorum olacak. Bende zamanında bu konuda iyice araştırdım.Gidon aynaları titreşim yapıyormuş, kask aynası kullanışlı olmuyor diyorlar, geriye sadece gözlük aynası kalıyordu.Lakin bunların bir düz birde konik ayna olanları varmış.Görüntüyü yakınlaştırmadan veya uzaklaştırmadan,düz ayna gibi göstermesi lazım.Bu konuda bir bilgiliniz var mı,alırken nesine dikkat etmemiz lazım?
@Melih Çolak
Hocam genelde insanlar öyle düşünüyor ama kısa mesafede manevralarda hızlı bakış esnasında hem kontrol sarsılıyor hemde iyi bir şekilde göremeden mesafe bitiyor.Sağ şeritte giderken ilerde park etmiş araç çıkıyor sola manevra yapacaksın ama sürekli kafayı geri çevir önüne bak araç yaklaştı mı yavaş mı geliyor sola girsem geçebilir miyim dur bir daha bakayım vs derken bir bakmışsın park eden aracın arkasına girmişsin.Bilemiyorum benim boynum mu esnek değil nedir? :D Kuşlar aleminden olsaydık bu sorun olmazdı,onlar rahat +180 çeviriyorlar.:p

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Altuğ Aktaş

Videonun 5:00 ile 5:50 arasına bakabilirsiniz

@Raptor8
Bu konu hakkında güzel bir yorum okumuştum bulabilirsem editlerim.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@scottrek
Buda güzelmiş ama gidondan gelen titreşimler görüntüyü sallar diye düşünüyorum.

Gidon aynası genelde titreşimli oluyor, kask aynası çok kaba duruyor,gözlük aynasıda çok yakın durduğundan bakması biraz zorluyor.Lakin ben yinede gözlük aynası kullanıyorum. Çok faydalı bir ürün,normalde sağ şerite park eden araçlar yüzünden ikide bir durup geriyi kontrol edip tekrar hareket ediyordum. Gözlük aynası sayesinde o anda arkada bir araç var mı yokmu tek bir göz hareketiyle kontrol edip ona göre yavaşlayıp hızlanma veya durma eylemlerimi gerçektleştiriyorum. Anlık olarak kafayı geri çevirip bakışlarda verim alamıyorum nedense.Boynum mu kalın,boyun kaslarım mı izin vermiyor yoksa ben mi beceremiyorum nedir kafayı çevirip geriyi kontrol etmek bana çok zor geliyor.Tabi bu arada öndeki araçla mesafeyi ve bisikletin dengesini korumak gerekiyor.
O yüzden bence şimdlik gözlük aynaları en ideal duruyor.Anlamadığım nokta bu kadar faydalı bir ürünü neden bu kadar çok az kişi kullanıyor,gerek görmüyor...?

Tepki
6
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
15 liraya ayna aldım çok güzel titremiyor decathlondon 20 liraya ayna aldım araba aynası gibi sizin aynakar hem piyasada yok hem de pahalı

Tepki
1
İsim
suleyman_can_cakir
Bisiklet
b'Twin
ben kask aynası kullanıyorum ve kesinlikle sürüş etkiler arkadan gelen araçları görmek bazen önemli olabilir yada trafiklte sıfırından geçen arabaları görüp ona göre tedbir ala bilirsin iyi sürüşler

• Beğen
Tepkiler: omerkaratas

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Gidon aynasi kullaniyorum 3..5 tl.lik bir zimbirti..alidayidan almistim..gayet basarili..tumsek genis acili 5x5 ebatlarinda bir ayna..aynayi sidetle tavsiye ediyorum..birkeresinde ana yol en sagdan en sola kavsaga girecem diye aynadan arac gelmedigini goruyorum fakat emin olmak icin kafami geri cevirip bakmistim, kafami geri cevirdigimde yolun cukurlu olmasindan ve birazda benim bönlugumden dolayi dengemi kaybedip 15 km hizla yandaki sus caliliklarina bodoslama girmistim.kafayi surekli geri cevirme benim icin denge kaybina sebebiyet veriyor sanki..eger boyle bir probleminiz varsa ayna sart..trafikte arkayi kollamak gormek lazim..aynasiz korlemesine gidiyormusum gibi hissediyorum.

DurgunDeniz

Daimi Üye
Tepki
419
Bence çok gerekli bir araç.Hayalimdeki gibi şehir ulaşımı için kullanırsam kaskla birlikte alacağım ilk malzemelerden olacak.Bisikletçiler için ayrı yolu bırakın doğru düzgün şehir altyapısı yok ülkemizde.Yolda geçen yayaya arabaya bisikletliye dikkat etmeden kapıyı çat diye açanlar mı dersin arkadan bindirenler mi...Çok lazım bir araç bence malum trafikte sürekli arkayı ve önü kollamak lazım...

Tepki
6
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet şehir trafiğinde gerekli hem önü hem arkayı kollamak gerekiyor ve her zaman kontrol şart hem de çifte kontrol

• Beğen
Tepkiler: Akınlasınn

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ismaildmr
Hocam sıfır zaten bu yüzden ayna kullanıyorum, arkamı göreceğim diye ikide bir kafamı çevirmeye kalkınca bu sefer öndeki araçla aramdaki mesafeyi ve geçtiğim yerin durumunu kaçırıyorum buda ciddi risk içeriyor.Özellikle her defasında bu işlemi uygulamak işkence alıyor.Birde benden midir nedir 45 derecen fazla çevirince gidonuda çeviriyorum :koptum: Erkek dediğin odun olur demişler,benimkisi o hesap mı nedir.:D

Ama ayna olunca arkadan gelen araçları ufak bir göz hareketiyle takip ediyorum,hatta önümdeki yol bozuksa hemen aynaya bakıp arkada araç yoksa biraz daha sola geçiyorum, çok faydası oluyor.Tek sıkıntım,bisiklet ceketi giyince omuzlardaki rüzgarlıktan ötürü aynanın bakış açısı daralıyor,orada bazen problem yaşıyorum

• Beğen
Tepkiler: Ismaildmr

Srcnkrtlms

Üye
Tepki
143
İsim
Srcnkrtlms
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yoldaki titreşimden dolayı, net görüntü yok. Ayrıca çok efektif gelmediğinden kafamı çevirerek kontrol etmek daha uygun oluyor.