Bisikletin hafif yada ağır olmasını ne gibi yararı yada zararı var?

Scudo

iamhasancanbam

Daimi Üye
Tepki
530
Bisiklet
Sedona
Bisiklet ne kadar hafif olursa, gideceğini uzun turda bir o kadar daha keyifli günler geçireceksiniz demektir .

mertcan gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
513
hepsi çok doğru ve mantıklı fakat ilk kısmın 2.maddesine katılmıyorum çünkü bozuk bir yerde hakimiyetiniz daha zor kaybolabilir ama kendinizi kurtarmanızda daha zor olur hafif bisiklette daha çabuk toparlanabilir

Tepki
5
@Tolga TEVKE

biskleti ne amaçla kullanacağınıza bağlı,küçük geziler yapmak amacı ile ise bence hafif olmasına gerek yok, tabiki alım gücünüz iyi ise güzel ve hafif bir bisikletli kullanmak hoş olur. yarış amaçlı isede mutlaka hafifi olmalı

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
Ben profesyonel kulanıcı değilim ama bisikletimi hafiflettikçe farkı hissediyorum. Ne gibi;
atak yaptığınızda ya da anı hızlanmak isediğinizde cevab daha çabuk alıyorsunuz
uzun süreli yüksek hızda daha fazla kalabiliyorsunuz
fren mesafeniz kısalıyor
bisiklet üzerindeki hakimiyetiniz artıyor.
maliyet yükseliyor :(
ve ağır bisilet yokuş aşağı daha hızlı iner kanısında da değilim tamamen göbeklerin ve lastiğin akıcılığı ile ilgili bence. Yokuş aşağı saldığımızda benim bisikletimden daha ağır birçok bisikleti geçebiliyorum

sürekli bisiklet üzerindeyseniz değer ama haftada 10-20 km için bisikleti hafifletmeye değmez, arkadaşların dediği gibi bir satış politkası insanları cezbetmek için.
tabi bunların hepsi benim fikrim.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Aslında fizik kuralı birşey çok kolay çıkıyorsa çok zor iner :) hem çok kolay çıkıp çok kolayda inerim diye birşey yok.Siyah beyaz,gece gündüz,iyi kötü gibi birşey.Ben bisikletin hafif olmasından yanayım tekerlek seti dışında.Tekerlek seti bence normal bir ağırlıkta olmalı.Gücü kestiğinizde hemen yavaşlamamalı.Ve bunun yanında en ideal ağırlık bence yol bisikleti için 7.5 ve 8.25 aralıgıdır çok hafiflerse bence birşeylerden ödün verirsiniz.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Hollanda, Almanya gibi yerlere insanların ulaşım için 40-50 euro luk 2nci dünya savaşından kalma :D 20kg luk bisiklet kullandığını görebilirsiniz. Ama aynı insanların evlerine konuk olduğunuz zaman duvarlarında asılı duran 7 kg luk Colnago ve benzeri çok özel bisikletleri de görebilirsiniz.

Bisiklet sadece bir ulaşım aracı ise ya da hafta sonu park etrafında eşiniz ve çocuklarınızla huzurlu bir gezinti için ise daha hafif ya da daha kalitelisine fazladan para saymak hiç akıl karı değil. Ama bisikletiniz ile aranızda bir aşk varsa, duvarınızda aslı duran bisikletinize gelip geçerken gözünüz takılıp kalıyorsa selesine hiç oturmasanız dahi ve de bu aşkının yanında bence çok daha ufak bir detay olarak sporcu iseniz o zaman güzeline, hafifine, kalitelisine bir dünya para sayabilirsiniz. Bu sayede şehir içinde jip kullananlardan veyahut ne bileyim işte VW Jetta dururken gidip Passat'a 10bin Tl fazla para verenlerden :) çok daha akıllı bir alışveriş yapmış olursunuz.

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
@ömerr

ya arkadaslar bana kalırsa bir bisiklette 50 gr 100 gr 150 gr çok hafif olması o kadarda önemli degil önemli olanın kadronun kalitesi dayanıklılıgı ve size sagladıgı performanstır...

Tepki
23
Bisiklete yeni başladım hafifliğin bu kadar büyük konu olduğunu ne marka alıcağımı araştırırken gördüm. Bence eğer hobi kullanımı içinse ağırlığın çok bir önemi yok ama PRO kullanım için ağırlık tabiki çok önmeli bir konu yoksa firmalar Arge ye dünya para harcarmı?, tabi firmaların hafifliği bir pazarlama taktiği olarak kullandıklarıda çok açık. Yol bisikleti olarak 12 kg. kadar ok dir, ben 2011 Trek Fx 7.5 aldım galiba 9.5 kg. eğer bisiklet kullanmaya devam edersem başka markalardada 2011 ler mart gibi geldiğinde carbon bir bisiklet alıcam sadece hafifliğinden dolayı diil, titreşimleri daha az iletiyor, daha şık duruyor:), tuzağa düşeceğiz yani.
Trek i alırken mağzada Madone yi denedim L.Amstrong' un kullandığı, bisiklet 7, 7,5 kg. rüya gibi birşey:) Bisikletin Ferrarisi.

• Beğen
Tepkiler: Sinan1984

dinçer karadayı

Daimi Üye
Tepki
174
benim bir önceki bisikletim 13.5 kilo civarıydı ve aynakolu çelikdi :) şimdi ki bisikletim 11.6 kilo ve xt göbekler,hollowtech aynakol ve viteslerde slx.inanın şimdiki bisikletim uçak gibi geliyor,tamam bisikletim iki kilo kadar hafifledi ama en önemlisi göbeklerin akıcılığı ve aynakolun hafifliği ile eski bisikletimde düz yolda 30-35 le anca giderken, şimdiki bisikletimle 45-50 km sürate hiç zorlanmadan çıkıyorum ve 60-70 km bindiğimde sanki hiç yol yapmamışım gibi geliyor,tabi ki bu bütçe meselesi ama inanın kaliteli parçalardan oluşan bir bisiklet parasının hakkını fazlası ile veriyor.Daha iyilerinin sizlerin olması dileğiyle iyi bayramlar,kazasız sürüşler dilerim :)

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
@mesut aksoy

aleminyum bisikletler sağlam olmadığı için zaten downhill,freeride, street gibi SAĞLAMLIK isteyen alanlarda kullanılıyor değil mi ?

@Cavit Ziya

downhillde herşeyin hız olmadığını söyleyerek, kontrolünde önemli olduğunu belirteyim, ve hafif bir bisikleti ağır bir bisiklete göre daha rahat kontrol edersiniz.

----------

kişisel yorumum cadillac escalade alabilmek varken niye dacia duster'a bineyim. hafif bisikletler sadece ağırlık avantajı sağlamıyor, kullanılan teknoloji ve ar-ge çalışmaları sayesinde daha sağlam oluyorlar (ultra hafif parçalar hariç), uzun ömürlü ve konforlu oluyorlar. hafif bir bisikleti ağır olanına göre daha kolay kontrol edersiniz, bu da güvenliği arttırır. son olarakta daha az güç ile daha fazla yol katetmeyi sağlar. açıkçası bir yol bisikleti alıcaksam 7-8 kilo, mtb alıcaksam 8-9 kiloya kadar hafiflemiş bir bisiklet seçerdim. tabiiki alım gücüyle ilgili bir konu.

• Beğen
Tepkiler: Sinan1984

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
Bisikletin hafifliği, kalitesi, sürüş rahatlığı bir arkadaşımızın yazdığı gibi tamamen bütçe meselesi. Benim bisikletim 1999 model modifiyeli Aspid. Agırlığı üzerindeki aksesuarlarla beraber 18.5 kg yi buluyor. Bu bisiklete bugüne kadar binmemdeki
sebep bütçemden kaynaklanıyor. Ama bütçem müsait olur olmaz Scott yada Corratec düşünüyorum. Çünkü bir keresinde 2 saatliğine kiraladığım 13.5 kg lik Geotech marka bisiklete binince benim bisikletimin Geotech in yanında bisiklet değil demir yığını olduğunu anladım. Hafif bir bisiklet kesinlikle paranızın karşılığını fazlasıyla verirmiş, bunu çok iyi anladım. Ancak hepsinden önemlisi bisikletinizin sizin için kazasız belasız sürüşlere vesile olmasıdır. Para her zaman kazanılır, hafif bir bisiklet her zaman için alınabilir.
Hepinize iyi pedaller

Enes DEMİRCİ

Aktif Üye
Tepki
9
Hafifledikce daha az yorulacaksın daha az kuvvet harcayacaksın
agırlaştıkcada daha fazla kuvvet ve daha cok yorulacaksın.. :)