Bisikletle kilo verir miyim?

Latif Ç.

Aktif Üye
Tepki
130
Bisiklet
Specialized
Yanlış bilinen 5 fitness efsanesi: (link)

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Mehmet Levent

Onu bilemem ama isteyen yüzme ile yağ yakabilir. Ben bir dönem haftada 4-5 gün yüzmeye giderdim. Her antremanda 2000 metre yüzerdim, yaklaşık 60 dakika. 2 ayda hatırı sayılır yağ yaktım. Ayrıca yüzerken eklemlere yük binmediği için eklemler de çok kuvvetleniyor. Bütün kaslar çalışıyor. Sadece 1 saat yüzmek için gitmesi gelmesi uzun sürdüğü için bıraktım. Havuz uzaktaydı ve o yönde trafik fazla olduğu için pes edip bıraktım. Yakın bir havuz bulsam hergün gidip yüzebilirim. Su sporları ciğeri ve kalp kaslarını çok güçlendiriyor. Yüzerken yatay pozisyonda olunduğu için kan daha iyi dağılıyor. Nabzı arttırmak kişiye kalmış.

Tepki
45
Bisiklet
Merida
Merhabalar herkes anladığım kadarıyla kilo vermenin derdinde bense kilo alamamanın derdindeyim.Kimse halinden memnun değil :)Yaş 47 boy 175 normalde 70-75 kilo olmam gerekiyor. Yaklaşık bir aydır aktif olarak bisiklet kullanıyorum istemediğim halde 67 den 64 kg kadar düştüm.Aslında sağlık açısından pek bir şikayetim yok ama "bir dirhem et bin ayıbı örter"özdeyişindende yola çıkarsak bisiklet sonrası nasıl bir beslenme yöntemi uygulamam gerekiyor? Saygı ve sevgiler

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Kemal Yılmam

Aslında boy kilo oranınız ideal ölçülerde. Biraz kilo almak istiyorsanız ağırlık çalışarak kas kütlenizi arttırabilirsiniz.

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
En iyi yağ yöntemi de bence yüzme. Hem de yaz aylarında çok keyifli. İstanbul civarında bulunanlar için şile kıyılarını öneririm. Hem güzel bisikletinizi sürebileceğiniz alanlar var, hem de çok güzel denize girebileceğiniz yerler var.

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
Sabahları en az 45 dk yürüyüş ( kahvaltı öncesi ) kahvaltıda iki dilim ekmek ve yiyebildiğiniz kadar kahvaltılık - öğlen çorba-yoğurt ya da çorba-salata akşam da hafif bişeyler yiyerek kilo verebilirsiniz. Gelelim bisikletin faydasına : Vücudun alışacağı bu ritmin desteklenmesi için akşamları ( 5-6-7-8 saatlerinde hava aydınlık artık yaz ) bir saat bisiklet sürseniz verdireceği kilo bünyenize bağlı olmakla beraber en kötü ihtimalle geri almamanızı sağlar ve vücudun bellli başlı kaslarını oturtur. Bacaklar güçlenir sizi koşmaya hazır tutar.
Böyle ne olacak sorusuna net cevabımdır : Eylül 2013 ten bugüne ( mayıs 2014 ) yani 8 ay oldu 65 kilo verdim buda bir insan eder. Şu an 89.5 kiloyum ve birkaç gündür bisiklete binmiyorum gerek zaman gerek bazı sebeplerden ve sabah yürüyüşleri iki haftadır devam eden duraklama döneminde günde en kötü ihtimale 300 gram verdiriyo günde ( normalde 1.5 kilo verdiğim oluyor ancak duraklama sebebiyle 1 kilosunu vücut geri alıyor ) yani aldığının üzerine ertesi gün 300 gram daha zayıf oluyorum. Yaşınız benden daha genç ki benim gibi zamanında üşengeçlikte dünya rekoru kırmış biri bunu yapıyorsa başkasının yapamaması imkansız. Uzun oldu ama inşallah yararlı olur.

Sağlıklı günler saygılar.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@Harun Sayı

Bir kaç şeyi düzeltmek isterim, en iyi protein kaynağı yumurtadır içinde tüm aminoasit profilini barınıdırır ama sindirimi zor olduğundan, kahvaltıda tüketilmelidir, antrenman sonrası protein ihtiyacını karşılamak üzere peynir altı suyu barındıran yiyecekler, sonrasında tavuk (köy tavuğu) ve et yenebilir, protein tozları ise recovery süresini kısaltır (hızlı onarım) çünkü içinde kana 20 dakika da geçen hidrolize proteinler barındırmaktadır, tabi ki bu hayvansal gıdaların hepsi vucütta belli ölçüde toksik etki oluşturur o yüzden sebze karışık salata vs tükettiğinize emin olun, vitamin-mineral hapları bana yaramıyor tavsiye etmem :D. Bitkisel protein de pek ala çok etkili aminoasitler barındırır ve toksik olduğunu da düşünmüyorum (bilgim yok), soya proteini östrojen hormanı seviyesini artırıyor diyorlar bu konuda bir kaç yazı buldum fakat tatmin olmadım, bilen arkadaşlar referans kaynak atabilirse çok yardım etmiş olurlar. Antrenman sırasında "snickers mars" filan demişim, arkadaşlar bu çikolatalar içlerinde çok yüksek miktarda basit şeker barındırır ve karışık olduklarından mide bu ürünleri sindirimde biraz sıkıntıya girebilir, mecbur kalmadıkça tüketmeyin derim, tavsiyem lifsiz veya çok az lifli kompleks karbonhidrat (yulaf)+bal karışımlı bar lar tüketmeniz maalesef az bulunuyor, basit şeker ihtiyacını ve potasyumu muzdan alabilirsiniz, çok ter kaybediyorsanız 1-2 saatten sonra elekrolit içeceklerinin yardımı oluyor bana.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
2014 Mart ayında 100 Kg ile başladım, hiç kasmadan işkence çekmeden işe bisikletle gidip gelerek (15+15km) 14 kio verdim. Şu an 86 kilodayım. 1 aydır da havalar bozuk olduğu için pek sürememiştim. 10 kilo daha verince ideal kiloya ulaşacağım. Tabi diyetisyene gittim ve metabolizma hızıma göre beslenme programı uyguladık. ara öğünleri dahil ettik, beslenme şeklini oturttuk.

Emre Örsel

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
Öncelikle herkese Selamun aleyküm, forumda yeniyim, herkese sağlıklı, güvenli pedallamalar. Yeni konu açmaktansa buraya yazmayı tercih ettim.
Bisikleti sürmeyi seviyorum. Sürerken kilo vermek istiyorum. Aslında kilo vermek benim için her zaman ikinci veya üçüncü sırada oldu.
İşin özü şu; Sağlıklı bir şekilde bisiklete binmek için sizin tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. Bunun yanında bisiklet zevkini alırken 5-6 haftada 1 kilo vermek beni fazladan mutlu edeceğine inanıyorum.
Beslenme konusundaki yorumları bolca okudum, diyetisyene de gitmeyi düşünüyorum.
Şu sorularımı cevaplarsanız beni çok bahtiyar edersiniz. Bisiklette kondisyon yapmaya nasıl başlamalıyım, kaç dakika sürmeliyim, kendimi ne kadar zorlamalıyım, ön hazırlık nasıl yapmalıyım vb..?
Fiziki özelliklerimden bahsedeyim. 20 yaşıma yeni bastım .( 173 cm boyum // 89 Kilom var ). Vücut Kitle Endeksi: 29,7.
Vücut Yüzey Alanı= 2.03, Yağsız Vücut Ağırlığı= 64, İdeal Vücut Ağırlığı= 69.
(Not: Neredeyse bisiklet sürmeyi unutmuşum, bisikletimi tamir ediyorum. Tertemiz bir sayfa ile başlıyorum.)

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Emre bey öncelikle "yüksek kadans her derde devaymış" başlığını inceleyin.

Loading.. %61

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Gokalp Gokmenler

Al bendende o kadar sanki beni anlattın bende nasıl olsa bisiklete biniyorum diğer zamanlarda yiyemediğim abur cuburu şimdi doya doya yiyeyim diyorum ve kilo veremiyorum

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Bende hafta içi 3 kez ortalama mesafe 20-30km civarı haftasonu uzun 1 kez 40-50 km civarı biniyorum, yani haftalık 4kez biniyorum, km ortalamam min 120 max 150 km..
Beslememe de dikkat ediyorum tüm öğünlerden k.hidratı (ekmek pirinç) çıkardım..zorunluluk olmazsa tercih etmiyorum..
sabah yogurt , süt-müsli , yumurta peynir , gibi (ekmeksiz)
Öğleden sonra çorba - zeytinyağlı tabagı - balık - soda
Akşam ızgara göğüs tavuk - salata - yogurt - menemen - kırmızı et - sebze -peynir

Gibi yiyeceklerle besleniyorum, bisiklet binmeden ve sonrasında yemek yemeden kuru incir kuru üzüm yiyip kan şekerimi dengeleyip 1 saat sonra yemek yiyorum..
Hız kasmıyorum yuksek kadans düşük vites tercih ediyorum, ve spor esnası ve gün içinde bolbol su tüketiyorum min. 3.5lt
Hızlı bir kilo verme süresine girdi vücut, uzman değilim ancak bu tarz bir beslenme ve sporu tavsiye ediyorum..insan kendini iyi hissediyor..

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
@Hamza Hakkı
Bu yararlı bilgiler için teşekkürler.

Kilo vermek ile ilgili problemim yok bunu belirteyim. Her hafta ideal olan 0.5-1kg arası kilo veriyorum rejimsiz sadece spor ile.

Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 114-152 benim yağ yakma nabız aralığım.
Son antremanlarımı şimdi incelediğimde ortalamam 152 üstünde çıkmış genelde.

Sadece meraktan soruyorum 150 nabız ile çalıştığımda 120 ye göre daha fazlamı yakarım ve bu fark bariz şekilde fark yaratır mı ?
Bu kalp ritmi bölgeleri aynı yaşta olan farklı 2 kişi için kesin olarak aynı mıdır?

Diğer bir sorum ise 152 ritm üstüne çıktığımda anaerobik eşiğini arttırmak harici bir şey kazandırır mı?

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@Recep M.

Öncelikle verdiğim katsayı değerleri kaynaktan kaynağa değişebiliyor. Bazı kaynaklar 0.60-0.80 derken bazı kaynaklar mesela livestrong sitesinde 0.55-0.70 diyor, bu değerlerin tam olarak bilinebilmesi için bazı efor testlerinden geçmelisiniz.. Baktığımız zaman maksimum yağ yakım nabzında çalışmak daha çok yağ yaktırır fakat bununla ilgili yapılmış bir araştırmaya denk gelmedim. Fark olsa bile bu fark aşırı derecede olmaz. İki kişi için bu değerler kesinlikle aynı diyemeyiz ama büyük oranda aynıdır.

Anaerobik eşiğinizi yükseltmek için 152 den daha fazla nabza ulaşmalısınız. Anaerobik eşiği arttırmak zordur ve interval antrenmanlarla yapmak mümkündür. Bu antrenmanlar hakkında bir çok bilgi var. Nabzınızı 152'nin üzerine çıkarmak antrenman sonrasında nabzınızın dinlenme nabzınıza dönmesini geciktirir. Yani örnek vermek gerekirse şöyle diyelim: Mesela bir antrenmanda ortalama nabzınız 150 ile bitti antrenmandan sonra dinlenme nabzına ulaşıldığında geçen süre atıyorum 30 dk ise Ortalama nabzınızın 170 ile bittiği antrenmanda dinlenme nabzınıza ulaşma süreniz 40 dakika olur bu süreleri kafadan yazıyorum. Yani vücut antrenmandan sonra da yağ yakımına devam eder. Tabi bu durumların kilo vermeye etkisi çok düşüktür. Kendinizi hangi nabızda daha iyi hissediyorsanız o nabızda sürün. Psikolojik etkenlerin de kilo aldırdığını unutmayalım :)

• Beğen
Tepkiler: Reahax

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
@Hamza Hakkı

Bizim buranın inişli çıkışlı yolları sağ olsun istemeden de olsa interval yapıyoruz :D

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Ben bu sene daha çok yol yapmama, rağmen aynı 3 aylık periyotda; bu sene 6 geçen sene 10 kilo civarı verdim heralde ilk yılım olduğundandır vücut bu sene bağışıklıkmı kazandı ne :D

KMCPro

Forum Bağımlısı
Tepki
311
İsim
Kadir KAMACI
Bisiklet
Diğer
Şu bir gerçek ki bisiklet fazlası ile kilo verdiren bir spordur yalnız bunun bazı şartları vardır. Örneğin yaktığınız kalori miktarınca yerseniz pek kilo veremezsiniz.Tura çıkmadan önce aç karnına bir tane çikolata yemenizi bol su içmenizi tavsiye ederim ve turu bitirdikten 1 saat sonra yemek yemelisiniz.Bunun nedeni vicudun yorgun düşüp kendini dinlendirmeye almasıdır. Bu süreçte yediğiniz yiyecek miğdede daha uzun süre kalmasına neden olup tıka basa yemiş hissi verecektir.Profesyonel olarak boks yapıyordum antrenörümüzün tavsiyelerini sizlerle paylaşıyorum. İyi Forumlar...

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci