Bisikletle Otoyoldan Gidilir mi ?

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar mesela ben yol bisikletimle sağ şeritten gidiyorum ama döneceğim yol sol şeritin orada oraya nasıl geçebilirim :D ? Ayrıca bir yasağı var mı ?

Scudo

Battal Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
22
Bisiklet
Salcano
Otoban da Min 40 Maks 120 hız sınırı var bildiğim kadarıyla bu yüzden At arabası ve Bisiklet türü mekanik kapasitesi olmayan araçların otobanda seyahat etmeleri yasak...

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Battal Yılmaz

Teşekkürler.

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
otoyoldan kasıtın tem e-6 (boğaziçi köprüsü,ataşehir,sultanbeyli gebze örnek yol) gibi paralı yolsa kesinlikle giremezsin yasak ama e-5 gibi(kadıköy maltepe kartal tuzla örnek yol) yani 2-3 km de bir çevre yoluna bağlanıyorsa girebilirsin ama en sağ şeritten olmak şartıyla

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ramazanedis

Mesela İstanbul Esenler'den İstanbul Şişli'ye gidiyorken e-6 mı oluyor e-5 mi ? Ya da Esenler-Çatalca gibi yerlere gidiyorken hangisini kullanıyorum ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
istanbul çevre yolu otoban olmakta ben kısa mesafe kullandım orayı karaburun dönüşünde sonra taksim yönüne kaçtım pazar günü araç trafiği fazla idi ,yolda sağda polisler var idi ,onlar ile konuştum yasak dediler en sağdan gittim gerçi ,pek polisler bana bi şey demediler ama gürültüden kafam şişti ,köprü çevre yolunda ,,kavşaklar var oralar çok tehlikeli mecbur kalınmadıkça girilmemesinde fayda var ,,esenlerden başka yoldan şişliye gidilir köprü çevre yolu kullanılmadan ,

(link)

emniyetli rota,,

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Otoyola (resmi adı ile erişme kontrollü karayoluna) bisiklet ile girmek yasaktır. Bunlar tabelaları mavil değil yeşil olan, hız sınırının otomobiller için 120 km/s olduğu, E80 (tem) gibi yollar. Ancak sola nasıl dönüleceğini sorduğunuza göre otoyoldan kastınız bu değil, çünkü otoyollarda çıkışlar hep sağ tarafa olur.

Karayolunda sola döneceğiniz zaman en güvenli yol kavşağa kadar sağdan gidip, kavşakta durup (ya da çok yavaşlayıp) trafiği kontrol edip araç gelmediğini gördükten sonra sola geçmektir. Geniş dönmeniz, yani + şeklindeki kavşaktan sola dönerken önce sizin bulduğunuz yolu kesen yolu geçip ardından döneceğiniz istikamete devam etmeniz gerekir; kapalı dönerseniz (kavşağı çapraz geçerseniz) döndüğünüz yolun ters istikametinden gelen araçlarla çarpışma riskiniz olur.