Bisikletin yasak olduğu yerler

ajajya

Üye
Tepki
19
İsim
alperen
@PaPerOX
Çapada bir işim var ondan gidiyorum.Yoksa bizim gibi gezicilere çokta çekici bi yer değil çapa :hihi:
Sonrasında eminönünde bi balık yer öyle dönerim belki eğlenceli ve leziz olur:D

Scudo

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
@PaPerOX emniyet seridi olmayan bolgeler cok cok tehlikeli hocam. Allah kaza bela vermesin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@delann o bölümlere gelindiğinde biraz daha vitesi yükseltip ben hızlanıyorum. O bölgeler kısa oluyor zaten şeridi sola sinyal verip kapatıyorum araçlar yavaşlıyor zaten. Bunu yapmamın sebebide benimle aynı şeride sığmaya çalışmasınlar diye kaza bundan olur diye düşünüyorum. Şöförlerin bir çoğu anlayışlı bence. Amin bu arada.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ajajya bugün sabah 9.45'de yola çıktım 2 kere başakşehire gidp geldim ama farklı yolları kullandığımız için sizi haliyle göremedim. Sular vadisinde takıldık tüm gün sonra burger king'e girdik sizi baya aradım doğrusu etrafta :D

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
@Murat Çetinkale
İki bisikletin ikiden fazla değil tek sıra olmak zorunda

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@The Best konuyu hortlatmissiniz ama yanlış bilgiyle maalesef. Karayolunun en sağ şeridinde iki bisiklet yan yana gidebilir.

• Beğen
Tepkiler: appendix

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Ben de merak ettim nerede yazıyor bu tek sıra zorunluluğu? ?

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
otoyollara kanunen bisiklet giremez bu net. ben istanbulluyum. e-5 / e-6 her türlü kullanıyorum. tabi bu bir şeyleri göze almak demek. birincisi can güvenliği, ikincisi polis. ne kadar geniş emniyet şeritleri de olsa yol ayrımlarında, sapaklarda, kavşaklarda şayet trafik yoksa 90-100 km den aşağı düşülmüyor dolayısıyla sizde düz devam edecekseniz tehlikeli bir işe kalkışmış oluyorsunuz. ben bir sapakta(avcılar-esenyurt) tam yirmi dakika beklediğimi biliyorum. adam geliyor ama siz geçene kadar sizi ortada yakalar mı diye hesaplar yapıyorsunuz ve en garanti olduğunu düşündüğünüz an geçmek istiyorsunuz. o yüzden yol yordam biliyorsanız e-5 / e-6 çokta fark etmez.

• Beğen
Tepkiler: akunal ve K-Pax

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tam bir laf salatası ve karmaşa yaşanmış, ona da açıklık getirelim:

E5, yani şimdiki yerel koduyla D100 karayolu, otoyol değildir, devlet yoludur. Bu yolu bisikletinizle kullanmakta hiçbir sakınca yoktur. Türkiye'de sadece tüneller ve boğaz köprüleri otoyol statüsünde olduğundan, bu yolları kullanamazsınız.

(link)
(link)

Devlet yollarının kodları D ile, otoyolların kodları O ile başlar. Ayırmak için de renk kodlarını kullanabilirsiniz. Mavi tabelalı bütün yollar, bisiklete uygundur. Yeşil tabelalı yollar ise, otoyollardır, bisikletle giremezsiniz. Çoğunda, bağlantı yolu girişinde bisiklet ve 40 km/s ortalama altındaki araçların giremeyeceğine dair uyarı levhası bulunur.

(link)
(link)

Yine bunun haricinde başka bir örnek harita: (link)

Başka bir konu, şerit kullanımı. Öncelikle (link)'nu buraya ekleyeyim:

Madde 66'ya göre;

a) Ayrı bisiklet yolu varsa, taşıt yolunda,
b) yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,
c) iki bisikletten fazlasının bir şeritte yanyana,

sürülmesi yasaktır. Yani iki bisiklet bir şeritte yan yana gidebilirsiniz.

Gelelim kişisel tavsiyelere:

E5'i ulaşım amaçlı kullanmak zorunda kalan birisi olarak, her zaman yan yollarını kullanıyorum. Yan yoldaki araçlar, ana yola nazaran daha yavaş ve daha dikkatli gitmek zorundalar. Yasak olmasına rağmen, kendimi riskte hissettiğim ve müsait olduğu zaman kaldırımları kullanıyorum.(Kaldırım kullanırken de araç yoluna nazaran cam vs. gibi engellerin ve çukurların daha çok olabileceğini unutmayın.) Zaten merkeze yaklaştıkça bu yol üzerinde bisiklet yolları da mevcut.

Özellikle köprülü kavşaklarda ve benzer dönüşlerde, kesinlikle bisikletten iniyor, dönüş kısmını yaya olarak geçiyorum. En çok yaşanan kaza sebebi, dönüş şeridinden gelmeyip birden, sinyal vermeden dönüş şeridine kıran sürücüler. Bunları görme ihtimaliniz bisiklet üzerinde sıfıra iniyor.

Bazı köprülü kavşaklarda ise, trafik yoğunluğundan kaçınmak adına şu şekilde geçiyorum. En fazla 1-2 dakikama mâl oluyor: (link)

Yaklaşık bir yıldır kullandığım kask aynası da bu durumlarda hayat kurtarıyor. Arkanızda riskli, hızlı, tehlikeli gelen biri varsa daha korumacı davranabiliyorsunuz. Arkanızı görmeden şerit değiştirmek büyük risk. Yoğun trafikte kask/gidon rahat kullandığınız bir ayna şart.

Utxinn

Üye
Tepki
3
İsim
Utku Koçak
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bazı başlık altlarında sıkça tartışılan bir konuya açıklık getireyim dedim. Bu resim bisikletin girmesinin yasak olduğu yollar. Belki aramızda girip ceza almayan olabilir.
Fakat ceza alan varsa bizimle paylaşırsa daha çok bilgilenebiliriz...
En önemlisi (Köprüden geçmek yasak!) Screenshot_20190621-091008.jpg

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İşyerinde açılmıyor resim eve geçince inceleyim.

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu haritaya göre 3.köprüden geçebiliyoruz ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dün kardeşimden şehirler arası yollarda bisiklet kullanmanın yasak olduğunu (ilk defa) duydum. Örneğin Yozgat<-> Sivas<->Kayseri, Tokat<->Amasya arası kullanılan çevre yollarına bisikletle çıkmak yasakmış (hız sınırını düşünüce bana bir an mantıklı geldi)! Hatta çalıştığı fabrikada Sivas <-> Hafik (ilçe, yaklaşık 35 KM) arası yolu kullanan bazı iş arkadaşlarını önceki yıllarda polis araca alıp şehir merkezine kadar bırakmış. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Çünkü birçoğunuz gibi yazın benimde uzun soluklu planlarım var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Voltaire Otoban haricinde problem değil bisiklet ile seyahat etmek. (link)
Teşekkürler, okudum. Peki, çevre yollarında bisiklet için ayrılmış yol var mı?

Otoban/otoyol haritası (2020 (link)) aşağıdaki şekilde; bu haritaya göre örneğin Kayseri-Sivas arası yolculuk yapılabilir anlamı çıkıyor sanki. Tam ayılamadım sanırım.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.456
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Voltaire Otoban dediğimiz girişinde gişe olan paralı yol. Şehirlerarası yol dediğimiz bildiğiniz iki şehiri birbirine bağlayan beleş yol. Yol beleşse bisiklete serbest.