Bisikletle İstanbul-Kıyıköy-İğneada-Kırklareli-Edirne...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ümit Bozyılan tarafından paylaşıldı.

 1. Ümit Bozyılan

  Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  363
  Beğeniler:
  371
  Şehir:
  İstanbul-Beykoz
  Seviye:
  Şubat ayında yaptığımız tadı damağımda kalan İzmir-Çeşme turundan sonra bisiklet ile yine uzun bir tur yapmanın sürekli hayalini kuruyordum.
  Ama birlikte birkaç gün tur yapabilecek bir arkadaş bulamadığımdan sürekli bu hayalim erteleniyordu.

  Derken Çeşme turunu birlikte yaptığımız muhteşem ekipten Ozan İstanbula geldi(İzmirden).
  İzmir-Çeşme turu ikimizin de bisiklet ile ilk uzun yol denemesiydi. Ozan bu turdan sonra bisiklete binmeye hiç ara vermedi, irili ufaklı yaptığı sayısız turla birçok yeni tecrübeler edindi. Şİmdi ise 1800 km lik şahane bir tura çıkmaya hazırlanıyor. Bir hafta sonra başlayacağı İzmir-Hatay turunun ayrıntılı bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
  İstanbulda Ozanla yaptığım uzun ve eşsiz sohbetlerden aldığım feyzle tek başıma uzun bir tura çıkmaya karar verdim.

  Ozan

  [​IMG]


  Bu kesinlikle daha önce planladığm bir şey değildi. Zaten daha çadır kurmasını bile bilmediğim bir zamanda tek başıma kamplı bir tura çıkmak uzun uzun düşünülerek verilebilecek bir karar değil. Şimdi değil de ne zaman? diye sordum kendi kendime... Birşeyleri sürekli ertelemekten sıkılmıştım. Uzun yol bisikletçiliğine dair öğrenmem gereken ne varsa yaşayarak öğrenmeye karar verdim.

  Yola çıkmama 1 gün kala nereye gideceğime henüz karar verememiştim. Önümde birçok seçenek olması karar vermemi zorlaştırıyordu. Sonunda tura Süleyman abi ve Evrim abinin gezi yazılarından tanıdığım Trakyanın Karadeniz sahilinde küçük bir kasaba olan Kıyıköye giderek başlamaya karar verdim. Biraz daha araştırmayla rotamın kıyıköy-iğneada-kırlklareli-edirne-keşan-çanakkale olmasının uygun olacağına karar verdim.  Planladığım Rota

  [​IMG]  İnternetten rotayı çiz, eğim grafiklerini çıkar, tüm rotanın harita olarak kullanılmak üzere teker teker çıktısını al derken saat 24.00 olmuştu. Yarın sabah saat 5 te yola çıkacaktım, ama daha bisikleti hazırlamamıştım. Bir gün daha kaybetmeyi istemediğimden hemen bisikleti ve çantaları hazırlamaya başladım. Gece saat 02.00 gibi tüm işlerimi bitirmiş bisikleti yola çıkmaya hazır hale getiebilmiştim.


  Bisikletim

  [​IMG]  Sabah 5 te uyanıp 5.20 gibi yola çıkmayı düşünüyordum ama gece çok geç uyuyunca sabah planladığım saatte uyanamadım. Tam 3 tane telefonun alarmını kurup başımın kenarına koymama rağmen saat 7 de ancak uyanabildim. Korktuğum başıma gelmiş, geç kalmıştım. Kayıp zamanı telefi edebilmek için yolun belirli bir kısmını araçla gitmeye karar verdim.

  Bisiklete atadığım gibi Kavacık kavşağına geldim. Buradan otogara giden bir araç bulup, otogardan da Çerkezköye giden bir araca binmeyi planlıyordum

  Daha durağa gelir gelmez otogara giden küçük bir araba buldum. Ben bisikletin onca yükle beraber arabaya sığmayacağını şoförün de beni bu kadar yükle kabul etmeyeceğini düşündüğüm için araca binemeyeceğimi sanıyordum. Ama şoför ısrarla sığacağını söyleyince sevinerek bisikleti söktüm, yükleri ayırdım. Kocaman bisikletin ve onca yükün küçücük bagaja sığışını hayretle izleyerek arabaya bindim.


  Küçük Araç

  [​IMG]

  Otogara geldiğimde bisikleti arabadan indirip hemen tekrar kurarak Çerkezköy arabasını aramaya başladım. Fazla geçmeden Metro truzimin Çerkezköy arabasını buldum. Bilet almaya girdiğimde aracın çerkezköyden sonra saraya kadar gittiğini ve çerkezköy ile saraya gitmenin aynı fiyata olduğunu öğrenince hiç düşünmeden Saray'a bilet aldım.  Çerkezköy-Saray

  [​IMG]  Bisikleti geniş bagaja olduğu gibi yerleştiriyorum.

  [​IMG]  Otobüsle gelirken Çerkezköy-Saray arasındaki sıkıcı ve dar yolları görünce iyi ki Çerkezköyde inmemişim diyorum kendi kendime.  Çerkezköy-Saray arası

  [​IMG]  Saray-Kıyıköy arasında, ormanın içinden kıvrılarak ilerleyen yolda sık sık durarak yaklaşık 2 saat 30 dakikada kıyıköye ulaşıyorum.  Saraydan çıkış

  [​IMG]


  [​IMG]  Kısa bir sürüş ardından Kıyıköye varıyorum,


  [​IMG]  Kasabanın surları

  [​IMG]  Karadenizi görmek için son hızla kasabanın sonuna kadar geliyorum. Ve harika bir manzara ile karşılaşıyorum. Kayalar muhteşem gözüküyor. Deniz ise pırıl pırıl.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kasabanın içinde sakin sakin pedallarken iki motorsikletli ile selamlaşıyoruz. Daha sonra kasabanın girişindeki belediye parkının önünde tekrar karşılaşınca sonradan tanıyacağım Ahmet abi, "Buyrun bir çay içelim" diyor. Birilikte dev gibi bir çınar ağacının altında bir masaya oturuyoruz. Uzun uzun sohbet ediyoruz. Nasıl olup da tek başıma biisklet ile yola çıkmaya cesaret edebildiğimi soruyorlar. :) Yola çıkmadan önce benim de endişelendiğimi ama yola çıkar çıkmaz tüm korkularımın geçtiğini söylüyorum.  Soldan sağa; Ben, Aykut ve Ahmet.

  [​IMG]


  Taptaze çay eşliğinde 2 saatlik uzun ve keyifli bir sohbetten sonra biraz istemeyerek de olsa vedalaşarak ayrılılıyoruz. Daha doğrusu onlar bir yakınlarının düğününe gitmek üzere Çerkezköye hareket ediyorlar, ben ise Kıyıköyde kalıyorum.


  [​IMG]


  İnternette gezinirken rasladığım, çok ama çok faydasını gördüğüm Kıyıköy krokisinden yararlanarak Kıyıköyü gezmeye başlıyorum.


  [​IMG]  İlk durak Aya Nikola manastırı

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  Aya Nikola Manastırı hakkında bazı bilgiler:

  [​IMG]


  Manastıra gider gitmez manastırın önünde oturan Kıyıköyün yerlisi "Tako" ile konuşmaya başlıyoruz. Ona manastırın eskiden nasıl olduğunu soruyorum. Anlattıklarına göre manastır 1970 lere kadar neredeyse hiç bozulmadan oldukça sağlam bir şekilde ulaşmayı başarmış. Çocukluklarında manastırın tüm odalarının sapasağlam olduğunu, içeride oyunlar oynadıklarından bahsetti. Bundan sonra manastırın yasadışı define avcıları tarafından istilaya uğradığını her tarafında manastıra büyük zararlar veren kazılar yapıldığını anlattı. Manastıra en son ve en büyük darbeyi de anlattığına göre manastırın önünden geçen ve tarlalarla ulaşımı sağlayan yol vurmuş. Bu yol için manastırın dışarıda kalan büyük ahşap kısmını ve bahçesini yıkmışlar. Devlet manastır için herhangi bir harcama yapmadığından kendisi manastırı korumak için yaz kış orada kalıp, ziyaretçilerin yaptığı küçük bağışlar ile geçiniyormuş.


  Tako ismiyle bilinen Manastır dostu ve onun küçük kızı.

  [​IMG]
  Manastırın duvarlarına ağlarını örmüş büyük örümcek.

  [​IMG]  Pabuçdere

  [​IMG]
  ve Yoldaşım...

  [​IMG]  Kenidim uzun zamandır hiç bu kadar huzurlu hissetmemiştim. :)
  Kıyıköyde birkaç tane çadır kurma alanı var. Plaj kenarında olanı belediye işletiyor, çadır başına geceliğine 7 tl alıyor. Denizden gelen rüzgarlara açık ve güneşin altında olduğu için uzun süreli kampçılar tarafından pek tercih edilmiyor plajın kenarındaki kamping. Nehir kenarındaki kamp alanının da ücreti aynı, geceliği 7 tl. Ama 1 hafta kalırsanız geceliği 5 tl den anlaşabiliyorsunuz. Nehir kenarındaki kamp alanı tek kelimeyle harika. Adeta rüya gibi bir yer.


  Pabuçdere kıyısındaki içerisinde kocaman kavak ağaçları olan Çadır kurma alanı.


  [​IMG]


  İçeriye girip kamp alanının sorumlusunu ararken karşıma çıkıyor Sait abi. Kendisini oranın sorumlusu sanıyorum ilk başta. Ben merak ettiklerimi sorduktan sonra sorularımı cevaplamadan o başlıyor soru sormaya. Bisiklet ile nereden geldiğimi kim olduğumu, nereye gittiğimi soruyor. Hepsini teker teker cevaplıyorum. Çok şaşırıyor verdiğim cevaplara. Sanırım hayatında gördüğü en ilginç insanlardan birisiyim onun. Halbuki sadece bisiklet turu yapıyorum.
  Bana kendisinin buranın görevlisi olmadığını, ama kamp alanının en güzel yerlerinde 3 çadırı olduğunu ve istediğim herhangi birinde misafiri olmayı kabul edersem büyük bir mutluluk duyacağını söylüyor.
  Büyük bir memnuniyetle kabul ediyorum bu güzel teklifi. Hemen bir bardak çay dolduruyor Sait abi bana da.

  [​IMG]  Geceyi geçirdiğim büyük çadır

  [​IMG]  Odun ateşinde demlenen hiç eksik olmayan taze çayımız

  [​IMG]  Tüm yaz boyunca sürekli hayalini kurduğum hamak

  [​IMG]  Turumun ilk gününü böylece tamamlamış oluyorum. Herşey sandığımdan çok daha kolay geçiyor. Bunun böyle olmasında 160 km bisiklete binmeyi planlarken 50 km den az sürmüş olmamın da büyük bir payı var sanırım.
  Gün boyunca Kıyıköye ilk girdiğimde tanıştığım Ahmet abi beni birkaç defa arayarak son durumumu öğreniyor. Ertesi gün ise yine birlikte denize girip, beraber vakit geçirebilmek için Kıyıköye geliyorlar.

  [​IMG]  Birlikte harika vakit geçirip, yine yaşlı çınar ağaçlarının altında birçok çay içtikten sonra yine ve bu sefer son kez ayrılıyoruz. Ben Kıyıköyü gezmeye yeni fotoğraflar çekmeye devam ediyorum.  Kıyıköy Limanı

  [​IMG]  Fener


  [​IMG]
  Fenerin Güneş enerjisiyle çalışması ilgimi çekti.

  [​IMG]  Buz gibi bir çeşmenin suyunda yüzen su kaplumbağası.

  [​IMG]  O çeşmenin hemen yanında biten iğde ağacı

  [​IMG]  Kıyıköyde ikinci gecemi de geçirdikten sonra orman yollarından İğneadaya gitmeyi planlıyordum. Bunun için Kıyıköyde geçirdiğim son akşam bir internet kafeye giderek google earthten yolları iyice bir inceledim. Km saatim de olmadığından ne olur ne olmaz diye bütün yol ayrımlarını yolların nereye çıktığını ormanda kaybolmamak için iyice not aldım.  Yola çıkmaya hazır bisikletim

  [​IMG]  Kıyıköyde Gündoğumu

  [​IMG]  [​IMG]  Orman yolu

  [​IMG]  Hamidiye yol ayrımı

  [​IMG]  İki tarafı orman, tatlı iniş çıkışlarla dolu uzun bir yol.


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]  Beni ilk görüşünde ilk önce kendini yırtarcasına havlayan sonra da uzun bir süre peşimden bana eşlik eden dev köpek. Bu noktadan sonra artık beni takip etmeyi bıraktı, ben de kendisine dün geceden kalma ekmeği attım; 20 dakikadır amansız bir şekilde beni takip eden köpek yavaşça yerinden kalktı, kuyruğunu sallayarak ekmeğe doğru yaklaştı, ekmeği aldığı gibi arkasını dönerek geldiği yöne doğru gitmeye başladı...

  [​IMG]

  Devamı Az Sonra...;)
   
 2. irfancan

  irfancan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  696
  Şehir:
  söke
  Seviye:
  Bu ne güzel bir gezi böyle,lütfen devam edelim,bekliyoruz,paylaşımınız çok güzel teşekkürler.
   
  Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 3. M.Ergun GÖZET

  M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  542
  Beğeniler:
  701
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Çok güzel bir gezi olmuş Umut. Devamını bekiyoruz...
   
  Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 4. ibrahim Kızılkaya

  ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  1.029
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Sevgili Ümit..
  Çok güzel bir güzergahta çok güzel bir tur gerçekleştirmişsin..
  Kutluyorum. Paylaşım için teşekkürler..
  Böyle güzel bir tur gerçekleştirince insan tabii ki huzurlu hisseder kendini..
  Turun devamını sabırsızlıkla bekliyorum. İyi turlar diliyorum.İyi bak kendine
   
  Ahmet Mumcu, Umut AL ve Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 5. cedrick41

  cedrick41 Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.168
  Beğeniler:
  1.565
  Şehir:
  izmit-merkez
  Seviye:
  çok güzel planlı bir gezi yeni fotoları bekliyoruz!
   
  Umut AL ve Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 6. R@SYONEL

  R@SYONEL Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  121
  Beğeniler:
  87
  Şehir:
  SaKaRYa
  Seviye:
  çok güzel bir tur olmuş darısı isteyip uzun tur yapamayanların başına...:s
   
  Umut AL ve Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 7. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  50
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  Tekirdağ
  Seviye:
  Çok keyifli bir tur yapmışsınız, anlatımınızın da bir okadar güzel olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.
  Saygılar.
   
  Umut AL ve Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 8. Cihad mansur

  Cihad mansur Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Arkadaşım tebrik ediyorum seni çok güzel bir iş başarmışssın. Benimde hayalimde böyle bir tur var. Bana çok büyük cesaret verdin. Devamını büyük bir merakla bekliyorum.
   
  Umut AL ve Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 9. m.varolfb

  m.varolfb Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  748
  Beğeniler:
  1.074
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  ayaklarına sağlık tebrik ediyorum...
   
  Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 10. Anıl MÜLK

  Anıl MÜLK Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  187
  Beğeniler:
  187
  Şehir:
  Bursa-Yıldırım<>İstanbul-Altunizade
  Seviye:
  Güzel bir tur olmuş,ayaklarına sağlık,Ayrıca Ozan arkadaşımızada planlamış olduğu turunda başarılar diliyorum , turunu kazasız belasız bol fotoğraflı geçirmesi dileğiyle ... :)
   
  Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 11. polo34

  polo34 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  130
  Beğeniler:
  83
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  saraya kadar otobüsle gitmek bana gayet güzel bir fikir olarak geldi, kıyıköy 2.5 saat sürmüş, oradan iğne ada ya da kastro ya da yapılabilirmiş, keşke forumdan oraya topluca bu şekilde bir gezi düzenlesek :)
   
  Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 12. ali karagönlü

  ali karagönlü Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.063
  Beğeniler:
  709
  Şehir:
  !Denizli-Horozkent!
  Seviye:
  Çok güzel bir paylaşım olmuş.Pedallarına kuvvet!
   
  Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 13. omer yildiz

  omer yildiz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  16 Aralık 2008
  Mesajlar:
  520
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  Ümit,

  Gezi cok guzel.Hele senin gezin olunca harika olmus.Sanki bizide aldınız o gezdiğiniz yerlerde dolastırdınız.Sonra tekrar devamı ile birlikte tekrar bakacagım.Kutluyorum.Senide gorme sansım oldu resimde.Guzelligin yuzune vurmus. opuyorum hepinizi.
   
 14. Ozan Yılmaz

  Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  1.284
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Ne diyebilirim ki!:)
   
  Ümit Bozyılan bunu beğendi.
 15. omer yildiz

  omer yildiz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  16 Aralık 2008
  Mesajlar:
  520
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  Ümit,

  Senin gezin olması beni dahada dikkatli izlemeye yöneltiyor.
  Tek kelime ile harika bir gezi.Resimleri defalarca izledim.
  Ellerinize saglık.
   
 16. Aytekin Erzan

  Aytekin Erzan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.575
  Beğeniler:
  2.422
  Seviye:
  helal ümit çok güzel bravo...
   
 17. Oğuzhan Kaban

  Oğuzhan Kaban Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  165
  Beğeniler:
  156
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Harika olmuş arkadaşım tebrikler.