Bisikleti hafiflettim, rahat ettim.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@Punctum Erensoy'un kapitalizmi,ağırlık takıntısı olanları veya gösteriş için strava kaydı paylaşanları filan eleştirmesine bir itirazımız yok..Buradaki sıkıntı,üslupta ve bu kişinin konumunda..Ben zaten en baştan ''niye dalga geçiyorsunuz?'' diye tavrımı koydum..Bu o kadar bariz ki..
Bunları belirttiğimiz için,kendisine saldırdığımızı düşünmesi de hoş değil..
Mesela şunlar belirtilmiş;
Maddi durumum çok çok iyiydi, halada öyle allaha şükür.
Yelkenli yatıma atladık, çoluk çocuk, ver elini Malta.
Neyse buraya yerleştik, çocukların okulu, iş, ev, araba... 1 yılda iyi kötü bir düzen oturttuk, alıştık, sevdik...
Kapitalizmi bu kişi nasıl eleştirebilir,nasıl insanlara köle muamelesi yapabilir?!

Yat,çoluk çocuk,ev,iş,araba,bisiklet,internet,çok çok iyi bir maddi durum..Allah konusuna girmiyorum..!

Vatandaş ev alamıyor mesela..Kirada çırpınıyor ve kapitalizmin farkına varmış..Bu insan kapitalizmi eleştirsin..
Vatandaş iş bulamıyor..Öğretmen ama atanamıyor diyelim..Bu insan kapitalizmi eleştirsin..
Vatandaş kendisine uygun bir eş bulamıyor veya aldığı asgari ücretle evlenemiyor..Bu insan kapitalizmi eleştirsin..
..vb
Sen eleştirme babacığım..Biliyorum,bu yaptığım da yanlış..Bir kişinin ne yapıp yapmayacağını söylüyorum ama tutarlı değil işte..İtirazımız buna..

Scudo

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@mehmetsunu
RYA/MCA Yachtmaster Ocean seviyesinde yelken lisansım var. Bu seviyede Türkiye' de 2 kişoydik. O tek kaldı artık.

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
Geçen katamaran alacaktım, dedim ne gerek var, elden düşme bir kayık bulup ona bineyim dedim, ikisi de suda batmadan gidiyor. Tüketme kültüründen kendimi korumuş oldum. İnsan bir bilge hissediyor...

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@mehmetsunu

@Erensoy

İşte aslında tam da bunu söylüyorum (belki de söylüyoruz)...

Bu denli nitelikli görgüleri olan, bu denli başarılı birikimlere haiz, bu denli tutkulu keyiflere açık birisinin kapitalizmi bu denli pejoratif tavırlarla yermesi çok ama çok sakil duruyor...

Toplumun hep beraber bir üst lige taşınmasında, bu tür farklılıkların yaygınlaşmasına katkısı olan tüm araçlara ihtiyacımız var. Yani ben artık tüketmeyeceğim, aydınlandım kolaycılığı ile sınıf değiştirmeniz pek olası değil. Toplumsal katmanlar bu kadar geçişken değil. Böyle bir geçiş, gerçekle gerçek dışının bağlamsal olarak ortak hareketini gerektirir. Öyle pat diye tanımlarınızı değiştiremezsiniz. Değiştirmeye çalışsanız da işte böyle uyumsuz bir tablo çizersiniz.

Murat bey umarım alınmamış ve kırılmamıştır. Ama gerçekten yeni elbiseniz size dar gelmiş. En azından şimdilik öyle görünüyor...:)

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
Birkaç arkadaşın zaman zaman saygı sınırlarını zorlayan yorumlarını esefle karşılıyorum.
Tanımadığınız birisini, yarattığınız hayali bir karakterle özdeşleştirerek saldırma içgüdünüze anlam veremiyorum.
48 yıllık hayatımda her türden insanla karşılaştım diye düşünürdüm... Yanılmışım.
Yinede yeni türler keşfetmek keyifli...

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erensoy
sevgili bisikletli dostum bu bir kayıptır, çok ciddi maddi sebepler yoksa devam ettirmenizi istirham ediyorum. Bakın bir söz vardır "o gidene kadar ne kaybettiğini bilemezsin" Bir sürü değerimiz gitti ve biz arkalarından trene bakar gibi baktık sadece. Yeri doluyormu onların; bilim adamları, sanatçılar vs. Ekmek yiyen bir sürü sığır yetişiyor da senin gibiler kolay gelmiyor. Lütfen devam et ve forumda deniz severler klübü başlığını aç.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@mehmetsunu

Yalnız deniz fakiri sevmez hocam. 5mt ve 10 hp altında hayalini yaşatmaya çalışan çok var bildiğim.:(:(:(

Denizin manzarası bile yeter . Tabi rüzgarını tokadını yiyen daha bir başka bakar. Toprak ana gibi değil. Biraz hırçın bir kız gibi.

Biz buraya nasıl geldik ???

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağdaş78
No no no yanlış yanlış yanlış sevgili bisikletsever. Deniz fakiride sever. Hatta deniz fakirin yanındadır. Neden dersen. Birincisi kıyılar ılıman olur evsiz barksız dahi olsan yaz kış yaşayabilirsin. Ameriga ülkesinin kuzeyinde yaşayan homeless lara para verip florida gibi sıcak eyaletlere gönderdiklerini duymuştum. İkincisi deniz bedavaya besler, denizden baban dahi çıksa yiyebilirsin. Bir olta ile protein ihtiyacını karşılar fazlasınıda satıp geçimini sürdürebilirsin. Ben deniz aktivitelerinin, yatçılık meselesinin çokda pahalı bir uğraş olduğunu düşünmemekteyim. Tamamıyle bir tercih meselesi. Yani şehri ıstanbulda orta kesim ev alacağın paraya seni uzak denizlere taşıyacak bir teknede alabilirsin. Fethiyede tekne turunda yeni zelanda bayrağı taşıyan 10 metrelik yatlara denk gelmişimdir. Yapılamaz diye bir şey yok. Rahmetli sadun boro bunu yıllar öncesinden başardı küçücük teknesiyle. Bir tercih meselesi tamamen.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@mehmetsunu bir nebze haklisiniz. O ucuz tarafından arkadaşlarla ben de bakıyorum. Ama denizin ortasında 50 hp lik botla kendini kıyıya zorla atabilen bizdeki kişilerin aksine , elin oğlu çift 200 hp takıyor. Yanı bizim ülkemizde hem para hem de zaman zengini değilsen durumumuz " ortadirek şaban " gibi.
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.414
İsim
selim
@Erensoy bence sıkıntılı olduğunuz durum şu. Ben bu işten zevk alıyorum. İllede inanılmaz dönütler almak zorunda değilim. İmkanım olsa dura ace set alırım. Musso 735 tca Aldığım. Keyfî tourney set cavalierden alamıyordum. Performans beklentiniz yoksa elbette yeterli fakat olan için akıl vermeniz gereksiz olmuş

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağdaş78
Yanılgılardan yanılgılara dolu dizgin koşturuyorsun çağdaş78. Eger para ile iyi ressamlık olsaydı merhum sabancı pablo picasso olurdu. Çünki evinde gözler görmedik resim koleksiyonu var. Eger para ile iyi sürücülük olsaydı agaoglu raikonen olurdu. Arabanın envai ceşidi otoparkında. Eğer kral olmayla.mutlu olunsaydı ingiliz kralı edvard sevdiği kadın uğruna tahtan feragat etmezdi. Uzatilabilir. Sadede gelecek olursak sen yeterki iste kayikla bile okyanusu aşarsın.

ahmetyavuz

Günümüzde uygarlaşmanın ölçütü bisiklete binmektir
Tepki
352
İsim
ahmet karakaya
Bisiklet
Giant
@ahlaksız
mr. smith bey; adamı her tarafı altın kaplamada olsa eleştirebilir!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
erensoy arkadaşımız çok tu kaka ama bu yorum yapan ,herkes çok düzgün ve elit zaten dimi,hepiniz harikasınız dimi arkadaşlar :ckskc: kapitalizme laf yok,komünizme laf yok,ateizme laf yok,dine ve dinlere laf yok eleştiri yok sanırsın.. bu ideolojilerin sahipleri sizlersiniz illa parası olmayan asgari ücrete çalışanlar konuşacak başkaları eleştiri yapamayacak bla,bla,bla.

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahlaksız
Bu mantığa göre sosyalizmin icat edilmemesi gerekirdi. Çünkü

(link)

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@ahmetyavuz
Hem kapitalizmin kaymağını yiyeceksin,hem de kapitalizmi kötüleyeceksin..Böyle bir şey yok..!

Ortaçağda Dünya hayatına sırtını dönmüş milyonlarca insan yaşadı..Bugün de böyle insanlar yaşıyorlar..Çalışmaya,evlenmeye filan karşı bu insanlar..Yalnız inançları gereği böyleler,kapitalizme tepki yüzünden değil..
Bu insanlara ne diyeceğiz/diyebiliriz?Hiçbir şey..Böyle inanıyorlar..Hayata böyle bakıyorlar..

Erensoy'un durumu farklı..Erensoy'un neye inandığı,neyi savunduğu,ne söylediği muamma..
''Kapitalizm kötü'' diyor ama diğer taraftan ''süper'' hayatına devam ediyor..Şu an ''maddi durumum çok iyi'' diyor mesela..Nasıl oldu bu?Kapitalizm sayesinde..Madem kapitalizm sayesinde,şu an bulunduğunuz noktaya geldiniz,kapitalizmi hangi açıdan kötülüyorsunuz?

-Ben buraya geldim ama burada bir şey yokmuş..
-Tamam da,biz daha yola çıkmadık..Bırakta bizde gidelim..
-Hayır,siz gitmeyin,orada bir şey yok..
-Sana göre olmayabilir..Belki bize göre bir şey vardır..!

Özünde TÜKETMEYİN diyor..Bunu anlıyoruz..Peki,bize tüketmeyin diyen kişi,şu an ne yapıyor?Tüketmiyor mu?Tüketiyor..Tüketiyorsa,niye bize ''tüketmeyin'' diyor?!Sıkıntı burada..

Ortaçağdaki insanlar gibi yaşasa,boynuma dolasın..Bunu yapabilir mi?Asla..Karıyı boşayacak,çocukları terk edecek,paraları yakacak,interneti kapatacak:D
O kadar yazdık ama derdimizi anlatamıyoruz..Bir teşbih yapayım size..Vatandaş akpye oy veriyor..Seçim sonrası ekonomi kötü gidiyor..Vatandaş bu durumu eleştiriyor..Buraya kadar bir sorun yok..Sonra bir daha seçim oluyor..Bu vatandaş yine gidip akpye oy veriyor..
Babacığım,madem sıkıntı çekiyorsun veya insanların ekonomik olarak sıkıntı çektiğini düşünüyorsun,niye aynı partiye oy vermeye devam ediyorsun?Bu nedir?Bu tutarsızlıktır işte..
@mehmetsunu
Anlatamadık..!
Adam parayı yığmış artık..Teknesi,ailesi,işi,arabası;herşeyi var..Şimdi bu adam,''tourney'le idare et'' diyor mu?Diyor..Burada bir sıkıntı yok mu?

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahlaksız
Bak bu söylem sorunludur ve zerre hazzetmem. Tam küçük kasaba tüccarı şark kurnazı hacıbaba zihniyetidir bu hastalıklı zihniyet. Pastayı biz yiyoruz ekmeği sen ye. İyiymişkine.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@mehmetsunu
Hastalıklı hacıbaba zihniyeti:D
Tamam,pes ediyorum ben..

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İsteyen istediğini yapsın bırakın insanlar bisikletini hafifletsin, bazıları da eleştirsin gerek yok diye. Kimse kimseye hakaret etmedikten sonra sorun olmasın, insanlar strava kaydını paylaşsın, forumdaşları tebrik etsin ama görgüsüzlükle suçlamasın asıl adapsızlık strava kaydını paylaşana gösteriş yapıyor demek değil mi? burası bisiklet forumsa isteyen istediği bisiklet aktivitesini paylaşır. Kimi yeni aldığı bisikletini, kimi gittiği yerleri isterse bisikletinin fotosunu, deneyimlerini, sorunlarını, yarış başarısını veya güncel olayları. Kimseye hakaret içermiyorsa paylaşımın nesinden rahatsız olup gösteriş ya da görgüsüzlük diye yaftalıyorsunuz.

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.570
Inanin cok sasiriyorum bazen ;
sizin icin dogru olan yada fikir uretebileceginiz tum konulari herkes ile paylasiniz ancak , herhangi birinin" yatiyla yapmis oldugu bir seyahat ve buna devam eden yerleskesini" , anlatan bir mesaji , kapitalizme baglamak gercekten tuhaf oluyor.
ben Polyanna mantigiyla dusunuyorum ki ; ben bu kadar imkanim varken dogru yolu buldum ve artik 2500.-euro verip bir bisiklet almam.,asla , siz de bunu yapin , daha basit yasayin .
Artik luks icin herhangi bir harcama yapmak gerekli degil diyor.
sayet ben yanlis anladiysam duzeltiniz , lutfen.

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@a.valverde
Gayet güzel anlamışsınız...
Yinede ben durumu özetleyerek, konuyu yeni bir aşamaya taşımak isterim.
Adamın teki (ben) çıkıyor, bisikleti hafifletme adına büyük bütçeler harcayanlara yönelik esprili bir dille, hakaret etmeden, hiçbirşey dayatmadan bir paylaşım yapıyor.
Adamın hafif bisikletim olsun diye bir kaygısı yok, millet başlıyor tavsiyelere, tabi sürü pisikolojisiyle doz arttıkça artıyor. Bu tavsiyeler (deve sidiği, etek tıraşı vs.) bisikletini hafifletmek için gerçekten uğraş verenlere söylenmiş oluyor tabi. Yani herbiri aslında bir özeleştiri olmuş oluyor.
Sonrasında maddi imkanlarımın iyi olduğunu ama ikinci el bir bisiklet alıp mutlu mesut kullandığımı anlattım. Daha iyisine gerek duymadığımı söyledim. Bisiklet gibi güzel bir aracı egolarımıza ve tüketim çılgınlığına heba etmeyelim dedim. Kimseyi suçlamadım, hep kendimden örnek vererek devam etmeye çalıştım.
Maddi durumum iyi dedim, bunu "imkanım olduğu halde artık gereksiz tüketim yapmamaya özen gösteriyorum" diyebilmek için özellikle belirttim.
Asgari ücretle geçinmeye çalışan birinin "ben Canyon almaktan vazgeçtim, ikinci el bir mtb aldım, iyikide öyle yapmışım" demesini mi beklerdiniz ?
Hep çok çalıştım, uçak teknisyenliğimden ve yelken eğitmenliğimden iyi kazandım... Kimseyi sömürerek para kazanmadım. Kapitalist hiç olmadım.
Neyse, şimdi konuyu yeni bir aşamaya taşımak istiyorum izninizle.
Forumda aşağıdakine benzer sayısız diyalogla karşılaştım.
Genç bir arkadaş soruyor;
- Bayadır para biriktiriyorum, 2.000 Tl max bütçe oluşturdum. İki bisiklet modeli arasında kaldım, xxxxxx veya yyyyyy... Bana hangisini önerirsiniz ?
Ağır ağbiler hemen başlıyor döktürmeye;
- Onlar başlangıç seviyesi, ilerde sana yetmeyecektir. Bütçeni zorlayıp 3.000 tl ye zzzzzzz gurupsetli wwwwww bisikletini al.
Bu diyaloğun üretici firmalar ve onların satış ağları dışında kime ne faydası var ?
Benim hayalim, umudum, çabam aşağıdaki gibi diyalogların çoğalması yönünde;
- Bayadır para biriktiriyorum, 2.000 Tl max bütçe oluşturdum. İki bisiklet modeli arasında kaldım, xxxxxx veya yyyyyy... Bana hangisini önerirsiniz ?
- 1.800 Tl ye qqqqqqqq modelini tavsiye ederim, artan parayla alabileceğin iki güzel de kitap tavsiyem var sana; .................
veya
- 1.800 Tl ye qqqqqqqq modelini tavsiye ederim, artan parayla şu tiyatro uyununa gidersin, ben çok beğenmiştim; .................
veya
- 1.800 Tl ye qqqqqqqq modelini tavsiye ederim, artan parayla sevdiğin birine küçük bir hediye alırsın, mutlu edersin.
-------------------------------------------
Naçizane tavsiyem bu yönde !
Herkese yavaş, mutlu, sağlıklı sürüşler dilerim.