Bisikleti hafiflettim, rahat ettim.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ammann millet karbon bisiklet alıcam,şu parçayı değiştirip bisikleti hafifleticem derdine para dökerken ben 14.5 kg lık fitness bisikletle+55 kg kendim ile 70 kg toplam ağırlık ile gayet hafif oldugumu düşünüyorum.:) Madem hafiflemek istiyorsunuz kilo vermek ile başlamak en iyisi hem sağlık için hem de paranızın cebinizde kalması için :)

• Beğen
Tepkiler: Erensoy
Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Desert Fox
Milletin ne alip almayacagi yada neye para harcayip harcamayacagi kimseyi ilgilendirmez ben su cümlenize takildim. "Madem hafiflemek istiyorsunuz kilo vermek ile başlamak en iyisi" derken belki adam veya bayan sizin gibi 55kg am bisikletini 10kg mesela 7kg ye indirmek istiyor. Peki bu kisi bisiklete para harcamadan kilosunumu indirsin ve Anoreksiya nervoza hastaliginami kapilsin?
Bu durumda ne yapmali?

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Murat Cömez yorumunuzu ağresif buldum hocam.Eğer kendisi zayıfsa zaten diyecek bir şeyim yok herkes istediğini alır biner ben bu yorumu yaparken ciddi olarak yazmıyorum ki bu forumda her şeyi ciddiye alarak yazsam canım çok sıkılır kafayı yerdim :)

• Beğen
Tepkiler: Eroseros

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@Punctum
Merhaba,
Verdiğim ayrıntıları yanlış aldadınız, yada muhtemelen ben yeteri kadar açıkça anlatamadım.
Kapitalizmin kölesi olarak yaşamayı ve yaşamayı tüketmek zannetmeyi reddediyorum artık. Yeteni, yettiği kadar tüketeceğim.
Bunu, melankoli olarak değerlendirmek biraz konuyu hafifletiyor sanki.
Çevrenize bakın, en düşük gelir gurubundaki insanlar, en son model telefon sevdasındalar... Neden peki ?
Sahip olduğunuz maddi değerlerle toplumda statü oluşturabileceğinizi zannetme.
Asıl melankoli burada gizli, kalıplar oluşturup o kalıpların içinde hapsolmak.
105 setli yol bisikleti alacaksın, bir yerinde mutlaka karbon olacak, strava kaydıyla tek seferde 300-500 km gittiğini foruma koyacaksın, aferini almanın yolu bu mu ?
Sonra diğerlerine (tanımadan) ahkam kesip, burun kıvıracaksın...
Sözlerim sizin şahsınıza değil, genelleme yapıyorum.
Konunun başındaki espriyi bile anlamadan yazılan cevapları bir gözden geçirin bence.
Konu paran var yok meselesi değil. Biraz yavaşlayıp "ben ne yapıyorum" diyebilme meselesi.
Saygı, sevgi, kültür, espri, zeka, nezaket önemli... Ciddimiyim ? Evet çok ciddiyim.
Bisiklet dediğin iki teker, bir pedal, çokta abartmayın. İnternette günlerce bir üst model gurup seti inceleyeceğine, bisikletine bin, keyfini çıkar.
Herkese mutlu, yavaş, sağlıklı sürüşler dilerim.

@Murat Cömez
Sonrada o aylarca uğraşıp, binlerce liraya malettiği 7 kg bisikletine 2 tane suluk takıp tekrar 10 kg yapıyor. Zannedersin çölleri aşacak...
Tabiki kimse kimseye birşey dikte edemez, isterse 2 tanede sırt cebine koysun... Burada tatlı tatlı sohbet ediyoruz.
Ama birileri de "kral çıplak" demeli !
Saygılar...

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Marjinal kazanımlar önemli, bisikleti hafifletmek istiyorsanız stickerları sökmek yetmez, şunları da uygulayın:

İki tane suluk kafesiniz varsa çok gereksiz, en azından birini sökün.
Suluk kafeslerinin ikisini de sökmediyseniz, kalanı tek vida da tutabilir, vidaların da fazla olanını sökün.
Sele borusu ve gidon gereğinden uzun yapılır, uçlarından biraz kesin.
Lastikleri hava ile değil hidrojen ile şişirin.
Viteslerde büyük/büyük kombinasyonunu kullanabilmeniz için zincir gereksiz uzun bırakılır, 2-3 bakla çıkartın.

• Beğen
Tepkiler: Triban

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yokuş başlar başlamaz bisikletten sulukları çıkartıp formamın arkasındaki ceplere koyuyorum.Böylece bisikletin ağırlığı normale dönüyor.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Erensoy
Bisikletle yarışlara katılan,triatlon yapan,çok uzun kmler yapan insanlar var..Bu kişiler 100 gr'ın bile hesabını yapmak zorundalar..Çünkü bir noktada o pedal dönmüyor..O pedalın dönmesi gerek ama..!

Ben spor olsun diye bisiklete biniyorum..Özellikle kendimi yokuşlarda zorluyorum..Keyif yapayım,gezeyim,bir yere yetişeyim gayesiyle sürmüyorum yani..Haliyle ağırlık benim için önemli..Ağır da bir bisikletim var..Sulukla,çantayla filan 12 kg..Param olsa 7 kglık bir bisiklet alırım..Niye?Çünkü bir yerde o pedal dönmüyor işte..

''Kapitalizmin kölesi'' konusuna girelim mi?
Malta'ya tekneyle gitmişsiniz..Maddi durumunuz çok iyi..''Kapitalizmin kölesi değilim ben'' deyip,ikinci el bir mtb almışsınız..!
Burada bir gariplik yok mu?:kötü:

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Desert Fox
Yanlis anlasma icin özür dilerim, ben agresif anlasilmasini istemedim tabiki. Sadece zayiflama olayina aciklik getirmek istedim. Sizi mesajim rahatsiz ettiyse yada ediyorsa silebilmem icin biraz daha zamanim var, söylemeniz yeterli.

@Erensoy
Iki sulugun 3kg oldugunuda inanin simdiye kadar tek sizden duydum.
Birde aklimdayken sunu söyleyeyim, pahali yol bisikletleri genelde zaten 7-8kg arasidir hatta bunlarda iki tane suluk da takili olur. Yani aylarca ugrasmaya gerek yok, durumu iyi olan ve parayi basan hemen 5 dakika icinde 7kg hatta daha az kg olan bisikletlere ulasa bilir. Yeterki durumu iyi olsun.;)

Benden de saygilar efendim.

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
tekerleri de ataydın acayip hafifliyor

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato

A Haber'i belirtilen dozun biraz üzerinde izledin mi olay kopuyor.Denedim oldu.Biraz daha izlersem belki Katar emiri hafif ,kuş gibi bir velespit bile hibe edebilir.

A Haberi izlemek bisikleti hafifletir mi bilmem ama adamı anlaşılamaz şekilde hafifletebilir.

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@Murat Cömez, post:
[QUOTE="Punctum
Bu kadar uzun cümlenin içinde anlamını tam bilmediğiniz bu kadar çok kelimeyi kullanmasaydınız keşke !
Cümlenin (paragrafın) sonundaki kelimeleriniz ; melankoli, yaşam, keyif, tortu, harman, insan, konum, döngü, mırıltı ???
İlginç, çok ilginç !
Yazdıklarımı yavaş yavaş, bir kez daha okumanızı rica ederim
Yinede yorumunuz için teşekkür ederim.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
@Erensoy

Konunun bu kısmına efsane katılıyorum. Bisiklete başladıktan çok yıllar sonra 105 setli bir bisikletim oldu. İnsanların yarışlamaları güzel ama s.d.k yarıştırmaları komik (strava vb.). Kapital sisteme karşı düşüncelerim aynı sizinki gibi aşırı tüketim gereksiz alışverişler saçma harcamaları (kendime göre) bende yapmıyorum. Mutlumuyum? Oldukça :harika:

Ama paranın verdiği huzuru tatmamış bedenlerin onun verdiği sahte huzuru aramalarını da yadırgamıyorum. (telefonlar, krediyle 100binlik arabalar gibi) Çünkü insan doymak ister doyumsuz ise şahıs sonu yok ama doyum sınırı varsa işte o da sizin gibi hayatı basitleştiriyor genel olarak. :)

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Erensoy

Benden alıntı mesaj #84

@Erensoy

Murat Çömez'den alıntı mesaj #92

Benim yazdıklarıma nasıl Murat Çömez'den alıntılanmış gibi yanıt verebildiğinizi anlamaya çalışmadan yeniden derdimi ifade edeyim. Tabii aynı alıntıya, farklı ses tonlarında yanıt verebilme potansiyelinizi de göz ardı etmiyorum :)

Aslında temel olarak #84. mesajda bana hitaben yazdığınız kaygılara katılıyorum. Özellikle, sosyal konumunu sahip olduğu maddi değerlere göre var edebilmenin telaşında olanların sayısı gittikçe artıyor. Bu tabii, benim gibi çocukluğunu 70'lerde yaşayıp da, 80'lerde başlayan dejenerasyona bilinçli tanıklık edenler için daha da fena bir şey...

Ama, lakin; kusura kalmayın ama, ciddi yazmaya "yelkenli yatına atlayıp Malta'ya yerleştiği" haberiyle başlayan birisinin, kapitalizme savaş açmasının melankolik konforunu ortadan kaldırmıyor. Cümlelerim uzun ve sıkıcı gelebilir diye farklı yazmaya çalışırsam; hani "bekara karı boşamak kolay gelir" atasözümüzde vücut bulan bir melankolizmden söz ediyorum aslında :) Biraz, satın alabileceklerinden gönüllü vazgeçebilmenin marazlı konforuyla, bu şansa hiç bir zaman sahip olamayacakların çelişkisi de diyebiliriz.

Hadi mesajımızı bir Oscar Wilde deyişi ile bitirelim;
"Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyor fakat hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar"

NOT: Yazdığım tüm kelimelerin anlamını TDK güncel sözlüğünden teyit ettim :)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Punctum
Buna bir + vereyim ama bir yazım eşliğinde

(link)

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe ve Punctum

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
Zengin bi işadamı, ultra lüks yatıyla güzel bir koya demirlemiş.
Ahçılar, hizmetliler zengin işadamı ve eşine kahvaltı hazırlamışlar. Tam masaya oturacakları sırada adam, küçük, eski teknesiyle kasabaya dönmekte olan bir balıkçı görmüş.
Adam eşine dönmüş, "dur şununla biraz dalga geçelim, sabah neşemiz olsun" demiş.
Sonra balıkçıya seslenmiş ;
- Kaptan, günaydın, hayırdır nereye gidiyorsun ?
- Günaydın beyim, sabah balığımı tuttum, dönüyorum.
- Bayada tutmuşsun, niye tembellik ediyorsun, çalışmaya devam etsene, daha çok kazanırsın.
- Yeter beyim, gidip eşimle, çocuklarımla vakit geçireyim... Akşama da meydanda arkadaşlarla buluşup eğleneceğiz.
- Hah işte, hep aynı, tembelsiniz. Çalışıp dahaçok kazanmak varken !
- Daha çok kazanıp ne yapacağım ?
- tekneni büyütür, daha çok kazanırsın.
- Sonra ?
- Daha çok kazanınca yanına birkaç yardımcı tutarsın.
- Sonra ?
- Bir tekne daha alıp daha çok kazanırsın.
- Sonra ?
- İşleri büyütup diğer kasabalarada balık satarsın. Zengin olursun.
- Sonra ?
- Sonrası varmı be adam, sonraki hayatında rahat edersin ?
- Nasıl yani ?
- Gider şirin bir sahil kasabasına yerleşir, eşinle, çocuklarınla, dostlarınla mutlu mesut yaşarsın, bide küçük bir kayık alır, balığa falan çıkarsın,
- ???
Gelin bu hikayenin bisiklet versiyonunu yazalım ;
- Sora setli al, başlangıç için.
- Sonra ?
- Tiagra sete yükseltirsin.
- Sonra?
- 105 set için para biriktiri, 105 e terfi edersin.
- Sonra ?
- Ultegra, yok yok... Dura Ace alırsın,daha iyi olur. Pahalı ama değer; 20 gr daha hafif, 15 milisaniye daha hızlı !
- Sonra ?
- Sonrasımı var be adam, gider eski bir bisiklet alır, restore eder, onunla oyalanır, keyfine bakarsın !
-???

Herkese mutlu, yavaş, sağlıklı sürüşler dilerim...

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Benim bisikletle olan ilişkim ve daha sonra yükseltmelere harcadığım para, şimdi şimdi anlmasız gibiymiş geliyor ama bir yandan da hafiflik ve diğer yükseltmeler sürme eyleminden alınan zevki arttırdı diye düşünüyorum. Bu gibi eylemlerinde bir yerde tatmin noktasına erişmesi gereklidir diyorum. Yani sizin bütçeniz, bisiklete yüklediğiniz anlam ve üstünde geçirdiğiniz zaman ve yükseltmelerin bunları ne kadar doyurduğu bir yerde optimize olmuşsa daha fazlasına gerek yok gerçekten. Gerisinde konuyu açan arkadaşın sonradan yazdıklarına katılıyorum. Biraz ironi yapmış. Arkadaşlığın ve doğanın, egzersizin keyfini sürmek gerekiyor bir yerden sonra. Yeni birşeye sahip olup, onun getirdiği prestij ile yapılan işlerin sonu yok.. Bu biraz insanoğlunun kısırdöngüsü..

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe ve Erensoy

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@Punctum
Bahsettiğiniz karışıklık nasıl oldu bende anlamış değilim.
Fakat kişilere değilde söylenenlere cevap yazdığımızdan çokta sorun değil.
Yinede kusura bakmayın.
Aslında aynı şeyden bahsediyoruz. Yazdıklarımı yavaş yavaş tekrar okumanızı o nedenle rica etmiştim.
Parası olan almıyor, nedeninide kendince anlatıyor...
Parası olmayan bitaraflarını yırtıyor alabilmek için, yetecek olanı değil, "en iyisini" istiyor... Alamazsa mutsuz oluyor. Ya da alıyor, biri geliyor, daha iyisini almalısın diyor...
Hadiii sil baştan...
Dediğiniz gibi;
Maalesef yeterli olanın kıymetini bilemiyoruz. Bize ne almamız gerektiği söyleniyor ( algılarımız şekillendirilerek ), modern kölelik...
Bu arada tekneye çok takılmış herkes, merak etmeyin ! 4-5 ay önce sattım.

@amoush00
Ağzınıza sağlık, teşekkür ederim.