Bisikletli Kuryeler...

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
para kazancı az mış.
bana göre tek eksisi o

Scudo

gamzece

Forum Demirbaşı
Tepki
238
İsim
Gamze
Bisiklet
Giant
Şöyle bir uygulama nasıl olabilir acaba?

(link)

• Beğen
Tepkiler: Tahsin Y.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@gamzece o iş türkiyeye gelirse 5 yuro değil 5 lira olarak gelir :D

vebag

Aktif Üye
Tepki
140
İsim
ethem kardaş
Bisiklet
Cube
@chnkrmz KAZANÇ KONUSUNUN uzun vadede aşılacağına inanıyorum ama bu işi yapan kişiler varsa forumda, dertleri sıkıntıları nelermiş onları ilk ağızdan dinlemek iyi olur

gamzece

Forum Demirbaşı
Tepki
238
İsim
Gamze
Bisiklet
Giant
Bisiklet kullananların ayarlanması, güvenirlilik sorunları çözülürse 5 tl' lik bir ücret de yeterli olur gibi. Yerel bölgeler olacak sonuçta.

vebag

Aktif Üye
Tepki
140
İsim
ethem kardaş
Bisiklet
Cube
Zaten ticaretle ilgileniyorum, sadece muhasebeciye gönderilecek postalar için insanlar 10 tl bile vermeye razıdır diye düşünüyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Tahsin Y.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@vebag
Benim aklima gelen en buyuk soeun musteri sikintisidir. Kurye bulmanin cok zor olacagini sanmiyorum. Bir diger sorun ise ppstalar bir merkezdemi toplanicak yoksa elden alinip ele mi teslim edilecek gibi seyler.

gamzece

Forum Demirbaşı
Tepki
238
İsim
Gamze
Bisiklet
Giant
@Tahsin Y. Benim dediğim biraz daha farklı ama, en yakındaki bisikletli gidecek. Örneğin, restoranlar, marketler de kullanabilecek bunu; servis seçeneklerine bisikletli teslimatı ekleyecekler. Yemek sipariş ederken, kişi bisikletli kurye seçeneğini seçtiğinde, kimin getirebileceğini seçecek. Böylelikle iş yerlerinin servis elemanı ihtiyacı azalacak...

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@gamzece
Sizin bahsettiginiz konuyu anladim ki berdiginiz linkte de bahsedildigi gibi app olmadan cok zor bir is. Ayrica hollandadakk aktif bisiklet surucusu ile turkiyedeki aktif bisiklet surucus malum. O yuzden baslarda biraz daha spesifik olmasi gerektigine inaniyorum.

gamzece

Forum Demirbaşı
Tepki
238
İsim
Gamze
Bisiklet
Giant
@Tahsin Y. App'sini yaparız. Uygulama kısmı beni düşündüren.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@gamzece app yapıldıktan sonra bide tanıtım olması lazım. işin içnde olmadığım için tam bilmiyom. tanıtımı biz restorant vb yerlere gidip mi tanıtıcas yoksa yemek sepeti gibi tüm restorantlara bakan bi siteye mi tanıtıcas.

Mert S.

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Carraro
Yemeksepeti.com ile ciddi bir şekilde görüşüp, pilot bir il belirlenerek ufaktan başlanabilir. Bu iş iyi yattı kafama :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yemek sepeti transportasyon sağlamıyorki.
yemek sepetinden hangi restorana sipariş verirseniz o üstleniyor nakliyeyi.

Tr'de bu iş yürümez.
Yemek dağıtma değilde evrak getir götürde belki yürür.
Aras,mng vs kargoya 10 lira vereceğine ivedi olmayan evraklar için insanlar bisikletli kurye tercih edebilir.
Genede çok ümitli olmayın.
çevrecilik bizim memleketin pekte umru değil.

misal karaköyde fast kurye diye bir adam var. honda 600rr moviestar'a biniyor.
herhangi birşeyi herhangi bir yere 15 dakkaya götürme garantili iş yapıyor :)
ve gerçekten para kazanıyor.
adamın forsu hızında.

bisikletli kuryenin tek forsu çevrecilik oda bu 3.dünya ülkesinde sökmez

vebag

Aktif Üye
Tepki
140
İsim
ethem kardaş
Bisiklet
Cube
Aslında kargo sektöründe olan birinden, adana içinden adana ya ne kadar mektup vb. kargo gönderiliyor bunu öğrensek müşteri potansiyelimize öğrenmiş oluruz

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@kivilcimb Turkiyede bu is fiyat konusu ile tutturulabilir diye dusunuyorum. Olmicak bir is degil ancak iyi arastirma yapilmali.

Yemek fikri banada cok olur gibi gelmiyor ama evrak ve ufak kargolar (kol saati vb) gibi tasinmasi kolay ama hizli olmasi gereken seyler ile yurutulebilir.

Oncelikli arastirilmasi gereken konu motokuryeler en kisa mesafe icin ne kadar ucret talep ediyorlar.

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Motorsikletlede olsa bu işe sağlam giren birileri var.

(link)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yemek, market vb. olusumlar bisikletli kurye firmasi yerine kendi elektrik bisiklet ve motorsiklet kuryelerini tercih edecektir.
Ayrica bisiklet kuryesi icin kirilabilir ve doıkulebilir urun tasimasi buyuk sorun olacaktir. En ufak kazada astari yuzunu gecer o isin!
Kisa mesafe posta-evrak teslimatlarinin hizli ve ucuza yapilmasi hedeflenir boyle bir isletme tercih edilirken. Kabaca bakarsak

Motor Dezavantaj:
Motor maliyeti
Tescil, vergi, muayene maliyetleri
Benzin, servis, yedek parca (lastik vb.) giderleri
Surucu belgeli eleman
Trafik kurallarina uygunluk ve yayalarin kullandigi kestirme yollardan faydalanamamak, binalarin-plazalarin geni ve uzun bahcelerine kadar girememek

Kabul edelim teslimat isindeki pek cok kurye motorsikletlide olsa bisikletlide olsa karayolu, yayayolu, trafige kapali alan ayrimi yapmadan hareket ediyor ve edecektir :(

Bisiklet dezavantaj:
Uzun mesafe - teslimat suresi
Buyuk parca tasima sorunu

Sonuc olarak motorsiklet kuryeler isletme motorsikletini veya anlasmaya gore kendi motorsikletini getirir. Ancak bu durumda kuryenin aldigi ucret degisir.
Bisiklet kurye ise bu isi bos zamaninda kendi bisikleti ile yapan harcligini cikaran kisidir. Gercek anlamda gecinmek icin yeterli parayi kazanabilecegini Turkiye sartlarinda dusunmuyorum. Ayrica isletmeleri bu sisteme dahil etmek oldukca uzun bir surec olacaktir. Trafik sorununun yuksek oldugu ve yuksek populasyon - isyeri bulunan bolgeler icin gecerli olacak bi yatirim/isletme türü.
Londra, Newyork Manhattan vb. bu isin onde gelen sehirleri. Cunku sehrin buyuk kismi isyerleri yogunlugu ile musteri bollugu sagliyor. Yogun arac trafiği problemi mevcut. Modern is hayatinda aciliyetin önem kazandığı durumlarda, acil gonderiler bisiklet kurye vasitasi ile trafige fazla takilmadan kisa mesafelerde hizla iletiliyor. Buna Manhattan gibi neredeyse duz bir sehir ornegini verirseniz bisiklet kurye icin ideal ortam.

Eskiden postacilar bisiklet kullanirdi!
Mantik ayni aslinda mumkun olan maliyet/hiz dengesi ile sartlara uygun ideal servis.
Turkiye'de pek cok yer icin cok erken bir sistem bisiklet kurye. Ve ancak part-time yani yarı zamanli calisarak harclik/ekonomik katki yaratmak isteyen ancak tasidigi evragin sorumlulugunu ustlenecek yas-algi kapasitesindeki kisilerin calisabilecegi bir sektor.

• Beğen
Tepkiler: Volg ve vebag

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ömer D.

bu olayı ben 2 yıl önce düşünmüştüm,bayada bir yol katetmiştim böyle bir projede.
insanlar aaa ooo vs vs burun kıvırdı.

hep yapmadım şeylerle pişman oldum hayatta,ama askerde bir karar aldım ; artık yapıp pişman olucam.