Bisikleti A'sından Z'sine kendi tamir edenler

Rehaserdar

Üye
Tepki
43
Bisiklet
Salcano
@Kuzey Ege jant örebiliyorum. ördükten sonra ince akort işini tutturamıyorum :) yanal akordu tuttursam radyal akort tutmuyor

Scudo

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Kuzey Ege Oldukça makul noktalar. Arkadaşlar mini buluşma organizesi başladı, isteyenler buradan haber versin lütfen :)

Rehaserdar

Üye
Tepki
43
Bisiklet
Salcano
@Kuzey Ege jant örebiliyorum. ördükten sonra ince akort işini tutturamıyorum :) yanal akordu tuttursam radyal akort tutmuyor

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Rehaserdar
Güzel bir konuya değindin.
Janta ördükten sonra tüm akord vidaları sıkılır ve radyal stabilizasyon sağlanır. Ondan sonra yanal skorda geçilir. Yanal akordu bitirdikten sonra radyale Geçmek, tüm akordun yeni baştan yapılmasına neden olabiliyor.
Kim nasıl yapar bilmiyorum ama ben böyle bir Yöntem geliştirdim. Herkesin ustalığı kazanırken izlediği yol farklı. Belki bir başkası, benim izlediğim yolun tam tersini de yapıyor olabilir. Göreceli...
Tabii ki nasıl Yaptığın değil, sonuca ulaşabilmek önemli.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Daha 3 ay bile olmamis foruma kayit olali. İlk gunlerde kaset ruble nedir , cidali ruble nedir , qr mandali nedir gibi sorular vardi kafamda , o kdr bilgisizdim yani . simdi bir klasik bisikleti retro bir singleye ceviriyorum kendime , boyasindan jant ormesine fren kablosundan pabucuna kadar herseyiyle ilgilenmem gerekti . amacim ne kadar cok sey biliyorum demek degil , kaldi ki zaten cok sey bilmiyorum mesela yeni ve pahali sistemleri hic bilmiyorum , disk fren hidrolik fren hakkinda bilgim yok ama bunlari bilmeme gerekte yok cnku kullanmiyorum :) bnce elinizdeki parcayi tamir etmek ozelliklerini bilmek cok zor bir is degil , en zor ve karisik denen jant ormek bile abartiliyor bnce , jantin mukemmel olmasi tabiki cok cok zor , fakat amator olarak spor yapip bisiklet surmek icin jant ormek basit bir is . demem o ki , birazcik el beceriniz ve sabriniz varsa hata yapmayi sevebiliyorsaniz sizde bisikletinizin herseyiyle ilgilenebilirsiniz :))

Ha bide eklemeyi ihmal etmisim , bisikletforum uyesi olup buradan birseyler ogrenmek şart :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Eliniz biraz tamir aleti tutuyosa günlük hayatta bu devirde bisiklete bakım yapabilmek çokta zor değil. Benim şuan bisiklette yapamayacağım tek şey hidrolik frenler. Jant akordunu, göbeklerin bakımlarını, vites fren problem ve çözümlerini hep forumdan, mtbtr den, youtube rj the bike guy ( cCc rj reisss cCc :koptum:)' dan falan öğrendim. Sadece bazı yerlerde elinizin ayarı olması lazım. Ortagöbek kapağını ve pedal yivlerini yalama yapmış biri olarak konuşuyorum :D elinizin ayarı yoksa bisikletçi yapsın :) ben zor yoldan öğrendim ama bunlar hep deneyim hacım...

kingoffuh

Üye
Tepki
105
İsim
Oğuz
Bisiklet
Merida
En son orta göbekten çıt çıt ses gelmeye başlamıştı gittim bisikletciye cumartesi gunuydu "abi sen pazartesi gel" dedi o an karar verdim kendi isimi kendim yapicam diye gerekli tum anahtarlari aldim gres yagi wd 40 vs pedal kolu anahtarini da siparis ettim gelsin kollari siviyorum,orta gobekten girip arka gobekten cikicam

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
busikletcilerin yaptigi ayarlar bana uymuyo her seyini kendim yaparim akot haric 5 10 liraya gayet guzel akort yapan ustalar var akort isine girmiyorum cok zamanimi aliyo bide sinirleniyorum hmm hhmm ediyorm

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Youtube ve soru sorma kabiliyeti,işte bütün mesele bu.Bir de o akordlar nasıl kaçıyor hala anlamış değilim.Ha derseniz ki jant setinden kaynaklı,alın bir takım aksium daha da unutun bisikletçinin yolunu.Gerisi zaten youtube'da.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
BB30 göbeğim arıza yaptı Trabzon'da arayıp soruyorum adam o ne ki diyor ben de tüm malzemeleri Fransa'dan aldım zaten bisikletçilere lastik değiştiriken bile güvenmiyorum, sadece jant örmeyi öğrenmem lazım.

Mycity

Aktif Üye
Tepki
170
Bisiklet
Carraro
eskiden hep kendim yapardım ancak unutmuşum :( artık carraro sportive modeli var bu gibi bisikletler ilginçler yapamıyorum :D yaşlandık sanırım

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Ben bisikleti baştan aşağı söküp tekrar monte edebildim. Ancak benim gözümü karmaşık olması sebebiyle akort ayarı ve jant örümü korkutmakta. Onun dışında tamirini yapamayacağım parçası yok gibi. Sonuçta bisiklet üzerinde olası bir arızada tamiri olunacak mekanik parçaların yapısı çok karmaşık değil. Bu deneyimi ancak kendiniz sürekli olarak bisikletinizi kurcalayarak, bakım yapma bahanesi ile bisikleti baştan aşağı söküp temizleyip, yağlayarak elde edebilirsiniz. Zaten bisiklet üzerinde tamiri gerektirecek mekanik parça sayısı oldukça az. Olası arızalarda yeni parça edinme yoluna gidiliyor genellikle. O yüzden çok elzem değil ise bisikletçiye tamir yaptırmak, ancak tamir ile ilgilenmek istemeyen ve zamanı olmayan arkadaşlarımızın tercih edebileceği bir durum.

ERDİNÇ DURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
928
İsim
ERDİNÇ DURAN
Bisiklet
Peugeot
@mehmetsunu sonunda doğru yol bulunmuş...:) nacizane bende sahip olduğum 3 bisikletimin tüm bakımlarını kendim yaparım, hatta arada idman olsun diye eşe dostada kıyak geçtiğim olmuştur... kaynağından , boyasına... fren ayarından, vites ayarına hepsini bahsettiğiniz videoları izleyerek ve deneme yanılma yoluyla tecrube ederek öğrendim... bir çok kişiyede tavsiyemdir... çok üst düzey bir bisikletim olsa bu kadar rahat davranabilirmiydim bilmiyorum ama sanırım ben yine bi mıncıklardım sağını solunu...:)

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
Ben yaparım. Yapamayacagim bisiklete de binmem

• Beğen
Tepkiler: aydin ozturk
Tepki
20
@Kerem Özbayrak

Bede gelmek isterim anadolu yakasındayım kadikoy, karakoy, besiktaş banada uygun olur zamanı onemli bir konu ama

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Beni de yazın, haftasonu gelebilirim, anadoludayım ama her yere gelirim, yalnızca günü uysun yeter, mesela bu hafta sonu cumartesi uygun pazar ancak sabahtan 12-1'e kadar durabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
İstanbul işte... oradaki arkadaşlar bir araya gelip bu işi halleder. Biz de buradan bakarız :):)

Benim bir ustan akort ayarını bisikleti ters çevirip eline tebeşir alarak yapıyordu. Lastiği çevirip tebeşiirin deydiği yerleri düzeltiyordu ama sıkarmıydı gevşetirmiydi hatırlamıyorum. Bana kendim yapamamak "salaklık" gibi geliyor gidip de adam 5 dk da yapınca deliye dönüyordum.
Bir kaç kez lastik patlattık deldik vs, ama göbekti akortu... şimdilik uzak duruyorum ama göbekten çıtırtı geliyor ve arka tekerden de ses.. sanırım akort ve göbek bakımı gelmiş.
Yapabilen arkadaşlara ne mutlu, kendi işini kendi beceren insanlara hayranım. Neden olmasın? biraz çaba ve güvenle hepsi ilen arkadaş olur.
Mersinde bir şeyler bilen arkadaş varsa öğrenmek isterim

Tepki
9
İsim
Abdullah K.
Bisiklet
Fuji
Sadece a'dan z'ye tamir edenler değil, tamir etmek isteyenler de buluşmaya dahilse bende buluşmaya katılmak isterim.