Bisikletle hac denemesi

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@no_name

Ben sana yazmadım üstüne alınmana gerek yoktu.

@Ebubekir

Olmamış. :) Boşver şairliği, sen bisiklete binmeye devam et.

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Belki alakasız olacak ama benim bildiğim hac için alınan paralar hac için harcanıyor.

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
Abi siyaseten burada suudu kimsenin savunduğu yok bana soracak olursanız ,mekke ve medine btün islam ülkeleri tarafından ortak yönetilmesi gerrken ve gelen milyarlarca doların da afrikaya fakir ülkelere harcanması gereken iki şehirdir.ama konjonktür böyle işte ekmek bulamayıp karnına taş bağlayan peygamberin hiltonun 50.katından kabeyi izleyen ümmetiyiz

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
Bisikletle hacca gitmek süper olur ama nasıl olur tabi çok iyi analiz etmek lazım, inşallah birileri Allahın izniyle gidebilir de örnek teşkil eder gitmeyi düşünebileceklere. Hem tamamen kendi enerjinle gidersen daha tatmin edici olacaktır diye düşünüyorum. Daha önce aklıma gelmedi fakat bucket list e ekleyeyim :)

tartışmanın diğer tarafı ile ilgili çok acı gerçekler var maalesef. Herhalde inandığı dinin öğretilerini direkt yaratanın söyledikleri değil de içine kullarının her türlü yorumu katılmış kaynaklarından edinen ve bu fanatiği olan başka bir dini topluluk dünya tarihinde görülmemiştir :) Şimdi tek tek ayetleri yazmak istemiyorum çok başka boyutta tartışmalara girer bu konu ve kişinin kendisinin okuması daha hayırlıdır ancak müslümanların kitabı son derece açıktır, anlaşılırdır, her türlü örneğe sahiptir ve biz akıl sahipleri okuyup ders çıkarsınlar diye bir elçi aracılığıyla gönderilmiştir. bunlar benim sözüm değildir Allahın bir çok ayette belirttiği sözleridir. İlk ve kati kaynak olarak kitabı kullanmak gereklidir. Çünkü inananlar ondan sorumlu tutulacaklardır. Hac konusunda kitapta yazanlar kadarından başkasından sorumlu değiliz, isteyen daha çok yapar daha uzun kalır durumu müsaittir ve kabulunu ancak Allah bilir, peygamberimiz o kadar yakın iken bir kez hacca gitmiştir mesela bunu abartma konusunda da taktir Allahındır. Bu din zorlamalar, ayrıntılar, tonlarca kural dini değildir, aksine kolaylık, sadelik, ve belli kurallar ışığında gönülden hareket edilmesi gereken bir şeydir. Ayrıca din Allah için değil insan içindir, yaradılış icabıyla nefsiyle sürekli mücadele durumunda olan insan karşılaştığı seçimler konusunda doğruyu seçmekte zorlanır hayatı boyunca, din kendisinin evren içerisinde ne kadar küçük olduğunu kendisine hatırlatacak ( namaz ) ve kendisine, ailesine, çevresine ve dünyaya karşı ahlaklı ve güzel bir insan olma yolunda yardım edecek sade kurallar bütünüdür. Niyetiniz güzel olsun amelleriniz güzel olsun inşallah.

saygılar ve sevgiler

arayanbulur

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
Engin
Bisiklet
Salcano
Aşağıda yazacaklarımdan halis niyet ve üzerinde yük olmadan giden vatandaşlarım müstesnadır. Allah onların haclarını kabul eylesin.

Kusura bakmayın madem bu konu bu kadar yön değiştirdi bende acizane 1-2 yorumda bulunmak isterim.
Diyanetin bir cuma hutbesinde temiz para ile hacca gitmek gibi bir konu geçmişti. Hacca gidecek kimsenin üzerinde kul hakkı olmamalı yakın efradıyla helalleşmeli borçlulara alacağını ödeyip borçsuz gitmeli denilmişti. Şimdi böyle bir durum varken 950 tl gibi bir parayı asgari ücret olarak belirleyip konu kendileri olunca 550 si de toplanıp kendi maaşlarına % 100 zam yapan ve de vatandaşına 65 yaş emekli şartı koyup 2 yılda emekli olan vatandaşların haccları kabul olur mu ? Bunların yaptığı hac farizasının sevabı kime verilir.

Misal verecem: Ankara samanpazarında sakalını sıvazlayan hacı amcaların yılda en az bir kere umreye gidenlerin oraya iş yapan ev hanımlarının ( eve destek olmak amacıyla - evde incik boncuk dikiş nakış vb işler ) biriken paralarını ödemeden hacca yahut umreye gitmesi ne kadar doğrudur caiz midir ? Bu umre yahut haccın sevabı kime yazılır ?

İşçisine 950 tl asgari ücreti bile çok gören sigorta yapmayan şerefsizlerin yaptığı hac yahut umrenin durumu nedir ?

Komşusu muhtaç iken ona yardım bile etmeyip hacca yahut umreye gitmek ne kadar doğrudur. ( Komşuluk hakkı da kul hakkıdır. )
Cemaatlere bakıyorum cemaat geçinenlere nedense hep hali vakti yerinde insanlar. Okuttukları yardım ettikleri yurtlarına kabul ettikleri referanslı zengin kimseler. Sokak çocuklarına kimsesizlere yetimlere sahip çıkan çok az % 10 luk dilim bile değil.

İslamiyeti şekilde yaşayan müslümanlar olduk çıktık. Özüne inemedik. İslamın özünde insan ve insana hoşgörü yardım etmek koruyup kollamak gözetmek varken biz itip kakalamak düşene de bir tekme vurmak kendi etti kendi buldu deyip geçip gitmek.....

Bu yazdıklarımın hepsine tek şey sebeb olarak görüyorum : Okumamak.

Kafana bir şey takılsın : Cami hocasına sor
olmadı şeyhine sor
olmadı bilmem kime sor
o da olma tv ye bağlan Nihat hatipoğluna sor. bu kadar hazırcılık niye...

Elinin altında Kur'an var
Sünnet var
Tefsir fıkıh hadis kitapları var. al oku araştır. Çözemezsen ondan sonra git sor.

Kusura bakmayın zamanınızı çaldığım için özür dilerim.
Saygılarımla..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@arayanbulur

Sevgili kardeşim,

İslami tedrisat eğitimi almış biri olarak sadece şunu söyleyebilirim: biz millet olarak veraseten müslüman bir toplumuz.

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
5/6 sene önce (arap baharı gerçekleşmeden hemen önce) motosiklet ler ile ortadoğu turu yapmıştık (suriye lubnan urdun mısır) bu sırada içimizden bir arkadaş madem buralara kadar geldik neden umre yapmayalım demişti ve tur esnasında bize ve giriş çıkışları araştırması için İstanbul da bir arkadaşımıza haber verdik sonradan oğrendikki sudi arabistan karayolu sınırından kam ve tır geçişleri hariç turizm hac ve umre vizeleri için karayolu kapılarından geçişe musade etmiyormuş umre yapma hayalimizde suya düştü bu amcamda (Allah niyetini kabul etsin) muhtemelen aynı sorunla karşılaşacaktı

Gurkan Genc

Aktif Üye
Tepki
850
Bisiklet
Kron
Soner'in açtığı bu başlık madem hortladı Bisikletle Hacca veya Umre'ye gitme konusuna açıklık getireyim.

Gurkan Genç bisikletle Umre'ye nasıl gitti?

Aslında bisikletle Hac'a yetişmeye çalışıyordum fakat başvuruyu onaylamadılar. Üstelik T.C Dışişler bakanlığının "biz bu sporcunun arkasındayız" demesine yazılı belgeler göndermesine rağmen. Pes etmedim devam ettim. Bu süreç tam 4 ay sürdü. Vizeyi Beklediğim süreç içinde Ürdün israil ve Filistini gezdim. Gene o izin verilmedi. Yahu arkadaş sen israili gezdikten sonra nasıl Suudi Arabistan'a girdin? Yaaaa yaaaa neyse daha yazmadım o anıları yazacağım!! Bir gün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığında Müsteşar olan bir Suudi Vatandaşla öğlen yemeğine çıktım. Konuyu detaylıca konuştum ve kendisine bir fikir verdim. O fikir neticesinde bu izin çıktı. Suudi Arabistan Turist vizesi asla çıkarmayacaktır!! Umre, Hac ve Çalışma vizesi olmayan bu ülkeye alınmayacak bu bir gerçek. Bunu ülkede gezince zaten anlıyorsun. Peşimde sürekli gizli servis, polis her yere dolanıyor. Adam ülkeye giren her yabancı turistin peşine polis takamaz bu yüzden Bisikletle veya başka bir şekilde turistlik gezi niyetine ülkeye girmeyi unutalım. "Ne lan ülkeye bir tek sen mi girebiliyorsun bu şekilde niye unutalım" dediniz. Senelerdir bu ülkeye bisikletle girmeye çalışan, Tarihi yerleri gezmeye çalışan kaç kişi var biliyor musunuz sayıyı? Bizim ülkede kaç kişi denedi sonuç? Geçenlerde slovak bisiklet milli takımı davetli olarak gelmiş hepsi tutuklanmış ülkeye alkol soktukları için. Halbuki getirmeyin demiş. Kralın mekanın Fotoğrafını çektim diye Riyad'da göz altına alındım yanımda müsteşar var. Onu yanıma almadan beni karakola götürdüler dinlemediler bile. Bu ülkenin görevlisi turistle uğraşmak istemiyor! Bu yüzden Umre'ye Haca Bisikletle gelinmesi zor. Bana verilen izinde zaten ilk defa oluyor! Nasıl Türkmenistan'a 45 gün izin alıp gezdiysem, Nasıl Cezayir 90 gün izin alıp gezdiysem, Nasıl Avrupa'yı schengen Vizesi olmadan 1.5 sene gezdiysem aha buda öyle bir durum. 90 gün izin aldım ülkeyi kuzeyden güneye gezdim. Arabistan çölünün tamamını bisikletle geçtim. 2 defa da Umre gerçekleştirdim ve önümüzdeki günlerde ülkeden çıkıyorum 90 günün 37 günü bisiklete binip 3650km de pedal çevirdim Geri kalan günlerde ibadetimi gerçekleştirdim. Ve tarihi yerleri gezip dinlendim

Dün Ülkenin bisiklet federasyonu beni çağırdı. Görüşme yaptık Türkiye Suudi Arabistan arasında bir bağ oluşturmamı istiyorlar. Birlikte bir şey yapmamı istiyorlar Toplantıda Altın madalya verip Dünya turuma 800$ destekte bulundular. 5 senedir dünyayı geziyorum ilk defa bir ülkenin resmi kurumu bana maddi destekte bulundu. Vatandaşı olduğum Türkiye Cumhuriyeti devletinin Bisiklet Federasyonu, Spor Bakanlığı, Turizm Bakanlığı'dan böyle bir destek almadım. Adam bana soruyor federasyonun destekliyor dimi diye "Evet evet destekliyor diyorum" Diyemem ki adama hayır arkadaş ne desteği milli takım forması istedik o formalar sayılıdır vermeyiz diyen bir Federasyonum var. Kötüleyemem kendi ülkemi yapamam. Şimdi kimle ne konuşup ne bağı kuracağım? Bir kişi bugüne kadar aramış mı beni federasyondan bakanlıktan? Anca verdiğim Genç Kaşifler projesini değiştirip, Yaparsınız Genç Kaşifler Treni böyleyiz iste. Mahkemeye vermiyorsam da en azından gençlere hayırlı bir iş yaptığınızdandır T.C. Spor bakanlığı!

(link)
"İnanan herkes için dünyadaki her yol hac yoludur." Şimdi bu benim ingiltere de yazdığım yazının başlığı. Adem Paylaşmış arkadaşın teki de yorum yazmış

(link)
İnanan ama neye inanan? Allah'a (Celle Celalühü) iman eden ve Rasullullah'ı (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) önder edinen Müslüman için, 1400 yıllık ve kıyamete kadar geçerli olan hak din İslam'da Hac yolu bellidir. "Her yol Hac yolu" değildir.

Asla ve asla tartışma ve polemik amaçlı yazmadım, İslami konuda yanlış bir bilginin yayılmaması için yazıyorum.

Yazı ve hikaye Qayfer'in köyün de camiler de cuma hutbesi olarak okundu şimdi ne diyecen? 10 tane Mutavva ( din polisi olur Suudi Arabistan'da) hikayeyi okudular sayfada ingilizce de yazıyor. hutbe yaptılar nediyecen e benim güzel arkadaşım . Hey Allahım ya de yürüyün gidin ya. Bir yazıyı okuyun öyle yazın öyle yorum yapın artık arkadaş ya. Kaldı ki sen bu ön yargı ile bu bakış açısı ile de okuduğundan da bir halt anlamayacaksın hiç okuma böyle konuşmaya devam edin

Ha bu arada söylemeyi unuttum. Evet artık hac iznim var. Dünya turuma devam ediyorum bir tur attıktan sonra geri geleceğim o dönemi de Hac zamanına denk getirip oradan Türkiye'ye geçeceğim

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
Kardeşim madem suud bisiklet federasyonuyla görüştüysen bisiklet lisansı olanlara bisikletle giriş yapmak isteyenlere kolaylık sağlamalarını söyleseydiniz keşke söylemişsinizdir belki de,ama ben ciddi mana da düşünüyorum gerekirse kaçak geçip yine gideceğim,hamaset gibi olacak ama orası babalarının malı değil tüm insanlığın ortak değeri aynı kudüs gibi

Cenk Demir

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Trek
Konu çok dağılmış ama Gürkan arkadaşımız açıklık getirmiş. Birbirimizi kırmaya, laf sokmaya hiç gerek yok. Umarım arzulayan herkes bisikletli veya bisikletsiz bir şekilde kutlu mekanlara gider.

Gurkan Genc

Aktif Üye
Tepki
850
Bisiklet
Kron
@no_name Adam sana gelme demiyor ki zaten. Git gez bakalım kaçak bir halde neler oluyor görürsün. Ne olacağını çok iyi biliyorum da bu kafadaki insanın yaşaması lazım o tecrübeyi o yüzden git gez diyorum. Sonrasında bana ülkemin Dışişleri Bakanlığı yardım etmedi şöyle yaptılar böyle yaptılar deme.

@Cenk DEMİR aynen öyle canı gönülden arzulayıp inşallah herkes gider. Görüldüğü gibi yasal yoldan imkansız değil. İlk defa biri yapmış oldu. Bir daha olur mu bilemiyorum. Evet olur demek çok zor, Hayır olmaz demekte çünkü bir örnek var şuanda.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
@Gurkan Genc Merhaba,

Yazınızı tekrar okudum ve önyargılı ve yanlış bir yorum yazdığımı anladım. Bunun için sizlerden özür diliyor ve helallik istiyorum.

Hac ibadeti maksadı ile Mekke'ye gidilen her yol elbette hac yoludur.

Yanlış anlayışım için tekrar özür dilerim. Hakkınızı helal edin.

O kutsal topraklara tekrar tekrar gidebilmek için birbirimize dua edelim inşallah.

Allah'a emanet olun.

• Beğen
Tepkiler: no_name

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
KOnu çok güzel başlamıştı ancak kısa sürede(maalesef) bana göre menfi-müspet görüşlerle başka yerlere çekilmiş. bir müslümanın inancı cebinde beş parası olmadığı halde dünyayı otostopla gezmeye kalkan kişinin macera duygusundan daha geri değildir. ben yürüyerek hacca giden insanları duydum. hatta Abdullah gül c.başkanı olunca bir amca yürüyerek kayseriden ankaraya gelmişti de bu neki ben yürüyerek hacca gitmiştim demişti. keşke imkan olsa sınırlar açık olsa eminim yüzlerce belki binlerce kişi o mübarek yerlere bisikletle giderdi.

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
Aynen aslında 10-15 kişilik bir grupla çıkıp gidilse aslında basında vs de yayın yapılsa girilebilir suud a sanki mordor oldu arkadaş başımıza inşallah tez zamanda yıkılır suud

• Beğen
Tepkiler: arayanbulur

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
Oraya herkes her şekilde gidemez bu kesinlikle doğru.Yani turist olarak ama kılıf uydurulursa misal çalışma vizesi ve ya vatandaş daveti gidilir hacca ve ya kutsal topraklara Ancak bu şu değildir.Ben çalışma vizesini alırım orada durur dönerim dolaşırım.Senelerdir bunun mümkünlüğü üzerinde düşündüm durdum.Taki Gürkan'ın gidişine kadar.Bir şeyi atlamıştım.Benim ne yüklü sponsorlarım nede tanınmış kişi çevrem nede birikmiş servetim vardı.Bunların bazısı Gürkan'dada olmayabilir.Ama bu iş şans değildir ben gittim ilk ve tek benim de hiç değildir.Eğer sizde uygun ortam koşulları sağlarsanız bisikletle gidebilirsiniz.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Bir keresinde iş için Suudi Arabistan'a gitmem gerekti, vize süreci o kadar uzun ve uğraştırıcı oldu ki neredeyse vazgeçecektim. Son anda vize çıkınca gittim. Ülkeye giriş de bir o kadar sıkıntılı oldu, 3 saate yakın pasaport kuyruğu bekledim. Oradaki arkadaşlara dert yanınca "sen şanslıymışsın, bizim genelde 5 saati buluyor" dediler hepten gözüm korktu... Sırf bu yüzden başıma birşey gelir diye umreye yeltenmedim bile. Normal koşullarda böyleyse bisikletle çok daha zordur diye düşünüyorum.

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
@Kurtuluş E. Oraya senede 2 sefer giden biriyim. Medine'ye gidiyorum. Pasaport kuyruğu size öyle rastgelmiş. Eğer polislerin yemek, namaz gibi saatlerine denk gelirseniz anca o zaman o kadar bekletilirsiniz. Ama umreci ve hacılara ayrı bir meşakkat çıkarma durumları vardır buna eminim. Arabistan vize anlamında hakikaten çok zor bir ülkedir.

@engin güner Çalışma vizesi alıp gezme işi dediğiniz gibi çok zor. Orada kefil durumu söz konusu. Yani bir Arap'ın himayesi altında yaşıyorsunuz. O isterse sizi yurtdışına attırabiliyor. Sizin gezmeye geldiğinizi anlayan bir Suudili size vize vermez. Velevki verdi sizi gezmeniz için sanmamki bıraksın. Bıraktığını da varsayalım. Siz ülkeden ayrılmak istediğinizde sizin pasaportunuza el koymuş olduğu için size vermeyecektir. Çıkış için konsoloslukla falan filan birsürü işle uğraşma durumunda kalırsınız. Çalışma vizelerine 12bin tl ödeyen insanlar gördüm. Çalışma vizesi artık kolaylıkla verilmiyor. Size çalışma vizesi veren şahıs ise sizi kolay kolay bırakmaz. Oraya dediğiniz yoldan gidecekseniz orada yıllarca yaşamış bir tanıdığınızdan fikir alın ve çok kurnazca hareket edin. Buna rağmen çok başınız ağrıyabilir. Son olarak da vatandaşımızın davetini alarak gitmenin belli sınırları olduğunu biliyorum. Sanırım yakın akrabamız olmalı veya eşimiz olmalı. Yakın akrabamız ise de belli bir yaşın üzerinde olmalı diye duymuştum ama emin değilim.

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
şerefsizim benim aklıma gelmişti...