Bisikleti yıkamak.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
ben ıslak bezle siliyorum her bindimden sonra bide yol bisikleti daha fazla mı kirleniyor ne mtb de hiç böyle sorun olmuyordu :)

Scudo

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Onur Gunes

Genelde mtb yol dan daha çok kirlenir ama yaptığınız sürüşede bağlı. Ama iş renkte bitiyor. Kadro beyaz oldu mu yandın. Hele de ben gibi titizsen her sürüşten sonra yıka her oturduğun yerde elinle ıslak mendille falan temizle. Canım çıkıyodu beyaz kadroda :)

• Beğen
Tepkiler: caner ünsal

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Onur Gunes

Lastik yapısından kaynaklanıyor olabilir. Diğer bir sebep ise yol bisikletinin albenisi, bir arazi aracının kirli olması göze nahoş gelmeyebilir ama spor otomobil kirli oldu mu hemen göze batar.
Bir süre evvel botlarımı boyayıp fırçaladım; ertesi gün gözümü bottan alamadım, baktım ufak bir toz gelse silmeye kalkıyorum, bir daha boyamadım :D

• Beğen
Tepkiler: ms92

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Yağmurlu havada bisiklet kullanırsanız sonrasında nasıl temizlemeniz gerektiğini çok iyi öğrenirsiniz. Islak bezle falan silerek o çamuru çıkaramazsınız.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@cenkduran

Doğru ilginç olmuş da benim asıl demek istediğim çoğu bisiklette, sızdırmaz göbek bulunmayanlarda oralara da sabun girip yağı akıtacağıydı. Yoksa tabiki yağlanmasına birşey dediğim yok.
Yine belirteyim tayzikli su göbeklere ulaşarak yağı akıtabilir.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Yunus Emree

Su bir zarar vermez. Daha doğrusu su nasıl bir zarar verebilir? diye sormak daha doğru olur. Zaten suyu dikkatle tutarsanız göbeklere girmez. Yıllardır uyguladığım bir yöntem hiç bir sorun yaşamadım.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@Tahir Keskin

@ömer karan

kadro beyaz oldumu dediniz gibi çok kirleniyor spor otomobil örneği süper :D

@cenkduran

daha salı günü yağmura yakalandım geldim jantlar simsiyah allah dedim çıkmaz bunlar neyseki ıslak bezle çıktılar yoksa su filan tutardım herhalde :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
üç farklı yıkama-temizleme var bende

1- günlük sürüşten sonra ulaşabildiğim her yerini silme
2- 250 km bakımı (zincir ve ruble temizliği içerir)
3- çamur bakımı: eğer bisiklet çamurlanmışsa komple yıkanır..

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Serkan Mıstınoğlu

1500 km oldu ben yeni yaptım abi zincir ve ruble bakımını, o da diş fırçasıyla :D

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
@Tahir Keskin
Bende eski diş fırçasını kullanmayı düşünüyorum :)

• Beğen
Tepkiler: ms92

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@cenkduran
Buraya çoğu kişi yeni birşey öğrenmek için gelebilir, bazı yorumlara bakarak(her yorumu okumadığını var sayarsak) direkt göbeklere su tutabilir. Jant arasında olduğu için basar gider suyu, o şekilde zararı olabilir.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Yunus Emree

Bassa dahi birşey olmaz diyoruz ya.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@cenkduran
Bir ara hızla giderken qr yerinden fırladı ama tekerlek ayrılmadı, daha sonra bisikletçiye gittiğimde yağa su karıştığı söylendi.
Aşırı yağmurlara yakalıp bisikletle eve devam etmeme bağlıyorum. Sordum bunun su sızdırmama özelliği yok mu diye, bunlarda yok dedi servis.
Ben de o günden beri dikkat ediyorum temizlerken felan, o yüzden başkasına sebep olmamaya çalışıyorum.

Barış Onur

Aktif Üye
Tepki
65
Geçenlerde komple bisiklet temizliğine giriştim. Forumda anlatılan basınçlı su pompasından aldım ve bulaşık deterjanlı suyla giriştim her yerine. Öncesinde de "güldal yağ sökücü" kullanmıştım.(Biliyorum bisiklete uygun değil, pek bir işe yaramıyor)
Her yere birkaç kere yağ sökücü, basınçlı prilli su sıktım. Buna rağmen ruble, zincir, göbekler vs yağlıydı. Zaten gres de suya dayanıklı, silinmeden çıkmayan bir malzeme.
Bu kadar korkmaya gerek yok yani sonradan kontrolünü yaptıktan sonra.

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Bisikletin her temizlikte tüm yağlardan arındırılması gerekli değil, esas olan yağlı kısımlara toz toprak bulaşmışsa bunları temizleyebilmek için yağın da bu kısımlardan uzaklaştırılmasıdır.
Toz toprak yoksa yağı yıkamanın ne anlamı var, sonradan yine yağlamak gerekeceğine göre?

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

Murat Alaaddinoğlu

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Ghost
Valla videodakinden daha haşin yıkıyorum :))) fairy + sünger tamamdır ilk köpürt sonra suyu bas işlem tamam yarım saat kadarda duruladıktan sonra iyice kurumaya bırakıyorum dışarda. Disk frenlerin balatalarınıda bu yöntemle temizleyin bulaşık detarjanı arasında yağ, kir varsa atıyor. Zincirdeki yağı pisliği atmak içinse sökmedende lastiği temizleyebilirsiniz mazot veya benzin güzel iş görüyor temizlemek için sonrasında havlu ile sıyırdığınızda cam gibi oluyor.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Valla ben şunu bilirim en güzeli hortumdan hafif suyu açıp muhteşem 4 lü (bulaşık süngeri, deterjan, eski diş fırçası, yumuşak bez) ile ince ince uğraşarak temizlemek. Bazen fantezi bile yapıyorum hatta bulaşık deterjanı sıvı sabun duş jeli falan karıştırıyorum hepsini :) Bisikletime has bi bıcı bıcı şampuanı oluyor. Bir ara oto şampuanı kullanıyordum oda iyi oluyor aslında kir tutmasını azaltıyor biraz.

• Beğen
Tepkiler: Barış Onur

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@Serkan Mıstınoğlu

Filmin hemen başında zincirin kadroya değmemesi için takılan bir aparat görülüyor. Fotoğrafını bulmak istiyorum. Özel bir adı var mı? bilmiyorum. Yardımcı olanlara şimdiden teşekür ederim.