Bisikleti çaldırmamak için...

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
Son zamanlarda bayağı bisiklet hırsızlığı haberleri okudum. Kimi bisikletin zincirine tekme atıp kilidi kırıyor kimi başka bir yöntemle. Bisikletimizi dışarda bırakmak durumunda kalırsak nasıl sağlama alabiliriz nasıl çalınmaktan koruyabiliriz. Bu konuda önerilerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız bir beyin fırtınası yapmış oluruz. Ben artık bisikletimi üç kilitle bağlamayı ve birde bisiklete alarm takmayı düşünüyorum. Ne tarz kilitler kullanmalıyız. Görüş ve önerilerinizi paylaşmanız rica olunur.

Scudo

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
kaliteli U kilitler iş görür

• Beğen
Tepkiler: bisikletebin

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
Bisikleti dışarıda bırakmak durumunda kalmak derken neyi kastediyorsunuz?
Forumda defalarca yazıldı, kilit hiçbir işe yaramaz diye.
Üç değil otuz üç kilit de bağlasanız o bisiklet gene çalınır.
Kilit sadece hırsızın işini birazcık geciktirir. Ya da geçen gün @Serkan Mıstınoğlu 'nun yazdığı gibi, bisikletin devrilmesini engeller, hepsi bu.
Bisiklet dışarıda bırakılmaz. Bisiklet ağaca ya da direğe kilitleyip bırakıp gidilmez.

Alabileceğiniz en ucuz kilidi alın ve bisikleti en fazla 5 dakika için bağlayın. Ve bu bağlama yerini de gene göreceğiniz bir yere yapın.

@Saburié
Görmez.

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Benim ve ailemin 4 adet bisikleti var bunların 3 ünü apartmanın bisiklet parkında tutuyorum. Bunları da 80 grade kalın zincir ve kalın bir çelik halat kilit ile sağlıyorum. 4. Bisikleti ise apartman boşluğunda kalın çelik halat kilit ve dechatlonun 7000 serisi u kilit ile sağlıyorum.

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@07yusuf

Markete alışverişe girdiğimde ben hep dışarı göz önüne bir yere kitliyorum.

Açamadıkları kilit türlerini merak ediyorum şifrelileri de mi açıyorlar.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
1- Bisikleti bahçesine sokabildiğiniz mekanları seçin. Kabul etmeyen mekan olursa, yandaki veya karşıdaki mekana gidip "yaw bisikletimi almadılar size geldim" diyin :)

2- Alış veriş yaptığınız sokakta/mahallede esnafla muhabbet kurun. (Ben süper marketi bağladım mesela) Kilit yerine abi iki dakka dursun geliyorum diyorum. Canı gibi koruyor bisikleti :)

3- Bir dükkana girerken "bisikleti içeri alırsanız birşeyler alıcam" diyorum. %50 şansla tatlı dil yılanı deliğinden çıkarıyor. (Red yediğiniz yerlere ikinci gidişte kabul oranı artıyor)

4- Birden fazla bisikletliyle gezin. Birbirinizin bisikletine sahip çıkın. Veya bisikletlilerin takıldığı yerlere gidin. İnsanlardan bisikletinize göz kulak olmasını rica edin.

5- Kilit taşımayın. Kilit rehavet yapar.

Ama spor değil günlük kullanım diyorsanız bir U kilit ve kaliteli bir halat kilitle hem kadroyu hem tekerleri kilitleyin. Bunu yaparken yine göz önünde bir yer seçin ve işinizi hırsızdan önce bitirin.

İlk 5 maddeyi harfiyen uygularım. Sonuncu madde olası muhalefetler için :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Karakoyde tramvay duraginin yanindan gupe gunduz calinan bir yol bisikleti vardi, onun videosunu bulup koymak lazim buraya :naslyany: ara ki bulasin o videoyu :snzdglsn:

ahmetgunay

Üye
Tepki
40
İsim
Ahmet Günay
Bisiklet
Salcano
Bu konuda uzun zamandır düşünmekteyim. Nasıl yapılabilir diye. Büyük kilide ek olarak biskletin arka dişlisini zincirle birlikte bir asma kilit yardımıyla kilitlesek. Hırsız büyük kilidi kestiğinde binip gideceğini düşünür, kilidi keser ama binip gidemez. Neden gidemediğini de aramak yerine yakalanmak korkusuyla kaçar diye düşünüyorum.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
migros gibi büyük marketlere bisiklet elimde giriyorum, içerde kolay görünen sakin bi yere bırakıyorum..
zaten tur esnasında alacağım şeyler belli, markette fazla kalmıyorum..

bugüne kadar sadece bi kere güvenlik görevlisi bisikletime itiraz etti..
onunla tartışmak yerine "müdürünü çağır o gelsin" dedim, gitti çağırdı..
bu gibi durumlarda müdürler daha aklı başında oluyor..

not: bu yöntemi TEK başınıza olduğunuzda uygulayın, iki üç arkadaş bisikletlerle marketin içine dalmayın :D

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@deadlistcach
Valla param olsa dışardan getirip hayrına düşük kâr marjiyla satarım.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@deadlistcach
GPS'e gerek yok. Örnek mahallesi tarafında dere boyunda gece kondular var. Orda göreceğiniz bisiklet ve parçaları mağazada bulamazsınız. Letgo gibi sitelere düşüyor oradan bol bol xtr'lar 105'ler. Gidip oradan alabilir misiniz bisikletinizi orasını bilemem. (Her daim ekip otosu da var bu arada orada. Değirmen dönüyor yani) Önemli olan baştan çaldırmamak. Yoksa kalanı organize işler.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
eğer evdeysem kesinlikle eve çıkarıp evde muhafaza ediyorum. Market alış verişi yada küçük bir iş için bırakmam gerektiğinde sadece kadro veya janttan değil her ikisine birden geçirip kilitliyorum. Geçenlerde eve dönüşümde BİMe girdim bisikleti hemen kapısının önündeki direğe kitledim bisikleti her yerden gözükecek şekilde mağaza küçüktü. O sırada birisi geldi alacağımı alıp çıktım. Yardımcı olabilir miyim dedim adam bana ya kilidim şifresini unuttum açamıyorum dedi. Müsaade isteyip kilidi açınca karıştırmışım bisikleti pardon diyor yani gözünüzün önünde bile olsa çalmaya yeltenecek tonla insan var. Kilit başlarda da söylendiği gibi sadece biraz geciktirme yapıyor. Adamlar koca 300 kg olan motorun gidon kilidi kırıp üzerine bağladığınız kilidi orada halledip çalıyor. Sonuç olarak dışarıda bırakmamak lazım ola ki bıraktık göz önüne bırakacağız.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MakRo abi o kadar yüzsüzlük olmaz ya sifremi unutttum nedir allahim şu ulkede yapilan hirsizliklara bak musluman olmaya utanıyorum artik

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Hırsız kafaya koydu mu bir yolunu bulur mutlaka ama yıllardır İstanbul'da pek çok yere park edip gittim. Çoğu zaman uzun süreli park ettiğim durumlar da oluyor. U kilit iyidir. Kesin çözüm değil ama hırsızı epeyce uğraştırır. İki tane U kilidim var ikisi de epeyce yaralanmış hırsızlar tarafından ama şu ana kadar işimi gördüler. Günün birinde çalınırsa da bisikletimi yenilemem için bahanem olur:islik:

Bir de bunlar var. İnsanın içini soğutuyor :D

• Beğen
Tepkiler: runaway60