Bisikletin yeniden doğuşu: Kumlama + yeniden boya

teo53

Bisikleti seven doğa gezgini ?
Tepki
395
İsim
Orçun
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Arkadaşımın fixie bisikleti vardı kendisi yeni bisiklet alayım mı almayayım mı derken bisikleti elden geçirmeye karar verdik. Geçen hafta pazar günü çalıştığım fabrikaya gelip bisikleti komple dağıtıp kadro ve maşayı aldık. Arka kulak kısmı daha evvelden yamulmuş kadro çelik olduğu için rahatlıkta eski haline geri getirdik. Sonrasında fabrikada bulunan kumlamaya soktuk maşa ve kadroyu tüm paslarından ve eski boyasından arındı.

Sonrasında mat siyaha boyadık ve kurumaya bıraktık. Aslında fırın boyaya verecektim ama istediğimiz renk için baya bekleteceğini söyleyince tedarikçimiz fabrikamızda ki boyahanede anti pas özellikli kaliteli bir boya ile boyattık. Hafta sonu tekrardan birleştireceğiz şimdiye kadar ki aşamaları ekliyorum.

1- Kadromuz

index.jpg

2- Yamuk ve paslanmış olan sol arka kulak

index2.jpg

3- Kulak çekiç ve mengene yardımıyla düzeltilidi. İşlemleri Konstrüksiyon mühendisimiz tarafından kontrollü şekilde yapıldı.

index 3.jpg

4- Kumlama öncesi göbek ve maşa bağlantı noktaları kapatıldı

index4.jpg

5- Kadromuz kumlamada

index 5.jpg

6- Kumlamacı arkadaştan güven pozu :)

index 7.jpg

7- Kumlama Sonrası

index 9.jpg

index 10.jpg

index 11.jpg

index 12.jpg

8- Boya Sonrası

index 14.jpg

index 15.jpg

index 16.jpg

index 17.jpg

Haftasonu bisikleti toplayınca öncesi ve sonrası fotoğraflarını da paylaşacağım.

Dosyalar

Scudo

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Yüreğinize sağlık...

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Kadro kumlama işlemi sırasında bayağı zarar görmüş gibi duruyor, yoksa bana mı öyle geldi?

• Beğen
Tepkiler: Homer ve MakRo

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@furkantrojka
Bir de keşke furş çanaklarını da sökseydiniz. Yarın bir gün bir değişim gerekirse çok dert olacak.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cam tozu ile yapilirsa zarar gormuyormus diye duydum. Kadro guzel boyanmis

• Beğen
Tepkiler: Cenk-07 ve teo53

teo53

Tepki
395
İsim
Orçun
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Üye Adı

Teşekkür ediyorum :)

@atasoy

Teşekkür ediyorum :)

@Uğur S.

Evet biraz kalın bir kum kullanıldı kadroda herhangi bir zarar yok yüzeyinden küçük bir mikron alındı gibi düşünebilirsiniz.
Kumlamaya verme amacımız boyanın kadro üzerinde pütürlü durmasıydı. Yoksa sulu zımpara ilede daha sağlıklı bir şekilde tabiki de yapılabilirdi

@furkantrojka

Açıkcası hepsi toplanırken değişeceğinden dolayı çok dert etmedik attık direk kumlamaya :) Haftasonu toplarken hepsini yenileyeceğiz

teo53

Tepki
395
İsim
Orçun
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem cm Teşekkür ediyorum :) Evet fixie olarak geri toplayacağız kara şimşeği :harika:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@teo53 eğer iyi bi zincir düşünürseniz Ybn mk926 önerebilirim. Pek ucuz değil ama hayli kuvvetli benim çok hoşuma gidiyor.

(link)

IMG_20180327_135415.jpg

IMG_20180327_135333.jpg

teo53

Tepki
395
İsim
Orçun
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem cm Buna bir bakayım ne kadar süredir kullanıyorsunuz ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@teo53 Sanırım bi 500 km olmuştur. Baklaların yüzükleri içeride kalıyor zor kirleniyo ayrıca. Diğer ucuz zincirler çok kötü bazı baklalar sıkışıyo vs. Bu çok güzel akıyo.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Bu zincirlere half-link deniyor. Fixie bisikletimde ben de bu zincirden (KMC olanı) kullanıyorum. Gayet sağlam ve ağır bir zincir. Daha çok BMX bisikletlerde kullanılıyor.

Yalnız çok pahalı bulmuşsunuz. Ben 39 TL iken şunu almıştım;

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Evet olabilir. Ben bi bisikeltçiden almıştım internet linkini örnek olarak gönderdim.
Ama özellikleri şöyle.

YBN MK926 Singlespeed Zincir

• 1/2”x1/8”
  • Singlespeed kullanım içindir
  • 1300kg çekme mukavvemeti vardır
  • Zorlu şartlar için geliştirilmiştir.
  • 1300 kg’ye kadar çekme dayanımı mevcuttur.
  • Özel Half Link tasarımı ve içi boş pimleri sayesinde hafiftir.
  • BMX, Beach Cruiser ve pist bisikleti gibi bisikletlerde kullanılabilir.
  • Chromium Carbide kaplama sayesinde aşınmaya karşı dayanıklıdır.

Tuars07

Forum alüminyumbaşı
Tepki
573
İsim
Tunahan Arslan
Bisiklet
Mosso
@teo53 acaba boyama aşamasında astar iki kat boya ve vernik şeklinde mi uygulandı yoksa daha farklı bir uygulama mı yapıldı

• Beğen
Tepkiler: teo53

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Çok hoş çalışma.
Biraz bilgi sahibiyim ama netleştirmek istiyorum. Sulu zımparayı ve fırın boyayı karbon kadroya tavsiye eder misiniz, eksi-artı yanları neler olabilir? Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

yeahyaa

Üye
Tepki
30
İsim
yahya
Bisiklet
Diğer
süper elinize saglik bende nisan sonu yada mayista eski bisikletimi boyamayi düsünüyorum ,yikama makinam var ona kisin kumlama icin bir aparat almistim hem onu denemek istiyorum hemde eskimis boyayi tazelemek :D , tek cekincem gecmiste de boyamistim ama boya iyi yapismadi cabuk dokuluyordu. simdi 2k astar aldim ama boya bulamadim astari renklendirip boyamayi dusunuyorum :D bakalim nasil olacak . boyadigim zaman bende paylasirim

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@yeahyaa
Usta selamlar. Alu kadro ise gri renk astar lazim. Celik ise beyazlardan. Astari attiktan sonra bi oto boyaciya istedigin rengi spreye bastir bide sprey vernik at ustine tamamdir

yeahyaa

Üye
Tepki
30
İsim
yahya
Bisiklet
Diğer
tesekkurler . gri astarlardan aldim fakat renk konusunda burada biraz imkanlarim kisitlaniyor gibi sprey boya satiliyor ama dedigim gibi istedigim verimi alamadim yada ilk denememde ben birseyleri yanlis yaptim o yüzden kis baslamadan ben hazirliklarima basladim su an tek eksigim boya güzel bir renk bulabilirsem oto boyasi alacagim yoksa su bazli akrilik boyalarda cok guzel renk tonlari var onu deneyecegim , tek tesellim su olur eger ki yikama tabancasina takacagim kumlama tabancasi istedigim performansi verirse bisikleti hersene yaza girerkenki genel bakiminda boyayabilirim bakalim havalar biraz daha isinsin baslarim