Bisikleti satarken...

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
2. el kısmında bulunan bisikletime bir müşteri arkadaş var. tabi ki tanımıyorum kendisini. paranın bir kısmını 1 ay sonra vereyim diyor. az bir kısmını. ben de tamamını ödediğinizde o halde faturasını gönderirim dedim. bu güvence olarak yeterli midir?

bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum.

Paranın kalan kısmı gönderildiğinde sorun yok. Ben faturayı gönderirim. Ancak diyelim ki gönderilmedi ben ne yapabilirim bu durumda elimde fatura varken?

diğer bir sorum ben iki bisikleti aynı anda almıştım bayiden. Tek faturaya kesmiş ikisini de. Herhalde böyle oluyordur. Tamam iki nusha var birini satarsam alıcıya veririm sorun değil. Ancak farzı muhal bu kişi 2 ay sonra diğer bisikletin de kendisinin olduğunu iddia edemez mi? neticede onun da elinde 2. bisikletin de adı yazan bir fatura olmuş olacak?

Bilirkişilerden yorum bekliyorum. Teşekkürler.

haydi arkadaşlar bilenler bi şeyler desin

şu an bu konuyu okuyan faruk akkaya timur ö. melih koç :) ne diyosunuz bu işe?

Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Tamamiyle karşılıklı güven gereklidir. Kimisi parayı almadan ürünü göndermiyor. Saygı duymak gerekir. Birçok kişiyle alışveriş yaptım. Kiminde parayı görmeden ürünü vermedim, kiminde fiyat pazarlığı bile yapmadan ürünü gönderdim. Güven konusunda problem yaşıyorsanız sanalpazar, gittigidiyor tarzı site aracılığı ile satın. Karşı taraf ta taksitle ödemiş olur.

Faturanın fotokopisini verin ve üzerine de tek bisikletin satıldığına dair not alın. Kişiden kimlik fotokopisi isteyin. Kalan kısmını 1 ay sonra ödemek istiyorsa 1 aylık senet imzalatın.

Alternatifler çoğaltılabilir.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
Hımm. Karşı tarafla muhtemelen hiç yüzyüze görüşmeyeceğiz. O istanbul ben çanakkaledeyim. faturanın fotokopisini şimdi mi vereyim yoksa paranın tamamı ödendiğinde bile fotokopisini verip tek bisiklet satılmıştır diye not düşeyim? bu kısmı anlamadım? Herhalde tamamı ödenince faturanın aslı verilir.

Diyelim ki bu kişi parayı ödemedi ben iddia edebilir miyim bu bisiklet benimdir parası ödenmemiştir ahan da kapı gibi faturası bendedir? diye :)

Tepki
36
İsim
Sinan Sertkaya
Bisiklet
Focus
@ebayusuff elinizde fatura olduğunuzu söylüyorsunuz ki faturalar isme kesilir yani isim sizin isminiz olacaktır.
@Fatih Çetin Hiç bir şekilde kimseye şahsen kimlik fotokopimi vermem sonucunun nereye varacağı belli olmaz ve dediğiniz gibi iş gelip güven melesine dayanıyor.
Alacak arkadaşla aynı ilde ikamet ediyorsanız senet düzenlenebilir ve ya satış siteleri üzerinden alışveriş talep edebilirsiniz ki bu en mantıklı olanıdır.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@ebayusuff paranızın tamamını aldıktan sonra verebilirsiniz. Alıcı kişi paranın kalanını ödemezse elinizde faturanın orijinali ile yasal yollara başvurabilirsiniz. Ama çok uğraşırsınız. Hatta sağlıklı bir sonuç alabilir misiniz bilmiyorum.

@sinan sertkaya işim gereği birçok yere kimliğimin fotokopisini bırakırken tam üzerine ne sebeple bırakıldığına dair kocaman bir yazı yazıyorum. 4 senedir her hangi bir sıkıntı yaşamadım. Ama dediğim gibi. Güven meselesi sebebiyle herkesin kararına saygı duymak gerekir.

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
çalınan bir bisikletin de faturası elinde kalıyor ama bir sonuca varanı görmedim o faturayla. benim düşüncem de alış-verişi bir ay ertelemenizdir.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
anladım. ben yapmam öyle bir şey de Allah korusun, ama diyelim ki satan kişi para verilmediğine kızıp 1 ay sonra bisikletim çalındı diye ihbarda bulunsa ve çalan şahısı tanıyorum dese, elimde faturası da var dese ne olur? merak ettiğimden soruyorum.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Bu ortamda güven yoksa bence tamamını almalısınız. Taksitli satış yapabilirsiniz. O şekilde de alamıyor ise yapılacak şey kalmıyor.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
bir de kapıda ödeme ile gönder diyor arkadaş kargoyu. Bunun satıcı açısından bir mahsuru var mı? daha önce hiç kapıda ödeme göndermedim. bir şey sattığımda önce hesabıma para transfer edilir sonra ben sözüme sadık kalarak gönderirdim.

@SerkanH

yani benim elimde faturanın olması yeterince caydırıcı ve yaptırım gücü olan bir koz değil midir ve tabii ki uygulamaya konabilecek?

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@ebayusuff eğer şahıs o istenmeyen davranış biçimini kafasına koymuşsa aradaki kalan fark için kimsenin ugrasmayacagini söyleyebilirim.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@SerkanH

yani satıcının uğraşmayacağını demek istiyorsunuz demi?

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.536
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ebayusuff Bisikletinizi alacak kişiyle hiç yüzyüze gelmeyecekseniz eğer size bir aylık senet gönderse bile kalanı için o senetteki imzanın gerçekten ona mı başkasına mı ait olduğunu bilemezsiniz. Kötü niyetli kişiyse elinizde kapı gibi hiçbir işe yaramayan bir kağıt parçası kalacak demektir. Bence karşı tarafla karşılıklı mutabakat sağlayıp tamamını bir ay sonra vermek şartıyla bisikleti de bir ay sonra teslim edin. En garantilisi böyle. Fatura konusunda da faturada kimin ismi yazıyorsa resmen sahibi odur.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
Bir ay bekleme gibi bir durum söz konusu olamaz maalesef karşı taraf açısından. Hemen almak istiyor. Ancak şunu merak ediyorum:

Hala tam olarak cevap alamadım.

Faturanın benim elimde olması yeterince caydırıcı mıdır? ve bir aksilik söz konusu olduğunda gerçekten de bu caydırıcılık fiiliyatta iş görür mü, işler mi?

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@ebayusuff kesinlikle evet. Karakola gitseniz size boşver uğraşmaya değmez zaten cogunu almissiniz alacağınızın. Şeklinde yorumlar duyarsınız. Riske girmeye değmez. Alıyorsa alsın almıyorsa almasın. Her malın bir alıcısı olduğunu unutmayın..

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.536
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ebayusuff eğer adam kötü niyetliyse fatura sadece bir kağıt parçasıdır dediğim gibi. Bisikletiniz yarı fiyatına elinizden gittikten sonra sorunlarla uğraştıktan sonra, huzurunuz kaçtıktan sonra faturanız olsa ne olur olmasa ne olur. Adamı elinizle koymuş gibi bulacak mısınız.

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
Elinizde fatura olması hiç bir şeye yaramaz siz kesmediniz sonuçta konu açacak kadar güvenmiyorsanız satmayın zaten 1 ay size ızdırap olur gelecek mi gelmiycek mi diye alıcı arkadaşı tanımıyorum şahsi algılamasın

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Konu ile ilgili açılmış eski bir konu da var forumda. 2 yıl uğraştı bisikletini alabilmek için. Sonra ne oldu bilmiyorum ama ben olsam satmadım.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@ebayusuff
hayır caydırıcı değil
ama şöyle bir durum var paranın yüzde 80-90ını almışsanız yani istediğiniz rakama yaklaştıysa gönderin.

karşı taraf paranızı gönderir. ya da kadronda çizik var vb bahanelerle faturayı senden almaz, paraya yatar

yani kısaca ğaranı göndermeme riski çok

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
2000 liraya satıyorum. 1850 şimdi kalanı gelecek ay diyor. durum bu

Diğer bir husus da kapıda ödeme isteniyor iki müşteri tarafından da. Ancak bu benim içime sinmiyor.

Şöyle ki ben karton ve diğer paketleme malzemeleri bulup saatlerimi vererek bisikleti güzelce paketleyeceğim, kargoya götüreceğim. Sonra bu kişi kargo ulaşınca ya da daha yoldayken almıyorum vazgeçtim diyebilir. Bu durumda 1 kargo ücreti bana patlayacak 2 bisiklet gereksiz yere kargo kamyonuyla şehirlerarası dolaştırılıp tekrar geri getirilecek belki de deforme olacak.
Bu tür tatsızlıklarla karşılaşmamak için şöyle düşünüyorum: kardeşim madem sen de güvenmiyorsun o halde ben ürünü kargoya veririm. Sana da whatapp tan kargo fatura suretini gönderirim. Kargonun sabit şube numarasını ararsın ben oradayken ve durumu teyit ettikten sonra parayı hesabıma aktarırsın. İş burada biter. Nasıl sizce ? ;)

Aksi halde bu iş yatar. Nasıl?