Bisikletle kilo verir miyim?

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Yuksek kadans onemlı kg 45 dak, sonra verilmeye başlanıyormuş..

Haftalık 3-4 gün tur olmalı

Toplamda min. 100 km bulmanızı tavsıye ederim,

Acıkınca yemege direk saldırmak yerıne tur oncesı veya sonrasıda once kan şekerını doğal şeker ile incir üzüm (kuru) bal gibi az oranda dengeleyin ve çorba,bitki,zeytinyaglı(azyaglı), hafıf proteın kaynakları (balık mercimek yogurt yumurta )v.b.
Pirinç, ekmek, patates v.b. Kesin gibi beslenin derim..
En azından çok kg vermezseniz bile kendinizi sağlıklı hissedersiniz..

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci
Scudo

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
@Batu.ers

vay canına.

herseyiyle aynıyız. ben de 1.70 boyundayım ve bir ara 92-93leri görmüştüm eylülde....

90 kilo iken, Kurban Bayram'ının 3. gününden beridir yürüyüş yapıyorum hergün 1saat, yediklerime dikkat ediyorum... Fast-Food ve kola&fanta yok.... Son 15 gündür de hergün 1 saat bisiklete biniyorum....

Şuanda 86-87lere indim.

Hedefim önce 85, sonra 80, sonra 70 ve finally 65 kilo...

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
haftada ortalama 100 km 1000 metre irtifalı bisiklet kullanıyorum

kilom 10 senedir 75 boy 1.85 bmi 21.9 kg/m2

askere gitmeden önce 87 kiloydum daha da ne kilo aldım nede kilo verdim :D

20 senedir bisiklete biniyorum 20 26 yaş arası ara vermiştim bisiklete son 4 senedir son 2 senesi düzenli olmak üzere yaz kış bisiklete biniyorum. neredeyse heryere işe markete tura antrenmana her yere bisikletle gidiyorum.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@Cem Ç.

Aslında kilo sadece sporla ya da yemekle alınıp verilecek bir şey değil, vücudun salgıladığı hormonlar ve genetik yapımız da bu konuda önemli bir faktör. Ben de 1.82 boy 62 kiloyum ne kadar çok yemek yesem de kilo alamıyorum en fazla 64 kiloyu gördüm şimdiye kadar en az da 61 kiloya düştüm. İki insana da aynı yemekleri yedirsek aynı antrenmanları uygulasak biri kilo alırken diğeri alamayabilir, onun için beslenme ve antrenmanlar kişiye göre düzenlenmeli ki sağlıklı bir şekilde sonuca ulaşılabilsin :)

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
@Cem Ç.

Büyük ihtimal yaktığınız kadar kalori alıyorsunuzdur.
Aldığınız kaloriden fazlasını yaksanız zaten verirsiniz :)

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
daha yolun başındayım :)

http://i62.tinypic.com/sgrhhh.jpg

hesaplamayı aşağıdaki siteden yaptım
(link)

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Bisiklet
b'Twin
bir saatlik bir sürüş 700-800 kalori verdirse bir bigmac menü 900 kalori aldırıyor . Ben bisiklete başladıktan sonra 88 den 70 e kadar düştüm. Tabi hayatımdan bazı yüksek kalorili menüleri de çıkarttım..

• Beğen
Tepkiler: Sey_Yeah

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Bisikletle işi gidip geliyordum + T25 yapıyorum. Bu bütün hafta yağışlı havalar bisiklete binemedik aynı kiloda kaldık. Demek ki t25 yapmasam kilo alacağım üstüne :D

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mayıs 2014 de 93 kilo ile bisiklete başladım. Boy 180cm

Haftada ortalama 3 sürüş.
-Ortalama 30'ar km.
-Yüksek kadans ile sürdüm.
-Beslenmemi düzelttim

Ayda ortalama 4-5 kio verdim ve 5 ayda 72 kiloya indim.

Moral, motivasyon, sağlık, kondisyon, görünüm vb herşey çok daha iyi durumda artık. Çok şükür :)

enderbediz

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Carraro
Mutlaka bisikletin yanında yemeğe dikkat etmek gerek.. Yemeğe dikkat edilmezse, onca kilometre bisiklet sürülse bile kilo alınır.. Kendimden biliyorum..:agla:

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci
Tepki
6
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar bende 1983 doğumluyum ve sitenin hesabına göre 31 yaşındaymışım :) Ben mesleğim gereği ne yazık ki sürekli masa başındayım ve ciddi anlamda hareketsiz bir yaşantım var. Özellikle son 5 yıldır bu daha da yoğun ve neticesi 120 kiloya ulaştım, boyum 180. Çocukluk ve gençlik yıllarının vazgeçilmez sporu bisiklete geri dönerek kilolarımdan kurtulmaya karar verdim. Bu süreç için bir bisiklet temin ettim. Bisikletim 28" jant bir şehir bisikleti ve antremanlara başladım. Bana tavsiyeleriniz nedir acaba?

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kilo alma verme olayı tamamen matematikten ibarettir. Sağlıklı, hormonlarında sorun olmayan bir insan gün boyunca gereği kadar kalori alıp yakarsa kilosu sabit kalır. Gereğinden fazla kalori alıp yakmaz ise kilo alır. Gereğinden az kalori alıp sporla destekleyip yakarsa kilo vermeye başlar. Bana göre olay budur.

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Kilo verme olayı sadece matematikten ibaret değildir. Aldığım kalori verdiğim kalori hesabından gidemezsiniz. Spor yapmayan kişilerde zamanla kas kaybı olur, o kasın yerini yağ dokusu alır. Bu yüzden sadece kalori hesabı ile ilgilenmek yanlış olur. Spor yaparak yağ yakmak gerekir. Spor yaptığınızda yağ yakar yerine kas kazanırsınız. Bazen ağırlığınız aynı kalır ama yağ ağırlığınız azalmış kas ağırlığınız artmıştır. Zayıflamak fazla yağ dokusunu yakmak ama biraz da kas dokusu kazanmak demektir.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@muratcolakoglu

Kalori hesabı yapan bir insan bunu yatarak yapmaz size katılıyorum. Bütün yazdıklarımı spor eşliğinde belirtmek istedim. Aşırı kilolu olan biri zaten fazla olan yağ dokusunu azaltmak isteyeceği için gerekli kardiyosunu yapıp gereği kadar beslenirse yağlarını yakar. Zaten aşırı kiloluyken kas kazanamayacağı için ben sadece kardiyo ve kaloriden bahsettim. Sizin yazdığınıza tamamen katılıyorum.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ayrıca 31 yaşındaki birisi oturarak 120 kilo olmaz. Muhakkak yanlış beslenme var. Yanlış beslenme kalori hesabı ile de düzeltilmez. Karatay diyeti kitabını da okumalısın.

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
@Murat YAZICI

Şeker,hamur,glikozu ve barından yiyecekleri hayatından sil, tuzu azalt. Kasların çalışacağı için proteinli besin tüketmeyi ihmal etme.

İlk zamanlarda kendini pek fazla zorlama vücudu yavaş yavaş alıştır. Ama düzenli olarak sür. Misal iki gün sür duruma göre bir gün ara verip diğer iki gün tekrar sür gibi.
Zamanla yaptığın mesafeyi arttırmaya, çıktığın yokuşları arttırmaya bak. Mümkün ise işe bisiklet ile git. Yüksek kadansta sürmeye özen göster, kadansı yüksek tutar isen minimum derecede ağrıların olur. Ben direk 13km+13km işe gidip gelerek bisiklete başladım yüksek kadans sayesinde ufak tefek ağrılarım harici hiç bir sıkıntı çekmedim. İlk hafta ağrılardan duramam sanıyordum ama hiçte öyle olmadı :)
Sele ayarını güzel yap, düzgün sele ayarı ile daha konforlu ve ağrısız sürüşler yaparsın.

Zamanın var ise T25, Px90 gibi programlar ile bisikleti destekle yada yüzme de olabilir. Maksat bisiklet ile çalışmayan kaslarında çalışsın.
İlk zamanlarda Myfitnesspal gibi kalori hesap uygulamaları ile kalorilerini hesapla. Acele edip hızlı kilo verme, sağlıklı şekilde ver.
Akşam yemeğini erken yemeye bak, akşamları abur cubur atıştırma yerine yeşil çay filan iç.
En çok kaloriyi sabah almaya bak, sonra öğlen ve akşamda en az kaloriyi almaya çalış.

Bunlar 2 aydır benim uyguladığım şeyler ve çok iyi sonuç alıyorum. Tabi bende işe yarıyor diye herkeste işe yarayacak diye bir kural yok :) Ama başka sağlık problemi olmayan çoğu kişiye faydası olacağını düşünüyorum.

Tepki
6
Bisiklet
Cube
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bisiklete gün aşırı biniyorum ve söylediğiniz gibi her defasında mesafeyi artırıyorum. En son çıktığım tur 14 km' di mesela. Giderken yokuş çıktığım için geri dönüşü çok pratik olan bir güzergah seçtim kendime ilk günlerden bir sakatlık yaşamamak için. Aslında kiloyu verdiren bisiklet değil. Bence düzenli bisiklete binildiğinde ya da herhangi bir spor yapıldığında insan ister istemez yediklerine dikkat etmeye başlıyor. Bende bu bilincin yerleşmesi ve sağlıklı yaşamak için düzenli spor yapmaya başladım. Bisiklete binemediğim günlerde yürüyüş yaparak, yaktığım kalori miktarını düzenli olarak artırmayı istiyorum. Önümde uzun ve meşakatli bir yol var ama kararlıyım. Başaracağım inşAllah.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Sürekli kullanmak lazım günde bir kaç saat en azından birde aç karnına bisiklet sürülmez sağlam yemek lazım e yiyince de bisiklet sürmenin bir anlamı kalmıyor diyet yapılsa aç karnına pedal dönmüyor en güzeli sağlam bir diyet ve Spor günlük bir kaç km yürüyüş hafif tempolu koşu bisiklet den saha fazla kalori harcatır zamanında diyet ile 20 Kilo ya yakın vermiş biriyim sonuçta.

Aspendos2309

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Bisiklet kilo verdirmez diyet yapmalisin. Aldigin kaloriyi dusurup bisiklet ile desteklemelisin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
günde 3000 kalori alıp spor yapmayınca kilo alıyorsanız demek ki harcadığınızdan fazla yakıyorsunuz demektir. Bisiklete başlarsanız diyelim ki 2 ünde bir sürüyorsunuz fakat başladınız 4000 kalori almaya hiç bir değişiklik olmaz.
Öncelikle kilo vermek isteyen kişi yağı ortadan kaldıracak, karbonhidaratı azaltacak, günlük kaloriyi azaltıp karbonhidarat yerine protein ağırlıklı beslenmelisiniz ki sonucunda yağlar desteklenmediği için parçalanmak zorunda kalmalılar.
Sadece bisiklet yetmez ki ben öyle yapıyorum, ip atlama, arada koşu, kasları sıkılaştırıcı plates hareketleri ve kardiyo kesinlikle yapmalısınız. Aşırı kilonuz varsa her gün kardiyo yapabilirsiniz. Fakat hem kilo verme hem sıkılaşma ise 3 günde 1 kardiyo yeterli olur.